Topic-icon Amiga X !!!

Περισσότερα
17/04/2018 16:45 - 17/04/2018 18:35 #41938 από Amiga500
Amiga500 δημιούργησε το θέμα: Amiga X !!!
Επιτελους μια σοβαρη προσπαθεια σε retro emulation μηχανημα για την Amiga?

Ριξτε μια ματια.

Το site:
www.newamiga.com/

Και ενα βιντεακι απο το interface!
www.newamiga.com/assets/videos/amiga-x-archive-video.mp4

Τελευταία διόρθωση: 17/04/2018 18:35 από Amiga500.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, Stabill, ScorpioGr, circleag, supacoopa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
17/04/2018 20:04 - 17/04/2018 20:05 #41939 από Stabill
Stabill απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
Σίγουρα ενδιαφέρουσα προσπάθεια, προσωπική μου άποψη όμως, μονο το real thing είναι Amiga...

2 X Amiga 500, 1 X Amiga 1200 --- Sega Saturn, Sega Dreamcast, Sony Playstation, Nintendo 64, Super NES, Atari 2600 (πείτε μου πότε να προσθέσω και το XBOX 360...)
Τελευταία διόρθωση: 17/04/2018 20:05 από Stabill.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ScorpioGr, circleag, kokkiklhs, Amiga500

Περισσότερα
17/04/2018 21:28 #41940 από ScorpioGr
ScorpioGr απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!

Stabill έγραψε: Σίγουρα ενδιαφέρουσα προσπάθεια, προσωπική μου άποψη όμως, μονο το real thing είναι Amiga...

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Amiga500

Περισσότερα
17/04/2018 22:13 - 18/04/2018 00:35 #41942 από Amiga500
Amiga500 απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
@Stabill @ScorpioGr Παιδια εννοειται οτι μονο τα original μηχανηματα ειναι 100% Amiga! Κανενας Amiga user δεν το αμφισβητει αυτο και γι αυτο οσοι τα εχουμε τα χρησιμοποιουμε μεχρι και σημερα παρολο που εχουμε ενα σωρο επιλογες σε emulators! ;)

Παρολα αυτα για οσους δεν εχουν η δεν ειχαν ποτε Amiga και δεν μπορουν η δεν εχουν τις γνωσεις για να βρουν ,η και τα χρηματα, για να αγορασουν το "Real thing", αυτη η προσπαθεια δειχνει αξιολογη και αν υλοποιηθει σωστα μονο καλο θα προσφερει, μιας και αρκετος κοσμος που ηθελε να ζησει (ως ενα βαθμο βεβαια) την εμπειρια του software/παιχνιδιων της Amiga χωρις να μπλεκει με ρυθμισεις σε emulators κτλπ. θα μπορουσε να βρει μια καλη λυση σε κατι τετοιο!
Μεχρι καποια στιγμη στο μελλον να γινει καποιο θαυμα και να βγει μια νεα Amiga ωστε να μην χρειαζεται να καταφευγει κανενας μας σε τετοιες λυσεις!

Εννοειται λοιπον οτι συμφωνω μαζι σας 100% πως παντα το "real thing" θα ειναι η καλυτερη λυση στην καρδια μας, αλλα αν τετοιες κινησεις καταφερουν να κανουν γνωστη την Amiga και σε κοσμο που δεν την ειχε γνωρισει και εν τελει φερουν κοσμο κοντα σε αυτη, τοτε πιστευω οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!

Αξιζει να ειμαστε open minded! ;)

Υ.Γ. Αν παρω παραδειγμα απο το SNES mini και ποσοι μικρης ηλικιας πελατες μου "ψηθηκαν" να το αγορασουν, πιστευω οτι κατι καλο μπορει να βγει απο ολο αυτο! Αλλωστε διαφημιση για την Amigaρα ειναι ολο αυτο ακομα και αν δεν πραγματοποιηθει ποτε!
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 00:35 από Amiga500.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, circleag

Περισσότερα
18/04/2018 11:10 - 18/04/2018 11:27 #41943 από circleag
circleag απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
Μακάρι να πραγματοποιηθεί και να βγεί στην αγορά το Amiga X. Είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια και πρόταση για όσους θέλουν να τα έχουν όλα εύκολα και γρήγορα σε ένα (retro feeling) amiga case χωρίς να χρειάζεται να κάνει το γνωστό σεταρισμα ενός emulator και διάφορες άλλες ρυθμίσεις για joystick και ένα κάρο άλλες ρυθμίσεις.
Σίγουρα θα πρέπει να υποστηριχθεί και από την διεθνή Αmiga κοινότητα αυτη η προσπάθεια καθώς είναι μια πολύ ειλικρινής πρόταση για το τι πραγματικά είναι αυτό το μηχάνημα...

Some of us just want to play the games, without fiddling with emulators, settings and joystick configurations - or swapping memory cards, non working floppies or trying to get our good old Amiga working with our modern flatscreen. Therefore, we created the Amiga X - an all in one Amiga emulator machine that has all that you need in a modern compatible package, while capturing the magic of the original. This product is in no way endorsed by Cloanto or Amiga, Inc., the copyright holders of Amiga IPs. The name and logos are used to illustrate a potential fan based concept.

Ενας από αυτούς που περιγράφουν παραπάνω είμαι και εγώ!! :) Γιατί όχι λοιπόν σε ένα τέτοιο μηχάνημα?

Το μόνο που φοβάμαι (αν τελικά βγεί στην αγορά) είναι το θέμα της τιμής του καθώς εκεί μας έχουν συνηθίσει να μας ξενερώνουν ποντάροντας στην ρετρό αγάπη μας και νοσταλγία μας από εκείνη την εποχή.

Ship Owner & Founder of "Tependris Shipping Company"
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 11:27 από circleag.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": supacoopa, kokkiklhs, Amiga500

Περισσότερα
18/04/2018 14:01 - 18/04/2018 14:26 #41944 από Amiga500
Φιλε @circleag ακριβως αυτος που λες ειναι ο στοχος, οι ανθρωποι που ενδιαφερονται και αγαπουν την Amiga αλλα δεν θελουν να πονοκεφαλιαζουν με ρυθμισεις σε emulators, παλια monitors/τηλεορασεις, καλωδια, δισευρετες δισκετες κτλπ.
Απο τη στιγμη μαλιστα που δυστυχως δεν υπαρχει και καμια επισημη κινηση για κατι νεο η εστω κατι αναλογο, νομιζω οτι τετοιες προτασεις αποτελουν πια μονοδρομο!

Πιστευω οτι αυτη τη χρονικη στιγμη και μεσα σε αυτη τη retro μανια που επικρατει, υπαρχουν οι πιο καταλληλες προυποθεσεις για να επιτυχει ενα τετοιο project με αποτελεσμα και να εξυπηρετησει την μεριδα ανθρωπων που αναφεραμε και οι δυο αλλα παραλληλα να διαφημισει και να κανει ακομα πιο γνωστη την Amiga σε ατομα που ισως δεν την γνωριζαν καν!

Οπως και να εχει μονο καλο μπορει να φερει!

Η τιμη τωρα οντως ειναι ενα θεμα, αλλα το emulation ολων των μοντελων της Amiga γινεται πια τελεια ακομα και απο low end κινητα, οποτε δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιησουν καποιο πανακριβο hardware (ακομα και ενα mobile SOC μια χαρα θα εκανε το emulation)! Προσωπικα θελω να πιστευω οτι δεν θα κοστιζει πανω απο 150 ευρω (maximum 200 αν περιεχει και τιποτα extra)!

Εδω δωσαμε 90 ευρω απλα για το SNES mini στην Amigaρα θα κολλησουμε?! ;)
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 14:26 από Amiga500.

Περισσότερα
18/04/2018 17:05 #41945 από ScorpioGr
ScorpioGr απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!

Amiga500 έγραψε: @Stabill @ScorpioGr Παιδια εννοειται οτι μονο τα original μηχανηματα ειναι 100% Amiga! Κανενας Amiga user δεν το αμφισβητει αυτο και γι αυτο οσοι τα εχουμε τα χρησιμοποιουμε μεχρι και σημερα παρολο που εχουμε ενα σωρο επιλογες σε emulators! ;)

Παρολα αυτα για οσους δεν εχουν η δεν ειχαν ποτε Amiga και δεν μπορουν η δεν εχουν τις γνωσεις για να βρουν ,η και τα χρηματα, για να αγορασουν το "Real thing", αυτη η προσπαθεια δειχνει αξιολογη και αν υλοποιηθει σωστα μονο καλο θα προσφερει, μιας και αρκετος κοσμος που ηθελε να ζησει (ως ενα βαθμο βεβαια) την εμπειρια του software/παιχνιδιων της Amiga χωρις να μπλεκει με ρυθμισεις σε emulators κτλπ. θα μπορουσε να βρει μια καλη λυση σε κατι τετοιο!
Μεχρι καποια στιγμη στο μελλον να γινει καποιο θαυμα και να βγει μια νεα Amiga ωστε να μην χρειαζεται να καταφευγει κανενας μας σε τετοιες λυσεις!

Εννοειται λοιπον οτι συμφωνω μαζι σας 100% πως παντα το "real thing" θα ειναι η καλυτερη λυση στην καρδια μας, αλλα αν τετοιες κινησεις καταφερουν να κανουν γνωστη την Amiga και σε κοσμο που δεν την ειχε γνωρισει και εν τελει φερουν κοσμο κοντα σε αυτη, τοτε πιστευω οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!

Αξιζει να ειμαστε open minded! ;)

Υ.Γ. Αν παρω παραδειγμα απο το SNES mini και ποσοι μικρης ηλικιας πελατες μου "ψηθηκαν" να το αγορασουν, πιστευω οτι κατι καλο μπορει να βγει απο ολο αυτο! Αλλωστε διαφημιση για την Amigaρα ειναι ολο αυτο ακομα και αν δεν πραγματοποιηθει ποτε!

Δεν διαφώνησα οτι είναι καλό και αποτελεί διαφήμιση για την Φιλενάδα!!!!
ίσα ίσα συγχαίρω την πρωτοβουλία όπως και για κάθε ρετρο αναγέννηση δες ZXNEXT, ΝΕW ATARI 2600, C64 MINI... κλπ...:clap2:

Αλλά δεν παύει να είναι "σαν.."

Προσωπική άποψη πάντα...

αν κάποιος θέλει την πραγματική εμπειρία... ας ψάξει να πάρει μια Amiga... με τα καλά και τα άσχημα της!!!! Guru Meditation #TiDenkAtAlAvEnIs :shake: :banghead:

το να πάει να πάρει μια Amiga που... έχει HDMI, 8 usb θύρες, blueray, έχει ethernet μπαίνει στο ίντερνετ, τρέχει chrome, βλέπεις μέσω αυτής ταινίες στο Netflix, και έχει install 500 games, απλά δεν είναι Amiga αλλά κάτι με το όνομα της!!!! (και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο project γιατι δεν έχει αυτά που λέω) :P

και ξαναλέω... συμφωνώ στο περί διαφήμισης ότι και να γίνει...!!!
Μην ξεχνάμε και τι λένε οι άνθρωποι που γέννησαν την διαφήμιση... "και ο θεός χρειάζεται διαφήμιση.."
Ούτε είναι τυχαίο το "Βρίσε με αρκεί να λες πολλές φορές και σωστά το όνομα μου..." :)

Y.Γ.
...και μην ξεχνάς οτι εγώ που το λέω αυτό.... έχω στήσει "Amithlon" για να τρέχω workbench και να έχω την Power BBS με το CNet....αντί να το τρέχω στην "Real thing" Amiga!!! :P

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Περισσότερα
18/04/2018 17:38 #41948 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση φίλε Amiga500, φαίνεται μια όμορφη προσπάθεια.

Αλλά και εγώ είμαι της άποψης του real thing και μάλιστα χωρίς καν μόντες - οσο το δυνατόν πιο αυθεντικά :)

Αλλά δεν σημαίνει ότι θα δω κάπως περίεργα τέτοιες προσπάθειες αφού έχουν και αυτές τα καλά τους.

Και τα mini NES/SNES είπα ότι είναι καλά, απλά δεν είναι για τα γούστα μου και δεν τα πήρα επειδή τα θεωρώ σαν τυλιγμένο emulator και θα προτιμούσα ή το original ή αν δεν ήθελα να μπλέξω με τα αντίστοιχα καλώδια κτλ των παλιών μηχανημάτων τότε παίζω στο PC με emulator (αφού emulator θα είναι έτσι και αλλιώς και τα άλλα σε άλλο καλούπι).

Απλά η Amiga επειδή έχει το όνομα που έχει σίγουρα είναι καλό τουλάχιστον για τη μερίδα που δεν την πρόλαβε και θέλει να την δει αλλά χωρίς να μπλέκει με τα παλιά καλώδια κτλ και να την έχει γιατί όχι .......... και στο σαλόνι του ακόμα :)

Περισσότερα
18/04/2018 18:13 - 18/04/2018 18:14 #41950 από Amiga500
Μα φιλε @ScorpioGr δεν διαφωνουμε σε κατι, ουτε εγω βεβαια παρουσιασα το νεο ως την "νεα Amiga"!
Ως "retro emulation μηχανημα" την παρουσιασα που σημαινει "σαν" την Amiga! Πιστευω οτι πιο τιμιος και ξεκαθαρο τιτλος δεν θα μπορουσε να υπαρξει.;)

Και για αλλη μια φορα θα πω οτι συμφωνω 100% οτι το ιδανικο θα ηταν καποιος να αγορασει μια original Amiga για να εχει την αυθεντικη εμπειρια, παρολα αυτα αυτο προυποθετει χρονο, γνωσεις, χρημα και ενα ποσοστο "τυχης"! Για εμας τους παλιους ολο αυτα μπορει να μοιαζουν απλα ισως και "διεγερτικα", για ανθρωπους ομως που δεν εχουν την εμπειρια και ισως και καμια επαφη με την Amiga, ολα τα παραπανω μπορει να δρουν και ως αποτρεπτικος παραγοντας για να κανουν εστω μια αρχη!

Προσωπικα γνωριζω πολυ κοσμο που ξεκινησε μεσω emulation γνωρισε μεσα απο αυτο το μηχανημα και στη συνεχεια γλυκαθηκε/πορωθηκε και αγορασε και το original μηχανημα!

Δεν μιλαμε λοιπον για καποιον αντικαταστατη της Amiga (πως θα μπορουσαμε αλλωστε) και απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποια επισημη εναλλακτικη επιλογη πιστευω οτι ειναι λιγακι αδικο να την συγκρινουμε με το original μηχανημα, ειδικα οταν οι δημιουργοι του ειναι ξεκαθαροι στο οτι ειναι ενα μηχανημα που στηριζεται 100% στο emulation!

Ασε που προσωπικα δεν θα με χαλουσε καθολου να εβγαινε μια νεα official Amiga που να περιεχει και ολα αυτα τα features που ανεφερες, chrome, usb, ethernet κτλπ....! ;)
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 18:14 από Amiga500.

Περισσότερα
18/04/2018 18:25 #41953 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
Αμα το δει αυτό ο kokkiklhs έχει να ρίξει :angry2: χαχαχαχαχα
:evil:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ScorpioGr, kokkiklhs, Amiga500

Περισσότερα
18/04/2018 19:07 - 18/04/2018 20:20 #41954 από Amiga500
@Fotis_KFOR Κι εγω στο σαλονι βαζω τα τελευταια χρονια την 500αρα συνηθως οπως και τον Atari STE και ενα σωρο αλλες κονσολες! ;) :P

Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα σε αυτο που λες και συμφωνω 100% με αυτο γιατι αυτο ειναι το ιδανικο, γι αυτο τον λογο τα τελευταια χρονια φροντιζω παντα στο μαγαζι μου να εχω σε display καποιο original retro μηχανημα για να υπαρχει μια επαφη εστω των νεων παιδιων με αυτα!
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η περιεργεια υπαρχει (απο μικρους και μεγαλους) παρολα αυτα σπανια αυτη καταληγει σε κατι πιο ουσιαστικο.
Αντιθετως εχω καταφερει να στρεψω μεγαλο αριθμο πελατων μου στα retro παιχνιδια μεσω του emulation, με αρκετους απο αυτους να εχουν μπει στην διαδικασια να βρουν και καποια απο τα original μηχανηματα, χρειαζεται βεβαια να καταφερεις να ψυχολογησεις τον καθε πελατη σου ξεχωριστα για να καταλαβεις το πως θα του τραβηξεις την προσοχη και θα τον κανεις να ενδιαφερθει!

Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω ουτε λεω οτι το emulation ειναι ανωτερο η προτιμοτερο απο την original εμπειρια, ως εργαλειο ομως για να γνωρισεις σε καποιον και εν τελει να τον ενταξεις πιο "ομαλα" στo retro gaming ειναι πραγματικα χρησιμοτατο! Μετα βεβαια ειναι στην διαθεση του ιδιου για το αν θα κανει το επομενο βημα ωστε να γνωρισει και την original εμπειρια!

Η 20χρονη (απο τα συνολικα 35 χρονια μου στο gaming) επαγγελματικη εμπειρια μου στο χωρο αυτο μου εχει δειξει, δεν ειμαι απολυτος και σιγουρα θα εχεις δει και εσυ πολλα, απλα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια και αυτο μεταφερω!

Οπως και να εχει κατα την αποψη μου ο στοχος ειναι παντα ο ιδιος, να γινουν γνωστα τα retro μηχανηματα και γενικα η ιστορια του χωρου, το πως θα γινει αυτο ερχεται σε δευτερη μοιρα, αρκει να γινει ομαλα και σωστα, ειδικα στις μικρες ηλικιες!

Και ειδικα για το τελευταιο χαιρομαι γιατι εχω δει οτι κανετε πολυ σοβαρη και καλη δουλεια!
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 20:20 από Amiga500.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Περισσότερα
18/04/2018 19:14 - 18/04/2018 19:14 #41955 από Amiga500
@nkary Ωχχχ.... :P επρεπε να με εχετε προειδοποιησει να μην ανοιγω τετοιες πληγες ρε παιδια ποσταροντας τετοια νεα! ;)
Τελευταία διόρθωση: 18/04/2018 19:14 από Amiga500.

Περισσότερα
18/04/2018 19:15 #41956 από kokkiklhs
kokkiklhs απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!

nkary έγραψε: Αμα το δει αυτό ο kokkiklhs έχει να ρίξει :angry2: χαχαχαχαχα
:evil:

Μπαααα, απλώς δεν το σχολίασα, όπως είδες... ;)
Αν έβγαινε κάτι τέτοιο και πωλούνταν π.χ. μέχρι 100 ευρώ, θα ήταν καλή φάση, μια και όπως είπε κάποιος πιο πάνω πρόκειται για ένα "τίμιο" και "ειλικρινές" project που δεν παρουσιάζεται ως η νέα super Amiga (βλ. ασύμβατη και καμιά σχέση με Amiga), αλλά ως ένα compact πακετάκι για εξομοίωση όλα-σε-ένα, που θα γλιτώνει από τα βάσανα του σωστού σεταρίσματος του emulator και ταυτόχρονα θα δίνει και μια ψευδο-ρετρό ντεμέκ Amiga αίσθηση, λόγω design.
Όλα αυτά ΑΝ ποτέ βγει κι επί πλέον κάτι μου λέει ότι η τιμή θα είναι 300+ (στην καλύτερη), οπότε θα πέσει πολύ γέλιο! :D
Και μόνο για να εξασφαλίσουν οι δημιουργοί τη νόμιμη χρήση ονόματος και logo, θα τους ζητάνε οι τωρινοί δικαιούχοι τα μαλλιά της κεφαλής τους...
:vampire:

Αυτό που "θα" προσφέρει το πακετάκι είναι κάτι που γίνεται ήδη μια χαρά για κάποιον που έχει ένα φτηνό PC και βασικές γνώσεις για να σετάρει το UAE, θα μπορούσαν λοιπόν να φτιάχνανε ένα απλό USB keyboard+mouse set με το ρετρό Amiga design και να τα πουλούσαν ως αξεσουάρ για όποιον ενδιαφέρεται να τα προσθέσει στο PC του, σε μια πραγματικά φθηνή τιμή. Αυτό νομίζω ότι θα πουλούσε, ακόμη κι εγώ μπορεί να το έπαιρνα! :tease2:
Αλλά κλασικά είτε θα κολλήσει εντελώς στο θέμα του ονόματος/logo και δε θα βγει ποτέ, είτε η τιμή θα είναι διαστημική μόνο και μόνο γι'αυτό το λόγο (τουλάχιστον έτσι θα το αιτιολογήσουν, χαχαχα!!)

Περισσότερα
19/04/2018 01:10 #41958 από Dark_Knight
Dark_Knight απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!

Fotis_KFOR έγραψε:
Αλλά και εγώ είμαι της άποψης του real thing και μάλιστα χωρίς καν μόντες - οσο το δυνατόν πιο αυθεντικά :)

Ενα εξωτερικο gotekακι επιβαλλεται ομως,εεεεεεεετσι??:whistle: :whistle:

Περισσότερα
19/04/2018 09:25 #41962 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: Amiga X !!!
@Amiga500 : Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια φίλε, προσπαθούμε όσο το επιτρέπει ο χρόνος και οι υποχρεώσεις μας να διαδίδουμε το χόμπι μας :)

@Dark_Knight : Ειδικά στις εκθέσεις αυτά όντως βοηθάνε πολύ αφού έχεις κατευθείαν όλα τα παιχνίδια έτοιμα αν δεν θέλει να περιμένει ο χρήστης να τα φορτώνει από δισκέτα (ή κασέτα ανάλογα το μηχάνημα) και ειδικά αν έχει και πολύ κόσμο και θέλουμε να προλάβουν να παίξουν όλοι τότε καταλαβαίνεις τη χρησιμότητα του περισσότερο από ποτέ αφού θα εξοικονομηθεί πολύς χρόνος :)

Απλά στο χώρο της συλλογής μου σαν συλλέκτης μου αρκεί να έχω απλά τα μηχανήματα, με ξέρετε :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Dark_Knight, Amiga500

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.508 δευτερόλεπτα