Πρόβλημα με το drive δεν είναι όμως του belt το προβλημα

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
04/09/2021 16:48 #47632 από mask6128
Καλησπέρα σας,

Έχω έναν amstrad cpc6128 και δοκίμασα έπειτα από πολλά χρόνια να δω αν δουλεύει πάλι για να τον δώσω στον γιο μου. Έχει όμως το εξής πρόβλημα δεν διαβάζει καμμία δισκέτα το drive. Το άνοιξα κιόλας σύμφωνα με ενα video στο YouTube για να δω μήπως το λαστιχακι έχει κοπεί αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει μήπως κάποιος στην Αθήνα Νότια προάστια που να ξέρει να το κοιτάξει κι αν έχει πρόβλημα να το επισκευάσει το drive?

Σας ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
04/09/2021 17:31 - 04/09/2021 17:32 #47633 από Fotis_KFOR
Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Δοκίμασες πολλές δισκέτες ή μόνο λίγες π.χ. 3-4? Επειδή ανάλογα και την αποθήκευση τους τόσα χρόνια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην δουλεύουν οι δισκέτες λόγω απομαγνητισμού / φθοράς.
Αν βέβαια δοκίμασες πολλές δισκέτες και δεν διαβάζει ούτε μία, τότε οι πιθανότητες γέρνουν στο να έχει πρόβλημα το drive αφού στατιστικά έστω λίγες δισκέτες θα δούλευαν ακόμα.

Κάποια μέλη εδώ που γνωρίζουν από τεχνικά λογικά όταν δουν το ποστ σου θα σου απαντήσουν για να σε κατευθύνουν περαιτέρω.

Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στην ενότητα αυτή :

www.retrocomputers.gr/forum/cpc-6128?start=0

απλά για να έχεις μια άποψη μήπως πέσει κάτι στην αντίληψή σου από εκεί και βοηθήσει.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
04/09/2021 18:54 #47634 από konc
Αν το μήνυμα είναι "disc missing" και χωρίς να θέλω να πω πως σίγουρα είναι αυτό, έχε υπόψη σου πως το λαστιχάκι δεν είναι απαραίτητο να έχει κοπεί για να μη λειτουργεί το drive.

Αν θέλεις να ασχολήθείς θα πρέπει να αφαιρέσεις το λαστιχάκι και να καθαρίσεις καλά τα μέρη που πατάει (δημιουργείται "γλίτσα" και είναι πιθανό να γλιστράει εκεί ή απλώς να μην είναι αρκετά σφιχτό πια). Μετά για δοκιμή μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από... σούπερ μάρκετ τα κλασσικά καφέ που να έχει κατάλληλο μέγεθος και να σφίγγει όσο χρειάζεται. Εννοείται μόνο για δοκιμή. Τέλος εφόσον αποφασίσεις να το ανοίξεις σιγουρέψου πως έχεις διαβάσει για το "write pin", τι είναι και που να το ξαναβάλεις αν (όταν) πέσει :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • freaktmp
  • Το Άβαταρ του/της freaktmp
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
04/09/2021 22:49 #47635 από freaktmp
Δεν ειναι ξεκαθαρο απο το αρχικο μηνυμα αν αλλαξε drive belt ή οχι. Επειδη δεν ειναι κομμένο δεν παει να πει απαραίτητα οτι ειναι καλο. Μπορει να εχει ξεχειλώσει ή σκληρύνει και να μην δουλεύει σωστα.

Ενα αλλο θεμα που εχουν καποια μοντέλα drive παρουσιάζεται σε αυτο το video:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/09/2021 14:47 #47637 από mask6128
Σας ευχαριστώ πολύ.
Θα ελέγξω όλες τις δισκέτες που έχω και θα επανέλθω με νέα απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/09/2021 15:49 #47638 από mask6128
 

Μου βγάζει disc missing οταν παταω cat για να δω τι εχει.  
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/09/2021 17:31 #47639 από mask6128
Καλησπέρα και πάλι
Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα λεπτομερές βίντεο πως να το καθαρίσω καλά το drive αλλά αν είναι δυνατόν να έχει βήμα προς βήμα λεπτομέρεια για κάθε βήμα.
Το drive μου είναι το eme-156.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/09/2021 21:49 #47640 από mask6128
Έκανα πάλι μια δοκιμή και σε μια στιγμή διάβασε μια πλευρά μιας δισκέτας αλλά μετά πάλι δεν διαβάζει τίποτα απολύτως. Τι σημαίνει αυτό άραγε που διάβασε έστω και για λίγο τυχαία την μια πλευρά μιας δισκέτας που είχε μια εφαρμογή που λεγόταν thlefona και ήταν 4kb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • skylas
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
05/09/2021 23:01 - 05/09/2021 23:02 #47641 από skylas
Εισαι σιγουρος οτι οι δισκετες ειναι οκ? Στο λεω γιατι αν εχεις να τις ανοιξεις χρονια, τοτε μπορει να εχουν χαλασει πολυ.
Εμενα τουλαχιστον οι μισες δεν επαιζαν, ουτε καν με CAT δεν εβγαζε κατι.
Εγω το ειχα στειλει στο MASTERGR στη Θεσσαλονικη και το ειχε φτιαξει, καθως Κρητη που ειμαι επρεπε σιγουρα να το στειλω εκτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/09/2021 00:53 #47642 από mask6128
Φτιάχνονται με κάποιο τρόπο οι δισκέτες ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • skylas
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
06/09/2021 01:34 - 06/09/2021 01:35 #47643 από skylas
Δεν ξερω αλλα δυσκολο. Αν εχεις GOTEK, μπορεις να τους κανεις format με το multimark, ομως θα σβηστουν τα παντα, θα απομονωθουν τα λειτουργικα kb (π.χ απο 178 μπορει να μεινουν 100), τα οποια θα ειναι σχετικα λειτουργικα για να γραψεις κατι μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/09/2021 12:26 #47645 από mask6128
Τελικά απο τις 9 δισκέτες που έχω διαβάζει μόνο 2. Και τις διαβάζει συνέχεια αυτές. Κατά σύμπτωση αυτές έχουν προγράμματα ενώ οι 7 που δεν διαβάζει έχουν παιχνιδιά για κακή μου τύχη. Άρα το drive λογικά είναι εντάξει και δεν θέλει καθαρισμό ή μήπως αν καθαριστεί θα διαβάσει και τις άλλες?

Επίσης μήπως ξέρετε κάνα φθηνή εναλλακτική λύση να φορτώνω παιχνίδια πχ απο roms απο pc και να τα μεταφέρω μετά με κάποιο τρόπο στον amstrad?

Ευχαριστώ και πάλι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skylas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • mask6128
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/09/2021 12:27 #47646 από mask6128
10 ήταν οι δισκέτες συνολικά και όχι 9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • skylas
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
07/09/2021 00:35 #47647 από skylas
Σιγουρος δεν ειμαι για τεχνικα θεματα, αλλα ειναι αρκετα πιθανο να ειναι σχετικα οκ το drive, εφοσον σου διαβαζει. Ή ίσως να έχει ξεκινήσει να χαλάει το drive belt σιγα σιγα, μπορεις ομως να βρεις ευκολα αλλο αν χρειαστει.
Για να παιζεις, εκτος φυσικα απο τον emulator, μια καλη λυση για μενα ειναι το εξωτερικο GOTEK.
Δες εδω γενικά αλλά και για το GOTEK, σε παλαιοτερο post μου:
www.retrocomputers.gr/forum/amstrad-8bit...o-enan-arxario#46983

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
07/09/2021 15:27 - 07/09/2021 18:43 #47649 από konc
Λόγω των 3" δισκετών και του ότι δεν μπορείς να τις γράψεις από PC, η ενασχόληση με τον Amstrad όταν αυτός έχει μόνο το 3" drive δεν είναι πρακτικά εφικτή. 
Ευτυχώς λύσεις υπάρχουν πολλές και κάποιες δεν είναι καθόλου παρεμβατικές. Εκτός του gotek μπορείς να συνδέσεις εξωτερικά και χωρίς επέμβαση στο μηχάνημα 3.5 floppy από PC (πουλάνε και έτοιμα kit με τα καλώδια και όλα) είτε εξωτερικό usb floppy emulator πχ του Zaxxon.

Αυτά αν σε ενδιαφέρει απλώς να τρέξεις παιχνιδάκια. Αν θέλεις να αποκαταστήσεις τον Amstrad στην αυθεντική του μορφή, το λαστιχάκι κοντεύει πλέον τα 40 χρόνια και ξεκινάς οπωσδήποτε από εκεί αντί να ψάχνεις μία-μία ποια δισκέτα διαβάζει και ποια όχι. 

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.378 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos