Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη)

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast Συντάκτης θέματος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
21/01/2022 22:20 - 21/01/2022 22:22 #47908 από djbeast
Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη) δημιουργήθηκε από djbeast
Πρόσφατα, ήρθε στην κατοχή μου από δωρεά καλού φίλου, ένα Atari 2600 (6 switcher).
Μια κονσόλα τόσο εμβληματική και θρυλική, όσες λίγες. 
Αμέσως λοιπόν ξεκίνησα το ψάξιμο, για να μπορέσω αφενός να την κάνω λειτουργική και αφετέρου να καταφέρω να πάρω την καλύτερη ποιότητα εικόνας με λογικό κόστος. Η καλύτερη, πιο φθηνή και εύκολη λύση είναι η μετατροπή του video σήματος από RF σε composite. 
Έτσι, αφού παράγγειλα το έτοιμο κυκλωματάκι με τα απαιτούμενα καλώδια και βισματάκια (υπάρχουν όλα μαζί σε πακέτο), ξεκίνησε το μοντάρισμα! Να αναφέρω ότι το κύκλωμα αυτό, μπορεί να κατασκευαστεί και κατ'οίκον εφόσον υπάρχει η απαραίτητη εμπειρία. 
Στην όλη προσπάθεια, ο φίλος ethaniel που είναι και γείτονας, μέλος του www.retrocomputers.gr αλλά και εκθέτης που τον βλέπετε στις μεγάλες εκθέσεις που κάνουμε, βοήθησε πάρα πολύ και τον ευχαριστώ!
Δε θα αναφερθώ βήμα-βήμα στην εγκατάσταση του mod, καθώς υπάρχουν αρκετά video εκεί έξω που το κάνουν να δείχνει παιχνιδάκι και όντως είναι. Εύκολη εγκατάσταση πραγματικά. Θα χρειαστεί η ικανότητα καποιου να κάνει απλές κολλήσεις, αλλά όχι κάτι το εξωπραγματικό. Από εργαλεία θα χρειαστούν κατσαβίδια, κόπτες καλωδίων, ένα τρυπάνι με διάφορες μύτες για να γίνουν οι απαραίτητες τρύπες στο σασί της κονσόλας, ισοπροπυλική αλκοόλη (isopropyl alcohol) ή κάτι αντίστοιχο για τον καθαρισμό της πλακέτας, κολλητήρι ρεύματος με τα παρελκόμενά του και μεράκι για το όλο εγχείρημα. Ο χρόνος που απαιτείται για την ολοκλήρωση του mod μπορεί να ποικίλει, από 40 λεπτά έως 1 ώρα και κάτι (ανάλογα το πόσο έμπειρος και εξοικειωμένος είναι κάποιος).
Παρακάτω παραθέτω εικόνες από την διαδικασία του mod. 
Τέλος να μοιραστώ κάποια μικρά μυστικά τα οποία έχουν να κάνουν με τον καθαρισμό εσωτερικά όσο και με τον εξωτερικό καλλωπισμό της κονσόλας. Επειδή η συγκεκριμένη κονσόλα μετράει στην πλάτη της 44 ολόκληρα χρόνια, ίσως χρειαστούν κάποιες επεμβάσεις στο εσωτερικό της (καθάρισμα) αλλά και στο εξωτερικό της που θα την κάνουν πιο λειτουργική καθώς και να δείχνει πιο όμορφη και πιο φρέσκια! Έτσι λοιπόν για το εσωτερικό της, μπορούμε να καθαρίσουμε τις πλακέτες και τα κυκλώματα με isopropyl alcohol και μια οδοντόβουρτσα για να απομακρύνουμε σκόνη και βρωμιά. Έπίσης καλό θα ήταν να καθαρίσουμε τους διακόπτες της με contact cleaner (σπρέι ηλεκτρικών επαφών). Για τον καθαρισμό του σασί, μια αποδοτική μέθοδος είναι να το πλύνουμε με απορρυπαντικό και τρεχούμενο νερό, αφού έχουμε αφαιρέσει όλα τα ηλεκτρονικά στοιχεία από μεσα. Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα πανάκι μικροϊνών και ένα ήπιο καθαριστικό γενικής χρήσης αν θέλουμε κάτι πιο εύκολο. Ανάλογα την εξωτερική κατάσταση, ίσως χρειαστεί να επέμβουμε με πιο καλλιτεχνικό τρόπο. Στην δική μου περίπτωση, το πλαστικό περίγραμμα που υπάρχει στην πάνω πλευρά με τους διακόπτες, είχε αποχρωματιστεί. Με έναν ανεξίτηλο μαρκαδόρο και λίγο υπομονή, μπορούμε να επιλέξουμε το χρώμα που επιθυμούμε (στην δική μου περίπτωση επέλεξα το χρυσό χρώμα) και να το χρωματίσουμε πάλι (τελευταία εικόνα). 

Atari 2600 - PS One - Playstation - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PlayStation 5 - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Game Gear - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Game Gear - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X- Xbox Series X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold - Nec Turbo Duo RX
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, stabill, XLV

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• stabill
  • Το Άβαταρ του/της stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
22/01/2022 12:30 - 22/01/2022 12:34 #47912 από stabill
Απαντήθηκε από stabill στο θέμα Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη)
Αυτη η κονσόλα ήταν η πρωτη μου επαφη με το gaming πριν πολλα χρόνια - πρεπει να ηταν πανω-κατω 1980 - στο σπιτι ενος θειου μου (το εχω αναφερει και παλαιοτερα) οπου παιζαμε Space Invaders...
Βασικα οι αλλοι επαιζαν, μια και οταν ερχοταν η σειρα μου εγω "εχανα" σε μερικα δευτερολεπτα & οι υπολοιποι επαιζαν σχεδον ασταματητα... Εστω κι ετσι ομως, επιασα πρωτη φορα joystick στα χερια μου κι αυτο δεν ξεχνιεται ποτε!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
23/01/2022 02:32 #47916 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη)
Ευκολη σχετικα μοντα αλλα πολυ χρησιμη! Εκτος απο την καλυτερη ποιοτητα εικονας, βοηθαει επισης να αποφυγουμε τυχον προβληματα και δυσλειτουργιες που παρουσιαζουν ολα τα modulators με την παροδο των ετων

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
23/01/2022 17:42 #47926 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη)
Θρυλική κονσόλα, πολύ ωραία και η παρουσίαση! :)

• yannis
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
03/02/2022 21:03 #47954 από yannis
Απαντήθηκε από yannis στο θέμα Atari 2600 composite mod (άλλο ένα ακόμη)
με ενδιαφερει να το κανω κ στο δικο μου.την βοηθεια σας?ευχαριστω

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.806 δευτερόλεπτα