Scart to VGA (σύνδεση παλιών οθονών VGA στα retro μηχανάκια μας)

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
07/12/2014 18:56 - 07/12/2014 19:10 #25186 από arislab
Ανοίγω αυτό το thread λόγω κάποιον φίλων και επισκεπτών στην έκθεση που με ρωτήσανε με ποίο τρόπο είχα συνδέσει τις VGA TFT οθόνες μου με μηχανήματα όπως ο CPC464 και ο C16 που "βγάζανε" με καλώδιο RGB Scart.
Μετά απο αρκετό ψάξιμο στο ebay βρήκα τον πολυπόθητο HDMI to SCART converter.





Έψαχνα οπωσδήποτε να βρώ κατι με καλή θωρακιση κατα προτίμηση με μεταλική, για αποφυγή παρεμβολών.
Στο HDMI output συνδέουμε τον παρακάτω adaptor (εφ'όσον το HDMI συγχρονίζει με την VGA).




και το αποτέλεσμα... (λίγο eyecandy) ;)





(..το όλο κόστος περίπου 40 ευρώ)





..και τα links :

scart to hdmi

hdmi male to vga
:) ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, geo1977, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, spyros.s, VincentGR, vovolas, alex76gr, amiga500fan, kazas, mastersly

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
07/12/2014 19:03 - 07/12/2014 19:04 #25188 από amiga500fan
Πιστεύω μια live φώτο για εμάς που δεν μπορέσαμε να παραβρεθούμε τυπικά λόγω απόστασης θα έλυνε πολλές απορίες.Ευχαριστώ.

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
07/12/2014 19:31 #25190 από arislab

amiga500fan έγραψε: Πιστεύω μια live φώτο για εμάς που δεν μπορέσαμε να παραβρεθούμε τυπικά λόγω απόστασης θα έλυνε πολλές απορίες.Ευχαριστώ.


Τον συγκεκριμένο converter το χρησιμοποίησα σε 2 οθόνες (απο τις 3) στο QL workshop ( ql workshop ) που είχα στήσει με τα υπόλοιπα παιδιά. Αν εξαιρέσεις την οθόνη που είχε ο QL του Άκη (Pluto63) η Viewsonic και η Philips ήταν συνδεδεμένες με τον converter. Στην Amiga μου, απλά βάζει "κατω" οποιοδήποτε scandoubler του amigakit, λόγω ποιότητας εικόνας, εφ'όσον κάνει upscaling!! :veryhappy:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
07/12/2014 21:08 - 07/12/2014 21:09 #25193 από amiga500fan
Ουπς!!! Πριν γράψω το σχόλιο δεν εμφανίζονταν οι φώτο. :ohmy:

Καλά οι φώτο καμπάνα!!!

Ποιον απο τους 2 προτείνεις για Amiga?

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
07/12/2014 22:34 #25200 από glaros
Compact-νοικοκυρεμένο :thumbup:
Δεν παρατήρησα καθυστέρηση σε εικόνα ήχο και το έχω "βάλει" στο μάτι για τις κονσόλες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
07/12/2014 23:52 #25202 από alex76gr
Όντως είναι πολύ καλή η ποιότητα εικόνας που βγάζει.
2-3 μηχανήματα στην έκθεση που το είχαν έβγαζαν εντυπωσιακότατη εικόνα.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
08/12/2014 00:15 #25203 από arislab

amiga500fan έγραψε: Ουπς!!! Πριν γράψω το σχόλιο δεν εμφανίζονταν οι φώτο. :ohmy:

Καλά οι φώτο καμπάνα!!!

Ποιον απο τους 2 προτείνεις για Amiga?


Ναί είχα ένα προβληματάκι με τις φώτο και δεν τις πήρε στην αρχή :P

Φώτο απο την amiga μου...










Προτείνω τον converter+το HDMI όπως δείχνει η εικόνα. Για 'μένα είναι καλύτερο απο οποιοδήποτε scandoubler...
αλλά αν θες την προσωπική μου γνώμη.. τα τιποτα δεν είναι καλύτερο απο τα scanlines του 1084S monitor.. ;) RESPECT! :cheer:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo1977, GeoAnas, angel_grig, chdlee, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
08/12/2014 15:31 #25214 από chriskgnr
πολύ βολικό και πρακτικό, έδωσε ρέστα στο QL, C16, Amstrad 464! Συνιστάται! :thumbup: :thumbup:

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
09/12/2014 19:45 #25260 από vovolas
Φτιάξε μας άρη φτιάξε μας το convertoraki all the money!! :thumb: :thumb: :thumb:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
10/12/2014 08:47 - 10/12/2014 08:53 #25281 από spyros.s
Άρη έχω μερικές ερωτήσεις:
1) Τι εννοείς όταν λες αν συγχρονίζει το vga με το hdmi;
2) Ο ήχος μεταφέρεται κανονικά στην τηλεόραση;
Με άλλα λόγια σε μία οποιαδήποτε σύγχρονη tv που προφανώς διαθέτει hdmi in, συνδέεις το home micro σου μέσω σκαρτ σε δαύτο και το συνδέεις με καλώδιο hdmi στην tv σου μέσω hdmi out. Tα λέω καλά; Είχες σε κάποια τηλεόραση θέμα;

Απάντησε μου ναι στο τελευταίο για να το βάλω στην wish list που έχω ετοιμάσει για τον Αγιο Βασίλη! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
10/12/2014 10:30 #25283 από djbeast
Άρη είσαι θεούλης! Τον συγκεκριμένο converter τον έχω βάλει στο μάτι για επόμενη αγορά μου. Για να είμαι ειλικρινής κοιτάζω και κάτι άλλο αυτή την στιγμή αλλά θα δω σε μερικές μέρες τί θα αγοράσω.

@spyros.s
Για το 1 που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Για το 2 που ρωτάς , η απάντηση είναι ναι.Ο ήχος μεταφέρεται κανονικά στην τηλεόραση μέσω hdmi καλωδίου.

Σε μια οποιαδήποτε σύγχρονη tv με είσοδο hdmi , μπορείς μέσω του converter , να συνδέσεις οποιαδήποτε πηγή με scart και να στείλεις το σήμα μέσω hdmi.

Πρόσφατα πήρα και εγώ έναν converter από vga σε hdmi για να συνδέω το Dreamcast μου στην τηλεόρασή μου.Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.



Atari 2600 - PS One - Playstation - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PlayStation 5 - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Game Gear - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Game Gear - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X- Xbox Series X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold - Nec Turbo Duo RX
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyros.s, arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
10/12/2014 11:02 #25284 από spyros.s
οπότε ακούω ήδη το ho-ho-ho του Άγιου Ρετρο Βασίλη...παραγγέλνω το ίδιο με τον Άρη και θα σας πω εντυπώσεις σύντομα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vovolas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab Συντάκτης θέματος
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
10/12/2014 11:06 - 10/12/2014 11:12 #25285 από arislab

spyros.s έγραψε: Άρη έχω μερικές ερωτήσεις:
1) Τι εννοείς όταν λες αν συγχρονίζει το vga με το hdmi;
2) Ο ήχος μεταφέρεται κανονικά στην τηλεόραση;


Με άλλα λόγια σε μία οποιαδήποτε σύγχρονη tv που προφανώς διαθέτει hdmi in, συνδέεις το home micro σου μέσω σκαρτ σε δαύτο και το συνδέεις με καλώδιο hdmi στην tv σου μέσω hdmi out. Tα λέω καλά; Είχες σε κάποια τηλεόραση θέμα;

Απάντησε μου ναι στο τελευταίο για να το βάλω στην wish list που έχω ετοιμάσει για τον Αγιο Βασίλη! :)


Σπύρο, μην μπλέκεσαι με TV, την όλη διαδικασία την περιγράφω για να εκμεταλευτούμε τα παλιά VGA monitor μας, την συγκεκριμένη συνδεσμολογιά την έχω δοκιμάσει ακόμα και σε VGA monitor CRT interlaced! :woohoo: Αν θυμάσαι ήταν απο τα πρώτα vga monitor που "τρεμόπαιζαν" μόλις πήγαινε η ανάλυση στα 800x600 :P

1)Τον συγχρονισμό τον αναφέρω, για τον λόγο, οτι κάποιος μπορεί αντι να χρησιμοποιήσει το ανταπτοράκι HDMI to VGA να το βρει σε καλώδιο (δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει κάποια αντίσταση). Η μετάβαση μεταξύ ψηφιακού σήματος σε αναλογικό μπορεί να γίνει χωρις να παρεμβληθεί κάποιος video decoder ή hdmi trnasmitter (το ανάποδο αν θυμάμαι καλά δεν γίνεται :wait: )

2)Τον ήχο εγω τον παίρνω απο τον HD CONVERTER (output jack) και τον βγάζω με jack σε δυο εξωτερικά ηχεία που έχω εφ'όσον κανενα παλιό VGA monitor δεν έχει ενσωματομενα ηχεία (εκτός αν ειναι κανα multimedia της Compaq :P )

Σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα στο γράμμα που θα γράψεις στον Άγιο-Βασίλη να το συμπεριλάβεις :thumbup: (Αλλωστε δεν του βαραίνει τον σάκο! :lol2:

Συνήθως όμως όλες οι σύγχρονες led-TV έχουν scart..εσυ πέτυχες κάποια χωρίς?? :blink:

Την ώρα που έγραφα ποστάρισε και ο Γιώργος (djbeast) :thumbup: και με πρόλαβε..είναι πιο γρήγορος και απο την σκιά του! :lol2: :lol2: Σ'ευχαριστώ George!Πράγματι και αυτό που πήρες είναι πολύ ωραίο!! :clap1: ..εχει και αυτό μεταλικό περίβλημα??..πόσο το μαλί?? :thumb:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyros.s

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
10/12/2014 11:13 - 10/12/2014 11:14 #25286 από spyros.s

arislab έγραψε:

spyros.s έγραψε: Άρη έχω μερικές ερωτήσεις:
1) Τι εννοείς όταν λες αν συγχρονίζει το vga με το hdmi;
2) Ο ήχος μεταφέρεται κανονικά στην τηλεόραση;


Με άλλα λόγια σε μία οποιαδήποτε σύγχρονη tv που προφανώς διαθέτει hdmi in, συνδέεις το home micro σου μέσω σκαρτ σε δαύτο και το συνδέεις με καλώδιο hdmi στην tv σου μέσω hdmi out. Tα λέω καλά; Είχες σε κάποια τηλεόραση θέμα;

Απάντησε μου ναι στο τελευταίο για να το βάλω στην wish list που έχω ετοιμάσει για τον Αγιο Βασίλη! :)


Σπύρο, μην μπλέκεσαι με TV, την όλη διαδικασία την περιγράφω για να εκμεταλευτούμε τα παλιά VGA monitor μας, την συγκεκριμένη συνδεσμολογιά την έχω δοκιμάσει ακόμα και σε VGA monitor CRT interlaced! :woohoo: Αν θυμάσαι ήταν απο τα πρώτα vga monitor που "τρεμόπαιζαν" μόλις πήγαινε η ανάλυση στα 800x600 :P

1)Τον συγχρονισμό τον αναφέρω, για τον λόγο, οτι κάποιος μπορεί αντι να χρησιμοποιήσει το ανταπτοράκι HDMI to VGA να το βρει σε καλώδιο (δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει κάποια αντίσταση). Η μετάβαση μεταξύ ψηφιακού σήματος σε αναλογικό μπορεί να γίνει χωρις να παρεμβληθεί κάποιος video decoder ή hdmi trnasmitter (το ανάποδο αν θυμάμαι καλά δεν γίνεται :wait: )

2)Τον ήχο εγω τον παίρνω απο τον HD CONVERTER (output jack) και τον βγάζω με jack σε δυο εξωτερικά ηχεία που έχω εφ'όσον κανενα παλιό VGA monitor δεν έχει ενσωματομενα ηχεία (εκτός αν ειναι κανα multimedia της Compaq :P )

Σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα στο γράμμα που θα γράψεις στον Άγιο-Βασίλη να το συμπεριλάβεις :thumbup: (Αλλωστε δεν του βαραίνει τον σάκο! :lol2:

Συνήθως όμως όλες οι σύγχρονες led-TV έχουν scart..εσυ πέτυχες κάποια χωρίς?? :blink:

Περισσότερο εστιάζω σε σύνδεση με τηλεόραση lcd-led.
Στο μέλλον που θα τα βάλω όλα στον ειδικό τους χώρο που θα είναι όλα έτοιμα για χρήση θα τα έχω σε παλιές lcd οθόνεςκατά προτίμηση 4:3 διότι οι crt αν και ενίοτε καλύτερες σε specs κουράζουν πλέον! Οπότε αφού θα μπει σε τηλεόραση δεν θα χρειαστώ τα ηχεία προς το παρόν!
Πάντως ποτέ δεν πέτυχα lcd tv δίχως hdmi...απλά κάποιες έχουν 1.3 και οι νεώτερες 3d, 1.4 πρωτόκολλο!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
10/12/2014 22:33 #25300 από djbeast

arislab έγραψε:

spyros.s έγραψε: Άρη έχω μερικές ερωτήσεις:
1) Τι εννοείς όταν λες αν συγχρονίζει το vga με το hdmi;
2) Ο ήχος μεταφέρεται κανονικά στην τηλεόραση;


Με άλλα λόγια σε μία οποιαδήποτε σύγχρονη tv που προφανώς διαθέτει hdmi in, συνδέεις το home micro σου μέσω σκαρτ σε δαύτο και το συνδέεις με καλώδιο hdmi στην tv σου μέσω hdmi out. Tα λέω καλά; Είχες σε κάποια τηλεόραση θέμα;

Απάντησε μου ναι στο τελευταίο για να το βάλω στην wish list που έχω ετοιμάσει για τον Αγιο Βασίλη! :)


Σπύρο, μην μπλέκεσαι με TV, την όλη διαδικασία την περιγράφω για να εκμεταλευτούμε τα παλιά VGA monitor μας, την συγκεκριμένη συνδεσμολογιά την έχω δοκιμάσει ακόμα και σε VGA monitor CRT interlaced! :woohoo: Αν θυμάσαι ήταν απο τα πρώτα vga monitor που "τρεμόπαιζαν" μόλις πήγαινε η ανάλυση στα 800x600 :P

1)Τον συγχρονισμό τον αναφέρω, για τον λόγο, οτι κάποιος μπορεί αντι να χρησιμοποιήσει το ανταπτοράκι HDMI to VGA να το βρει σε καλώδιο (δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει κάποια αντίσταση). Η μετάβαση μεταξύ ψηφιακού σήματος σε αναλογικό μπορεί να γίνει χωρις να παρεμβληθεί κάποιος video decoder ή hdmi trnasmitter (το ανάποδο αν θυμάμαι καλά δεν γίνεται :wait: )

2)Τον ήχο εγω τον παίρνω απο τον HD CONVERTER (output jack) και τον βγάζω με jack σε δυο εξωτερικά ηχεία που έχω εφ'όσον κανενα παλιό VGA monitor δεν έχει ενσωματομενα ηχεία (εκτός αν ειναι κανα multimedia της Compaq :P )

Σου συνιστώ ανεπιφύλαχτα στο γράμμα που θα γράψεις στον Άγιο-Βασίλη να το συμπεριλάβεις :thumbup: (Αλλωστε δεν του βαραίνει τον σάκο! :lol2:

Συνήθως όμως όλες οι σύγχρονες led-TV έχουν scart..εσυ πέτυχες κάποια χωρίς?? :blink:

Την ώρα που έγραφα ποστάρισε και ο Γιώργος (djbeast) :thumbup: και με πρόλαβε..είναι πιο γρήγορος και απο την σκιά του! :lol2: :lol2: Σ'ευχαριστώ George!Πράγματι και αυτό που πήρες είναι πολύ ωραίο!! :clap1: ..εχει και αυτό μεταλικό περίβλημα??..πόσο το μαλί?? :thumb:


Ναι Άρη , έχει μεταλλικό περίβλημα και αυτό που πήρα.Το μαλλί πήγε μόνο 18,86 ευρώ μόλις από το AliExpress , με δωρεάν μεταφορικά (τουλάχιστον εγώ έτσι το αγόρασα).

Atari 2600 - PS One - Playstation - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PlayStation 5 - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Game Gear - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Game Gear - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X- Xbox Series X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold - Nec Turbo Duo RX
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.593 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos