Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Saturn games

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
23/10/2012 21:53 - 23/10/2012 21:59 #3072 από Brandon
Saturn games δημιουργήθηκε από Brandon
Αυτή είναι κ η προσωπική μου συλλογή απο τα παιχνίδια του Saturn.Επιτέλους αξιώθηκα να τις ανεβάσω.. :lol:

Why...???Why Harry McDowel???
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ndial, fanny

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
24/10/2012 06:15 - 24/10/2012 06:19 #3086 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Saturn games
Ωραία συλλογή Σοφοκλή!

Βγάλτα όλα στη φόρα :)

Ενημέρωσα και το μενού του site "Συλλογές Μελών" με την συλλογή σου ;)

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/10/2012 11:04 #3089 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Saturn games
Thanks!!!Ακόμα είναι μικρή κ φτωχή αλλά έχω κάποια διαμαντάκια τουλάχιστον.. :cheer: :cheer:

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
24/10/2012 14:52 - 24/10/2012 14:52 #3101 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Saturn games
αυτες οι κασετινες με τα Saturn games ειναι πολυ μουρατες! :) ευγε Brandon! :) :)

21st century breakdown...

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/10/2012 19:23 #3104 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Saturn games
πωπωπωπω ομορφιες!
σουπερ η συλλαρα απο Saturn titles!
Μπραβο Σοφο! ;)

μου ανοιξες την ορεξη, παω να βγαλω κι εγω photos :P

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
25/10/2012 20:46 #3136 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Saturn games
Ωραία συλλογή! Μπράβο!!! Pandemonium βλέπω και μου ανοίγει η όρεξη να το χτυπήσω από το ebay!
2 ερωτήσεις :
Tο Sonic 3d Blast είναι αμερικάνικο? Γιατί το έχεις 2 φορές? (όπως και το Magic Carpet)
To Panzer Dragoon Saga που είναι?

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
25/10/2012 20:53 #3137 από djbeast

chriskgnr έγραψε: αυτες οι κασετινες με τα Saturn games ειναι πολυ μουρατες! :) ευγε Brandon! :) :)

Πολύ εύθραυστες όμως.Τα δοντάκια που κρατάνε το cd , σπάνε πανεύκολα.
Επίσης το case art δεν προστατεύεται από μια πλαστική διάφανη μεμβράνη που έχουν πχ τα dvd cases.Είναι εκτεθειμένο και χαλάει με το παραμικρό , θέλει προσοχή.
Τέλος δεν υπήρχαν ποτέ spare θήκες στο εμπόριο λόγω της ιδιαιτερότητας που είχαν (το case art ήταν κολλημένο στην πλαστική θήκη).Οπότε αν χάλαγε κάτι , δύσκολα τα πράματα.
Μόνο οι αμερικάνικες θήκες ήταν σαν τις θήκες των cd's (πλαστικές) αλλά διπλάσιες σε μέγεθος.

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
25/10/2012 21:17 #3142 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Saturn games
ΑΑΑΑ θα παίξω Quake 1 στην έκθεση!!!! :P :lol:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• Maddog
  • Το Άβαταρ του/της Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
26/10/2012 11:40 #3161 από Maddog
Απαντήθηκε από Maddog στο θέμα Saturn games

djbeast έγραψε: 2 ερωτήσεις :
Tο Sonic 3d Blast είναι αμερικάνικο? Γιατί το έχεις 2 φορές? (όπως και το Magic Carpet)
To Panzer Dragoon Saga που είναι?

Ναι, Αμερικάνικο είναι το Sonic 3D Blast. Η ευρωπαική και η ιαπωνική έκδοση λέγονται Sonic 3D - Flickies' Island.
Στο Panzer Dragoon Saga μας "εξαπάτησε" λιγάκι ο Brandon, γιατί έχει την Ιαπωνική έκδοση που λέγεται Azel Panzer Dragoon RPG. Είναι το κουτί επάνω-επάνω δεξιά. Δυστυχώς καθότι σε άπταιστον Ιαπωνική, είναι αρκετά λιγότερο δημοφιλές και σημαντικά φτηνότερο από τις Δυτικές εκδόσεις. :whistle:

• djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
26/10/2012 11:55 #3162 από djbeast
Άρα για να έχει αμερικάνικα και ιαπωνικά παιχνίδια , πάει να πει ότι το saturn του είναι τσιπαρισμένο :)

• Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
29/10/2012 09:56 #3248 από Maddog
Κλασσικό "λάθος" αυτών που έχουν συνηθίσει με το Playstation... :D

Στο Saturn είναι διαφορετικό πράγμα το region free και διαφορετικό η δυνατότητα χρήσης backups.
Για να τρέξουν τα backups θέλει το τσιπάκι (ή swap trick, αλλά πάμε μακριά...)
Για να τρέξεις original από άλλο region αρκεί να έχεις ένα Action Replay 4-in-1 cartridge (υπάρχουν και παλιότερα παρόμοια, αλλά το τελευταίο μοντέλο είναι σαφώς το πιό αποδοτικό).
Αυτό πωλείται ακόμα καινούριο σε πολύ καλές τιμές, πχ www.play-asia.com/paOS-13-71-k8-49-en-70-1b2.html

Φυσικά αν έχεις ΚΑΙ Action Replay ΚΑΙ modchip είσαι έτοιμος για όλα. :P

• djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
29/10/2012 13:34 #3253 από djbeast
Είχα την εντύπωση ότι το modchip αρκεί για να παίξει κανείς backups παιχνιδιών όπως επίσης και imports παιχνίδια.
Πάντως το modchip είναι λίγο υπερτιμημένο να πω την αλήθεια.Η εγκατάστασή του από την άλλη είναι από τις πιο εύκολες που έχω δει.Μία απλή κόλληση στο τροφοδοτικό της κονσόλας αρκεί και είσαι κομπλέ.

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/10/2012 17:03 #3263 από Brandon
Συγνώμη,έλειπα απο το πάρτυ του Saturn που κάνατε εδωπέρα...Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την μικρούλα συλλογή μου...
Ναι,έχεις δίκιο maddog,είναι η Azel έκδοση του Panzer Dragoon 3 που έχω...Όλο το ξεχνάω,μου είναι αδιάφορο το που είναι η Ιαπωνική έκδοση κ΄συνέχεια το ξεχνάω...Αυτό που με ενδιαφέρει είναι που έχω μια γνήσια κόπια του παιχνιδιού!!! :) :) :)
Επίσης,ναι,με Action Replay cartridge,δεν χρειάζεσαι μόντες ούτε τίποτα!!!(Ασε που είμαι κ κατά σε όλα αυτά τα "πειράγματα"...) Παίζεις τα πάντα απο όποια χώρα κ αν είναι!!! :) :) :)

• Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
29/10/2012 20:33 #3268 από Maddog

djbeast έγραψε: Είχα την εντύπωση ότι το modchip αρκεί για να παίξει κανείς backups παιχνιδιών όπως επίσης και imports παιχνίδια.
Πάντως το modchip είναι λίγο υπερτιμημένο να πω την αλήθεια.Η εγκατάστασή του από την άλλη είναι από τις πιο εύκολες που έχω δει.Μία απλή κόλληση στο τροφοδοτικό της κονσόλας αρκεί και είσαι κομπλέ.

Όχι, με modchip αν βάλεις backup με "λάθος" region πάλι δεν θα εκκινήσει, εκτός αν έχεις το Action Replay.
Υπερτιμημένο πάντως δεν το θεωρώ, αν θελήσεις να παίξεις πολλά απο τα δυνατά "χαρτιά" της κονσόλας σε original θα ξοδέψεις μια μικρή περιουσία. Δες τιμές για Radiant Silvergun, Panzer Dragoon Saga, Dungeons & Dragons, Shining Force 3, Guardian Heroes, Burning Rangers, Dragon Force κλπ exclusives...όλα must play και όλα πανάκριβα. ;)

Brandon έγραψε: Συγνώμη,έλειπα απο το πάρτυ του Saturn που κάνατε εδωπέρα...Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την μικρούλα συλλογή μου...
Ναι,έχεις δίκιο maddog,είναι η Azel έκδοση του Panzer Dragoon 3 που έχω...Όλο το ξεχνάω,μου είναι αδιάφορο το που είναι η Ιαπωνική έκδοση κ΄συνέχεια το ξεχνάω...Αυτό που με ενδιαφέρει είναι που έχω μια γνήσια κόπια του παιχνιδιού!!! :) :) :)
Επίσης,ναι,με Action Replay cartridge,δεν χρειάζεσαι μόντες ούτε τίποτα!!!(Ασε που είμαι κ κατά σε όλα αυτά τα "πειράγματα"...) Παίζεις τα πάντα απο όποια χώρα κ αν είναι!!! :) :) :)

Ακόμα και που έχεις μόνο την Ιαπωνική, πάλι καλύτερος από εμένα είσαι που έχω μόνο το demo της Ιαπωνικής. Σπάνιο μεν, ανεπαρκές δε. :whistle:
Τα πειράγματα ωραία είναι, αλλά το original είναι άλλο πράγμα. Πολλές φορές μπορώ να περνάω ώρα μόνο χαζεύοντας το artwork!

• Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/10/2012 21:27 #3270 από Brandon
Μπράβο!!!!Ακριβώς κ εγώ το ίδιο!!!!!Μόλις είδα τι χαρτάκι κ τι βιβλιαράκι με artwork έχει μέσα εξτασιάστηκα!!!!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.459 δευτερόλεπτα