Το RetroComputers.gr και αυτή την χρονιά σας πηγαίνει στο Athens Retro Festival 2019.

Δέκα (10) τυχεροί,μετά απο κλήρωση,θα κερδίσουν διπλές προσκλήσεις για το καλύτερο retro-καλοκαιρινό festival της Αθήνας.

Topic-icon Η ρετρο-συλλογουλα μου

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 00:13 - 10/10/2012 22:35 #736 από ndial
Η ρετρο-συλλογουλα μου δημιουργήθηκε από ndial
Προσφατα (καποιους μηνες πίσω) μετακόμισα σε νέο σπιτι ...

... και ειπα να ριξω μερικες φωτο της μικρής μου συλλογής μιας και πλέον έχει τον...χώρο της αυτή!

Δεν ειναι πολλά (αλλα είναι σχεδον τα διπλασια σε αριθμο από του Φωτη) :blink:
(φυσικά αστειευομαι μουαχαχαχαχα :lol: )

οχι, λιγα είναι και καλα!
λειτουργικά και καθαρα! :cheer:

Στα ράφια δεξιά έχω καποια home micro και καποιες κονσολες, σε ζευγάρια π.χ. STE/STFM (Πάνω-κατω), A1200/A600 (πάνω-κάτω), SNES/NES (πάνω-κάτω), Saturn, Megadrive 1.Τα ζευγάρια μοιράζονται π.χ. το ίδιο τροφοδοτικό και AV/SCART καλώδιο. Ειναι πάντα ετοιμοπόλεμα δηλαδή και όλα πεφτουν πάνω σε πολλαπλό scart είτε στην μικρή CRT που φαίνεται, είτε σε μια 27 αρα LED (δεν φαινεται). Τα ζευγαρια αυτα ειναι και τα αγαπημένα μου, αυτα δηλαδη που θα ανοιξω συχνότερα (οταν βρισκω χρονο φυσικά)

Στα ράφια αριστερά, διακρίνεται το (αγαπημένο μου) Turbografx-16 στο κουτι του, αλλα και άλλο ένα ζευγαράκι... τα N64/Gamecube (ναι αυτο που μοιάζει με κουτι της ΔΕΗ λογο αλλαγης του case!). Φυσικά τα δύο τελευταία μοιράζονται το ίδιο SCART (Οχι το ρευμα τους ειναι διαφορετικο!)

Για να ειναι πιο ευδιάκριτα, εβγαλα τα micro εκτός ραφιών, και ιδού:

16bit home-micros (A1200, A500, 520STFM, 520STE) ;)
  • Η A500 ειναι δωρεά του φίλου μoυ Κώστα (Datrh_Cotsos). Επισης το αμιγκακι αυτο συμμετειχε σε μια εκθεση ονόματι retrovisions αν θυμάμαι καλα, πρωτου μου δοθει απλοχερα!
  • H Α1200 έχει ACA 1230@28Mhz, 64MB RAM
  • O 520STE εχει 4MB RAM

8bit home-micros (CPC 464+, Atari 65XE, CPC 6128, 48 ZX+) ;)

Παραθέτω και μια περσινη φωτο με τις κονσολες μου (δεν βρηκα το κουράγιο να τις βγάζω και αυτές να τις στηνω). :P

(αυτο ειναι...μονο του, δεν το κάνουν παρέα....χαχαχαχα αλλα συμμετείχε και σε μια έκθεση ονόματι retrovisions αν θυμάμαι καλα, αμα λάχει δικέ μου :silly: )

Χμμμ :unsure:
Για να βάλω και κανα-δυο αγαπημένα περιφεριακούλια (βασικά ειναι συγχρονα )
Ειναι τα δύο Everdrive, ενα για SNES, και ένα για Megadrive. Τα καπακια τα εφτιαξα εγω με ενα drimmelακι ισα ισα να χωρέσει η SD. Φυσικά εφτιαξα και τύπωσα και labels.

Εχω φτιάξει και ένα custom made 3.5" FDD για τον CPC 6128 με την βοηθεια του Γιώργαρου (Geo1977). Το κάναμε κουκλα εεε? :whistle:

Χμμμ αυτα (τουλάχιστον τα πιο ενδιαφέροντα απο την συλλογή μου.)
Γενικά δεν μαζέυω σαβούρα. Θέλω να ειναι λίγα και λειτουργικά. Ότι πιάνω στα χέρια μου θα ανοιχτεί, καθαριστει εσωτερικά, θα πλυθουν σε μπουγάδα τα πλαστικά, και εν τέλη, θα τυλιχτεί με σελοφαν οταν δεν χρησιμοποιείται. Τι να κάνω!!!

Οταν βρω χώρο (και χρήμα) για μια Αmiga 1000 μου ειναι ο διακαής πόθος μου, θα προστάρω και πάλι... :woohoo:

Αυτά

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": krem13, pooky

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
25/07/2012 00:41 #738 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Μια χαρά σε βρίσκω!!! :woohoo: Βάλε και ένα MSX2 κάποια στιγμή και θα είσαι ολοκληρωμένος!!! ;) :cheer:
Μου τι να κάνω εγώ που βαριέμαι να κατεβάζω??? Άντε να κάνω φωτογράφηση τώρα... :angry: :P

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• bakoulis
  • Το Άβαταρ του/της bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
25/07/2012 00:43 - 25/07/2012 00:44 #739 από bakoulis
Απαντήθηκε από bakoulis στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Κούκλα φίλε η συλλογούλα σου και το κυριότερο πάντα ετοιμοπόλεμη!
Δύο παρατηρησούλες μόνο, για δικό σου όφελος και προστασία της όμορφης συλλογής σου, επειδή είμαι σχολαστίκλας. Όπως βλέπω είναι κοντά σε παράθυρο με ηλιακό φως. Επειδή οι UV κιτρινίζουν τα πλαστικά, βρες σελοφάν κόκκινου χρώματος, σαν αυτά που πακετάριζε η commodore τις 1200, ή αλλιώς ρίχνε επάνω κανένα σεμεδάκι/πετσετάκι/μαξιλαροθήκη να εμποδίζει το ηλιακό φως. Δεύτερη παρατήρηση μάλλον περιττή, αλλά καλό είναι να το σιγουρεύουμε. Φαντάζομαι ότι όταν τα ανάβεις και τα δουλεύεις δεν είναι καλυμένα με το σελοφάν ή με οτιδήποτε άλλο που να εμποδίζει τον εξαερισμό τους και ότι πριν τα ξανακαλύψεις με το σελοφάν τα αφήνεις πρώτα να κρυώσουν.

• pooky
  • Το Άβαταρ του/της pooky
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • What is it? Dragons?
Περισσότερα
25/07/2012 06:40 #740 από pooky
Απαντήθηκε από pooky στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Συλλογούλα; Πού την είδες; :woohoo:

ΣΥΛΛΟΓΑΡΑ!

Τέλειος! Πολύ όμορφα! :)

Better lie a Free Man in my grave, than live like a puppet or a slave.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
25/07/2012 08:49 #741 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Πολύ ωραία η συλλογή σου Νίκο και το καλύτερο είναι πως την έχεις ετοιμοπόλεμη! :cheer:

Έχεις αρκετά κομμάτια τα οποία έχουν γράψει ιστορία στο χώρο των υπολογιστών αλλά και του gaming, μιας και έχεις και κάποιες κλασικές κονσόλες και όχι μόνο!

Εύχομαι να την επεκτείνεις και άλλο τη συλλογή σου αυτή!

• ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 09:14 #744 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Ευχαριστω παιδες!
Τακη, ναι εχεις δικιο ισως να βαλω κατι πιο σκουρο για καλυματα. Βεβαια δεν ειναι τοσο δυνατο το φως ουτε σκαει ηλιος για πολυ στο δωματιο αυτο. Φυσικα και οταν αναβω μια μηχανη της βγαζω προηγουμενως το σελοφαν :-)
Κωστη, ενα msx2 το εχω στα υποψην βεβαια απο οτι μου εχει πει και ο geo θελει προσοχη (να εχει fdd μονταρισμενο στα 720k). Κοιταζα τιμες στον γνωστο ολλανδο, αλλα τσουζει λιγο...
Φωτη, παντα ελεγα να εχω λιγα και καλα. Συλλογη δηλαδη με καποια που ειχα στο παρελθον αλλα εχασα, πεταξα (!) και καποια που ηθελα τοτε back to 80s 90s αλλα δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα τοτε να τα αποκτησω (πχ cdi, jaguar κτλ). Θα θελα 1-2 κομματια ακομα και μετα τελος :-)

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 09:16 #745 από ndial

pooky έγραψε: Συλλογούλα; Πού την είδες; :woohoo:

ΣΥΛΛΟΓΑΡΑ!

Τέλειος! Πολύ όμορφα! :)

Ευχαριστω μαν!
Συλλογουλα ειναι, αφου αυτα που εχουν δει τα ματακια μου σε φιλους εδω μεσα απο κοντα, πιστεψε με, δεν συγκρινεται μπροστα τους!
Geooooooooooooooo

www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• krem13
  • Το Άβαταρ του/της krem13
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
25/07/2012 11:33 #749 από krem13
Απαντήθηκε από krem13 στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
όπως έγραψε και ο pooky,συλλογάρα :) ! δεν χρειάζεται να ξεχειλίζει από συστήματα,αρκεί να είναι καλοστημένη και ετοιμοπόλεμη B)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ndial

• ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 13:30 - 25/07/2012 13:31 #754 από ndial
Ναι οντως ειναι σουπερ να ειναι κάποια μηχανηματα ετοιμοπολεμα.
Ηταν αυτο που μου ελειπε στο προηγουμενο ο χωρος. Εχει πλακα οταν πχ βαζεις το SOTB ταυτοχρονα στον ST, Amiga, Megadrive και να γυρνας με το κουμπι του scart για .... συγκριση... μουχαχαχα

www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
25/07/2012 15:01 - 25/07/2012 15:09 #759 από bakoulis
Σχετικά με το MSX2.
Αν έχεις SD card cart, τότε ένα Philips MSX2 NMS-8220 θα σου είναι αρκετό και θα το βρεις πολύ φθηνά. Π.χ.
Αν ασχοληθείς με δισκέτα, τότε θα σου πρότεινα αυτό που πήρα και εγώ και είναι μάλλον το πιο αξιόπιστο.
Philips NMS 8250 ή Philips NMS 8255 (έχει δεύτερο drive).
www.telefonica.net/web2/retromuseo/ordenadores/nms-8250.html
www.msx.org/wiki/Philips_NMS_8250
www.msx.org/wiki/Philips_NMS_8255
Δεν μπορώ να πω ότι το πλήρωσα ακριβά, 110 με τα μεταφορικά από Ολλανδία (65ε + 42ε μεταφορικά) από το γνωστό Ολλανδό.
Υπάρχει και το πιο ακριβό μοντέλο που πήρε ο Geo, αλλά η μόνη διαφορά του είναι το έξτρα genlock και το video-digitizer που δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει.
www.msx.org/wiki/Philips_NMS_8280

Υ.Γ. 2 πράγματα που θα πρέπει να προσέξεις είναι: Το MSX2 σε αντίθεση με το MSX1 έχει μπαταρία (όχι όμως τόσο επικίνδυνη αλλά θέλει τσεκάρισμα) για να κρατάει τις ρυθμίσεις. Και δεύτερον τα drives του MSX είναι με ιμάντες όπως του Amstrad και θέλουν συχνή λειτουργία και φυσικά κάποια στιγμή αλλαγή.

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
25/07/2012 15:09 #760 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Νικόλα ένα μεγάλο μπράβο και από μένα.Εύχομαι να την εμπλουτίσεις κι άλλο τη συλλογάρα σου!!!

• ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 18:38 #773 από ndial
Να σε καλα Βαγγελακη μου! Οσο χωραει το δωματιο, αλλα και οσο φτανει η τσεπη, θα ειμαι συνεπης με τα.... αποκτηματα :cheer:

Τακη, ναι οι τιμες δεν ειναι απαγορευτηκες για τα msx2. Βασικα θα προτιμουσα να το εχω με flash cart. Οποτε, με το καλο, προς τα εκει θα κινηθω καποια στιγμη στο αμεσο μελλον. το θεμα ειναι, που βρισκω πλεον sd-flash cart για το msx?

www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
25/07/2012 21:44 #802 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Η ρετρο-συλλογουλα μου
Έχεις πολύ πράμα Νίκο!!!Βέβαια βλέπω κ τα κουτιά Turbografx κ dreamcast κ μου τρέχουν τα σάλια!!!!!!!!!
Συγχαρητήρια κ για το νέο σπίτι!!!!!!!!!

Why...???Why Harry McDowel???

• bakoulis
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
25/07/2012 22:49 #828 από bakoulis

ndial έγραψε: Να σε καλα Βαγγελακη μου! Οσο χωραει το δωματιο, αλλα και οσο φτανει η τσεπη, θα ειμαι συνεπης με τα.... αποκτηματα :cheer:

Τακη, ναι οι τιμες δεν ειναι απαγορευτηκες για τα msx2. Βασικα θα προτιμουσα να το εχω με flash cart. Οποτε, με το καλο, προς τα εκει θα κινηθω καποια στιγμη στο αμεσο μελλον. το θεμα ειναι, που βρισκω πλεον sd-flash cart για το msx?

Εδώ θα σε βοηθήσει ο ειδικός, ο GEO. Αν και νομίζω ότι έχει βγάλει και ο τύπος που βγάζει τα EverDrive που έχεις στη συλλογή σου! Για κοίτα στη σελίδα του!

• ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/10/2012 22:21 - 10/10/2012 22:37 #2679 από ndial
Να βάζω και το commodoρι που ξεχασα να βάλω στο αρχικο ποστ.
πληρες, καθαρο και λειτουργικο με το 1541 II FDD

και τέλος, το νέο μου απόκτημα....
ανταλλάχτηκε με τον CPC 464+ (οποτε και δυστυχως έφυγε απο την συλλογη μου :oops: )
χαλαλι του ομως, ιδου ο 6128 +

;) ;) ;)

www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.044 δευτερόλεπτα