Η Οθόνη του Amstrad CPC 6128

• Μπόγρης
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
17/06/2020 23:44 - 17/06/2020 23:45 #46509 από Μπόγρης
Η Οθόνη του Amstrad CPC 6128 δημιουργήθηκε από Μπόγρης
Καλησπέρα στο Forum! Ήθελα τα φώτα σας για θέμα σχετικά με τον Αmstrad cpc 6128. Μετά από πολύ καιρό μπορεί και τρια χρόνια αποφάσισα να τον βάλω σε λειτουργία για να δείξω τα παιχνίδια στα ανίψια μου. Η οθόνη μόλις την άνοιξα λειτούργησε κανονικά για 2 δευτερόλεπτα βγάζοντας το χαρακτηριστικό μπλε χρώμα και μετά έσβησε!!! Όταν την ανοίγω παίρνει ρεύμα και το μεταδίδει στο πληκτρολόγιο! Αλλά δεν έχω εικόνα! Έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν λειτουργεί σωστά και ο υπολογιστής. Τι μπορεί να συνέβη; Που μπορώ να απευθυνθώ για να μου φτιάξουν την οθόνη; Έχει καεί η λάμπα και μπορώ να απευθυνθώ σε οποιονδήποτε ηλεκτρονικό που επισκευάζει παλιές οθόνες; Έχετε να μου προτείνετε κάποιον;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αγοράσω joystick σε κάποιο κατάστημα εντός Ελλάδος! (στο ebay εχω εντοπίσει να πωλούνται)
Σας ευχαριστώ
Ιωάννης Μπόγρης
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
18/06/2020 01:13 #46510 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Η Οθόνη του Amstrad CPC 6128
Φίλε μου συνήθως η αχίλλειος πτέρνα και των υπολογιστών αλλά και των οθονών τους είναι οι πυκνωτές και οι μπαταρίες. Ένα recap δηλαδή ένα συνολικό άλλαγμα των πυκνωτών αλλά και των μπαταριών όπου αυτές υπάρχουν. το λύνει το πρόβλημα το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να γίνει άμεσα διότι τα υγρά από ορισμένους πυκνωτές και μπαταρίες κάνουν μεγάλη ζημιά στην πλακέτες. Στην retro κοινότητα υπάρχουν αρκετοί που θα σε βοηθήσουν Γι αυτό βιάσου !!!!!

• Μπόγρης
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
25/06/2020 22:27 #46521 από Μπόγρης
Απαντήθηκε από Μπόγρης στο θέμα Η Οθόνη του Amstrad CPC 6128
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.717 δευτερόλεπτα