Οδηγός gdEMU για Dreamcast

• Stabill
  • Το Άβαταρ του/της Stabill Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
29/06/2021 21:12 - 30/06/2021 20:17 #47513 από Stabill
Οδηγός gdEMU για Dreamcast δημιουργήθηκε από Stabill
Στο θέμα αυτό θα προσπαθήσω να βοηθήσω τους υποψήφιους αγοραστές του gdEMU μαζεύοντας μία σειρά από πραγματάκια που έψαχνα κι εγώ όταν αποφάσισα να αγοράσω αυτή την κάρτα και δεν ήξερα που να ρωτήσω. Δεν θα κάνω unboxing, ούτε θα φτιάξω κάποιο video, υπάρχουν πολλά στο Youtube και δεν έχει νόημα ένα ακόμα.

Αν τυχόν υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει τι είναι το gdEMU, να πω πολύ απλά ότι είναι μία (πραγματικά) μικρή κάρτα με υποδοχή για sd όπου μας δίνει την δυνατότητα να τρέξουμε images του Dreamcast έχοντας τα original δισκάκια προστατευμένα σε κάποιο ντουλάπι.

ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ, ΜΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΡΟΠΟ ΧΡΗΣΗΣ ORIGINAL ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ GD-ROM MIA ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΡΙΜΑ Η ΟΠΟΙΑ ΦΘΟΡΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ROMS ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΕΦ’ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ Η ORIGINAL ΜΟΡΦΗ.

Πρώτα απ’ όλα λοιπόν, εγώ έχω στην κατοχή μου κινέζικο κλώνο από Aliexpress (ούτε 40€) μια και το original gdEMU δεν ξέρω αν παράγεται πλέον – οι προπαραγγελίες στο επίσημο site είναι εδώ και καιρό κλειστές & εκτός αυτού μιλάμε για 130€. Εννοείται ότι αν κάποια στιγμή ξανανοίξουν και κάποιος μπορεί να διαθέσει τα χρήματα, αγοράζει το original.

gdemu.wordpress.com/ gdemu.wordpress.com/ordering/ordering-gdemu/

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η ΚΟΝΣΟΛΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ VA1 MODEL ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΝ ΡΙΣΚΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ, ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!!! (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ) 

gdemu.wordpress.com/installation/gdemu-installation/

Προτιμήστε την v5.15 μια και είναι νεότερη από την v5.5 – μην με ρωτήσετε ποιες είναι οι διαφορές, δεν ασχολήθηκα καθόλου, απλά αγόρασα την νεότερη!!!

Η τοποθέτηση της κάρτας είναι ότι πιο απλό μπορεί να υπάρξει – αφού το κατάφερα εγώ που είμαι «κουλός» σε θέματα hardware, τότε μπορούν όλοι!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΛΙΚΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ!!! ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Ξεβιδώνετε τις 4 βίδες της κονσόλας (η μία είναι κάτω από το modem, οπότε το βγάζετε για να την βρείτε) & βγάζετε το πάνω μέρος. Το laser ξεκουμπώνει πανεύκολα, ξεβιδώνετε τις 3 βίδες και τραβάτε προς τα πάνω – ένας μικρός κονέκτορας είναι και τέλος.Σε αυτόν τον κονέκτορα «κουμπώνει» και το gdEMU… Έτσι απλά. Προσοχή βέβαια στην πρώτη τοποθέτηση μη τυχόν και γίνει καμμία ζημιά.

Η κάρτα sd που θα χρησιμοποιήσετε θα πρότεινα να είναι όσο καλύτερης ποιότητας γίνεται, μια και απ’ ότι διαβάζω δεν συνεργάζονται σωστά όλες οι μάρκες – οι περισσότεροι προτείνουν SanDisk, εγώ αγόρασα μία 128άρα η οποία χώρεσε μέσα περίπου 120 games τα περισσότερα σε gdi format (όχι, δεν θα σας πω που θα τα βρείτε, υποθέτω ότι έχετε τα original δισκάκια).

H κάρτα θα πρέπει να φορμαριστεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε fat32, οπότε αν είναι από 128gb και πάνω θα χρειαστείτε κάποιο utility, μια και τα Windows δεν θα σας κάνουν την χάρη (εγώ χρησιμοποίησα το Mini Tool Partition Wizard Free 11.4). Αν είναι έως 64gb, κανένα πρόβλημα, γίνεται μέσω Windows.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ UPDATE ΣΤΟ BIOS ΣΕ ΚΛΩΝΟ GDEMU ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ «ΜΠΡΙΚΑΡΕΙ»!!!! ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!
Υπάρχουν tutorials στο Youtube που δείχνουν την διαδικασία, ίσως όμως να την κάνουν σε original gdEMU κι όχι κλώνο - εγώ δεν θα το ρίσκαρα!!!

Πως γίνεται τώρα η τοποθέτηση των αρχείων στην sd κάρτα:

Πηγαίνετε στο www.mediafire.com/download/xb9of8cgqophx...v0.6(24-08-2016).zip και κατεβάζετε το GDMENU. To αποσυμπιέζετε μέσα στην κάρτα sd. Θα δείτε ένα folder 01 οποίο περιέχει το GDmenu_v0.6.cdi, το GDEMU.ini κι ένα readme. Το μόνο που πρέπει να «πειράξετε» είναι το GDmenu_v0.6.cdi το οποίο θα πρέπει να γίνει rename σε disc.cdi.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ CDI & GDI ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ DISC.CDI ή DISC.GDI, ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΤΑ «ΒΛΕΠΕΙ» ΤΟ SOFTWARE!!!

Δείτε εδώ λεπτομέρειες για τους υποστηριζόμενους τύπους αρχείων: gdemu.wordpress.com/details/gdemu-details/

Τα games λοιπόν, θα πρέπει να μπουν σε folders με αρίθμηση. Αφού το gdmenu θα μπαίνει πάντα στο 01, συνεχίζετε με 02, 03, 04, κλπ. Μην ξεχνάτε την μετονομασία του gdi ή cdi σε disc, οποιοδήποτε άλλο αρχείο υπάρχει μαζί με το cdi/gdi, το αφήνετε όπως είναι.
Ο πιο συνηθισμένος τρόπος «γεμίσματος» της κάρτας με roms είναι απλά το drag and drop από τον υπολογιστή σας (θα σας φάνε λίγο χρόνο τα renames, αλλά αξίζει τον κόπο!) Το «κακό» σε αυτή την περίπτωση είναι ότι όσο πιο μεγάλη είναι η κάρτα, τόσο πιο πολλά games θα βάλετε… Κι όσο πιο πολλά games θα βάλετε, τόσο θα αργεί το loading όταν ανάβετε την κονσόλα…

Αυτό το πρόβλημα έρχεται να το λύσει το GDEMU SD Maker το οποίο ουσιαστικά διαμορφώνει έτσι τα folders ώστε να μηδενίζεται ο χρόνος loading όταν ανάβετε την κονσόλα ή κάνετε reset από το κουμπάκι της κάρτας.

Δείτε εδώ από το 4ο λεπτό και μετά:

(στο description υπάρχει download link για την εφαρμογή)

Ένα θέμα που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή είναι το ότι η αφαίρεση του laser (ενός μεγάλου κομματιού) και η προσθήκη της κάρτας gdEMU (ενός μικρού κομματιού) αφήνει σχεδόν άδειο τον συγκεκριμένο χώρο με αποτέλεσμα ο πολύ μικρός ανεμιστήρας της κονσόλας να μην στέλνει τον αέρα κατευθείαν πάνω στο τροφοδοτικό το οποίο βρίσκεται ακριβώς απέναντί του, αλλά να τον διοχετεύει παντού κι έτσι το τροφοδοτικό «φουντώνει».

Πολλοί έχουν καταφύγει σε λύσεις δημιουργίας «διαδρόμου» από το ανεμιστηράκι μέχρι την τροφοδοσία με την χρήση είτε απλών κομματιών χαρτονιού, είτε πλαστικών τυπωμένων σε 3d printers…

Ότι μπορεί ο καθένας!

Μία άλλη λύση βέβαια – και ίσως η καλύτερη – είναι η αλλαγή της τροφοδοσίας του Dreamcast με ένα DreamPSU ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή περίπτωση υπερθέρμανσης (και εδώ η αντικατάσταση είναι πανεύκολη)   

ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΛΙΚΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ!!! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!

Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ ήταν το ότι η κάρτα μία δούλευε, δέκα δεν δούλευε… Είχα πραγματικά απογοητευτεί μια και δεν βοήθησαν ούτε τα formats στην sd, ούτε τα… βουντού…! Μέχρι που την λύση την έδωσε ο γνωστός και μη εξαιρετέος Ορφέας, a.k.a. orfeas.
Με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο(!) μου πρότεινε να πάρω μία βελόνα και να πιέσω προς τα μέσα τα pins του κονέκτορα του gdEMU. Εγώ βέβαια λόγω στραβωμάρας το έκανα σε μερικά από τα pins μόνο και………….. δούλεψε!!! Από εκείνη την στιγμή (φτου-φτου) όλα δουλεύουν μια χαρά (και πάλι φτου-φτου), ό ήχος του αρχικού animation δεν «σπάει» πια και όσες φορές κι αν αναβοσβήσω την κονσόλα, πάντα μετά από 20-30’’ μπαίνει κανονικά στο menu (σε πρώτη φάση δεν έχω κάνει την διαδικασία που προανέφερα με το sd maker). Μόνο το κουμπάκι του reset εξακολουθεί να μην λειτουργεί πάντα, αλλά μικρό το κακό, θα το διορθώσουμε κι αυτό!!! 

Αυτά προς το παρόν, για οτιδήποτε προκύπτει θα προσπαθώ να ανανεώνω το θέμα, περιμένω όμως και τις δικές σας παρατηρήσεις, αν κάτι έχει γραφτεί λάθος, ή αν κάποιος έχει μία διαφορετική εμπειρία, παρακαλώ ας την μοιραστεί μαζί μας!!!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, djbeast, navarxos, JIANOS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
29/06/2021 23:28 #47514 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Οδηγός gdEMU για Dreamcast
Σταμπίλο ζωγραφισες πάλι !!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stabill

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
30/06/2021 15:52 #47516 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Οδηγός gdEMU για Dreamcast
Φοβερός οδηγός Σταύρο, ευχαριστούμε!

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
30/06/2021 18:08 - 30/06/2021 20:11 #47519 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Οδηγός gdEMU για Dreamcast
Να μην το ξεχάσω, αν κάποιο από τα links που αναφέρονται στο αρχικό post δεν λειτουργεί & δεν μπορείτε να κατεβάσετε κάποιο αρχείο (πράγμα απίθανο βέβαια), ενημερώστε με μέ pm να σας το στείλω.

Επίσης, πέρα από τα παλιά games, δοκιμάστηκε και το ολοκαίνουργιο Xeno Crisis και δουλεύει κανονικά (σύντομα θα παραγγείλω και το Xenocider). 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george

• navarxos
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
10/07/2021 19:20 #47534 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Οδηγός gdEMU για Dreamcast
Ωραία παρουσίαση 

• Stabill
  • Team RC
  • Team RC
  • kEEp rETRo!
Περισσότερα
31/07/2021 22:22 #47602 από Stabill
Απαντήθηκε από Stabill στο θέμα Οδηγός gdEMU για Dreamcast
Σήμερα αγόρασα την digital version του Xenocider το οποίο και δοκίμασα στο gdEMU, εννοείται συνεργάζεται μια χαρά.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έκανα copy το αρχείο στην sd κάρτα χωρίς να το κάνω rename σε disc.cdi και δούλεψε κανονικά! Τέλος πάντων, προχωράμε!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.638 δευτερόλεπτα