Topic-icon Επίσκεψη του κύριου Καραϊωσηφίδη στο χώρο με τη συλλογή μου!

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/06/2015 13:16 - 09/06/2015 16:17 #29996 από Fotis_KFOR
Η αλήθεια είναι ότι έχω λάβει αρκετές φορές e-mail από διάφορους φίλους που θέλουν να πουν ένα μπράβο είτε για την προσπάθεια μου που έφτιαξα το παρόν site με τις φωτογραφίες των μηχανημάτων σαν μια μορφή on-line μουσείου και διάφορων ενημερωτικών θεμάτων κτλ, είτε για τις εκθέσεις που κάνουμε όλοι μαζί η παρέα σαν ομάδα και με χαροποιεί ιδιαίτερα αφού αυτά μας δίνουν μια ηθική ικανοποίηση και δύναμη για να συνεχίσουμε, αλλά δεν αναφέρω συνήθως κάτι για αυτά τα email και απλά τα συζητάω με την ομάδα.

ΑΛΛΑ, όταν μου έστειλε e-mail ο κύριος Καραϊωσηφίδης Άκης και ότι ακολούθησε μετά, αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας :cheer:

Για όσους δεν γνωρίζουν τον κύριο Καραϊωσηφίδη, πρόκειται για τον άνθρωπο που άνοιξε το πρώτο μαγαζί με υπολογιστές στην θρυλική οδό Στουρνάρη, τα γνωστά σε όλους μας MICROPOLIS, όπως επίσης ήταν επίσημος αντιπρόσωπος και CEO της AMSTRAD HELLAS, συμμετείχε στο περιοδικό πληροφορικής "Ιστορία του Ελληνικού computing, ήταν εκδότης ή/και αρχισυντάκτης των περιοδικών "Πληροφορική και Computer" , "Μicro Mad" , "Ο κοσμος του AMSTRAD", έκανε πολύ καλές στρατηγικές κινήσεις και καινοτομίες, ήταν ο πρώτος που σκέφτηκε (και έκανε πράξη) να μεταφράσει τα manuals των Amstrad στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ που τότε ήταν πρωτοφανές για τα ελληνικά δεδομένα αφού όλα τα εγχειρίδια υπολογιστών ήταν στα αγγλικα και διάφορα άλλα που μπορώ να μιλάω για ώρες.

Και μερικές φωτογραφίες του κύριου Καραϊωσηφίδη :

O κος Καραϊωσηφίδης Με τον Alan Sugar

Editorial του κου Καραϊωσηφιδη στο "Κόσμος του AMSTRAD"

Απο παρουσίαση AMSTRAD PPC στο Ledra Marriot...

το 1ο COMPUTER SHOP της οδού Στουρνάρη "MICROPOLIS"

Μετά από τη σύντομη παρουσίαση του κύριου Άκη λοιπόν, να συνεχίσω...

Έλαβα λοιπόν ένα e-mail από τον κύριο Άκη που μου έλεγε γενικά μπράβο για τη συλλογή που έχω δημιουργήσει και που έχω στήσει σε χώρο μου, αλλά και για το site γενικά που έχει πάρα πολύ υλικό από φωτογραφίες μηχανημάτων, άρθρα κτλ και ότι θα ήθελε να έρθει ο ίδιος στο χώρο που έχω δημιουργήσει για να τα δει από κοντά, αλλά και για να γνωριστούμε και για να μιλήσουμε γενικά για το χόμπι μας αφού και ο ίδιος συνεχίζει να έχει αγάπη για τα ρετρό μηχανήματα!!!

Αφού λοιπόν μετά από πρότασή μου, πρώτα ήρθε να μας δει όλη την ομαδάρα μας στην τελευταία έκθεση που κάναμε στο Μοσχάτο :

μετά κανονίσαμε και ήρθε και στο χώρο με τη συλλογή μου και ήρθε παρέα και ο φίλος Άρης (arislab) από την ομάδα μας για να πάρουμε και μια συνέντευξη από τον κύριο Άκη που θα επιμεληθεί ο Άρης σε λίγο καιρό που θα την ετοιμάσουμε.

Σε τέτοιες στιγμές πραγματικά νοιώθεις μια δικαίωση για αυτό που κάνεις, να σου λέει μπράβο το Νο1 του χώρου του χόμπι που ασχολούμαι στην Ελλάδα!!! Πραγματικά αυτό με κάνει περήφανο όταν σε επισκέπτεται ένα τέτοιο πρόσωπο και σου λέει μπράβο για αυτό που κάνεις, πραγματικά με τιμάει και μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και με το site και με τις συλλογές και γενικά με το χόμπι μου αυτό , και εννοείται και με όλη την ομαδάρα που έχουμε γίνει με τις εκθέσεις που κάνουμε, βάζοντας στην άκρη τον κόπο, χρόνο, αλλά και διάφορους πολέμους ή συκοφαντίες που έχω δεχτεί ανά καιρούς από κάποιους και εγώ προσωπικά αλλά και γενικά για τις εκθέσεις που κάνουμε όλοι μαζί ως ομάδα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ λοιπόν τον κύριο Άκη Καραϊωσηφίδη για την επίσκεψή του στο χώρο μου, πού να το φανταζόμουν ότι θα έμπαινε εκεί μέσα ο μέγας Άκης Καραϊωσηφίδης που διάβαζα στα περιοδικά και απλά τον είχα ακουστά λόγω της Amstrad Hellas κυρίως!!!

Πραγματικά πρόκειται για έναν φοβερό και πανέξυπνο επιχειρηματία, αλλά και παράλληλα για έναν υπέροχο άνθρωπο αφού και στην έκθεσή μας αλλά και στην επίσκεψη του σε εμένα, μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο απλός και φιλικός άνθρωπος είναι, αλλά και για το επίπεδο γνώσεων που έχει πάνω στο αντικείμενο!!!
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, spyros.s, arislab, DAT-Alex, VincentGR, Amstrad1981, Pluto63, alex76gr, amiga500fan, aidivn, mastersly, DUser1, anasta.idents

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
09/06/2015 13:27 - 09/06/2015 16:18 #29997 από GeoAnas
Έχω πει και έχω δηλώσει χιλιάδες φορές ότι εσύ και όλη η ομάδα έπρεπε να είχατε ιδρύσει ένα Ελληνικό μουσείο πληροφορικής ;) Το αξίζετε με το παραπάνω ! Θα ήταν η λογική συνέχεια και συνέπεια ολόκληρης της προσπάθειας σας ....

Από εκεί και πέρα δεν έχω να δηλώσω ή να εκφράσω τίποτα άλλο εκτός από τον ειλικρινή θαυμασμό μου !

Η συνέντευξη με τον κύριο Καραϊωσιφίδη θα έρθει να "δέσει" κοντά σε αυτό που έχουμε ετοιμάσει (επίσης) με τον πανταχού παρών Άρη ...και πιστεύω θα σας γίνει γνωστό σύντομα ;)

Μπράβο σε σένα Φώτη, στον Άρη και σε όλους τους φίλους μου στην Αθήνα !

Μην σταματάτε να μας εκπλήσετε !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, chriskgnr, spyros.s, arislab, DUser1

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
09/06/2015 15:01 - 09/06/2015 16:19 #30001 από chriskgnr
πάντα τέτοια Φωτάρα!! :thumb: :thumb:

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• amiga500fan
  • Το Άβαταρ του/της amiga500fan
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
09/06/2015 16:21 - 09/06/2015 16:38 #30002 από amiga500fan
Οτι και να πω, ότι και να γράψω είναι λίγο. :thanx:

Συγχαρητήρια Φώτη καταρχήν σε σένα και σε όλα τα παιδιά στην Αθηνά που στηρίζετε το retro με τόση αγάπη και συχνά, με events και εκθέσεις, ακούραστοι και πάντα ενθουσιώδεις κάθε φορά!!! :thumb:

:nicethread: Αναμένω να διαβάσω, εννοείται και την συνέντευξη.......του κ. Καραϊωσηφίδη .........

Περήφανος κάτοχος:
Sega Game Gear, Sega Master System I,II,III(Tec toys),WII,Xbox,XBOX+(Coinopz),Sega mega drive I and II, Sega Saturn, Sega Dreamcast,Sega Mega CD,Playstation 2 slim (3 editions),PS 2 fat,Gameboy classic,Gameboy pocket,Game Boy color, CD,Αtari 2600 jr (3 editions),Atari 2600 WOODY,Αtari 2600"Darth Vader", PSone, PS1 (2 editions),PS2 FAT, Game Boy Advance.Advance SP,Nintendo DS,DS lite & Dsi,NES,Ν64, N64 Pikatchu,Snes,Gamecube,XBOX 360 fat,Amstrad 6128,Pong Consoles x 8 (ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ),Amiga 500 1.3 REV 6 - 1 mb,
Commodore Amiga 1200+Blizzard 1230mkiv 32mb,Amiga Technologies 1200 magic pack NOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab, DUser1

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
09/06/2015 16:23 #30004 από spyros.s
Μπράβο Φώτη για την συλλογή σου που πραγματικά είναι μοναδική στη χώρα! Θα ήθελα να την επισκεφτώ και εγώ κάποια μέρα!
Μπράβο και πάλι σε σένα αλλά και τον Άρη για την συνέντευξη στον κύριο Καραϊωσηφίδη, την οποία και περιμένω με ανυπομονησία!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, arislab

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
09/06/2015 16:28 - 09/06/2015 16:31 #30006 από chdlee
Φώτη, είναι μεγάλη τιμή για όλους μας που ο κ. Καραϊωσηφίδης, ένας άνθρωπος με τέτοια ιστορία στο χώρο της πληροφορικής στην Ελλάδα, έχει να πει μόνο καλά λόγια για την προσπάθεια που έχεις κάνει με τη συλλογή σου, με το site και με τις εκθέσεις! Αυτές οι στιγμές μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε, ο καθένας με τον τρόπο και το μέγεθος που μπορεί! :thumb:

80s resurrection
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, arislab, DUser1

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
09/06/2015 18:33 - 09/06/2015 18:33 #30016 από glaros
...υπερδοσολογία Amstrad ο Άρης :pinch:

• lazarus678
  • Το Άβαταρ του/της lazarus678
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
09/06/2015 18:58 #30019 από lazarus678
:clap2: :thumb: μπραβο σε ολους.

THE TRUTH IS OUT THERE
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab

• DUser1
  • Το Άβαταρ του/της DUser1
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/06/2015 22:45 - 09/06/2015 22:58 #30025 από DUser1
Συγχαρητήρια Φώτη και Άρη!

Είναι τεράστια τιμή που βρίσκεστε κοντά στον Θρυλικό κύριο Ακη Καραϊωσηφίδη αλλα και για το φόρουμ (δηλαδή για όλους εμάς) είναι μεγάλη ευχαρίστηση να βλέπουμε σε αποκλειστικότητα επιτελούς τον Θρυλικό άνθρωπο πίσω απο την Amstrad Hellas και τα Micropolis Computers και όχι μόνο....

...Ποιος το περίμενε ότι ο θρυλικός αυτός άνθρωπος που άλλαξε τα τεχνολογικά δεδομένα και έγραψε την δικη του ιστορία στη Ελλάδα και είναι γνωστός με τον Sir Alan Sugar μας έχει δώσει τέτοια αποκλειστικότητα αλλα παράλληλα και χαρά να τον έχουμε παρών σε εκθέσεις αλλα και στο φόρουμ με συνέντευξη και σπάνιο υλικό!!!!

Σας ευχαριστούμε θερμά κύριε Καραιωσιφίδη.

ΥΓ. Περιμένω και εγώ με ανυπομονησία την συνέντευξη........Ελπίζω να αναρτηθεί το συντομότερο στο RC! :)

• Hellraiser
  • Το Άβαταρ του/της Hellraiser
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
09/06/2015 23:26 #30026 από Hellraiser
Μπραβο και παντα τετοια!

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/06/2015 00:01 #30044 από alex76gr
Μπράβο και στους δυο σας παιδιά.
Επίσης μπράβο στον κ. Καραϊωσηφίδη που στηρίζει τις προσπάθειες ανθρώπων της κοινότητας. :thumbup:

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/06/2015 01:02 - 11/06/2015 01:03 #30046 από arislab
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!! :thanx: :thanx: :thanx:

GeoAnas έγραψε: Η συνέντευξη με τον κύριο Καραϊωσιφίδη θα έρθει να "δέσει" κοντά σε αυτό που έχουμε ετοιμάσει (επίσης) με τον πανταχού παρών Άρη ...και πιστεύω θα σας γίνει γνωστό σύντομα ;)

χαχα!!Σ'έυχαριστώ πολύ Γιώργο..κοντοζυγώνει η ώρα και σ'αυτό! :cheer: :thanx:

Για τοv κ. Καραϊωσηφίδη ότι και να πώ είναι λίγο..Κάθε του κίνηση στην αγορά της Πληροφορικής ήταν ιδιαίτερα προσεγμένη και μελετημένη με την σωστή στρατηγική. Ένας άνθρωπος έξυπνος, διορατικός και καινοτόμος που δημιούργησε ευκαιρίες για επιτυχία εκεί που δεν υπήρχαν. Δεν είναι μόνο ενας ικανός επιχειρηματίας, αλλα είναι το πρόσωπο που λείπει απο την αγορά της Πληροφορικής σήμερα.
Μία απο τις μεγαλύτερές του αρετές, η ταπεινοφροσύνη! και αυτή ήταν που εκτιμήθηκε και κάερδισε τον κάθε συνεργάτη του στο εξωτερικό.
Όλα αυτά τα προτερήματα του, μας δείχνουν πως δεν είναι τυχαίο οτι διεκδίκησε και κέρδισε την αντιπροσώπευση της Amstrad...ΟΧΙ όταν η Amstrad ήταν στο ξεκίνημα αλλα ούτε στο τέλος...αλλα την κερδισε την στιγμή που βρισκόταν στο απόγειό της με την εξαγορά της SINCLAIR και πουλούσε τον τον ενα υπολογιστή μετά τον άλλο...

Σας έβαλα "λιγο" σ'ενα κλίμα της συνέντευξης... :P :cheer:

Αξιόλογο είναι οτι ο κ. Άκης μας γνώρισε και μας προσέγγισε μέσα απο το site και την συλλογή του Φώτη (οπότε να ευχαριστήσω και τον Φώτη γι'αυτην την ευκαιρία), που όπως μας δήλωσε και στους 2 η συλλογή του Φώτη ήταν εκείνη που τον "μπρίζωσε" να ξανάσχοληθεί και να περιτρυγιρίζει στο μυαλό του μια ιδέα για ένα Μουσείο Πληροφορικής... ;)

Τελος να προσθέσω, επειδή ανέφερα πριν οτι ο κ. Καραϊωσηφίδης είναι ο άνθρωπος που λείπει απο την Ελληνική αγορά της πληροφορικής, οτι η επιχειρηματικές του δραστηριότητες δεν σταμάτησαν ποτέ όλ'αυτα τα χρόνια και σήμερα είναι Διευθύνων Σύμβουλος στην εταιρεία του, ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΕΒΕ (www.digital-t.gr)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, GeoAnas, chdlee, Pluto63, FarCry

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
11/06/2015 09:05 #30048 από nkary
Καταρχήν συγχαρητήρια στο RC που κατάφερε και "ξετρύπωσε" έναν πιονέρο της Πληροφορικής στη Ελλάδα :thumbup:
Δυστυχώς πολλοί από αυτούς που διαμόρφωσαν την Ελληνική αγορά στις αρχές της έχουν χαθεί είτε μιλάμε για επιχειρηματίες είτε για συντάκτες σε περιοδικά.
Χάρηκα ιδιαίτερα λοιπόν μ αυτήν την εξέλιξη.
Άρη περιμένουμε την συνέντευξή του κ. Καραϊωσηφίδη και ρώτα τον μπας και έχει κάνα Micromad ;)
Ξέρεις, για σκανάρισμα :)

• DAT-Alex
  • Το Άβαταρ του/της DAT-Alex
  • Retro User
  • Retro User
  • Project MK-14 συνεχεια...
Περισσότερα
11/06/2015 17:19 - 11/06/2015 17:20 #30054 από DAT-Alex
Ενα μεγάλο μπράβο σε όλη την ομάδα. Είναι σημαντικό άτομα -πιονέρoi κάποιας άλλης εποχής να εκτιμούν και να επιβραβεύουν με την παρουσία τους προσπάθειες της ρετροκοινότητας.

- - - - - - - - - - - - - - - -Kάτοχος: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kim-1 * Commodore C-64 (THE BEST) + 1541 * Commodore SX-64 NTSC * AMIGA 500 * AMSTRAD 6128 * MSX Philips VG-8020 * Dragon Electron 32 * APPLE IIc (ΨΑΧΝΩ ΜΟΝΙΤΟΡ!!!) * ZX81 + 16KRAM * Amstrad PDA600 ©1993 φυσικά ZX81 ROBOT a.k.a DAToBOT + VECTREX .
DIY projects: Mobile C64 Robotic Arm , C64 3D CNC!
- - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
web: www.bitmaniac.blogspot.gr
youtube: www.youtube.com/user/azah2009
μέλος του retroclub.info ,Θεσαλονίκης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
11/06/2015 22:24 - 11/06/2015 22:26 #30059 από FarCry
προσωπικα δε μπορω να πω οτι γνωριζα τον συγκεκριμενο κυριο αλλα αφου διαβασα ολο αυτο το σεντονι :P αξιζε νομιζω. μπραβο και αναμενω την συνεντευξη!

αληθεια στην εκθεση τον αναγνωρισατε ή αυτος σας μιλησε για τον εαυτο του? τωρα με τι ασχολειται? αλλα ας τα αφησουμε αυτα για την επικειμενη απομαγνητοφώνηση

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.476 δευτερόλεπτα