Topic-icon Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/12/2014 12:25 #25360 από konc
Έστω ένα υπέροχο Acer KB-101A μηχανικό πληκτρολόγιο που θέλουμε οπωσδήποτε να φτιάξουμε γιατί πάει σετάκι με το μηχάνημα:
sandy55.fc2web.com/keyboard/acer_kb101a.html
Συνημμένο αρχείο:

Το πρόβλημα? Λείπει εντελώς ο 5-din connector οπότε πρέπει να συνδέσουμε έναν νέο. Στη μεριά του controller καταλήγει αυτό σε μεγέθυνση από την προηγούμενη photo:
Συνημμένο αρχείο:

Αλλά τι στο καλό και που πρέπει να συνδεθεί στο 5-din? Στον controller δεν υπάρχει καμία ένδειξη του τι είναι το κάθε καλώδιο.

Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι το μαύρο είναι όντως η γείωση (από τη μεριά του 5-din ήταν το μόνο που είχε απομείνει μιας και συνδέεται πιο ψηλά από τα εσωτερικά pins του βύσματος). Άνοιξα και ένα πιο “σύγχρονο” keyboard που είχα να δω τα χρώματα μήπως κάνω την αντιστοίχιση pin-χρώμα με ένα πολύμετρο αλλά εκτός του ότι είχε μόνο 4 καλώδια, ήταν και διαφορετικά.

Ελπίζω σε βοήθεια από όσους τα δουλεύετε τα κολλητήρια και ξέρετε κάτι παραπάνω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
15/12/2014 13:57 #25362 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου
Μέτρησε με ενα πολυμετρο πίσω απο το μηχανημα που θέλεις να συνδέσεις πιο πιν εχει τα +5v και την γείωση, έτσι εχεις τα δυο, απο τα υπόλοιπα τρία το ενα ειναι το reset και μπορεί να μην το συνδέσεις, τα αλλα δυο το ενα ειναι το data και το αλλο το clock τα οποία και να μπουν αντεστραμμένα δεν συμβαίνει τίποτα απλα δεν δουλεύει οπότε τα γυρνάς απο την αλλη μεριά και ολα στη θέση τους. Μάλλον τα είπα λιγο τσαπατσούλικα αλλα εδώ είμαστε.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, konc

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/12/2014 19:43 - 15/12/2014 19:46 #25367 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου
Συνημμένο αρχείο:

Μια χαρά σαφής ήσουν ακόμα και για μένα που δεν το κατέχω το άθλημα... Βγάζει τη γείωση και το ρεύμα όπως αναμενόταν σύμφωνα με το ΑΤ πρότυπο, στο 4 & 5 αντίστοιχα. (Είναι safe να θεωρήσω πως αφού το μαύρο είναι όντως η γείωση, το κόκκινο θα είναι τα +5V, έτσι?). Αφού αυτά βγαίνουν σωστά, λογικά και το #3 θα είναι το reset των XT που δεν μας ενδιαφέρει να συνδέσουμε.

Αν μέχρι εδώ είμαι σωστός (δεν σκαμπάζω και πολλά είπαμε :D) αυτό σημαίνει πως απλά πρέπει να δοκιμάσω ποιος από τους 6 πιθανούς συνδυασμούς με τα 3 καλώδια που περισσεύουν (άσπρο-πορτοκαλί-κίτρινο) λειτουργεί στα pins 1 & 2 ? Ελπίζω να μην τα είπα εγώ αυτή τη φορά μπερδεμένα!

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
15/12/2014 20:08 #25368 από Pluto63
Ναι Κωνσταντίνε έτσι ειναι. Και κατα πάσα πιθανότητα το κίτρινο θα ειναι το reset.

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
18/12/2014 14:55 #25417 από konc
Δυστυχώς ατυχήσαμε... Κανένας συνδυασμός δεν λειτουργεί, άρα απ'ότι φαίνεται το πληκτρολόγιο έχει και άλλο πρόβλημα. Χωρίς να ξέρω σίγουρα ότι το βύσμα είναι ΟΚ δεν μπορώ να αρχίσω να κοιτάω τίποτα άλλο, οπότε δυσκολεύουν τα πράγματα. Θα προσπαθήσω να βρω μήπως κάπου-κάποιος έχει ένα ίδιο ή αντίστοιχο να σιγουρέψουμε τη συνδεσμολογία του βύσματος και βλέπουμε.

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
18/12/2014 19:04 #25419 από Pluto63
Δεν θα το έδενα και κόμπο ότι το κόκκινο είναι το +, για σιγουριά κοιτά αν συνδέεται με το πιν 16 (vcc) του 74LS156 που βλέπω εκεί κοντά στην φώτο.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": konc

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
18/12/2014 19:46 - 18/12/2014 19:50 #25420 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου
Πολυ σωστος ο Ακης :thumb: ,τσεκαρε επισης εαν το μαυρο ειναι οντως γειωση με καποια γειωση στην πλακετα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": konc

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
23/12/2014 20:05 #25470 από konc
Να' στε καλά βρε παιδια, τα καταφέραμε!

Pluto63, όντως το κόκκινο ήταν το ρεύμα. Το έλεγξα με continuity test με πολύμετρο και κατέληγε εκεί που είπες. Αυτό εννοείται πως δεν θα ήξερα ποτέ να το τσεκάρω μόνος μου...

angel_grig, πόσο δίκιο είχες. Από τη μεριά του pc στο θηλυκό βύσμα η γείωση ήταν το μαύρο. Από τη μεριά του πληκτρολογίου το τσέκαρα όπως πρότεινες και δεν ήταν. Πορτοκαλί για τη γείωση, έλεος. Ίσως απλά να φταίει το γεγονός ότι οι γνώσεις μου και η εμπειρία μου σε αυτά είναι πολύ περιορισμένες και να μην είναι τόσο περίεργο για εσάς, θεωρούσα όμως σχεδόν σίγουρο ότι θα ήταν το μαύρο.

Οπότε άρχισα να δοκιμάζω τα 3 υπόλοιπα καλώδια στα 2 pins που απέμεναν (χωρίς το reset pin του βύσματος). Κανένας συνδυασμός δεν λειτούργησε. Μετά σκέφτηκα το ενδεχόμενο μήπως το πληκτρολόγιο επειδή λειτουργεί με switch και σε XT mode, να χρειάζεται ακόμα και στην ΑΤ θέση το reset για να το "δει" και να μην εμφανίζεται το γνωστό "no keyboard etc press F1 to continue".

Ε, αυτό ήταν! Με 3 ζευγάρια "κροκοδειλάκια" κρεμάμενα και όλους τους πιθανούς συνδυασμούς βρέθηκε ο σωστός. Λειτουργεί άψογα, έφτιαξα το νέο βύσμα και το Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι μου είναι πάλι πλήρες :D Υπήρχε και η οθόνη του, γι' αυτό είχα λυσσάξει να φτιάξω και το δικό του πληκτρολόγιο.

Συνημμένο αρχείο:

Για την ιστορία, πρόκειται για μια φοβερά ποιοτική κατασκευή. Ένας 286/12 είναι, αλλά καμία σχέση με τα διάφορα clones της εποχής. Θυμίζει (ΟΚ, απλά θυμίζει) τη στιβαρότητα και το πάχος στα μέταλλα της IBM με δομημένο εσωτερικό, cable management υποδοχές κλπ. Δηλώνω εντυπωσιασμένος. Και το κερασάκι: μπορεί να έχει μονόχρωμη οθόνη αυτήν τη στιγμή αλλά η on-board κάρτα ρυθμίζεται με dip switches σε hercules, cga ή ega! Αν ποτέ βρεθεί κάποιο ega monitor θα υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε και αυθεντικό ega setup! Προσωπικά το θεωρώ σπανιότατο και ιδιαίτερο, όσο και αν εξομοιώνεται 100% σωστά από τις VGA. Μάλλον επειδή ήταν το πρώτο χρώμα που είχα δει σε PC.

(Άκη ξέρω ότι δεν είσαι fan των PC's, αλλά αυτό είναι πιο παλιό και από μερικά home. 1988, κάνε μια εξαίρεση :p)

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια, δεν υπήρχε περίπτωση να το είχα κάνει μόνος μου ποτέ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, angel_grig

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
23/12/2014 23:16 - 23/12/2014 23:18 #25474 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου

konc έγραψε: Να' στε καλά βρε παιδια, τα καταφέραμε!

Pluto63, όντως το κόκκινο ήταν το ρεύμα. Το έλεγξα με continuity test με πολύμετρο και κατέληγε εκεί που είπες. Αυτό εννοείται πως δεν θα ήξερα ποτέ να το τσεκάρω μόνος μου...

angel_grig, πόσο δίκιο είχες. Από τη μεριά του pc στο θηλυκό βύσμα η γείωση ήταν το μαύρο. Από τη μεριά του πληκτρολογίου το τσέκαρα όπως πρότεινες και δεν ήταν. Πορτοκαλί για τη γείωση, έλεος. Ίσως απλά να φταίει το γεγονός ότι οι γνώσεις μου και η εμπειρία μου σε αυτά είναι πολύ περιορισμένες και να μην είναι τόσο περίεργο για εσάς, θεωρούσα όμως σχεδόν σίγουρο ότι θα ήταν το μαύρο.

Mπραβο konc!! :clap1: :clap1: Mια χαρα τα καταφερες!!!Βασικα-ισως και λογω επαγγελματος-εχω σαν μοτο το οτι πολλες φορες αυτο που φαινεται δεν ειναι και αυτο που συμβαινει στην πραγματικοτητα ,οποτε ενα διπλο/τριπλοτσεκαρισμα φερνει αποτελεσμα... :yes:
Οποτε μπορεσεις κανε μια παρουσιαση με φωτο απο το εσωτερικο,γιατι πολυ γουσταρω τα πρωιμα pc/xt/at...

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
24/12/2014 15:46 #25489 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου
Μπράβο Κώστα, όλα στο τέλος πήγαν καλά :cheer:

Μπράβο και σε όσους βοήθησαν με τις συμβουλές τους ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
24/12/2014 16:16 #25492 από Pluto63
Πανέμορφος και ολοκληρωμένος, πως να μην τον θαυμάσεις κακορίζικος Κωνσταντίνε.

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/12/2014 18:49 - 24/12/2014 19:14 #25496 από konc

Pluto63 έγραψε: Πανέμορφος και ολοκληρωμένος, πως να μην τον θαυμάσεις κακορίζικος Κωνσταντίνε.

:bow: :bow: γέλασα πάρα πολύ! Ευχαριστώ!

angel_grig έγραψε: Οποτε μπορεσεις κανε μια παρουσιαση με φωτο απο το εσωτερικο,γιατι πολυ γουσταρω τα πρωιμα pc/xt/at...

Δυστυχώς αν και τον έλυσα μέχρι και την τελευταία βίδα αρχικά για καθάρισμα κλπ, πλέον είναι μονταρισμένος ξανά οπότε θα περιοριστώ σε ότι φαίνεται. Είναι και δικό μου αγαπημένο πεδίο τα early pc's!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Στα θετικά είναι το reference φάτσα-κάρτα με όλες τις ρυθμίσεις ώστε να μην ψάχνεις για manual, τα dip switches για τα πάντα (δεν έχει jumpers καθόλου, ακόμα και το configuration της κάρτας σε ega-cga-hercules γίνεται με dip switches και μάλιστα από πορτάκι που ανοίγει από πίσω χωρίς να ανοίξεις το κουτί). Έχει έναν floppy controller on board. Είχε έναν MFM Miniscribe δίσκο μέσα τον οποίο τον απαρνήθηκα για τα αθόρυβα και πιο αξιόπιστα μάτια μια Ι/Ο κάρτας + CF. Ήταν λίγο παίδεμα να ρυθμιστούν όλα αυτά σωστά (Ι/Ο: disable floppy controller-enable IDE, M/B: enable floppy controller-enable μια ρύθμιση για "hard disk controller installed" κλπ κλπ). Επίσης το πρωτόγονο BIOS δεν επιτρέπει να διαλέξεις custom HDD δίσκο και να γράψεις τα χαρακτηριστικά του, παρά μόνο να επιλέξεις έναν από τους προκαθορισμένους τύπους 1-47. Οπότε αναγκάστηκα να διαλέξω ότι να 'ναι και να εγκαταστήσω στην CF ένα dynamic drive overlay.

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
24/12/2014 19:27 - 24/12/2014 19:27 #25500 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Σύνδεση 5-din βύσματος πληκτρολογίου
Καλοδούλευτος φίλε konc άπο ότι φάνηκε τελικά έπιασε τόπο η ταλαιπωρία που έφαγες και πάλι μεγειά!! :)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
24/12/2014 23:31 #25516 από Pluto63

Pluto63 έγραψε: Πανέμορφος και ολοκληρωμένος, πως να μην τον θαυμάσεις κακορίζικος Κωνσταντίνε.

Έλεος αθέλητο ήταν ο κορεκτορας του ipad έκανε πάλι το θαύμα του, αλλα όντως γέλασα και εγω.... :evil:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα