Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
19/04/2015 17:09 #28704 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Ενα μικρό update για την κατασταση, ξεκινάμε απο τα άσχημα, την βασική ζημιά την έκανε το τροφοδοτικο αλλα όχι μόνο, άλλες δυο αιτίες συνδραμανε στο τελικό αποτέλεσμα. Το τροφοδοτικο έβγαζε 10,5v ac υπό load συνθήκες αντί για 9 και ανέβαζε spikes 18ρια, αποτέλεσμα το voltage regulator να βραχυλυκλωσει με τον χειρότερο τροπο και να περάσουν 10v και σε περίπτωση όπως στου Δημήτρη και 18v εκεί που έπρεπε να περνάνε 5v. Αποτέλεσμα ολα τα ολοκληρωμένα με input range 5 με 7v μας άφησαν χρόνους, mos, pla, cia, ram και οτι αλλο σιγά σιγά ξεκολλάω να δοκιμασω, μόνο τα απλα ttl logic την γλύτωσαν και ΕΥΤΥΧΩΣ το Sid 8580 γιατι εχει input range μέχρι 17v. Το ευτυχώς παει γιατι στο αλλο μηχανημα ειναι καμένο το Sid και ειναι και το πιο ακριβό ανταλλακτικό. Η motherboard του Δημήτρη ειναι πέρα απο κάθε option επισκευής καθαρά για οικονομικούς λόγους, με όσα χρειάζεται αγοράζεις 2 Commodore 64 λειτουργικά. Θα γίνει λοιπόν δότης για το Sid για το πληκτρολόγιο και και για τους πυκνωτες μιας και ο Δημήτρης τους ειχε αλαξει, οποτε Μιχάλη μην πάρεις τους ηλεκρολυτικους πυκνωτες που γράψαμε στη λίστα. Το δεύτερο μηχανημα το αρχικό του Μιχάλη την ψιλό γλύτωσε απο το τροφοδοτικο αλλα όπως είπα υπήρχαν άλλες δυο αιτίες που κάνανε την ζημιά. Η πρωτη το πληκτρολόγιο, κάποια στιγμή στη ζωη του πρέπει να επεσε μεσα αν όχι οξύ σιγουρα λεμονάδα η πορτοκαλάδα, η οξείδωση στα tracks δημιούργησε επαφές που επηρέασαν την λειτουργικότητα του CIA U1 καθιστώντας το μερικώς λειτουργικό με τα joystick και serial να μην δουλεύουν πια σωστά. Δυστυχώς του Δημήτρη ειναι και τα δυο καμένα, οποτε χρησιμοποίησα ενα απο ενα vic20 to οποίο εχω για επισκευή μια κάποια στιγμή μιας και χρειάζεται ενα καινούργιο video ic, το πήρα προσωρινά απο εκεί και η ζημιά αποκαταστάθηκε σε αυτό το επίπεδο, ασφαλώς αλλάχτηκε το διαλυμένο πληκτρολόγιο με το καλο απο το αλλο μηχανημα. Την ζημιά στο Sid την έκανε πολυ πιθανόν ένας μισοσκασμενος ηλεκτρολυτικος οποτε με την αλλαγη τους και την αντικατάσταση του Sid έχουμε ενα πλήρως λειτουργικό μηχανημα. Πιστεύω σε λίγες μέρες να το ολοκληρώσω να του βάλω και μερικές ψυχτρες στα ευαίσθητα συστήματά και να το χαρεί ο Μιχάλης για αρκετό καιρό ακόμα θα ακολουθήσει και φωτογραφικό υλικό οταν βρω λιγο χρονο.

Wanted list: εαν εχει κανένας ενα CIA 6526 για να το ξανά βάλω στον Vic μου.
Για τον Μιχάλη: τα υλικά για να φτιάξουμε το καινούργιο τροφοδοτικο.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, geo1977, GeoAnas, angel_grig, chdlee, Nemo, amiga500fan, GTSS, kazas, Mike Drosos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
19/04/2015 20:09 #28706 από GTSS
Απαντήθηκε από GTSS στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Πω πω... να αυτά φοβόμουν.
Τα τροφοδοτικά C64 ειναι όντως ορολογιακές βόμβες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mike Drosos

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
19/04/2015 20:14 #28707 από Pluto63
update 2

Μιας και ήταν ακόμα νωρίς αποφάσισα να το τελειώσω σήμερα, παω λοιπόν να κλεισω το κουτί και η έκπληξη με περίμενε στη γωνία, ασφαλώς οταν αλαξα το χαλασμένο CIA το εβαλα σε βάση και όπως θέλει ο νόμος του Murphy το στήριγμα του keyboard δεν χώραγε πια και δεν μπορούσε να κλείσει, εαν ήταν δική μου η motherboard θα πήδαγα επάνω της όπως έκανε και ο Γιώργος αλλα συγκρατήθηκα, άντε αλλα 40 ξεκολληματα και 40 κολλήσεις για να μπει χωρίς βάση αυτη την φορα. Ολα καλα κλείνω το κουτί και αρχίζω τις δοκιμές, βαζω το multicard 128 και ολα τέλεια, φόρτωσα καμμία 15 cartridge ολα λειτουργικά, ωραίος ήχος video κλπ, συγχρόνως έβγαζα και φωτογραφίες και βιντεακι για το τελικό πόστ, βαζω λοιπόν και την final cartridge για να δω γραφικό περιβάλλον και να τρέξω τα τεστ που εχει και ολα οκ. Άρχισα να ενθουσιάζομαι λεω άντε τελείωσε, μπήκαν και οι ψυχτρες και το βιδώνω. Μεγάλο λάθος, δοκιμάζω το tapuino για να δω πως φορτώνει απο κασέτα και... δεν φορτώνει, το motor sensor δεν δούλευε, ευτυχώς ο κύριος Carlsen έδινε άμεσα τη λύση ενα τρανζίστορ D880 το οποίο ευτυχώς δούλευε απο τα απομεινάρια του αλλού board και αποκαταστάθηκε και η λειτουργικότητα της κασέτας. Άντε λεω τελείωσα και ξανά βιδώνω, τα δοκίμασα ολα είμαστε οκ. Εκεί λοιπόν μου μπαίνει η ιδέα, μα ο Μιχάλης σε τι οθόνη να το συνδέει? το monitor σε composite και s-video δούλευε αλλα αν χρησιμοποιεί τηλεόραση RF? Δοκιμάζω και την σύνδεση rf και όπως πλέον φαντάζεστε ο modulator ειχε πεθάνει, άντε ξανά άνοιγμα και αντικατάσταση με αυτόν του Δημήτρη, τελικά δεν έμεινε τίποτα απο το αλλο παρα μόνο μερικα 74ls και το έκλεισα για τελευταία φορα. Τωρα ολα δουλεύουν τέλεια. Με παίδεψε αυτη η επισκευή αλλα ήταν και συναισθηματικά επηρεασμένη έπρεπε να γίνει...

Κερασάκι στην τούρτα, η sd card της φωτογραφικής που έβγαζα φωτο και βίντεο αποφάσισε να ψοφισει, πανε και οι φωτογραφίες και το βίντεο τουλάχιστον όχι ολες, οσο γράφω τρέχω ενα προγραμα data retrieve στο PC και μερικα κοματια τα εχει ανακτήσει άντε να δούμε?

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chdlee, chriskgnr, spyros.s, Nemo, VincentGR, amiga500fan, GTSS, kazas, Mike Drosos

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
19/04/2015 20:17 #28708 από VincentGR
Απαντήθηκε από VincentGR στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Pluto καποιες μερες καλο ειναι να μην ακουμπαμε τπτ.
Οταν μου τυχαινουν τετοια σταματαω για λιγο καιρο.

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
19/04/2015 21:03 #28711 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Βρε Ακη τι να πω???RESPECT και χαρα στο κουραγιο σου!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
19/04/2015 21:07 #28712 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Άκη μπράβο για το χρόνο και την υπομονή σου! Τρελές περιπέτειες :bow:

Πάντως γενικά όπως λέει και ένας νόμος του Murphy από ένα βιβλίο που είχα διαβάσει :

Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει ακόμα πιο στραβά με τους υπολογιστές

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
19/04/2015 22:46 #28716 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Τα θερμά μου συγχαρητήρια και από εμένα στον Pluto63 για την υπομονή και την επιμονή του.
Μπράβο ρε φίλε,και ας μην γνωριζόμαστε :bow:

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
20/04/2015 06:49 #28723 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Τι να πω Άκη και τι να σχολιάσω !!! Τα έδωσες όλα και το έφτιαξες καινούργιο....Μου έχει τύχει κι εμένα τέτοια αλληλουχία προβλημάτων κι έκανα ότι είπε ο Vince...στην άκρη για λίγο μέχρι να ξεθυμάνει το κακό !!!

Συγχαρητήρια για την επισκευή και τον κόπο σου !!!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:

• DAT-Alex
  • Το Άβαταρ του/της DAT-Alex
  • Retro User
  • Retro User
  • Project MK-14 συνεχεια...
Περισσότερα
20/04/2015 08:25 #28724 από DAT-Alex
Απαντήθηκε από DAT-Alex στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Συγχαρητήρια για την υπομονή και επιμονή σου... Χαίρομαι οταν βλέπω να ανασταίνονται ρετρο-μηχανήματα και ιδίως C-64!!!! ;) -==RESPECT==- για την επισκευή.

- - - - - - - - - - - - - - - -Kάτοχος: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kim-1 * Commodore C-64 (THE BEST) + 1541 * Commodore SX-64 NTSC * AMIGA 500 * AMSTRAD 6128 * MSX Philips VG-8020 * Dragon Electron 32 * APPLE IIc (ΨΑΧΝΩ ΜΟΝΙΤΟΡ!!!) * ZX81 + 16KRAM * Amstrad PDA600 ©1993 φυσικά ZX81 ROBOT a.k.a DAToBOT + VECTREX .
DIY projects: Mobile C64 Robotic Arm , C64 3D CNC!
- - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
web: www.bitmaniac.blogspot.gr
youtube: www.youtube.com/user/azah2009
μέλος του retroclub.info ,Θεσαλονίκης

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
20/04/2015 08:47 #28725 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω θέματα που επισκευάζονται παλιά μηχανήματα!
Αν και δεν γνωριζόμαστε από κοντά Άκη σε συγχαίρω αφενός που κατάφερες να το φτιάξεις (διαθέτεις προφανώς το χάρισμα της υπομονής που εγώ δεν το έχω σε επάρκεια και φυσικά την απαραίτητη γνώση σε ηλεκτρονικά) αφετέρου, που το έφτιαξες συγκεκριμένα για τον Μιχάλη, που τον γνώρισα και τον θεωρώ εξαιρετικό χαρακτήρα, άρα και θα το εκτιμήσει δεόντως.
Ο Δημήτρης που θα μας βλέπει από εκεί ψηλά θα είναι περήφανος που η παρέα του retrocomputers δουλεύει τόσο καλά!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, angel_grig, Mike Drosos

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
20/04/2015 10:57 #28729 από Pluto63
Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια, όπως είπα ήθελα να γίνει τέλεια και για τον Μιχάλη και το μηχάνημα του Δημήτρη να πιάσει τόπο. Εδώ τα λίγα πράγματα που σώθηκαν από την κάρτα.

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, geo1977, GeoAnas, angel_grig, chdlee, spyros.s, arislab, Nemo, VincentGR, Mike Drosos

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
20/04/2015 12:55 - 20/04/2015 13:04 #28730 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Μια εικόνα = Χίλιες λέξεις !!!!! ...ξανά τα θερμά μου συγχαρητήρια !!!! Με πολύ αγάπη δέξου κι ένα +1 karma :clap1: (100 ήθελα να βάλω, αλλά ο Φώτης δεν μ'αφήνει :P :silly: )
:bow: :bow: :bow:

Hint :
Aυτό το χρονικό διάστημα έχουμε άλλες 5 διασώσεις ... 2 οι δικές μου από την δωρεά του Στέλιου (Ακόμα δεν ποστάρισα την διάσωση του δεύτερου ;) ) και άλλες 3 από .... ας μιλήσει μόνος του :lol: ;)

Excellent ! Viva Commodore 64 !
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, angel_grig, chdlee, arislab, VincentGR, Mike Drosos

• VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
20/04/2015 13:18 #28731 από VincentGR
Ωραίο πράγμα ρε παιδάκι μου να επαναφέρει κανείς τα μασίνια.

Μια που το ξεκίνησες geo να αναφέρω εγώ τι αναστήσαμε και εμείς φέτος να παίρνουμε τα πάνω μας:

A500+ (όλε)
3x6128
ZX +2
800XL
Polystation :laugh4:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo1977, GeoAnas, chdlee, arislab

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
20/04/2015 14:21 #28732 από GTSS
Απαντήθηκε από GTSS στο θέμα o commodore 64 χάλασε.... Ηelp please.. :(
Μπράβο βρε Pluto, άξιος.

Εγώ περιληπτικά έχω αναστήσει (και κάποια σε πολύ κακό χάλι)

'Απειρα Spectrum 48K με κάθε είδους βλάβες
128K Heatsink
128K +2

Pioneer Laserdisc
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo1977, GeoAnas, chdlee, arislab

• VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
20/04/2015 14:47 #28733 από VincentGR

GTSS έγραψε: Μπράβο βρε Pluto, άξιος.

Εγώ περιληπτικά έχω αναστήσει (και κάποια σε πολύ κακό χάλι)

'Απειρα Spectrum 48K με κάθε είδους βλάβες
128K Heatsink
128K +2

Pioneer Laserdisc

Πες μου τι γνώμη σου για τα 48αρια, πάντα λέω πως ψοφάνε σαν τα κοτόπουλα αλλά δεν με πιστεύει κανείς :tease2:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.547 δευτερόλεπτα