Topic-icon Μαύρη οθόνη και άσπρο πλαίσιο στον zx spectrum 128k (toastrack)

• kazas
  • Το Άβαταρ του/της kazas Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
01/05/2015 22:43 - 01/05/2015 22:44 #29111 από kazas
Καλησπέρα σε όλους,

! ! ! S.O.S ! ! !
Ξαφνικά ο spectrum δείχνει μαύρη οθόνη με άσπρο border όπως βλέπετε και στην φωτογραφία :( :( :( :(

Το πρόβλημα υφίσταται είτε χρησιμοποιώ το composite καλώδιο είτε το RGB to scart ενώ πριν λειτουργούσε κανονικά και με τα δύο καλώδια. Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να το προκάλεσα από κάποια λάθος σύνδεση στο RGB tο Scart καλώδιο που έφτιαξα μόνος μου σύμφωνα με τις οδηγίες του zxjim εδώ . Όπως είπα πάντως το καλώδιο λειτουργούσε μια χαρά αρχικά μιας και το είχα συνδέσει στον RGB to VGA converter και όλα έδειχναν καλά

Τι μπορεί να φταίει?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
01/05/2015 23:14 #29112 από Pluto63
Η άσπρη οθόνη δείχνει οτι η CPU z80 δουλεύει, το οτι εχει σήμα δείχνει οτι η tea2000 ειναι οκ, οποτε μένουν δυο αιτΙες, η πρωτη εύκολη μια ram να κάηκε για οποιονδήποτε λόγο, δεύτερο και ολίγον πιο τραγικό ειναι να τα κάηκε η ula η οποία δυστυχώς εχει άμεσα να κάνει με την έξοδο rgb και έγινε καμια στραβή στο καλώδιο που έφτιαξες με καμια μικρό επαφή. Ελπίζω να μην πήρες τα 5v που λέει ο Δημήτρης απο το modulator γιατι με αυτό υπερφορτώνετε η ULA. Άμα μου το στείλεις θα στο φτιάξω αλλα αν ειναι η ULA τα βλέπω πολυ σκούρα να βρούμε μια ανταλλακτική εύκολα.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, kazas

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
01/05/2015 23:25 #29113 από kazas
Βασικά στο PIN 16 του scart (στο οποίο ο Δημήτρης λέει να βάλουμε +5V) εγώ δεν σύνδεσα τίποτα μιας και στο θηλυκό scart που έφτιαξα για τον RGB to VGA το PIN 16 ούτως ή άλλως δεν θα είχε κάτι συνδεδεμένο πάνω του.

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
02/05/2015 00:21 #29114 από kazas
Παρήγγειλα αυτήν εδώ την ULA:

www.sellmyretro.com/offer/details/3896

δεν είναι βέβαια ακριβώς η ίδια με την Ferranti που έχει μέσα τώρα αλλά ο τύπος λέει ότι είναι ακριβώς η ίδια. Θα την αντικαταστήσω μόλις μου έρθει μιας και βλέπω είναι σε βάση και η υποθέτω οτι η αντικατάσταση της θα είναι σχετικά εύκολη. Αν δεν είναι και αυτό τότε μάλλον θα στο στείλω...

• GTSS
  • Το Άβαταρ του/της GTSS
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
02/05/2015 00:59 #29115 από GTSS
Κάποιο RAM chip κάηκε πιστεύω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kazas

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
02/05/2015 16:01 #29130 από kazas
Το θεμα ειναι πως θα καταλήξω στο τι φταιει? :crazy:

• nikosdoykas
  • Το Άβαταρ του/της nikosdoykas
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
02/05/2015 17:50 #29132 από nikosdoykas
χωρισ μετρισεις ειναι σαν να πηγαινεισ στα τυφλα.... :whistle: :whistle: :whistle:
γενικος οταν κατι καιγετε τοτε ζεστενετε παρα πολυυυυυυυυυυυ
πωσ οι μνημες.... η ειναι εντελως παγωμενο

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
02/05/2015 19:14 #29139 από GeoAnas

nikosdoykas έγραψε: ...γενικος οταν κατι καιγετε τοτε ζεστενετε παρα πολυυυυυυυυυυυ
πωσ οι μνημες.... η ειναι εντελως παγωμενο

Χμμμ...κι εγώ νόμιζα ότι κάτι τέτοιο είναι κανόνας αλλά...δεν...
Δύο φορές άλλαξα μνήμες σε ισάριθμους CBM64 και οι μνήμες είχαν normal θερμοκρασία (όπως οι υπόλοιπες)...Βέβαια αυτό δεν ίσχυε για PLA και CIA που απλά ήταν "πυρακτωμένα" :lol:
Συμφωνώ απόλυτα ότι χωρίς μετρήσεις δεν βγάζεις άκρη....

@kazas
Καλή επιτυχία στην επισκευή ;) :thumb:

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
03/05/2015 10:39 #29152 από VincentGR

kazas έγραψε: Το θεμα ειναι πως θα καταλήξω στο τι φταιει? :crazy:

Αυτό φίλε μου θέλει εργαλεία και αν δεν έχεις όπως εγώ τότε κάνεις αντικατάσταση 1-1 τα chips :thumbdown:
Μπορείς να μετρήσεις τις ram (voltage και θερμοκρασία) αλλά και πάλι να πέσεις έξω.

Έχω και εγώ τώρα έναν 48Κ που κάνει πότε πότε reset και υποπτεύομαι το keyboard γιατί σκέτη η mobo χωρίς αυτό δεν κάνει κάτι όταν πιέζω και ψιλό-λυγίζω το pcb.

Γενικά με τους ΖΧ έχω θέμα... :yes:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
03/05/2015 17:23 #29166 από Pluto63

VincentGR έγραψε:

Αυτό φίλε μου θέλει εργαλεία και αν δεν έχεις όπως εγώ τότε κάνεις αντικατάσταση 1-1 τα chips :thumbdown:
Μπορείς να μετρήσεις τις ram (voltage και θερμοκρασία) αλλά και πάλι να πέσεις έξω.

Έχω και εγώ τώρα έναν 48Κ που κάνει πότε πότε reset και υποπτεύομαι το keyboard γιατί σκέτη η mobo χωρίς αυτό δεν κάνει κάτι όταν πιέζω και ψιλό-λυγίζω το pcb.

Απο τα γνωστά προβλήματα του zx... Πάρε ενα κομάτι χαρτοταινια και κάλυψε το καπάκι του modulator, έτσι θα καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει, να εχεις πάντα στο μυαλό οτι ο θείος έβγαζε απο την μύγα ξύγκι οσο αφορά οικονομία κατασκευής.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angel_grig, VincentGR

• VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
03/05/2015 19:35 #29168 από VincentGR

Pluto63 έγραψε:

VincentGR έγραψε:

Απο τα γνωστά προβλήματα του zx... Πάρε ενα κομάτι χαρτοταινια και κάλυψε το καπάκι του modulator, έτσι θα καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει, να εχεις πάντα στο μυαλό οτι ο θείος έβγαζε απο την μύγα ξύγκι οσο αφορά οικονομία κατασκευής.

Λες ε? αν και έχω composite mod θα το κάνω :huh:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
03/05/2015 21:44 #29178 από Pluto63
:tease: Γέλασα λιγο αλλα εχεις και τα δικια σου, ήταν κρυπτικη η απάντηση μου, δεν εχει σχέση το composite, το επάνω κομάτι του μετάλλου απο το modulator να μην ακουμπάει την καλωδιοταινια του keyboard εννοούσα, καθαρά μηχανικό προβλημα θέσης.

• VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
03/05/2015 21:55 #29179 από VincentGR

Pluto63 έγραψε: :tease: Γέλασα λιγο αλλα εχεις και τα δικια σου, ήταν κρυπτικη η απάντηση μου, δεν εχει σχέση το composite, το επάνω κομάτι του μετάλλου απο το modulator να μην ακουμπάει την καλωδιοταινια του keyboard εννοούσα, καθαρά μηχανικό προβλημα θέσης.

ααα νόμιζα για παρεμβολές.

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
07/05/2015 17:44 #29314 από kazas
Περιμένοντας την ULA να έρθει είπα να ρίξω μια ματιά στο Spectrum 128 Service Manual. Εκεί λοιπόν αναφέρει ότι τα RAM chipaκια που χρησιμοποιούνται ως video RAM είναι τα IC6 - IC13

Να υποθέσω λοιπόν ότι εάν η αλλαγή της ULA δεν κάνει δουλειά να στραφώ σε αυτά ως υποψήφια για αντικατάσταση;

Είναι αυτά που σημειώνω στην φωτογραφία.

Επίσης δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά το πρώτο από αυτά (IC6) έχει ήδη αντικατασταθεί με νέο προφανώς από κάποιον προκάτοχο του υπολογιστή. Άκη είχες εσύ θέμα όσο καιρό τον είχες στην κατοχή σου;

Συνημμένα:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
07/05/2015 21:02 #29316 από Pluto63
Νίκο δεν ειναι ακριβώς έτσι, πρώτον το μανουαλ του spectrum ειναι λάθος, τα γράφανε με τα πόδια εκείνη την εποχή, η video ram που ειναι contended απο την ULA ειναι απο την αλλη μεριά που δείχνεις και πάνω απο ολα κάνει paging στο bank 5 που ειναι κοινό, οποτε οποιοδήποτε ic ram κρατάει low to data line μπορεί να ειναι υπαίτιο για το μη initialize, όπως μπορεί να φταίει και ο multiplexer το PCF.
Αλλα το μεγάλο προβλημα στα toastrack ειναι οτι εχουν ΦΟΒΕΡΑ ευαίσθητες motherboard οποτε ξεκολλάμε μόνο οταν ήμαστε σίγουροι πιο φταίει γιατι πολυ εύκολα χαλάνε τα tracks. Η βάσει στη ram προϋπήρχε, το μόνο που αλαξα σε αυτό το μηχανημα ήταν η rom του αυτη που γράφει οκ επάνω. Προσοχή γιατι μια shorted ram παίρνει και την ULA μαζί άμα επιμένουμε στις δοκιμές. Οποτε εαν δεν σου δουλέψει με την πρωτη οταν την αλαξεις, βγάλτη αμέσως και ασε την παλια μέχρι να βρεθεί το προβλημα.
Για να καταλάβεις άμα ενδιαφέρεσαι πως δουλεύει η ram στον 128 και πια λάθη εχει το service manual διάβασε το site του Paul farrow.
www.fruitcake.plus.com/Sinclair/Interfac...C_New_RAM_Tester.htm

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, kazas

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.684 δευτερόλεπτα