Topic-icon Πρόβλημα με Columbia portable PC

• Aggelos
  • Το Άβαταρ του/της Aggelos Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
29/12/2015 12:39 #33987 από Aggelos
Πρόβλημα με Columbia portable PC δημιουργήθηκε από Aggelos
Καλησπέρα.
Έχω ένα Columbia portable PC με επεξεργαστη 8088 του 1984 με MFM σκληρό, ένα floppy 5 1/4 (360kb) και ένα floppy 3 1/2 (720kb). Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό παρουσίασε σειρά προβλημάτων με αποκορύφωμα ένα 1701 error.
Έψαξα στο internet και διάβασα ότι μπορεί στην πραγματικότητα να είναι οτιδήποτε (καλώδιο, HDD controller, σκληρός δίσκος). Δοκίμασα δύο σκληρούς (στο παλιό controller - Seagate ST-251 42.8 Mb και ένας ST225 Seagate 20 mb), αλλά το πρόβλημα παραμένει, παρά το ότι (και οι δύο σκληροί) ακούγονται να λειτουργούν κανονικά. Υποθέτω ότι το να έχει πρόβλημα το motherboard μάλλον απορρίπτεται (αφού υποθέτω πάλι θα μου έβγαζε διαφορετικό πρόβλημα). Έχετε κάποια ιδέα του πως μπορώ να το αντιμετωπίσω; Ο υπολογιστής αρχικά δεν είχε σκληρό δίσκο, οπότε το controller και ο σκληρός είναι επιπρόσθετα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε controllers για τους σκληρούς; Ή χρειάζονται συγκεκριμένα; Δεν έχω δυστυχώς άλλο controller για το σκληρό (δεν έχω βρει από κάπου) και αυτά που βρήκα στο ebay είναι πλακέτες ολόκληρες που δε (φαίνεται) να ταιριάζουν στο σύστημα (το οποίο είναι ένας πρώτος φορητός).
Την ίδια στιγμή τα floppy έχουν (και αυτά) πρόβλημα. Βρήκα δύο (1 και 1) αλλά επειδή ο υπολογιστής είναι παλιός, δεν τ' αναγνωρίζει. Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι στα jumpers ώστε ν' αναγνωριστούν ως 360kb και 720kb αντίστοιχα; Έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα οδηγίες - παρά το ότι διάβασα ότι πολλοί το έχουν κάνει - , ενώ (και λόγω ασχετοσύνης) δε γνωρίζω το πως να επέμβω ώστε να γίνει η μετατροπή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλό υπόλοιπο γιορτών.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/12/2015 22:23 - 29/12/2015 22:24 #34008 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Πρόβλημα με Columbia portable PC
Χωρίς να ξέρω τίποτα για το portable που έχεις στην κατοχή σου ή τις πιθανές ιδιαιτερότητές του και μιλώντας εντελώς γενικά για ΧΤ μηχανήματα:

Όσον αφορά το 3.5" floppy δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, είναι το πιο εύκολο. Απλά συνδέεις ένα σημερινό 1.44ΜΒ και το χρησιμοποιείς με δισκέτες DD (ή HD με καλυμένη την εγκοπή). Όλα αυτά φυσικά ΑΝ το μηχάνημα έχει ένα κανονικό 3.5" DD floppy και όχι κάτι ιδιαίτερο.

Όσον αφορά τους MFM δίσκους, ναι θέλουν συγκεκριμένους controllers. Ένας τέτοιος controller υποστηρίζει περισσότερα από ένα μοντέλο δίσκου (βασικά πολλοί δίσκοι υλοποιούν το interface του controller), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ότι δίσκο του βάλεις θα λειτουργήσει. Δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα σωστά από το μήνυμά σου, το μηχάνημα
-είχε κάποιον controller και δίσκο?
-είχε μόνο controller?
-δεν είχε τίποτα και του έβαλες εσύ κάποιον?
Όπως και να 'χει πρέπει να μάθεις αν ο controller που με οποιονδήποτε τρόπο από τους παραπάνω βρέθηκε στο μηχάνημα (δεν έγραψες ποιός είναι) είναι συμβατός με κάποιον από τους δίσκους σου.

Τέλος, χωρίς να ξέρω τις γνώσεις σου σε MFM drives, απλά συμπεραίνοντας από τις ερωτήσεις: είσαι σίγουρος ότι όντως κανείς δεν λειτουργεί? Όχι πως είναι απίθανο μετά από τόσα χρόνια, αλλά πως περιμένεις να τους "δεις"? Έχεις δοκιμάσει την αγία τριάδα controller bios/low level format/dos format και έμεινες στο πρώτο βήμα? Καταλήγουν 3 καλώδια στο δίσκο? Ειδικά ο ST225 είναι ο πιο κοινός MFM δίσκος που υπάρχει αλλά είναι αλήθεια παίδεμα αυτοί οι δίσκοι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, Aggelos

• Aggelos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/12/2015 14:31 #34015 από Aggelos
Απαντήθηκε από Aggelos στο θέμα Πρόβλημα με Columbia portable PC
Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ...
Για το 3 1/2 θα το κοιτάξω. Το άλλο (ένα ακόμα) πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω πως να μπω στο BIOS ν' αλλάξω τη σειρά με την οποία βλέπει τα drives αλλά αυτό κάπως θα γίνει. Στον υπολογιστή θυμάμαι - πριν από 20 τόσα χρόνια - όταν αλλάξαμε το drive, που ο τότε τεχνικός μου είχε πει ότι "δεν είχε βρει 720kb 3 1/2" και ότι "πείραξε τα jumpers στο 1.44 για να λειτουργήσει". Το κατά πόσο είναι αληθινό αυτό ή όχι, δεν το γνωρίζω.

Το μηχάνημα όταν πρωτοαγοράστηκε-πρωτοκυκλοφόρησε δεν είναι ούτε σκληρό, ούτε controller σκληρού. Οπότε ότι είναι, είναι πρόσθετο. Θα το κοιτάξω και αυτό για τον controller.

Όσο αφορά την ερώτησή σου...Δε γνωρίζω πως να μπω στο bios του controller και format δεν μπορώ να κάνω αν δε φτιάξουν τα drives. Για τα καλώδια - ναι καταλήγουν 3 καλώδια...

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
30/12/2015 17:02 - 30/12/2015 17:04 #34017 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Πρόβλημα με Columbia portable PC
Link με Manual...δεν είμαι σίγουρος αν είναι για το μοντέλο,αλλά είναι μια αρχή.

winworldpc.com/download/7DCBBA5D-443D-11E4-A83D-7054D21A8599

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
30/12/2015 17:45 - 30/12/2015 17:47 #34018 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Πρόβλημα με Columbia portable PC

Aggelos έγραψε: Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ...
Για το 3 1/2 θα το κοιτάξω. Το άλλο (ένα ακόμα) πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω πως να μπω στο BIOS ν' αλλάξω τη σειρά με την οποία βλέπει τα drives αλλά αυτό κάπως θα γίνει. Στον υπολογιστή θυμάμαι - πριν από 20 τόσα χρόνια - όταν αλλάξαμε το drive, που ο τότε τεχνικός μου είχε πει ότι "δεν είχε βρει 720kb 3 1/2" και ότι "πείραξε τα jumpers στο 1.44 για να λειτουργήσει". Το κατά πόσο είναι αληθινό αυτό ή όχι, δεν το γνωρίζω.

Το μηχάνημα όταν πρωτοαγοράστηκε-πρωτοκυκλοφόρησε δεν είναι ούτε σκληρό, ούτε controller σκληρού. Οπότε ότι είναι, είναι πρόσθετο. Θα το κοιτάξω και αυτό για τον controller.

Όσο αφορά την ερώτησή σου...Δε γνωρίζω πως να μπω στο bios του controller και format δεν μπορώ να κάνω αν δε φτιάξουν τα drives. Για τα καλώδια - ναι καταλήγουν 3 καλώδια...

Ποιό BIOS? Κατά πάσα πιθανότητα... δεν έχει, γι' αυτό δεν το βρίσκεις. Μην περιμένεις να δεις κάτι σε "press del to enter setup", να ορίσεις τη σειρά των drives και να κάνεις save ;)
Τη σειρά των drives την καθορίζουν
-η θέση στο καλώδιο αν μιλάμε για twisted (το ακριανό είναι το A:)
-σχεδόν σίγουρα σε τέτοιας ηλικίας drives, jumpers (D0-D1, καμιά φορά είχε και terminator το τελευταίο στη σειρά)

Ο τεχνικός καλά στα είπε τότε, τα περισσότερα 3.5" 1.44ΜΒ είχαν jumper που τα κλείδωναν σε 720ΚΒ mode. Από τα σημερινά δεν έχω δει κανένα. Είναι κάποια που εσωτερικά έχουν ακόμα στην πλακέτα τις θέσεις αλλά θέλεις κολλητήρι για να τα jumperώσεις σε 720ΚΒ. Φυσικά δεν θα βρεις εύκολα documentation για το ποια είναι. Πάντως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα τέτοιο, μόνο θα βάζεις HD floppies με καλυμμένες τις εγκοπές για να μην τις καταλαβαίνει το drive σαν HD.
Η πιο εύκολη αρχή λοιπόν είναι να βάλεις μόνο του ένα καινούργιο 3.5 drive και να προσπαθήσεις να bootάρεις. Αφού τα καταφέρεις, παίζεις με τα jumpers του 5 1/4 σαν 2ο.

Τέλος για τον δίσκο έχεις πολύ διάβασμα να ρίξεις, διάλεξες δύσκολο παιχνίδι! Επιγραμματικά η διαδικασία είναι πως ο δίσκος πρέπει αρχικά να γίνει setup στον controller. Το πως, εξαρτάται από τον controller. Κατόπιν low level format (συνήθως τρέχοντας τη ρουτίνα στο BIOS του controller με τη χρήση της debug -επίσης εξαρτάται από τον controller) και τελικά το logical format από το OS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Aggelos

• Aggelos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
04/01/2016 14:14 #34106 από Aggelos
Απαντήθηκε από Aggelos στο θέμα Πρόβλημα με Columbia portable PC
Ευχαριστώ πολύ - θα τα ψάξω όλα αυτά και θα επανέλθω για κατευθύνσεις αν χρειαστεί (που σίγουρα θα χρειαστεί)...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.484 δευτερόλεπτα