Topic-icon Amstrad CPC 464... Project Lazarus...

Περισσότερα
07/08/2017 19:35 - 07/08/2017 19:37 #40009 από ScorpioGr
ScorpioGr δημιούργησε το θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...
Γειά σας φίλοι συμφορουμήτες!!!!

Στην υπογραφή μου βλέπετε τους υπολογιστές που είχα και διατηρώ στη κατοχή μου και δεν πρόκειται να φύγουν από τα χέρια μου....
Είναι όλοι προσωπικά μηχανήματα που είχα και απλά ξέμειναν στα χέρια μου... (και είμαι πού ευχαριστημένος για αυτό!)
Πριν πολύ καιρό πήγα να ανάψω τον Amstad.... διαπίστωσα το εξής... Monitor GT 64 off..... CPC 464 off.... :(
Δεν είχα χρόνο και το μηχάνημα έμεινε σε αυτή την κατάσταση για πολύ καιρό...
Πρίν μια εβδομάδα έπεσα τυχαία σε ένα post του Νικόλα (nkary) και πραγματικά με ηλέκτρισε!!!!!!
Βγήκε τι κολλητήρι να ξεμουδιάσει και εγώ πήγα να πάρω τους πυκνωτές!!!!!

Για το Monitor όλα πήγαν πολύ καλά!!!! Κατέληξε να με κοιτάζει χαμογελαστά κάνοντας να πράσινο φωσφόρο του να λάμπει!!!
Ήταν σαν να άκουσα "που ήσουν boss τόσο καιρό...!!!!"

Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο καλά για το CPC..... :(

Παρά την αλλαγή των πυκνωτών αυτό δεν ανταποκρίθηκε συνεχίζοντας τον βαρύ του ύπνο... μάταια το Led ανάβει... στην οθόνη δεν φαίνεται τίποτε.... και όσο και αν πατάω το "DEL" υπάρχει νεκρική σιγή....

Επικοινώνησα με τον nkary μου έδωσε κάποιες προτροπές... αλλά μηδέν ει το πηλίκον... μου είπε λοιπόν να γράψω εδώ μια και υπάρχουν άτομα από Αθήνα που μπορούν να βοηθήσουν και ΝΑ ΜΑΙ...!!!! ;)

Ποια καλά παιδιά και φίλοι συμφορουμήτες θα βοηθήσουν να επαναφέρουμε τον Λάζαρο στην ζωή?!!!!!

Βάζω και κάποιες φωτό με ότι μου έχει δείξει ο Λάζαρος....

Project Lazarus Pic 1

Project Lazarus Pic 2

καποια στιγμή μετά από άνοιξε κλείσε έβγαλε το παρακάτω... :dry:

Project Lazarus Pic 3

με προτροπή του Νίκου κοιτάξαμε θερμοκρασίες.....

Project Lazarus Pic 4

καταλήξαμε να πιστεύουμε οτι ο κύριος ύποπτος είναι αυτό....

Project Lazarus Pic 4

και από εδώ και πέρα ζητάω τα φώτα σας και την υπέρ πολύτιμη βοήθεια σας.... :help:

:thanx:

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 (GT 64 Monitor) - Amiga 1200 - Playstation - Xbox One - Nintendo GAME BOY™ - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!
Τελευταία διόρθωση: 07/08/2017 19:37 από ScorpioGr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/08/2017 07:40 #40011 από Dark_Knight
Dark_Knight απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...
Στον δικο μου 6128 που εκανε ακριβως το ιδιο, το προβλημα ηταν σε 2 ram chips και εναν χαλκοδιαδρομο που ειχε διακοπη. Πιασε με το χερι τις ραμ και δες αν εχουν περιπου την ιδια θερμοκρασια. Αν ειναι ram, χρειαζεται καλο κολλητηρι και πολυ υπομονη. Επισης η εγκατασταση socket σε αυτα τα σημεια ειναι καλη συμβουλη.

Αν εχεις καταληξει οτι το προβλημα ειναι στο gate array, τοτε παραγγελνεις αλλο απο ebay και περιμενεις. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω, καθως και η δικη μου πηγε για επισκευη σε τριτο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Περισσότερα
09/08/2017 15:39 #40016 από Pluto63
Pluto63 απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...
Από το pattern της οθόνης θα έλεγα μνήμες, ειδικά αν δεν είναι στατική η εικόνα και αναβοσβήνουν τετραγωνάκια. Από ότι βλέπω οι μνήμες σου είναι σε βάσεις όποτε απλά κόλλα τους μια ετικετουλα με νούμερο πριν τις βγάλεις και μετά βγαλτες και βαλτες με άλλη σειρά. Δες αν το σχέδιο στην οθόνη αλλάζει, εάν ναι κάποια οι κάποιες είναι καμένες. Παραγγέλνεις καινούργιες και βλεπεουμε παραπέρα.
Τώρα το PCF 40007 να έχει καεί είναι δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas

Περισσότερα
09/08/2017 22:48 #40018 από ScorpioGr
ScorpioGr απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...

Dark_Knight έγραψε: Στον δικο μου 6128 που εκανε ακριβως το ιδιο, το προβλημα ηταν σε 2 ram chips και εναν χαλκοδιαδρομο που ειχε διακοπη. Πιασε με το χερι τις ραμ και δες αν εχουν περιπου την ιδια θερμοκρασια. Αν ειναι ram, χρειαζεται καλο κολλητηρι και πολυ υπομονη. Επισης η εγκατασταση socket σε αυτα τα σημεια ειναι καλη συμβουλη.

Αν εχεις καταληξει οτι το προβλημα ειναι στο gate array, τοτε παραγγελνεις αλλο απο ebay και περιμενεις. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω, καθως και η δικη μου πηγε για επισκευη σε τριτο

Φίλε Dark_Knight σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!! :thumbup:
οι Ram έχουν όλες την ίδια "χαμηλή" θερμοκρασία... :dry:
χαλκοδιάδρομοι "πιστεύω" πως είναι οκ... :unsure:
όταν λές "πηγε για επισκευη σε τριτο"???? είναι ειδικός???? είναι Αθήνα??? :wait:
Περιμένω απάντηση σου!!!!!

Pluto63 έγραψε: Από το pattern της οθόνης θα έλεγα μνήμες, ειδικά αν δεν είναι στατική η εικόνα και αναβοσβήνουν τετραγωνάκια. Από ότι βλέπω οι μνήμες σου είναι σε βάσεις όποτε απλά κόλλα τους μια ετικετουλα με νούμερο πριν τις βγάλεις και μετά βγαλτες και βαλτες με άλλη σειρά. Δες αν το σχέδιο στην οθόνη αλλάζει, εάν ναι κάποια οι κάποιες είναι καμένες. Παραγγέλνεις καινούργιες και βλεπεουμε παραπέρα.
Τώρα το PCF 40007 να έχει καεί είναι δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Φίλε Pluto63 σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!! :thumbup:
όταν ανοίξω τον Amstrad δεν υπάρχει pattern είναι η παρακάτω pic...

με λίγα λόγια... το απόλυτο κενό....

όταν περάσει κανα 10άλεπτο και το 40007 πιάσει 47c όπως η pic στην πρώτη ανάρτηση τότε αν το κλείσει και το ξανα ανοίξει βγάζει pattern σαν το παρακάτω το οποίο είναι "στατικό"....

Έβγαλα και ξανά έβαλα τις μνήμες (το socket βοήθησε πολύ Dark_Knight) με διάφορους συνδυασμούς αλλά οι μνήμες παραμένουν "κρύες" και όταν το 40007 ζεσταθεί έχουμε πάλι τα ίδια.... :wtf:

Αν ψάξω και παραγγείλω τις μνήμες λες να το σώσουμε??? :S
Αυτό το "...και βλεπεουμε παραπέρα." μου άρεσε...!!!!! :clap1:

ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω.... ακολουθώντας την κόκκινη διαδρομή που είναι τα δικά μου συμπτώματα βγάζει τα παρακάτω.....

Τα φώτα σας....

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 (GT 64 Monitor) - Amiga 1200 - Playstation - Xbox One - Nintendo GAME BOY™ - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Περισσότερα
09/08/2017 23:48 #40019 από Pluto63
H ula δεν πρέπει να είναι γιατί βγάζει σήμα βίντεο, το ότι δεν αλλάζει τίποτα με την αλλαγή στις Ράμ μας πάει πρώτα πρώτα στον zx80. Θα χρειαζόσουν ένα παλμογράφο να δεις εάν υπάρχει clock ενεργό, διαφορετικά αλλαγή με άλλο από άλλη πηγή. Προς το παρόν αφήνουμε τις μνήμες, κρύσταλλο έχω δει μια φορά στα χρονικά αλλά εύκολα μπορείς να τον τεστάρει με έναν ταλαντωτή δες το βιντεάκι μου εδώ στα Pluto tech episodes που δείχνει τον τρόπο.

Περισσότερα
10/08/2017 06:47 - 10/08/2017 06:53 #40020 από Dark_Knight
Dark_Knight απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...

ScorpioGr έγραψε: όταν λές "πηγε για επισκευη σε τριτο"???? είναι ειδικός???? είναι Αθήνα??? :wait:
Περιμένω απάντηση σου!!!!!

Το ψευδωνυμο του ειναι bryce και εδρευει στην Γερμανια. Εχει πολλες γνωσεις σε οτι αφορα τους cpc, και τον γνωρισα σε ενα forum του εξωτερικου οταν εψαχνα πως να φτιαξω τo δικο μου. Αν σκεφτεσαι να επικοινωνησεις μαζι του θα στο προτεινα ως ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΥΣΗ, καθως θα χρειαστει να πληρωσεις ταχυδρομικα, τυχον ανταλλακτικα και ενα συμβολικο ποσο για την εργασια. Θελω να ελπιζω οτι τα παιδια εδω θα κανουν οτι μπορουν για να σε βοηθησουν.

Εφοσον εχεις ηδη sockets και εισαι διατεθημενος να δωσεις καποια χρηματα, θα προτεινα να παρεις τουλαχιστον 3-4 τσιπακια ram και να κανεις δοκιμες. Απο κει και περα δοκιμαζεις και τις συμβουλες του Pluto και βλεπεις στην πορεια

Pluto63 έγραψε: Από ότι βλέπω οι μνήμες σου είναι σε βάσεις

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει ξαναγινει επισκευη στο παρελθον?:huh:
Τελευταία διόρθωση: 10/08/2017 06:53 από Dark_Knight.

Περισσότερα
10/08/2017 10:29 #40022 από Pluto63
Όχι απαραίτητα, πολλά ήταν σε βάσεις, ειδικά τα πρώτα issues. Ram αγοράζουμε πάντα 8 που είναι η full παρτίδα. Σκέψου να έχεις πάρει 4 και να είναι καμένα 5, Αλλά μην πάρεις τίποτα πριν τσεκάρεις τον z80.

Περισσότερα
11/08/2017 12:49 - 11/08/2017 15:18 #40029 από ScorpioGr

Dark_Knight έγραψε:

ScorpioGr έγραψε: Το ψευδωνυμο του ειναι bryce και εδρευει στην Γερμανια. Εχει πολλες γνωσεις σε οτι αφορα τους cpc, και τον γνωρισα σε ενα forum του εξωτερικου οταν εψαχνα πως να φτιαξω τo δικο μου. Αν σκεφτεσαι να επικοινωνησεις μαζι του θα στο προτεινα ως ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΥΣΗ, καθως θα χρειαστει να πληρωσεις ταχυδρομικα, τυχον ανταλλακτικα και ενα συμβολικο ποσο για την εργασια. Θελω να ελπιζω οτι τα παιδια εδω θα κανουν οτι μπορουν για να σε βοηθησουν.

Εφοσον εχεις ηδη sockets και εισαι διατεθημενος να δωσεις καποια χρηματα, θα προτεινα να παρεις τουλαχιστον 3-4 τσιπακια ram και να κανεις δοκιμες. Απο κει και περα δοκιμαζεις και τις συμβουλες του Pluto και βλεπεις στην πορεια

Pluto63 έγραψε: Από ότι βλέπω οι μνήμες σου είναι σε βάσεις

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει ξαναγινει επισκευη στο παρελθον?:huh:

Φίλε Dark_Knight ΔΕΝ έχει ξαναγίνει επισκευή στο παρελθόν...
Την περίπτωση του bryce την ξεχνάμε.... ακολουθώ ΠΙΣΤΑ.... ότι θα μου πεί ο Pluto63...!!!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την προσπάθεια σου σε βοήθεια.... το εκτιμώ!!!

Pluto63 έγραψε: H ula δεν πρέπει να είναι γιατί βγάζει σήμα βίντεο, το ότι δεν αλλάζει τίποτα με την αλλαγή στις Ράμ μας πάει πρώτα πρώτα στον zx80. Θα χρειαζόσουν ένα παλμογράφο να δεις εάν υπάρχει clock ενεργό, διαφορετικά αλλαγή με άλλο από άλλη πηγή. Προς το παρόν αφήνουμε τις μνήμες, κρύσταλλο έχω δει μια φορά στα χρονικά αλλά εύκολα μπορείς να τον τεστάρει με έναν ταλαντωτή δες το βιντεάκι μου εδώ στα Pluto tech episodes που δείχνει τον τρόπο.

Άκη είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! είδα τα videάκια σου με εξαιρετική προσοχή και έμαθα πολλά πράγματα!!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ!!!!!!!! :bow:
από την στιγμή που το μυαλό σου πάει στον Z80A (Μια που δεν έχω παλμογράφο να το κοιτάξω) παρήγγειλα αυτό να έρχεται απο ALI.....

( 1PCS Z8400A PS Z80A CPU DIP40 )
Η μόνη μου αμφιβολία είναι οτι στο τέλος αυτός που φοράω γράφει 8425 (όπως φαίνεται στην φωτό) ενώ του ali γράφει 8420 (εσύ τι λές)
:wait:

Πήρα και αυτό το Κρυσταλλάκι να το έχω κάβα.... εσύ τι λές????

Κάτι ακόμα... να τις πάρω αυτές τις RAM ( M5K4164ANP )?

Περιμένω με αγωνία την απάντηση σου!!!!!!

Τελευταία διόρθωση: 11/08/2017 15:18 από ScorpioGr.

Περισσότερα
11/08/2017 22:00 - 11/08/2017 22:03 #40032 από GeoAnas
GeoAnas απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...
Είμαι σίγουρος ότι ο Amstrad θα επισκευαστεί!

Για να δούμε λοιπόν, τι έχουμε εδώ...

1) Ο Bryce είναι μεγάλη μορφή στον χώρο και μάγος του hardware

2) Ο Άκης είναι όντως μεγάλος μάστορας και μαθαίνουμε από αυτόν

3) Προσωπικά το κόβω για Z80A και συμφωνώ απόλυτα με τον Άκη. Αυτά τα patterns τα έχω δει και σε αντίστοιχες arcade pcbs με προβλήματα στην CPU (Στην περίπτωση μας Z80A)

4) Το 8420 ή whatever σημαίνει ότι η CPU (ή το chip) κατασκευάστηκε την 20η εβδομάδα του σωτήριου έτους 1984. Αν ήταν 8612 θα σήμαινε 12 εβδομάδα του 1986 και πάει λέγοντας. Άρα...Ναι! Είναι συμβατά ;-)

5) Οι μνήμες επίσης μου φαίνονται συμβατές. Τι χρονισμό είπαμε ότι έχουν? Καλό είναι να είναι -15 αλλά και διαφορετικούς να έχεις δεν πειράζει (Ο Amstrad όπως και άλλα μηχανήματα εποχής δεν ήταν τόσο απαιτητικοί σε ταχύτητες) αρκεί να μην γίνει μπεν μιξ με ανακατωμένους χρόνους...Φρόντισε όλες οι μνήμες να έχουν τον ίδιο χρονισμό

6) Είσαι τυχερός που βρίσκονται καθισμένες σε βάσεις! Ζηλεύω! Χα!Χα!Χα!

7) Το κρυσταλλάκι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό, γιατί θα έβλεπες το απόλυτο κενό και ναι...είναι πολύ σπάνια βλάβη...και ναι, καλά έκανες και πήρες καβάντζα! Ποτέ δεν ξέρεις! ;-)

8 ) Για το 5 και το 7 ας εκφραστεί καλύτερα ο Άκης ή όποιος άλλος επιθυμεί

9) Αυτά τα λίγα!

10) Καλή επιτυχία man! ;-)
Τελευταία διόρθωση: 11/08/2017 22:03 από GeoAnas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, ScorpioGr

Περισσότερα
12/08/2017 13:59 #40039 από Pluto63
Ως συνήθως ο Γιώργος κάλυψε τα πάντα, για τις μνήμες απλά για θέμα οικονομίας λόγω εποχών θα περίμενα το zx80 μπας και την έχουμε γλυτωσει. Κρύσταλλα ας έχουμε να βρίσκονται, αν και να πω την εμπειρία μου μου ο μόνος κρύσταλλος που βρήκα με πρόβλημα υπολειτουργούσε σε άλλη συχνότητα η οποία κατά τον νόμο του Murphy τύχαινε να ταλαντωνει το clock και να δίνει ψεύτικα στοιχεία όποτε ας υπάρχει όπως λέει ο δάσκαλος.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, ScorpioGr

Περισσότερα
12/08/2017 20:42 #40041 από ScorpioGr
Γιώργος και Άκης!!! Γιατί νιώθω πως έχω να κάνω με τους καλύτερους????!!!!!!!

Σας Ευχαριστώ παιδιά!!!!!

οκ, οπότε περιμένουμε τον Z80A ? ή κάνουμε κάτι??
τις μνήμες να την παραγγείλω???

και πάλι σας ευχαριστώ!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Περισσότερα
12/08/2017 21:56 - 12/08/2017 22:10 #40042 από GeoAnas
Ότι είπε ο Άκης: " ...για τις μνήμες απλά για θέμα οικονομίας λόγω εποχών θα περίμενα το zx80 μπας και την έχουμε γλυτώσει"

Απλά, κάνε υπομονή και περίμενε ;-)

Για να απαντήσω κι εγώ επί προσωπικού, δεν θεωρώ εαυτόν από τους καλύτερους. Υπάρχουν (κι εδώ μέσα και αλλού) πολλοί καλύτεροι, που κι εγώ έμαθα και μαθαίνω από αυτούς. Απλός χομπίστας είμαι, που στην πορεία έχω κάνει αρκετά λάθη σε hardware. Ευτυχώς η εμπειρία που αποκόμισα είναι παραπάνω από πολύτιμη. Διασκέδασε το ταξίδι σου στα ρετρό και κέρδισε πολύτιμη γνώση από αυτό...
Μην αγχώνεσαι. Το μηχάνημα σίγουρα θα φτιαχτεί και σίγουρα θα το ευχαριστηθείς σαν την πρώτη μέρα που το πήρες από το μαγαζί.
Το κυριότερο: Διασκέδασε την διαδικασία της επισκευής του και εκμεταλλεύσου κι εσύ την εμπειρία που θα κερδίσεις σε μελλοντικές κακοτοπιές! ;-)

...και κάτι της τελευταίας στιγμής: Αυτές οι RAMs είναι λίγο άτιμες. Μου έχει τύχει σε κάνα δυο περιπτώσεις, οι ram(s) να είναι δροσερές σαν την πρώτη μέρα της άνοιξης, δίχως ίχνος αύξησης της θερμοκρασίας και όμως να είναι προβληματικές. Ναι, το "κάψιμο" και ο "πυρετός" είναι σαφέστατη και συχνότατη ένδειξη failure, αλλά δεν είναι και νόμος. Φοβού τα δροσερά chips και errors φέροντα! Χα!Χα!Χα!
Επίσης πρόσεχε πριν την διαδικασία τοποθέτησης, να μην φοράς κάνα μάλλινο πουλόβερ και τριζάτα παπούτσια και είσαι φορτωμένος στατικό ηλεκτρισμό γιατί kiss them goodbye! Ένας φίλος, κορυφαίος ηλεκτρονικατζής μου είπε κάποτε: "Δεν υπάρχει πιο ήσυχος και μουλωχτός θάνατος από εκείνον ενός chip!"

Για να δούμε λοιπόν που θα μας βγάλει...
Τελευταία διόρθωση: 12/08/2017 22:10 από GeoAnas.

Περισσότερα
12/08/2017 22:35 - 12/08/2017 22:40 #40043 από GeoAnas
Επίσης σημαντικό...Υποθέτω ότι έχεις μετρήσει τάσεις στην mobo και στα αντίστοιχα pins των ύποπτων chips, έτσι; Αν δεις τίποτα περίεργο, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι η υπέρταση και υπάρχει κίνδυνος αντικατάστασης και στιγμιαίας καταστροφής και του επόμενου (σωστού) chip!!

Ακόμη και μετά την αλλαγή του Z80A ή του custom chip της Amstrad ή κάποιας μνήμης, θα πρέπει να προχωρήσεις και σε άλλους ελέγχους όπως αν φορτώνει κάποιο πρόγραμμα ή όχι, έλεγχο θυρών (αν έχεις κάποιο περιφερειακό) γιατί μπορεί η βλάβη να έχει προχωρήσει και σε άλλα τσιπάκια π.χ. κάποιο LS και το δευτερεύον πρόβλημα να μην είναι ακόμη ορατό.

Να εξετάσεις με το πολύμετρο τις πίστες (tracks continuity test) γύρω απο την CPU, rams, ULA κτλ για να δεις μήπως υπάρχει καμιά κομένη που δεν φαίνεται με το μάτι. Κάνε έλεγχο στις βάσεις για ψυχρές κολλήσεις. Ρίξε μια ματιά για οξειδώσεις και κάνε έναν έλεγχο τις διόδους (επίσης ψιλοσπάνιο να βρεις καμμένη σε CPC)

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά για φουσκωμένους πυκνωτές, αλλά μετά είδα ότι πρόκειται για CPC 464...που δεν έχει πυκνωτές, εκτός από έναν (ή δυο; .. Χα!Χα!) Super μηχάνημα, έτσι; LOL!

Αυτά προς το παρόν.
Τελευταία διόρθωση: 12/08/2017 22:40 από GeoAnas.

Περισσότερα
17/08/2017 18:46 #40052 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: Amstrad CPC 464... Project Lazarus...
Γεια σου Δημήτρη
Έχουμε κάνα νέο από το μέτωπο?

Περισσότερα
17/08/2017 20:11 #40059 από ScorpioGr

nkary έγραψε: Γεια σου Δημήτρη
Έχουμε κάνα νέο από το μέτωπο?

Γεια σου Νικόλα!!!

Από ότι βλέπεις οι ενέργειες που έχουμε κάνει με τα παιδιά τον Άκη και τον Γιώργο είναι όλα τα παραπάνω!!!!!
είμαστε σε φάση που περιμένουμε τον Z80A να μας έρθει απο Ali για να δούμε τι θα γίνει και αν θα επιστρέψει στην ζωή ο Λάζαρος!!!

Μάλιστα μια που το είπες κοίταξα και είδα οτι θα είναι εδώ λογικά την νέα εβδομάδα!!!!

οπότε να ενημερώσω και τα παιδιά οτι θα έχουμε εξελίξεις!!!!!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.359 δευτερόλεπτα