Topic-icon Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...

• ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
04/09/2017 11:08 #40114 από ScorpioGr
Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά... δημιουργήθηκε από ScorpioGr
Καλημέρα παρέα!!!

Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου στο "My Precious" ...ένας φίλος ήρθε απόψε από τα παλιά που λέει και το τραγούδι...!!!

Συνημμένο αρχείο:

Και ενώ η θέληση μου έλεγε "τι περιμένεις??? χώσε τον στον ρεύμα να δούμε τι θα γίνει..." η λογική μου έλεγε "περίμενε.... μην ακούς την θέληση σου... άκου εμένα... δεν σε έχω πουλήσει μέχρι σήμερα σωστά??? εεεε... άνοιξε τον να δούμε τι γίνετε μέσα...."

Μετά από αυτό με έπεισε....

Έπιασα λοιπον το κατσαβίδι και άρχισα... και ξαφνικά μου έρχεται στο στόμα Καβάφης....
"Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, ..." Φτού φωνάζω... είμαι και προληπτικός..... εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο.... θέλω να είναι απλό και εύκολο... εκεί μου τελείωσε και η όρεξη για Καβάφη ελπίζοντας οτι όλα θα πάνε καλά.... Παίρνω λοιπόν μια βαθιά ανάσα και τον ανοίγω...

Συνημμένο αρχείο:

η ακριβώς επόμενη σκέψη μου ήταν..... "αρχίσαμε..." γιατί??? Εύκολη απάντηση....

Συνημμένο αρχείο:

και αν και πάλι δεν καταλάβατε δείτε και αυτά...

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Από την άλλη η λογική μου λέει... "Εεεε ηρέμησε λογικό είναι μια μεμβράνη... τόσο χρονών είναι...."
"Μην μιλάς εσύ μας έβαλες σε μπελάδες τώρα" της λέει η θέληση μου...
Να σας πω την αλήθεια συμφώνησα μαζί της...

"Πάμε να δούμε το Motherboard" λέω εγώ ενώ το όλα τα εξωτερικά του "φίλου" πήγαιναν για μπάνιο....

Συνημμένο αρχείο:

Ξαφνικά κοιτάζω πάνω στην ψήκτρα και τι να δω... κάτι μυστήριο...
Σκέφτομαι.... "Η θα είναι σημάδια από εξωγήινο ή ο τύπος που γράφει τα ακαταλαβίστικα στις δημόσιες τουαλέτες χτύπησε και εδώ..."

Συνημμένο αρχείο:

το παίζω πως δεν πρόσεξα τίποτε για να μην δείξω οτι σκιάχτηκα και κοιτάζω ποιο κάτω...

Συνημμένο αρχείο:

Να και κάτι ευχάριστο... ο τύπος στο motherboard γυρνάει και μου συστήνεται...
"Geia sou filos...!!! Ego Sinclair ZX Spectrum Gennimeno to 1983 Ekdosi 4S"
"Πραγματικά χάρηκα πολύ!!!" του αποκρίνομαι... ενώ την προσοχή μου τραβούσαν δύο πυκνωτές παραδίπλα....

Συνημμένο αρχείο:

"Τι πάθατε εσείς κατακαημένοι..." τους ρωτάω... και τι μου απαντάνε.... "και που να δεις τις μνήμες δίπλα..."

Συνημμένο αρχείο:

κοιτάζω και τι να δω... μια παρέα από διάφορες μνήμες από διάφορες περιοχές άλλες σε βάσεις και άλλες όχι καθόντουσαν και κάνανε παρέα...

"Τι έγινε βρε παιδιά??? τι πάθατε???" ρωτάω....
"Αχχ παλικάρι μου... να εδώ καθόμαστε και λέμε σε αυτές τις μνήμες σε βάση το κακό που μας βρήκε..."
"και τι κακό σας βρήκε εσάς ρε παιδιά????" ξαναρωτάω...
"Κοίταξε μας προσεκτικά και θα καταλάβεις" μου αποκρίνονται...
κοιτάζω προσεκτικά και τι να δω....

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

το ένα τους πόδι βγαλμένο... και κολλημένο πάνω σε άλλο πόδι...
Τώρα, από μουτζαχεντίν έγινε αυτό... από τζιχαντιστές έγινε... θα σας γελάσω και δεν το θέλω....
Εγώ πάντως τρόμαξα....

"Πως γένεν αυτό" ρώτησα...
Καμία απάντηση....

"Είμαστε και εμείς εδώ..." άκουσα να φωνάζουν κάποιοι από ποιο δίπλα...
κοιτάζω και τι να δω... κάτι σφαγμένους κεραμικούς πυκνωτές....

Συνημμένο αρχείο:

χeστικ@ πάνω μου.....

Σκέψου να το έχωνα στο ρεύμα... σκέφτηκα... "όταν μιλάω εγώ να με ακούς" αποκρίθηκε η λογική...
"Σταμάτα..." τις λέω σκεπτόμενος μηπως φταίει ο Καβάφης...
Δεν σκεφτόμουν καλύτερα το παλιό άσμα που λέει "Ατάκα και επιτόπου"... τι το ήθελα να σκεφτώ την Ιθάκη...

"Αρχηγέ δεν μου πατάς τον διακόπτη να τους κάνουμε reset" ακούω μια φωνή... κοιτάζω και βλέπω ατό...

Συνημμένο αρχείο:

"και τώρα εσύ με αυτό τον τρόπο κάνεις reset???" σκέφτηκα... δεν μίλησα όμως γιατί πολλά περίεργα γίνονται...

"Ας βγάλω την ψήκτρα να δούμε τι υπάρχει από κάτω" σκέφτηκα...

Συνημμένο αρχείο:

πάω να βγάλω την βίδα και βλέπω αυτό... Πλατιά βίδα με παξιμάδι.... πρώτη φορά χρειαζόμουν τέτοιο κατσαβίδι για να λύσω βίδα υπολογιστή... από εδώ και πέρα θα πάρω να εχω και ένα set καρυδάκια.... που ξέρεις...

λύνοντας το παξιμάδι κοίταγα... την άλλη όψη... του motherboard...

Συνημμένο αρχείο:

"Geia sou filos...!!! Ego Sinclair ZX Spectrum Gennimeno to 1983 Ekdosi 4S" ...ακούστηκε πάλι...

Συνημμένο αρχείο:

"Τώρα μετά από όλα αυτά τι θες να σου πω... οτι χάρηκα????"....αποκρίθηκα και γύρισα το motherboard από την άλλη πλευρά να δω τι κρυβόταν κάτω από την ψήκτρα...

Συνημμένο αρχείο:

εμένα μου φάνηκαν άγνωστοι....

Προς τα παιδιά του forum: "Δεν κοιτάτε εσείς μπας και δείτε τίποτε γνωστό???"

Συνημμένο αρχείο:

Η αλήθεια είναι πως η αρχική χαρά και ο ενθουσιασμός για τον "φίλο" που ήρθε από τα παλιά έχει μετατραπεί σε απογοήτευση...

έριξα μια βιαστική ματιά και στην RF αλλά και εκεί δεν κατάλαβα πολλά....

Συνημμένο αρχείο:

και ξαφνικά κοιτάζοντας το κύκλωμα τροφοδοσίας τι ανακαλύπτω....!!!!!!

Συνημμένο αρχείο:

μα και έλεγα τι μου θυμίζει το tatoo στο τσόκ.... λέτε να έχει καψούρα με την ψήκτρα???!!!!

....και πάνω που πλέον έχω απηυδήσει και είμαι έτοιμος να το παρατήσω.... έρχεται και ο εξωτερικός κόσμος του φίλου και μου λέει... "Boss εγώ έγινα τζι τζι..."

Συνημμένο αρχείο:

"Οκ... εσύ είσαι μια χαρά.... με τα εσώψυχα σου να δούμε τι θα κάνουμε...." αποκρίθηκα και του έκλεισα κάθε επικοινωνία...

Παίδες του Forum... Τα φώτα σας... Την Συμβουλή σας... και την βοήθεια σας....

Περιμένω με αγωνία.....

P.S
Νικόλα (nkary) κοίταξα να πάρω βοήθεια απο εδώ.... "Αλλαγη πυκνωτων (recap), μεμβρανης, av mod σε ZX Spectrum+"
αλλά τζίφος... οι εικόνες του photobucket μας πούλησαν.[/b]..

Συνημμένο αρχείο:

Προσπάθησε να το φτιάχνεις γιατί είναι ΥΠΕΡΧΡΉΣΙΜΟ...!!!

Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) & ALT-386 SX - Aplle ED 512k - Commodore VC20 & 64 & 128 - Amiga 1200 - Dragon 32 - Sinclair ZX81 - ZX Specrum 48k (& +) - PC Compatible 286/12.5MHz, 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody - D.V & All Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One. -

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
04/09/2017 11:23 #40115 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...
Γεια σου Δημήτρη
Το μηχάνημα το αγόρασες ή στο χάρισαν?
Για αρχή, όπως σου είπα και στο FB, δες το αντίστοιχο θέμα μου στο blog μου
nkarysretroblog.weebly.com/zx-spectrum1.html
κόψε με ψαλίδι ή ξυράφι τις άκρες των καλωδιοταινιών μερικά χιλιοστά ώστε να μπουν στις εγκοπές και βάλτο σε λειτουργία να δούμε τι κάνει. Αλλιώς το να αρχίσεις να ξηλώνεις πράματα δεν έχει νόημα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
04/09/2017 12:17 #40116 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...
Νίκο σε ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!:bow:
λοιπόν... χθες γύρω στις 10:00 χτυπάει το τηλέφωνο μου....
"ωχ... κυριακάτικα τέτοια ώρα τηλέφωνο??? δεν θα είναι για καλό" σκέφτομαι...:angry2:

"Ναι ποιος"... ρωτάω... "έλα Δημήτρη είσαι καλά είμαι ο τάδε" ακούω από την άλλη γραμμή.... "που με θυμήθηκε αυτός?" σκέφτομαι.... :wait:

"Ξέρεις έπεσε στα χέρια μου ένας "μαύρος" παλιός υπολογιστής..." άρχισε να μου αρέσει το θέμα.... :woohoo:
"θες να έρθεις να το δεις αν σε ενδιαφέρει???"

"Έρχομαι τώρα..." απαντάω.... και φεύγω ασκαρδαμυκτί.... :veryhappy:
Σε χρόνο D-T ήμουν εκεί... βλέπω τον ZX Specrum+ της φωτογραφίας....

Συνημμένο αρχείο:

τον κοιτάω... με κοιτάει... τον ξανακοιτάω... με ξανακοιτάει.... έρωτας με την πρώτη ματιά το ονομάζω εγώ αυτό.... :hurrah:

"με 20€ δικό σου" μας διακόπτει ο "τρίτος"...
"έχει τίποτε άλλο μαζί του? κάποιο τροφοδοτικό κάποιο κασετόφωνο κάποιο εξάρτημα?"... ρωτάω...
"what you see is what you get" μου απαντά...
και επειδή στους δύο τρίτος δεν χωρεί του έδωσα τα 20€ και τον πήρα και έφυγα....

Φτάνω στο σπίτι σε χρόνο 2 x D-T ψάχνω τα τροφοδοτικά που βρίσκονται εδώ αλλά σκέφτομαι τα αμπέρ...

Και ενώ η θέληση μου έλεγε "τι περιμένεις??? χώσε τον στον ρεύμα να δούμε τι θα γίνει..." η λογική μου έλεγε "περίμενε.... μην ακούς την θέληση σου... άκου εμένα... δεν σε έχω πουλήσει μέχρι σήμερα σωστά??? εεεε... άνοιξε τον να δούμε τι γίνετε μέσα...."

η συνέχεια όχι επί της οθόνης αλά επί του παραπάνω post..... :dance2:

- nkary "κόψε με ψαλίδι ή ξυράφι τις άκρες των καλωδιοταινιών μερικά χιλιοστά ώστε να μπουν στις εγκοπές "
- εγω "το βλέπεις οτι και να το κάνω θα ξαναβγεί από την φύσα??

Συνημμένο αρχείο:

το λέω γιατί παρατηρώ οτι κοιτάζει την άκρη της μεμβράνης λίγο επιθετικά...:dry:
και η μεμβράνη σχεδόν θρυμματίζεται με το άγγιγμα....

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Περιμένω νέα σου....:salut:

Υ.Γ
Να την πέσω με το κολλητήρι στους πυκνωτές σε επίπεδο "φύγε εσύ... έλα εσύ???" :evil:

Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) & ALT-386 SX - Aplle ED 512k - Commodore VC20 & 64 & 128 - Amiga 1200 - Dragon 32 - Sinclair ZX81 - ZX Specrum 48k (& +) - PC Compatible 286/12.5MHz, 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody - D.V & All Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One. -

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
04/09/2017 13:03 #40118 από nkary
Η λύση του ψαλιδιού είναι προσωρινή μόνο για να το βάλεις σε λειτουργία. Δουλεύει και χωρίς το πληκτρολόγιο. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να αγοράσεις νέα μεμβράνη
www.dataserve-retro.co.uk/index1.html
Η φύσα έτσι είναι, δεν έχει κάτι να κρατάει την ταινία, μπαίνει-βγαίνει
Πριν κάνεις recap εγώ θα σου έλεγα να το ανάψεις μια να δεις τι κάνει, γιατί μετά το recap αν δεν δουλεύει θα πρέπει να ξανα τσεκάρεις όλους τους πυκνωτές μήπως και έκανες λάθος.
Άμα είναι να σου μείνει στο χέρι θα σου μείνει και μετά το recap
Στο www.dataserve-retro.co.uk θα βρεις ενδιαφέροντα πράματα, είτε για ανταλλακτικά είτε για service k manuals

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
04/09/2017 15:17 #40119 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...
Ο 4s είναι ο μόνος σπεκτρουμ που δεν χρειάζεται κανένα recap, είναι φτιαγμένος από την Samsung (για αυτό το s στο 4) και έχει nichicon πυκνωτές, πιθανόν αθάνατους :)

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
04/09/2017 17:06 #40120 από ScorpioGr
Μετά από την μεγάλη παρότρυνση σας... :drinks:
και από την στιγμή που συμφωνούσατε με την φωνή της θέλησης μου.... ("είδες στα έλεγα εγώ απο την αρχή... χώσε τον στο ρεύμα")
...αν και μέσα μου ψιλόφοβόμουν μην μυρίσει "ψητό".... :dry:

ο φίλος πήρε τάση... :S
και στην οθόνη εμφανίστηκε αυτό το μαγικό παζλ να αναβοσβήνει..... :oops:

Συνημμένο αρχείο:

Σας λέει κάτι εσάς????
τι κάνουμε τώρα???
:wait:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
04/09/2017 18:17 #40121 από nkary
Αν μη τι άλλο είναι ψυχεδελικό :P
Για δες ο Z80 (ναι πάλι αυτός!!) έχει πυρετό?

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
04/09/2017 19:08 - 04/09/2017 19:09 #40122 από ScorpioGr
"Αν μη τι άλλο είναι ψυχεδελικό :P" ----> είδες που έρχεσαι στην δική μου λογική?!!!!!!!! :veryhappy:

από εκεί και πέρα....

Δεν έχει Z80 αλλά ένα τσιπάκι που αναγράφει NEC D780C-1
(που από ότι διάβασα είναι κλώνος του Z80)
αλήθεια είχαν από τότε γενόσημα??!!!! :ohmy:

By the way ψάχνοντας στο αχανές δίκτυο βρήκα αυτό... για δες το εσύ σαν ποιο ειδικός....!!!!! :bow:

>> Spectrum Repair <<

Το γράφημα της δικής μου οθόνης (αυτό το ψυχεδελικό ξέρεις...) μου το θυμίζει έντονα οι περιπτώσεις... 7, 15, και 18.

ο τύπος εκεί λέει οτι το έφτιαξε στην πρώτη περίπτωση ήταν : "Z-80 faulty" :huh:

στην δεύτερη : "RAM test showed problems in low memory. I tested some chips but there were ok. I tested PCF1306P, ROM y Z-80 chips but there also were ok.Finally, I found that the scope showed some ac signal in the +12v. C44 capacitor was not working well.
After C44 changed, Spectrum started well. I decided to change some electrolytic capacitors. Now the Spectrum has very good image and low noise
." :blink:

και στην τρίτη : "Before test ram chips, I tested IC3 & IC4 (74LS157) chips. One of then was broken." :unsure:

η τρίτη εικόνα νομίζω έρχεται ποιο κοντά στην δική μου.... :huh:

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
04/09/2017 19:54 #40123 από nkary

By the way ψάχνοντας στο αχανές δίκτυο βρήκα αυτό... για δες το εσύ σαν ποιο ειδικός....!!!!! :bow:

Ε τα παραλές;)
Κοίτα εγώ τα δικά, πριν τα πουλήσω, τα είχα ρίξει αρκετό χρήμα και είχα αλλάξει πολλά πράματα.
Δηλαδή ο τρόπος μου ήταν να αλλάζω κάτι και να βλέπω τι γίνετε. Ηλεκτρονικός δεν είμαι, απλά αν ασχολείσαι με το χόμπι και έρχονται στα χέρια σου χαλασμένα μηχανάκια θα πρέπει να γίνεις και ολίγον από ηλεκτρονικός.
Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα στο μηχάνημα σου είναι σύνθετο, οπότε αν δεν είσαι ειδικός και αν δεν έχεις εξοπλισμό κάνεις αυτό που είπα παραπάνω, φυσικά κοστίζει, οπότε εξαρτάται από σένα αν θες να ξοδέψεις ή να πάρεις κάποιο λειτουργικό.
πχ αν ήταν δικό σου μηχανάκι που το είχες αποκτήσει με οικονομίες πιτσιρικάς ίσως να ήθελες να το σώσεις άσχετο το πόσο θα σου έβγαινε.
Αν θες δες τιμές στο site που σου έδωσα πιο πάνω, νομίζω ότι έχει κατάστημα και στο ebay ο τύπος

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
04/09/2017 20:08 - 04/09/2017 20:09 #40124 από ScorpioGr
o Άκης (pluto63) μου απάντησε τα παρακάτω στο άλλο forum... :(

Pluto63, έγραψε: Ο Z80 είναι οκ, η ula πέθανε, μπορείς να δωρίσεις τα όργανα όπου επιθυμείς, με €30 μια ανταλλακτική ula, €20 μια μεμβράνη και διάφορα € ram, αγοράζεις 2 λειτουργικούς. Ξέχασα έχει και μερικές κατεστραμμένες πίστες στις μνήμες από όποιον έβαλε τις βάσεις.

οπότε... την βάψαμε..... :pinch:

Spectrum+... μην περάσεις στην άλλη μεριά.... μην πας στο φως.... μείνε μαζί μας..... :(

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
05/09/2017 16:53 #40129 από ScorpioGr
Καλησπέρα παιδιά... επανέρχομαι με νέα δεδομένα....

μου είπατε να κάνω "τράμπα" τα μηχανήματα.... :thumbup:

Συνημμένο αρχείο:

το έκανα.... ;)

Συνημμένο αρχείο:

Βλέπετε κάποια διαφορά???!!!!!!!! :p

και προχωράμε στα ενδότερα....

Θυμάστε το retro τραγουδάκι που λέει... "τα παιδιά, τα παιδιά, τα φιλαράκια τα καλά???"

Συνημμένο αρχείο:

Μετά την κατάληξη του ZX Spectrum+ (που τελικά πέρασε στο φώς.....) :cry:

Μου είπατε να κάνω τράμπα τα μηχανήματα (που όπως είδατε τα έκανα...!!!!) :lol:

και ο NEC D780C-1 του Scpectrum αναπαύθηκε μια χαρά στην βάση του Amstrad....

Συνημμένο αρχείο:

και έφτασε η στιγμή να δώσω τάση....

εκεί έφτασε η στιγμή που οι γνωστές φωνές αρχίσανε να λένε τα δικά τους....
"Χώσε ρεύμα να δούμε τι θα γίνει...." η μία...
"Εγώ σου λέω ένα μεγάλο όχι, εξάλλου και εσύ έχεις τις ανησυχίες σου μην μυρίσει ψητό" η άλλη...

Άρχισαν πάλι..... "Μπορείτε να βγάλετε το σκασμό και οι δύό σας και να με αφήσετε να συνεχίσω το post?????" :mad:

... έτσι μπράβο.... (Έπιασε η αγριάδα);)

Πάμε λοιπόν στα αποτελέσματα στην μεριά του Amstrad....

Συνημμένο αρχείο:

Μια "σκοτεινή" πρασινίλα στο monitor... και τίποτε άλλο.... έχασα και το πλαίσιο που έβγαινε. πρίν... :sick:

Το άφησα έτσι μπας και αλλάξει το μοτίβο όπως γινότανε με τον Ζ80... αλλά μπα..."σκοτεινή" πρασινίλα σταθερά.... ::bubble:

Πάμε τώρα στον Spectrum (Μπας και γίνει κανένα θαύμα...)

Συνημμένο αρχείο:

Αυτή η φωτό μου άρεσε για αυτό την μοιράζομαι μαζί σας...!!!!!

Συνημμένο αρχείο:

και ο Ζ80Α του Amstrad στρογγυλοκάθησε μια χαρά στην βάση του Scpectrum....

το αποτέλεσμα... επι της οθόνης....

Συνημμένο αρχείο:

το άφησα λίγο να ζεσταθεί και του έκανα ένα resetάκη.... και....

Συνημμένο αρχείο:

μήπως αυτό σας θυμίζει το μοτίβο στον Amstrad????? :dry:

... και τα πράγματα ξαναγύρισαν στην θέση τους όπως ήταν (περιμένοντας τον κινεζάκο να έρθει με τα πόδι απο την κίνα)

Αλλά είπα να ξανακάνω ένα τσεκ....

και ο Amstrad....

Συνημμένο αρχείο:

Σταθερός.... και ξαναείδα το πλαίσιο στο montor....!!!!! :)

και όταν ζεστάθηκε μετά απο λίγο και μετά το κουμπάκι reset...

Συνημμένο αρχείο:

Σταθερότατος....!!!!!!!

Πάμε τώρα να δούμε και τον Spectrum....

Συνημμένο αρχείο:

ουάου... τι είναι αυτό τώρα.... μήπως που πέρασε στο φώς????? :eek:

Περιμένω τα δικά σας!!!!

Πάμε γερά και δυνατά!!!!!!!!!!!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/09/2017 20:29 #40147 από nkary
Οπότε ο plus πήγε για ανταλλακτικά?

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
14/09/2017 08:53 - 14/09/2017 08:55 #40159 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...
Μισο λεπτο για να καταλαβω κατι γιατι ειμαι και χαζος :P Εφοσον υπαρχουν 2 ιδια μηχανηματα, δεν γινεται το καθενα να δωσει τα λειτουργικα του μερη για να βγει ενα ολοκληρωμενο και λειτουργικο? (Στην πλακετα με τις καλες πιστες φυσικα)

• ScorpioGr
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
14/09/2017 10:02 #40160 από ScorpioGr

Dark_Knight έγραψε: Μισο λεπτο για να καταλαβω κατι γιατι ειμαι και χαζος :P Εφοσον υπαρχουν 2 ιδια μηχανηματα, δεν γινεται το καθενα να δωσει τα λειτουργικα του μερη για να βγει ενα ολοκληρωμενο και λειτουργικο? (Στην πλακετα με τις καλες πιστες φυσικα)

Δεν είναι ίδια... το ένα είναι ZX Spectrum + το άλλο Amstrad CPC464....

Άλλα πλέον είναι και τα 2 λειτουργικά....!!!! :veryhappy:

Να είναι καλά ο Άκης (Pluto63) :thanx:

Πως επισκευάζεται ένας Sinclair Zx Spectrum

Μέρος Α

Μέρος Β

:bow:

όσο για τον Amstrad το πρόβλημα ήταν ένα ολοκληρωμένο μνήμης.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, kokkiklhs

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
14/09/2017 14:51 #40161 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Ένας Spectrum ήρθε απόψε από τα παλιά...
Μπράβο Άκη, έγραψες....
Μπορούμε σε ενα ΖΧ Spectrum + 48 K να αλλάξουμε τις MIC και EAR υποδοχες γιατί δεν κάνουν καλή επαφή?

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.261 δευτερόλεπτα