Topic-icon Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή

Περισσότερα
09/01/2018 09:22 - 09/01/2018 09:22 #41082 από zanxion72
Καλημέρα σας παιδιά,
Εδώ και καιρό διάβαζα τα εντυπωσιακά και χρήσιμα αρθράκια σας. Αποφάσισα κι εγώ ν' ακολουθήσω τη κοινότητά σας. Δε ξέρω αν θα μπορέσω να προσφέρω όσα εσείς από τεχνικής πλευράς, είμαι συλλέκτης αλλά τα χέρια μου... Τέλος πάντων.

Πρόσφατα αγόρασα για ένα τάλιρο από ένα γυφτάκι με αρκετή πραμάτεια παλιών συμβατών υπολογιστών ένα IBM υπολογιστή, εκείνο με τα δυο disk drives των 5.25 ιντσών. Όλα δουλεύουν και είναι εμφανισιακά τουλάχιστον σα καινούργια μιας και η σκόνη τα προστάτεψε από τη κιτρινίλα.

Πως μπορώ να τα προστατέψω από τη κιτρινίλα; Είναι το μοναδικό «λευκό» απόκτημά μου χωρίς κιτρινίλα και θα ήθελα να παραμείνει έτσι. Υπάρχουν γενικές συμβουλές, κάποιος τρόπος για ν’ αποφευχθεί αυτό;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Last edit: 09/01/2018 09:22 by zanxion72.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
09/01/2018 11:22 - 09/01/2018 12:01 #41083 από DUser1
Καλώς ήρθες στο RC!

Ούτε και εγώ ξέρω πολλά πράγματα απο τεχνικής πλευράς όμως πριν κάποιο διάστημα είχα διαβάσει μια πολύ ωραία παρουσίαση ενός IBM PC στο πολύ ενδιαφέρον blogspot του φιλτατου Αντώνη, γνωστού και με το nickname "Antnik" στην ρετρό κοινότητα. Στο link που αναφέρω παρακάτω βάζει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον καθαρισμό απο κιτρινιλες στα διάφορα μέρη του υπολογιστή.

Το link είναι : antnik.wordpress.com/category/ibm/

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο να προστατεύσεις το μηχάνημα απο την κιτρινίλα ή την υγρασία παρα μόνο να έχεις προστατευμενο με μεμβράνη το πληκτρολόγιο και ίσως με κάποιο πλαστκο κάλυμμα το monitor.
Ελπίζω να βοήθησα!
Last edit: 09/01/2018 12:01 by DUser1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zanxion72

Περισσότερα
09/01/2018 15:28 - 09/01/2018 15:31 #41084 από nkary
Γεια σου zanxion72 και καλώς ήρθες στο Retrocomputers
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις το μηχάνημα σε όσο καλύτερο περιβάλλον, δηλαδή μακρυά από υγρασία και άμεση επαφή με το φως του ήλιου. Από κει και πέρα τα πλαστικά είναι αυτά που κιτρινίζουν πιο γρήγορα. Υπάρχουν τρόποι να τα ασπρίσεις και πάλι (κάποιοι επικίνδυνοι αν δε πάρεις τα μέτρα σου) αλλά από τι φαίνεται μετά από ένα χρονικό διάστημα επανέρχεται η κιτρινίλα.
Προσωπικά είχα αρκετά μηχανήματα και δεν με απασχολούσε πότε η κιτρινίλα τους, εξάλλου μιλάμε για μηχανήματα 30+ ετών.
Βάλε αν θες καμιά φωτογραφία να δούμε την κατάσταση. Γενικά οι συλλέκτες τρελαίνονται για pron :P
Last edit: 09/01/2018 15:31 by nkary.

Περισσότερα
09/01/2018 16:00 #41087 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή
Καλώς όρισες φίλε zanxion72 στην παρέα μας :beers:

Απ'όσο γνωρίζω αν δεν θέλεις να σου κιτρινίσουν τα μηχανήματα θα πρέπει να προσέχεις πολύ να μην τα εκθέτεις στον ήλιο, αφού απλά και ο ήλιος που μπαίνει από το παράθυρό μας - ακόμα και με κλειστό το τζάμι- αν τυχαίνει να "πέφτει" πάνω σε κάποιο μηχάνημα για κάποια ώρα κάθε μέρα , τότε μάλλον αυτό το μηχάνημα θα κιτρινίσει γρηγορότερα από άλλα, οπότε αν συμβαίνει αυτό κλείνουμε κουρτίνες ή μετακινούμε το μηχάνημα να μην το βλέπει καθόλου ο ήλιος ή το σκεπάζουμε για όση ώρα το βλέπει ο ήλιος από το τζάμι.

Μετά τον ήλιο, θα πρέπει να προσέχεις και την υγρασία (αν τυχόν είναι αποθηκευμένο κάποιο μηχάνημα σε πατάρι - αποθήκη κτλ).

Περισσότερα
09/01/2018 16:16 - 09/01/2018 16:18 #41091 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή
Λοιπον, ας παραθεσω και γω τις αποψεις και τις εμπειριες μου και ελπιζω να βοηθησω.

Ολες οι μεθοδοι που ανεφεραν οι προλαλησαντες ειναι σωστοι, αλλα αφορουν κυριως την απομακρυνση της κιτρινιλας. Για να καταλαβουμε πως να σταματησουμε την κιτρινιλα, πρεπει πρωτα να δουμε τι την προκαλει: Τα πλαστικα πολλων ρετρο μηχανηματων εχουν ενα συστατικο ονοματι βρωμιο, το οποιο ηταν απαραιτητο για αντοχη εναντια στην φωτια.

Με την παροδο του χρονου, η αντιδραση του βρωμιου με την ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ UV (οχι το φως αυτουσιο) καθως και το οξυγονο ωθουν τα μορια του βρωμιου σε διασπαση, με αποτελεσμα να εχουμε κιτρινιλα (και αργοτερα καφετιλα) στα πλαστικα. Εαν η κιτρινιλα υπαρχει ηδη, η λυση του Retrobright ειναι μονοδρομος. Αν τωρα ΔΕΝ εχουμε κιτρινιλα, υπαρχουν 2 ενδεχομενα:

1) Τα συγκεκριμενα πλαστικα να μην εχουν μεγαλο ποσοστο βρωμιου, που σημαινει οτι ισως και να μην κιτρινισουν ΠΟΤΕ
2) Εφοσον το βρωμιο χρειαζεται οξυγονο και UV, το πιο απλο που μπορουμε να κανουμε ειναι να του κοψουμε το οξυγονο! Εχω διαβασει σε forum του εξωτερικου αρκετους χρηστες, οι οποιοι μετα το ξεκιτρινισμα περασανε ενα λεπτο στρωμα ΣΑΤΙΝΕ Η ΜΑΤ βερνικι για πλαστικα. Ετσι ουσιαστικα κοβεις το οξυγονο και το βρωμιο δεν μπορει πλεον να αντιδρασει

Αυτα απο μενα, ελπιζω να βοηθησα εστω και ελαχιστα
Last edit: 09/01/2018 16:18 by Dark_Knight.

Περισσότερα
09/01/2018 18:28 #41093 από zanxion72
Απαντήθηκε από zanxion72 στο θέμα Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή
Το γεγονός πως τα πλαστικά του είναι μάλον PBT αντι ABS (νομίζω) όπως της Amiga μπορεί να σημαίνει πως έχει περισσότερες πιθανότητες ν' αντισταθεί στο κιτρίνισμα;
Περιτό να σας πω πως μόλις ανα-διαρύθμισα το δωμάτιο μεταφέροντας το γραφείο στην άλλη μεριά μακρυά από τη μπαλκονόπορτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DUser1

Περισσότερα
09/01/2018 20:34 #41094 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή
Καλωσόρισες zanxion72!!!!
Αυτό που θα σου πώ εγώ ειναι οτι εδώ τα παιδιά ενδιαφέρονται για να δώσουν λύσεις και να περνάμε καλά!!!!
βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε το μηχάνημα και εμείς....!!!!

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Περισσότερα
11/01/2018 18:35 #41103 από zanxion72
Απαντήθηκε από zanxion72 στο θέμα Αποφυγή κιτρινίσματος σε παλιό IBM υπολογιστή
Σας ευχαριστώ παιδιά!
Το ΣΚ θα το καθαρίσω και θα βάλω φωτό. Προς έκπληξή μου δουλεύει μια χαρά. Κάνει boot σε PC-DOS 1.0 με μια παλιά δισκέτα από το drive στ' αριστερά, έχει 256kb RAM και δεν έχει σκληρό.
Μπορεί να μπεί τίποτ' άλλο σ' αυτό;
Θα βγάλω φωτό και τα υπόλοιπα, λίγα, της συλλογής μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

Περισσότερα
12/01/2018 10:46 #41108 από nkary
Πολλά και διάφορα αναλόγως το χρήμα που θέλεις να ξοδέψεις, πχ να βάλεις γνήσιες IBM κάρτες επέκτασης μνήμης, controller για HDD 5.25" κτλ.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα