Topic-icon Black Screen σε Commodore 64c

• T_Space
  • Το Άβαταρ του/της T_Space Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
15/10/2019 21:45 #45486 από T_Space
Black Screen σε Commodore 64c δημιουργήθηκε από T_Space
Καλησπέρα σε όλους.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον commodore μου και το παραθέτω μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι. Όταν τον ανάβω δεν ανάβει το κόκκινο λαμπάκι. Παρόλαυτα η οθόνη κάνει το γνωστό "flickering" στο on/off αλλά δεν δείχνει τίποτα. Όταν είναι ανοιχτός κάποιες πλακέτες θερμαίνονται, δηλαδή περνάει ρεύμα. Επίσης δουλεύει το κασετόφωνο (δηλαδή παίρνει ρεύμα από την υποδοχή όπως πρέπει). Να σημειώσω πως έχω δοκιμάσει 2 τροφοδοτικά - το original τροφοδοτικό και ένα καινούργιο τροφοδοτικό αλλά καμία διαφορά. Υποθέτω πως εφόσον δεν ανάβει το λαμπάκι κάτι παίζει με το ρεύμα. Έχω δοκιμάσει να βγαλωβάλω όσα chips είναι σε sockets και να δω μήπως κάτι χρειάζεται κόλλημα με καλάι αλλά όλα φαίνονται normal. Καμία σκέψη κανείς? Η' έστω αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που αναλαμβάνει παλιούς υπολογιστές σε Θεσσαλονίκη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
15/10/2019 22:54 #45490 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Black Screen σε Commodore 64c
Για Θεσαλλονικη δεν γνωριζω να σε κατατοπισω δυστυχως. Παρ ολα αυτα, οι μαυρες οθονες στους C64 ειναι δυσκολη πειρπτωση, καθως μπορει να οφειλονται σε πολλους παραγοντες. Εγω ειχα μαυρη οθονη απο οξειδωση στα πινακια των socket, εχει υπαρξει περιπτωση που το προβλημα το δημιουργουσε βραχυκυκλωμενο SID, ενω σε αλλες περιπτωσεις μπορει να φταιει η ram.

Σε μια πρωτη φαση, μπορεις να αφησεις το μηχανημα αναμμενο για μερικα λεπτα και να δεις εαν καποιο τσιπακι ζεσταινεται παραπανω απο το κανονικο, ως μια πρωτη ενδειξη του τι ενδεχεται να παει στραβα. Υπαρχει επισης αυτο το site που εξηγει τι ειναι το καθε τσιπακι και οπτικες ενδειξεις του καθε προβληματος.
derbian.webs.com/c64diag/

Τελος, αν δεν εχεις προβλημα στην ιδεα στο να ταχυδρομησεις το μηχανημα, ενδεχομενως καποιο αλλο μελος του forum να μπορει να σε βοηθησει. Καλη τυχη σου ευχομαι και κρατα μας ενημερους για το αποτελεσμα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": T_Space

• T_Space
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/10/2019 13:07 - 16/10/2019 13:09 #45491 από T_Space
Απαντήθηκε από T_Space στο θέμα Black Screen σε Commodore 64c
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όταν είναι αναμμένο για μερικά λεπτά, τα μόνα chips που θερμαίνονται είναι το VIC II (1), το μικρό που είναι από πάνω και νομίζω λέγεται oscillator (2) και το SID (3). Τα (1) και (2) είναι αρκετά ζεστά (υποθέτω γιατί έχουν να κάνουν με το video out) ενώ το sid είναι "χλιαρό". Όλα τα υπόλοιπα chips είναι πλήρως παγωμένα. Επισυνάπτω και μια φωτογραφία. Όποιος γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά ας γράψει :D
Συνημμένα:

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
16/10/2019 20:08 #45493 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Black Screen σε Commodore 64c
Γεια σου φιλέ και εγω από Θεσσαλονίκη.
Δυστυχώς δεν έχω πλέον κανέναν C64 να σου έλεγα να το φέρεις να κάνουμε σκάντζα μερικά τσιπάκια να βλέπαμε.
Πες μου όμως το VicII πιο είναι? Το 6569?
Να ψάξω μπας και έχω κάνα ξεχασμένο.

• T_Space
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
16/10/2019 22:43 #45497 από T_Space
Ναι το 6569 είναι αλλά δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Πιστεύω έχει να κάνει και με το ρεύμα μιας και το Power led δεν ανάβει.

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/10/2019 03:12 #45510 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Black Screen σε Commodore 64c
Τσέκαρε τη μεγάλη γυάλινη ασφάλεια που βρίσκεται ακριβώς πάνω από τους 3 γαλάζιους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Ακόμη κι αν φαίνεται καλή με το μάτι, βγάλε τη προσεκτικά και ξαναβάλε τη και μέτρα τη με ένα πολύμετρο (στο βομβητή), αν δεν ακούσεις σφύριγμα σημαίνει ότι η ασφάλεια είναι ψόφια... Σε αυτή την περίπτωση, τύλιξε τη με αλουμινόχαρτο και βάλε τη στη θέση της, άναψε το 64 για 2-3 δευτερόλεπτα, όχι παραπάνω, ίσα για να δεις τι κάνει.
Μετά τα ξαναλέμε, αν είσαι τυχερός θα παίξει το μηχανάκι και θα πρέπει φυσικά να του βάλεις μια νέα ασφάλεια, αλλιώς πάει μακριά η βαλίτσα...

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
24/10/2019 12:12 - 24/10/2019 12:13 #45513 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Black Screen σε Commodore 64c

τύλιξε τη με αλουμινόχαρτο και βάλε τη στη θέση της

Πως φαίνεται ρε παιδί μου ο μάστορας :bow:

@T_Space
Δυστυχώς δεν έχω καθόλου vic-ii

• T_Space
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
24/10/2019 21:11 - 24/10/2019 21:17 #45522 από T_Space
Ξέχασα να αναφέρω πως έχω αλλάξει ήδη την ασφάλεια. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα εκτός από την δοκιμή με διαφορετικό τροφοδοτικό :D . Μετά από αναζήτηση στο internet βρήκα κάποιον που θα το κοιτάξει να δει αν μπορεί να το επιδιορθώσει έχοντας ακόμα κάποια ανταλλακτικά για Commodore 64. Συγκεκριμένα είναι το κατάστημα Kisware στη Θεσσαλονίκη, το οποίο είχε κάνει άλλη μια φορά service το συγκεκριμένο Commodore το 1990 !! Δεν φαντάστηκα ότι θα επιδιορθώνουν ακόμα τόσο παλιούς υπολογιστές γι αυτό δεν απευθύνθηκα εξ αρχής σ' αυτούς. Για να δούμε...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα