Schneider Euro PC II - Πρόβλημα με τρέμουλο οθόνης και με Color Card

  • ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
18/11/2020 19:56 - 18/11/2020 20:32 #46804 από ant-mi
Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα απέκτησα έναν Euro PC II ο οποίος με έχει προβληματίσει αρκετά.
Αρχικά να αναφέρω πως όλα τα παρακάτω τα έχω δοκιμάσει και με την δική του οθόνη, αλλά και με την Hyundai οθόνη του Super-16 8088 και η συμπεριφορά είναι η ίδια.

Ενώ όλα λειτουργούν κανονικά, δεν τρέχει κανένα παιχνίδι που να μην είναι αυστηρά μονόχρωμο. Δεν μπορεί να μου δώσει καμία απόχρωση του πορτοκαλί δηλαδή και το μήνυμα που εμφανίζει στα περισσότερα παιχνίδια, είναι του τύπου "Color card not active", όπως στην φωτογραφία που ακολουθεί από το Rush 'N Attack. Σε άλλα παιχνίδια όπως το Digger, εμφανίζεται ένα αντίστοιχο μήνυμα και το παιχνίδι ξεκινάει χωρίς εικόνα (ακούγεται κανονικά ο ήχος του, ενώ στο Tapper η οθόνη μαυρίζει και ο ήχος ξεκινάει να παίζει κανονικά:




Δυστυχώς για τους Euro PC βρήκα ελάχιστα πράγματα online, αλλά οι περισσότεροι γράφουν για Hercules mode και παίζουν όλα τα παιχνίδια κανονικά, όπως αυτός ο αλήτης που παίζει προκλητικά Digger και το χαίρεται... (εδώ λέει για CGA emulation με Hercules mode):




Νομίζω πως έχω δοκιμάσει ό,τι πιθανό συνδυασμό μπόρεσα να δοκιμάσω από το BIOS αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Μάλιστα κάποιες φορές, αλλάζοντας κάποια ρύθμιση στο BIOS η οθόνη δεν ξανανοίγει. Ακούγεται ένας σφυριχτός σύντομος ήχος από την οθόνη και δεν δείχνει τίποτα, ενώ ο υπολογιστής ακούγεται να ξεκινάει κανονικά. Για να πάρει πάλι μπροστά πρέπει να του βγάλω την μπαταρία για να κάνει reset το BIOS. Αυτή η συμπεριφορά είναι φυσιολογική;

Ακολουθούν δύο φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις και το BIOS:






Τέλος, η εικόνα ξεκίνησε από ένα σημείο και μετά να κάνει ένα διακριτικό αλλά συνεχές τρεμόπαιγμα. Αν μείνει στον βαθμό που είναι τώρα δεν με ενοχλεί, φοβάμαι μόνο μην επιδεινωθεί και αρχίσει να χορεύει... Υπάρχει τέτοια περίπτωση;


Τα προβήματα λοιπόν είναι τρία:
  • Πώς παρακάμπτω το color σφάλμα για να παίξω παιχνίδια;
  • Είναι ανησυχητικός ο ήχος και το μουλάρωμα κάποιες φορές μετά την αποθήκευση ρυθμίσεων στο bios;
  • Το τρεμούλιασμα της εικόνας μπορεί να χειροτερέψει από μόνο του;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
18/11/2020 22:06 #46805 από JIANOS
Κάτι στο κύκλωμα κάρτας γραφικών. Recap έκανες??
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/11/2020 10:47 #46806 από konc
Αν κατάλαβα καλά έχεις μπλεχτεί με το hercules και το cga mode όσον αφορά τη ρύθμιση του υπολογιστή, την οθόνη και τα παιχνίδια. Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

-Ρύθμιση υπολογιστή: Ο Schneider μπορεί να ρυθμιστεί από το BIOS σε οποιοδήποτε από τα 2 modes, η "κάρτα" (on board chip στην πραγματικότητα) γραφικών είναι αυτές που λέγαμε dual.
ρύθμιση BIOS mono = hercules
ρύθμιση BIOS color = cga
Βέβαια δεν διαλέγουμε ό,τι θέλουμε, εξαρτάται από την οθόνη

-Οθόνη: Η οθόνη του hyundai που βλέπω είναι mono, δεν είναι cga. Είναι φτιαγμένη για σήμα mono, δηλαδή με refresh rate 50Hz. Όταν βάζεις τον υπολογιστή σε cga mode που έχει refresh rate 60Hz και συνδέεις mono monitor συνήθως δεν παίρνεις εικόνα ή παίρνεις εικόνα που δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί. Το σφύριγμα που ακούς σε αυτήν την περίπτωση είναι γιατί το monitor δουλεύει εκτός των προδιαγραφών του (60Hz αντί 50Hz) και μην συνεχίσεις να το κάνεις γιατί έχουν χαλάσει πολλά έτσι.

-Παιχνίδια: Εφόσον έχεις ρυθμισμένο τον υπολογιστή σε mono, υπάρχουν παιχνίδια που λειτουργούν με hercules και άλλα που απαιτούν color (cga). Για να τρέξουν τα δεύτερα χρειάζεσαι κάποιον "εξομοιωτή cga", ενα πολύ κοινό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε συνέχεια όσοι είχαμε mono τότε. Το ποιο γνωστό είναι το SIMCGA, το τρέχεις, "εξομοιώνει" την cga και μετά τρέχεις παιχνίδια που απαιτούν cga. Δεν λειτουργούν όλα, αλλά τα περισσότερα ναι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/11/2020 11:00 #46807 από kokkiklhs
Αντώνη με γεια το EuroPC!!
Σου έχω άμεση και αποτελεσματική λύση στο πρόβλημα: Το πετάς και παίρνεις (κι άλλη) Amiga, χεχεχε!!
:lol2: :tease:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/11/2020 12:32 - 19/11/2020 12:40 #46808 από ant-mi
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

kokkiklhs
Χαχαχα! Ευχαριστώ ευχαριστώ! Βλέπεις ότι το προσπάθησα, αλλά δεν τα κατάφερα να νικήσω την νοσταλγία του DOS και του 8088!

JIANOS
Recap δεν έχει γίνει στο μηχάνημα.
Φαντάζομαι το προτείνεις για λύση στο τρέμουλο της οθόνης ή για κάτι από τα υπόλοιπα;
Το τρέμουλο της οθόνης είναι κάτι που μπορεί να χειροτερέψει ή να φύγει από μόνο του όπως ξεκίνησε; (πού να ξέρεις θα μου πεις που δεν έχω στείλει ούτε μισό βίντεο αλλά λέω μήπως είναι κάτι σύνηθες)

konc
Εξαιρετική ανάλυση, νομίζω κάτι θα καταφέρουμε τελικά :)

Οπότε η οθόνη του Hyundai Super 16 είναι ίδιων προδιαγραφών με την οθόνη του Schneider σωστά; Έχει ένα πινάκι παραπάνω και είπα μήπως αυτό θα έκανε την διαφορά. Από τον Schneider έχω την κλασική μονόχρωμη πορτοκαλί MM12.
Άρα οι ρυθμίσεις στο BIOS θα πρέπει να είναι οι παρακάτω για αυτές τις οθόνες, σωστά;
- Video Startup: Monochrome
- Internal Video: mono
- Monitor Detection: enabled

Αφού κάνω τις ρυθμίσεις αυτές λοιπόν και ξεκινήσει ο υπολογιστής, εκτελώ το SIMCGA πριν τρέξω το κάθε παιχνίδι και κατά πάσα πιθανότητα θα παίξει κανονικά;
Θα το δοκιμάσω αύριο! Κατέβασα το SIMCGA από εδώ: vetusware.com/download/simcga/?id=15321

Θυμάμαι πάντως πως στον Super-16 δεν κάναμε αυτή τη διαδικασία και παίζανε όλα τα παιχνίδια κανονικά.
Σε κάποια που μας ζητούσαν να δηλώσουμε τύπο οθόνης μάλιστα, δηλώναμε πάντα CGA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/11/2020 14:45 - 19/11/2020 14:47 #46809 από konc

ant-mi έγραψε: Οπότε η οθόνη του Hyundai Super 16 είναι ίδιων προδιαγραφών με την οθόνη του Schneider σωστά; Έχει ένα πινάκι παραπάνω και είπα μήπως αυτό θα έκανε την διαφορά. Από τον Schneider έχω την κλασική μονόχρωμη πορτοκαλί MM12.
Άρα οι ρυθμίσεις στο BIOS θα πρέπει να είναι οι παρακάτω για αυτές τις οθόνες, σωστά;
- Video Startup: Monochrome
- Internal Video: mono
- Monitor Detection: enabled


Ακριβώς, σωστά. Και η MM12 και του Hyundai είναι mono 50Hz.

ant-mi έγραψε: Αφού κάνω τις ρυθμίσεις αυτές λοιπόν και ξεκινήσει ο υπολογιστής, εκτελώ το SIMCGA πριν τρέξω το κάθε παιχνίδι και κατά πάσα πιθανότητα θα παίξει κανονικά;
Θα το δοκιμάσω αύριο! Κατέβασα το SIMCGA από εδώ: vetusware.com/download/simcga/?id=15321


Ναι και εδώ. Δοκίμασε μερικά, δεν παίζουν όλα. Πχ αν θυμάμαι καλά το digger είναι από τα ιδιότροπα και δεν λειτουργεί με το simcga.

ant-mi έγραψε: Θυμάμαι πάντως πως στον Super-16 δεν κάναμε αυτή τη διαδικασία και παίζανε όλα τα παιχνίδια κανονικά.
Σε κάποια που μας ζητούσαν να δηλώσουμε τύπο οθόνης μάλιστα, δηλώναμε πάντα CGA.


Μιλάς για τον Super 16V ή 16ΤΕ, σωστά? Αυτά είχαν επίσης μια dual κάρτα, την ATI small wonder που έχει ένα πολύ βολικό feature: εξομοιώνει η ίδια την cga σε hardware επίπεδο. Αυτό που κάναμε πολλοί ήταν να βάζουμε το utility της κάρτας να τρέχει στο autoexec και δεν χρειαζόμασταν TSRs οπως το simcga. Και μάλιστα έτρεχαν τα πάντα. To utility λεγόταν MS.COM αν σου θυμίζει κάτι και ερχόταν σε μια δισκέτα με το λογότυπο της ΑΤΙ και τίτλο "graphics utilities"

Για το τρέμουλο, δοκίμασε και την άλλη οθόνη να δεις αν το πρόβλημα είναι από το monitor ή το PC. Ελπίζω να μην έγινε ζημιά στην οθόνη με το cga σήμα, συνήθως δεν γίνεται τόσο γρήγορα/εύκολα αλλά δεν αποκλείεται. Αν υπάρχει ανεξαρτήτως οθόνης, ίσως να σου φανεί περίεργο, αλλά δοκίμασε σε άλλη πρίζα σε άλλη γραμμή του πίνακα. Δεν κάνω πλάκα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/11/2020 16:01 - 19/11/2020 16:33 #46811 από ant-mi
Τώρα θα μου πεις εδώ ο Euro PC χάνεται και ο Αντώνης χτενίζεται, αλλά το Digger μπορώ να το τρέξω με κάποιον άλλον emulator;
Θα ήθελα πολύ να τα καταφέρω να το παίξω το συγκεκριμένο παιχνίδι σε αυτό το μηχάνημα γιατί μέσω DOSBOX και με χρώματα δεν με συγκίνησε καθόλου. Εννοείται πως αν παίξουν όλα τα υπόλοιπα εκτός του Digger δεν θα τα βάψω και μαύρα, απλώς επειδή έχω αλλού τον Euro PC και αλλού το κέντρο επιχειρήσεων που γράφω τις δισκέτες, να τα ετοιμάσω μια και καλή όλα απόψε αν είναι, για να τα δοκιμάσω αύριο...

Ναι, είχα τον 16V. Δεν θυμάμαι το ms.com αλλά αν είναι κάτι που θα φόρτωνε παράλληλα με το DOS, πιθανότατα να το είχε κάνει κάποιος άλλος και να μας το είχε δώσει έτοιμο. Ήμουν πολύ μικρός τότε και δεν έκανα και πολλά πέραν της εκτέλεσης των παιχνιδιών.

Το τρέμουλο το κάνει και στις δύο οθόνες δυστυχώς. Στην Schneider που δοκίμασα πρώτη δεν το έκανε από την αρχή. Στην Hyundai το συνέδεσα από την πρώτη φορά με ρύθμιση color και δεν την είδα ποτέ χωρίς να τρέμει. Θέλω να πιστεύω πως δεν είμαι τόσο άτυχος όμως και δεν θα τις έστειλα αδιάβαστες και τις δύο με την πρώτη... Αυτή τη στιγμή είναι στο color οι ρυθμίσεις αλλά ανάβει κανονικά, δεν σφυρίζει κάτι. Μου είχε φανεί ότι το κάνει σε τυχαίους συνδυασμούς ρυθμίσεων αλλά κατά πάσα πιθανότητα κάνω λάθος σε αυτό.
Όπως και να'χει θα βάλω τις σωστές και δεν έχω σκοπό να μπω ξανά στο BIOS μετά.

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μην επιδεινωθεί. Είναι ενοχλητικό αλλά υποφέρεται στον βαθμό που το κάνει τώρα. Αν φταίει η πρίζα θα χαρώ ιδιαιτέρως!


Update: Μόλις τον άνοιξα για να του φτιάξω τις ρυθμίσεις του BIOS και το τρέμουλο έχει σταματήσει (και από τις δύο οθόνες)!
Παρόλο που χαίρομαι πολύ αυτή τη στιγμή, οφείλω να ρωτήσω... Αυτό είναι καλό ή κακό σημάδι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/11/2020 19:38 - 19/11/2020 19:39 #46812 από konc

ant-mi έγραψε: Τώρα θα μου πεις εδώ ο Euro PC χάνεται και ο Αντώνης χτενίζεται, αλλά το Digger μπορώ να το τρέξω με κάποιον άλλον emulator;


Συγκεκριμένα το digger αλλάζει σε mode 4 γράφοντας κατευθείαν τον αντίστοιχο register στην κάρτα γραφικών και όχι μέσω BIOS call. Τέτοιες περιπτώσεις είναι που δεν λειτουργούν με προγράμματα όπως το simcga, γι' αυτό αμφιβάλλω αν το digger θα τρέξει έτσι. Μιας και μιλάμε για μία ειδική περίπτωση που σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα, μπορείς να δοκιμάσεις
1. κάτι σαν το unicga για να αλλάξεις το mode σε ότι θέλει το παιχνίδι (το βάζεις σε batch file αλλιώς θα γράφεις στα τυφλά σε μαύρη οθόνη)
2. το digger remastered (το ίδιο είναι μην τρομάζεις με το remastered, διάβασε στο site και θα δεις) www.digger.org/index.html

ant-mi έγραψε: Update: Μόλις τον άνοιξα για να του φτιάξω τις ρυθμίσεις του BIOS και το τρέμουλο έχει σταματήσει (και από τις δύο οθόνες)!
Παρόλο που χαίρομαι πολύ αυτή τη στιγμή, οφείλω να ρωτήσω... Αυτό είναι καλό ή κακό σημάδι;


Καλό εννοείται, σου είπα για άλλη πρίζα γιατί συγκεκριμένα με τον euro pc μου το έκανε όταν το είχα σε πρίζα που στην ίδια γραμμή ήταν και το ψυγείο. Ίσως έχει να κάνει με το τροφοδοτικό του, δεν ξέρω. Οπότε αν το ξανακάνει δες και αυτό πριν ανησυχήσεις για τις οθόνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/11/2020 22:19 #46813 από JIANOS
Πωπω τι μου θυμίσατε τώρα αυτά τα θυμάμαι αλλά πολύ αμυδρά και ερασιτεχνικά εγώ άργησα να ξεκινήσω με τα pc. Ξεκίνησα όταν έφτασαν στο 386 και στην VGA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
20/11/2020 11:16 #46814 από nkary
Μεγάλη πίκρα έχω πάρει από τους Euro PC (3 συνολικα) που πέρασαν από τα χέρια μου :banghead:
Δεν ξανα ασχολούμαι με το συγκεκριμένο μηχάνημα :no:
Δεν γνωρίζω κάποιον που να μην ειχε θέματα μ αυτο το μηχάνημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
20/11/2020 11:22 - 20/11/2020 11:23 #46815 από ant-mi
Χίλια ευχαριστώ, δηλώνω εξαιρετικά χαρούμενος!

Το SIMCGA λειτούργησε στα περισσότερα παιχνίδια που δοκίμασα και το βασικότερο, λειτούργησε πάρα πολύ καλά στο Digger! Ιδού:
imgur.com/a/2grZDVr

Ορίστε και λίγο από Tapper:
imgur.com/a/Y8xLBjc

Στα περισσότερα έχει τα θεματάκια του με ghosting, μπερδεμένα γραφικά κτλ κτλ αλλά πραγματικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου!

Επικοινώνησα και με τον Νορβηγό που έχει ανεβάσει τα βιντεάκια στο YouTube με τον herc.com emulator και μου τον έστειλε και αυτόν να υπάρχει για να δοκιμαστεί στα υπόλοιπα. Αν κάποιος τον θέλει, τον επισυνάπτω.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: HERC_2020-11-20-2.zip
Μέγεθος αρχείου:1 KB


Το μόνο παιχνίδι με γραφικά που δοκίμασα και έπαιξε χωρίς να χρειαστεί simulation ήταν το Karateka:
imgur.com/a/rlj1awz

Για όποιον ενδιαφέρεται όμως, μπορεί να δει μία λίστα με όλα τα παιχνίδια που παίζουν σε Monochrome Mode και δεν χρειάζονται κάποιον simulator εδώ:
www.mobygames.com/attribute/sheet/attrib.../offset,0/p,2/so,0a/

Αυτά λοιπόν από εμένα και τον Euro PC ΙΙ μου.
Καλή σας ημέρα!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
20/11/2020 22:04 #46816 από JIANOS
Καλόπαιχτο λοιπόν να το απολαύσεις !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
20/11/2020 23:55 #46818 από ant-mi
Ευχαριστώ πολύ JIANOS, κάθε νέο απόκτημα και μία μικρή περιπέτεια αλλά κάτι νέο μαθαίνω πάντα στην πορεία και στο τέλος αξίζει τον κόπο και την λαχτάρα που παίρνω μέχρι να δω ότι όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε. Να είναι καλά ο konc που μου άνοιξε τα μάτια!

nkary έχω διαβάσει το άρθρο σου με τους 3 euro pc. Πραγματικά αξιοθαύμαστο το πόσο πάλεψες τον τρίτο και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί δεν θέλεις να τους βλέπεις μπροστά σου. Τουλάχιστον είχε αίσιο τέλος έστω και μετά από την τόσο μεγάλη ταλαιπωρία!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
21/11/2020 10:26 #46819 από nkary
Δυστυχώς και ο 3ος μετά από κάνα χρόνο άρχισε να κάνει νερα, στο τέλος ειχα μόνο τα κλασικά μπιπ του bios το πάλεψα αφαιρώντας τα πάντα και αλλάζοντας με νέα αλλά τίποτα. Πουλήθηκε ως ανταλλακτικά σε μέλος του φόρουμ.
Γι αυτό ξανά δεν ασχολούμαι μ αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.390 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos