Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα

• ant-mi
  • Το Άβαταρ του/της ant-mi Συντάκτης θέματος
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
16/04/2021 23:04 - 18/04/2021 15:45 #47368 από ant-mi
Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα δημιουργήθηκε από ant-mi
Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα παρέλαβα την κεντρική μονάδα του υπολογιστή της παιδικής μου ηλικίας που την βρήκα επιτέλους μετά από πολλά χρόνια αναζήτησης και δοκίμασα να την ξεκινήσω με την παλιά μου οθόνη, την οποία πρόσφατα δοκίμασα σε έναν Euro PC και λειτουργούσε μια χαρά.

Με το που τον ανάβω, έχω λαμπάκια, έχω ανεμιστήρες και έχω επίσης μία οθόνη τόσο απόλυτα μαύρη που θα την ζήλευαν οι AMOLED. Δεν κάνει την παραμικρή προσπάθεια να δείξει κάτι, αλλά ούτε ακούγεται κάτι από το midi του.

Επειδή δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, δοκίμασα να του αποσυνδέσω τον σκληρό δίσκο, δοκίμασα να βγάλω και να βάλω την κάρτα γραφικών και στο δικό της και σε άλλο slot και τέλος δοκίμασα να πειράξω κάτι διακοπτάκια που έχει η κάρτα γραφικών και γράφουν 1,2,3 και δεν έχω ιδέα τι κάνουν, καθώς και έναν διακόπτη που έχουν προσθέσει χωριστά και έχουν συνδέσει περίεργα στην κάρτα γραφικών μέσω ενός μυστήριου mod που όποιος έχει ιδέα τι είναι παρακαλώ να μου πει γιατί με έχει φάει η περιέργεια. Τίποτα από αυτά δεν βοήθησε στο ελάχιστο.

Γενικά φαίνεται πεντακάθαρο μέσα και με μία απλή ματιά σε όσο κομμάτι είναι εμφανές από την μητρική και από τις κάρτες μου φάνηκαν μια χαρά όλα οπτικά.

Αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση με κάτι απλό που να μπορώ να δοκιμάσω, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!
Θέλω οπωσδήποτε να ζωντανέψω το μηχάνημα και μακάρι να μην έχει κάποια σοβαρή ζημιά και αναγκαστώ να το κάνω διακοσμητικό...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/04/2021 09:48 - 17/04/2021 09:49 #47369 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Το μηχάνημα δε το γνωρίζω οπότε θα σου πω για αρχή μερικα πραματα αν δε τα εκανες
1.  να τσεκαρεις αν εχει μπαταρία και διαρροη
2.  να τσεκαρεις οτι το speakeraki λειτουργει
3.  βγάλε τα πάντα από το board και αναψε μόνο με τη κάρτα γραφικων και αν δεν κάνει τίποτα βγάλε και την καρτα να δουμε αν κάνει τα αναμενόμενα beeps
4. αν εχεις αλλο τροφοδοτικο δοκιμασε
5. βγαλε τελειως το board και δοκιμασε εκτός case να το αναψεις, ισως κάπου βραχυκυκλώνει

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
17/04/2021 17:35 - 18/04/2021 15:48 #47370 από ant-mi
Απαντήθηκε από ant-mi στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Πολύ σωστές ιδέες, ούτε τα βασικά δεν τσεκαρα! Δεν ξέρω πως να ελέγξω αν δουλεύει το speaker και η αλήθεια είναι πως δεν κατάφερα να βγάλω ούτε την μητρική (ένιωσα χαζός το ομολογώ).

Η πρόταση να τσεκαρω την μπαταρία κερδίζει όμως μάλλον.

Δεν ξέρω αν έχει χαλάσει κάτι στην μητρική, σίγουρα όμως η ίδια έχει τα χάλια της. Μπορεί να φταίει αποκλειστικά αυτό και με μια αλλαγή μπαταρίας να επανέλθουν όλα;
Συνημμένα:

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/04/2021 17:56 #47371 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Επιβαλεται να βγάλεις το βοαρδ, να αφαιρέσεις την μπαταρία και να ρίξεις ξύδι στην περιοχη μπας και σταματησει η ζημια. Μάλλον γι αυτό ειναι νεκρό

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
17/04/2021 23:03 - 17/04/2021 23:04 #47373 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Πρώτα-πρώτα βγάζεις τη μπαταρία και αρχίζεις τα ξύδια τρέχοντας γιατί σου εγγυώμαι πως έχει ζημιά και στο συγκεκριμένο περνάει εύκολα και στα μέσα layers δυστυχώς. 3 πέρασαν από τα χέρια μου, τα 2 είχαν και μη-επιφανειακή ζημιά εκτός της επιφανειακής.
Μετά τα εύκολα: Είτε δοκιμάζεις με άλλο τροφοδοτικό αν έχεις (μην σε τρομάξει το βύσμα που μοιάζει λίγο διαφορετικό, είναι το κοινό ΑΤ), είτε με ένα απλό πολύμετρο ελέγχεις αν βγάζει ότι πρέπει να βγάζει. Ύστερα εφόσον δεν έχεις ιδέα τι κάνουν τα jumpers στην κάρτα και σε τι mode είναι ρυθμισμένη + το ότι η eprom είναι ακάλυπτη τόσον καιρό προτείνω να τη δοκιμάσεις σε κάποιο αλλο m/b να δεις ότι δείχνει στο monitor (γιατί να σου πω να βρεις άλλη 8bit να δοκιμάσεις στον Hyundai πιο δύσκολο το κόβω).
Ελπίζω είτε να το κατέχεις το αντικείμενο είτε να έχεις κάποιον να ασχοληθεί γιατί το μέρος της μπαταρίας θα θέλει σίγουρα δουλίτσα. 

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
18/04/2021 09:14 - 18/04/2021 15:50 #47374 από ant-mi
Η αλήθεια είναι πως δεν το κατέχω καθόλου με τα ηλεκτρονικά αλλά ούτε έχω άλλον αντίστοιχο υπολογιστή ή ανταλλακτικά για δοκιμές...

Επίσης νομίζω να μην μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά, φαίνεται πως το σίδερο-βάση του τροφοδοτικού και της δισκέτας είναι κολλημένο με πριτσίνια, ενώ την μητρική ακόμα και αν δεν έχει καμία βίδα κάτω από αυτό το σίδερο και πάλι δεν μπορώ να την βγάλω γιατί έχει αυτές τις βασούλες για να βιδώνουν πλευρικά τα βύσματα που εκτός του ότι δεν ξέρω με τι να τα πιάσω για να δοκιμάσω να τα ξεβιδώσω, φαίνεται πως έχουν μία πράσινη κόλλα που δεν ξέρω κατά πόσο θα φέρει έξτρα αντίσταση.

Ξέρω ξέρω... Είμαι εξαιρετικός μάστορας

Πώς σας φαίνεται έστω οπτικά η κατάσταση με την μπαταρία; Ανησυχητική ή διαχειρίσιμη;
Θα ρωτήσω έναν φίλο που ίσως μπορεί να ρίξει μία ματιά ελπίζω να βγάλει άκρη και θα επανέλθω φυσικά για να μοιραστώ μαζί σας τα νεότερα!
Συνημμένα:

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
18/04/2021 10:31 - 18/04/2021 10:33 #47376 από konc
Για να βγει η μητρική βγάζεις όλες τις κάρτες και τα καλώδια (power/floppy/speaker/led), μετά ξεβιδώνεις από την πίσω μεριά του κουτιού τα 4 βιδάκια που κρατάνε την παράλληλη και σειριακή θύρα (μυτοτσίμπιδο λεπτό αν δεν έχεις το κατάλληλο κατσαδίβι θα τα πιάσει) και τέλος ξεβιδώνεις όλες τις βίδες από την πάνω μεριά του motherboard, είναι τουλάχιστον 3 (μια κοντά στο BIOS και άλλες 2 στην απέναντι πλευρά κοντά στο power). Μετά απλά το τραβάς προς το μπροστινό μέρος του κουτιού να βγει από τις βάσεις που πατάει και είναι ελεύθερο. Στην περίπτωση σου ίσως χρειαστεί να βγει και ο σκληρός.

Η κάρτα γραφικών είναι σωστά ρυθμισμένη για το mono monitor του europc που χρησιμοποιείς, 1=off, 2=on, 3=on
1 στο off βάζει την κάρτα σε hercules, στο on σε cga
2&3 στο on είναι για monitor type TTL mono, στο οff για RGB color/CGA έγχρωμο

Βέβαια σ' αυτή τη φάση και ειδικά εφόσον δεν ακούς ούτε beep από το speaker προέχει να γίνει δουλειά στην περιοχή της μπαταρίας, Κάθε άλλο παρά πεντακάθαρο είναι. Έχει σίγουρα αρκετή ζημιά η οποία μπορεί να είναι και σοβαρή.

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
18/04/2021 11:04 - 18/04/2021 15:54 #47377 από ant-mi
Ωωωω ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την μητρική και με την κάρτα γραφικών! Οπότε δεν χρειάζεται να βγει όλη αυτή η σιδερένια βάση. Ευτυχώς... Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις ή έστω να μπορείς να κάνεις μία εικασία για το τι κάνει ο άλλος ο διακόπτης που έχουν βάλει από κάτω από την κάρτα και συνδέεται με αυτήν; Είμαι πολύ περίεργος...

Θα βρω ένα κατσαβίδι ή κάτι άλλο για την παράλληλη και την σειριακή γιατί με τα εργαλεία που έχω δεν κατάφερα να κάνω δουλειά.

Το πεντακάθαρο πήγαινε στο ότι δεν βρήκα την σκόνη και την σκουριά που περίμενα να δω. Δεν είχα ανακαλύψει όταν το έγραφα αυτό το πράσινο πράγμα πίσω από τις βίδες των δύο θυρών και την διάβρωση της μπαταρίας που μάλλον μας έχει κάνει την ζημιά.

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
18/04/2021 11:25 #47378 από konc
Όχι δεν έχω ιδέα τι κάνει ο διακόπτης, ούτε καν να φανταστώ κάτι πιθανό μπορώ

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
18/04/2021 22:50 #47383 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Κατ' αρχήν βγάλε ΑΜΕΣΑ την μπαταρία κόψε τις βάσεις με ένα κοφτάκι και κάνε τον σταυρό σου ότι τα υγρά της δεν έχουν διαβρώσει την μητρκή, εξάλλου μπορείς αργότερα να την αντικαταστήσεις με μία μπαταρία στρογγυλή κέρμα που έχει το ίδιο voltage, υπάρχουν βάσεις γι αυτό. Τέτοιο διακοπτάκι έχω δεί και σε άλλα μηχανήματα αυτό που έκανε στα άλλα μηχανήματα ήταν να αλλάζει την rom της κάρτας γραφικών ώστε να προβάλλει ελληνικούς χαρακτήρες, οπότε υπάρχει μεγάλη περίπτωσή να είναι γι αυτό!!!

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
19/04/2021 09:41 #47385 από ant-mi
Εκπληκτικό mod!

Ελπίζω να τα καταφέρω να βγάλω την μητρική αύριο...

Αφού αφαιρέσω την μπαταρία δοκιμάζω με ξύδι σε μπατονέτα να αφαιρέσω όλα τα υπολείμματα που είναι ορατά στα σημεία που έχει χυθεί ή άλλα ντ'άλλων κατάλαβα;

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/04/2021 13:38 #47386 από konc
Στην αρχή ρίξε ξύδι και άστο λίγο να μουλιάσει η περιοχή που βλέπεις πρασινίλα, χαμός γίνεται εκεί γύρω. Κανονικά πρέπει να βγουν και τα γύρω components/ICs αλλά για τώρα απλά ρίξε να σταματήσεις τη ζημιά και βλέπετε αργότερα με όποιον το αναλάβει.

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
04/05/2021 21:16 - 05/05/2021 12:29 #47415 από ant-mi
Έκανα ο,τι καλύτερο μπορούσα αλλά δεν μου φαίνονται και πολύ αισιόδοξα τα πράγματα...

Όχι ότι έχω καμία επαφή με το αντικείμενο αλλά είναι λίγο χάλια αντικειμενικά.

Πως σας φαίνεται λοιπόν; Υπάρχει ελπίδα;

Συνημμένα:

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
04/05/2021 21:55 #47416 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Hyundai Super-16V (8088) δεν δίνει εικόνα
Εαν εφυγαν οι πρασινιλες πρεπει να ελενχθεί εάν τα traces που μπορεί να έχουν ζημιά μπορούν να γεφυρωθούν θέλεις κάποιον με εμπειρία στις πλακέτες να το κοιτάξει

• ant-mi
  • Senior Member
  • Senior Member
Περισσότερα
05/05/2021 12:35 #47418 από ant-mi
Δεν μπορώ να πω πως έφυγαν εντελώς, έμεινε αρκετό πράγμα ακόμα αλλά φοβάμαι πως θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά αν συνεχίσω να τρίβω. Αν είναι κάποιος αισιόδοξος πως υπάρχει σωτηρία έτσι όπως την βλέπει, ας στείλει μήνυμα ελπίδας :-)

Αν θέλετε περισσότερες φωτογραφίες ή να φωτογραφίσω κάτι συγκεκριμένο, πείτε μου να ανεβάσω κι άλλες.
Αυτό που πρέπει να έχει καταστραφεί στα σίγουρα εκτός από τα traces, είναι αυτό το ασημένιο κυλινδράκι που ήταν δίπλα στην μπαταρία, έχει κανένας ιδέα τι είναι;

Αν το δοκιμάσω όπως είναι τώρα χωρίς μπαταρία, θα μπορούσε να λειτουργήσει αν υποθέσουμε πως έγινε καλή δουλειά με το καθάρισμα ή χρειάζεται οπωσδήποτε και την μπαταρία του πάνω;

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.475 δευτερόλεπτα