Topic-icon Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)

• Amstrad1981
  • Το Άβαταρ του/της Amstrad1981 Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
02/11/2015 10:32 - 14/01/2016 22:34 #32823 από Amstrad1981
Λοιπόν, σε αυτό το θέμα χρειάζομαι τη βοήθεια σας, επειδή χρειάζομαι επειγόντως να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 3 ή 4 Tb, ο οποίος αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι αξιόπιστος! Όσοι κατέχουν κάποιο μοντέλο, θα ήθελα να μου πουν την εμπειρία τους για να καταλήξω κάπου. Δυστυχώς οι δύο δίσκοι που είχα χωρητικότητας 1Tb (WD My Passport Ultra) παρουσίασαν πρόβλημα, μέσα σε έναν μόλις χρόνο, το οποίο δεν μου το αναγνωρίζει η WD!!! με αποτέλεσμα να πετάω στα σκουπίδια συνολικά 150€! Οπότε στρέφομαι σε έναν κλασικό εξωτερικό δίσκο, 3.5 ιντσών. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο skroutz, οι περισσότεροι δίσκοι δίσκοι κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα τιμής, γι' αυτό και η επιλογή τους είναι κάπως δύσκολη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Οι CPC δεν θα πεθάνουν ποτέ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
02/11/2015 12:20 #32826 από alex76gr
Η άποψή μου είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ πως θα εξελιχθεί η αγορά ενός εξωτερικού δίσκου όποιας μάρκας και να είναι.
Αυτό που θα σου προτείνω είναι λίγο εκτός από τα συνηθισμένα αλλά το γράφω για να το έχεις υπόψιν σου.

Σου προτείνω να πάρεις ένα docking station σαν αυτό
http://www.cosmodata.gr/product/189366/docking-station-logilink-qp0016

Είναι μια βάση που πάνω της μπορείς να βάλεις και να βγάλεις ελεύθερα δίσκους SATA των 2.5 και 3.5 ιντσών.
Υποστηρίζει USB 3.0 αλλά υπάρχει και σε USB 2.0 με λιγότερα χρήματα αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η ταχύτητα.

Το πλεονέκτημα είναι ότι αν ποτέ χαλάσει ο δίσκος σου, τότε αλλάζεις μόνο τον δίσκο.
Το μειονέκτημα είναι η μειωμένη φορητότητα καθώς πρέπει να κουβαλάς την βάση, το τροφοδοτικό της και τον δίσκο ξεχωριστά.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
02/11/2015 14:07 #32828 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)
Θα σου πρότεινα και εγώ αυτό που λέει ο Αλέξης, αφού και εγώ αυτή τη λύση έχω διαλέξει έχοντας ένα docking station με 2 υποδοχές για SATA δίσκους και έτσι αγοράζω όποτε θέλω 3.5 εσωτερικούς δίσκους και τους βάζω στο docking station "μετατρέποντας" τους σε εξωτερικούς.

Με αυτόν τον τρόπο έχεις κάποια πλεονεκτήματα όπως του ότι :

- Οι εσωτερικοί δίσκοι είναι φθηνότεροι από τους εξωτερικούς ίδιας χωρητικότητας αφού δεν περιλαμβάνουν θήκες, καλώδια κτλ

- Όποτε θέλεις τον χρησιμοποιείς και σαν εσωτερικό δίσκο (π.χ. αναβάθμιση σε κάποιο σύστημα σου)

- Αγοράζεις ένα docking station μια φορά μόνο και μετά παίρνεις όσους δίσκους θέλεις έχοντας λιγότερα καλώδια, πρίζες κτλ αφού για παράδειγμα αν έπαιρνες 3 δίσκους εξωτερικούς θα είχες 3 θήκες, 3 καλώδια USB, 3 καλώδια τροφοδοσίας (πρίζες) γεμίζοντας το γραφείο, ενώ με το docking station θα είχες 1 θήκη με ένα καλώδιο USB και ένα καλώδιο τροφοδοσίας και απλά θα είχες "γυμνούς" τους εσωτερικούς δίσκους εξοικονομώντας αρκετό χώρο.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι με το docking station που έχω δεν μου αναγνωρίζει δίσκους πάνω από 2ΤΒ. Μέχρι 2ΤΒ είμαι ΟΚ, τους βλέπει κανονικά, αλλά έναν 3ΤΒ που είχα πάρει δεν τον αναγνώριζε και έτσι τον έβαλα εσωτερικά στο tower.

Ακόμα και έτσι να είναι πάντως, καλύτερα να έχεις 2 δίσκους από 2 ΤΒ παρά 1 δισκο 4ΤΒ αφού αν χτύπα ξύλο χαλάσει ο ένας τουλάχιστον δεν θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου αλλά τα μισά.

Από εσωτερικούς δίσκους λοιπόν που σου προτείνω (σε συνδυασμό με ένα docking station), όλα τα χρόνια παίρνω Western Digital και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως οι Seagate έχουν ανά καιρούς παρουσιάσει διάφορα θέματα σε γνωστούς μου και επειδή έπεσαν σε μοντέλα με προβληματικό firmware και οι χρήστες έχαναν τα δεδομένα τους, αλλά και έτσι απλά μετά από 2 περίπου χρόνια κράσαρε ο δίσκος τους και έχασαν τα δεδομένα τους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Amstrad1981

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
02/11/2015 15:05 - 02/11/2015 15:07 #32831 από alex76gr
Ο περιορισμός των 2ΤΒ είναι συνδυασμός λειτουργικού συστήματος, BIOS (BIOS vs UEFI) και του τρόπου που χωρίζονται τα partitions (MBR vs GUID ή GPT).

Από τα Vista και μετά μπορείς να έχεις δίσκους μεγαλύτερους των 2ΤΒ αρκεί να γίνουν partition με GUID και όχι με το παλιότερο MBR.
Δείτε εδώ ένα πολύ αναλυτικό άρθρο της Microsoft για αυτό το θέμα.
https://support.microsoft.com/en-us/kb/2581408

Συμφωνώ με τον Φώτη.
Καλύτερα 2 δίσκοι των 2ΤΒ παρά ένας.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vovolas, Amstrad1981

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
02/11/2015 16:20 - 02/11/2015 16:21 #32837 από VincentGR
Απαντήθηκε από VincentGR στο θέμα Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)
Δεν είμαι φίλος του dock.
Τα voltage τους μειώνουν τη ζωή των δίσκων.
(μελέτη ετών στο service)

η καλύτερη λύση είναι αυτή:

Κάποια της EZ είναι φοβερά με καλής ποιότητας τροφοδοτικό και κοτσάρεις επάνω 3.5 2.5 IDE και SATA δίσκους.
Bonus το Floppy.

Η τιμή τους είναι περίπου στα 15e.

Όσο για τους δίσκους άνω των 2TB -όπως είπα και ο alex- πρέπει να δηλώσεις τον δίσκο ως GPT από την διαχείριση δίσκων αλλιώς θα τον δει ως 2TB.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, arislab, Amstrad1981

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
02/11/2015 17:21 #32841 από glaros
Για πολλά χρόνια εμπιστεύομαι την WD,ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε PATA/SATA 2.5in/3.5in,σε κονσόλες και PC.

Αν έχεις τόσο μεγάλο όγκο DATA 2TB+...μήπως να έκανες RAID ?

• Amstrad1981
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
13/01/2016 17:46 - 13/01/2016 18:22 #34314 από Amstrad1981
Απαντήθηκε από Amstrad1981 στο θέμα Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)
Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας! Χθες μόλις παρήγγειλα μέσω internet, τον HDD WD WD3003FZEX 64MB 3TB με κόστος 177,99 €
Γνωρίζω την αξιοπιστία της συγκεκριμένης σειράς, και με βαριά καρδιά λόγω κόστους έκανα αυτή την παραγγελία. Σήμερα όμως ψάχνοντας, βρήκα στο skroutz ένα παλιότερο μοντέλο BLACK της WD το WD2002FYPS, αλλά στο κατάστημα αναγράφεται πως έχει εγγύηση μόνο ένα έτος. Ψάχνοντας λίγο στο google, ανακάλυψα την παρακάτω παλιά διεύθυνση www.e-shop.gr/western-digital-wd2002fyps...p-sata2-p-PER.303608 και στην περιγραφή του αναγράφεται πως ο δίσκος έχει 5 έτη εγγύηση! Σκεφτόμουν να αγοράσω δύο τέτοιους δίσκους, και να κερδίσω 1+TB αλλά και χρήματα! Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Επίσης στο παρακάτω link, φαίνεται πως ο δίσκος έχει MTBF 1.2 million hours, και 5 χρόνια εγγύηση1
www.pcworld.idg.com.au/review/western_di...p_wd2002fyps/309219/

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
13/01/2016 19:48 #34323 από vovolas

glaros έγραψε: Για πολλά χρόνια εμπιστεύομαι την WD,ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε PATA/SATA 2.5in/3.5in,σε κονσόλες και PC.

Αν έχεις τόσο μεγάλο όγκο DATA 2TB+...μήπως να έκανες RAID ?

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
13/01/2016 22:02 #34327 από spyros.s

Amstrad1981 έγραψε: Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας! Χθες μόλις παρήγγειλα μέσω internet, τον HDD WD WD3003FZEX 64MB 3TB με κόστος 177,99 €
Γνωρίζω την αξιοπιστία της συγκεκριμένης σειράς, και με βαριά καρδιά λόγω κόστους έκανα αυτή την παραγγελία. Σήμερα όμως ψάχνοντας, βρήκα στο skroutz ένα παλιότερο μοντέλο BLACK της WD το WD2002FYPS, αλλά στο κατάστημα αναγράφεται πως έχει εγγύηση μόνο ένα έτος. Ψάχνοντας λίγο στο google, ανακάλυψα την παρακάτω παλιά διεύθυνση www.e-shop.gr/western-digital-wd2002fyps...p-sata2-p-PER.303608 και στην περιγραφή του αναγράφεται πως ο δίσκος έχει 5 έτη εγγύηση! Σκεφτόμουν να αγοράσω δύο τέτοιους δίσκους, και να κερδίσω 1+TB αλλά και χρήματα! Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Επίσης στο παρακάτω link, φαίνεται πως ο δίσκος έχει MTBF 1.2 million hours, και 5 χρόνια εγγύηση1
www.pcworld.idg.com.au/review/western_di...p_wd2002fyps/309219/

η black σειρά της wd έχει πράγματι 5 χρόνια εγγύηση και το διαπίστωσα στο πρόσφατο παρελθόν που άλλαξα έναν εντός εγγύησης! Mάλιστα ο δικός μου ήταν 750gb sata2 και μου έδωσαν 1ΤΒ σατα 3 black! Δεν ήξερα πάντως ότι έχει και σε εξωτερικούς black σειρα! Νόμιζα ότι είχαν μόνο elements και my book! Πάντως επικροτώ την επιλογή σου στην western digital όμως θεωρώ ότι με 180 ευρώ θα μπορούσες να πάρεις 4tb wd που είναι και νεώτερη σειρά!
Σε τελική ανάλυση ο εξωτερικός χρησιμοποιείται σαν αποθήκη αρχείων ή ως μεταφορέας όπου ακόμα και οι απλοί 3.0 της εταιρείας φτάνουν για πλάκα σε ταχύτητες 85mb/sec μέχρι και 150! Δεν θα χαλάσει εύκολα!

• Amstrad1981
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/01/2016 20:50 - 14/01/2016 20:53 #34341 από Amstrad1981
Απαντήθηκε από Amstrad1981 στο θέμα Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)
Φίλε Σπύρο, μου φαίνεται πως βιάστηκες να απαντήσεις! Οι δύο δίσκοι που αναφέρω, είναι και οι δύο εσωτερικοί! Διάβασε σε παρακαλώ τα όσα έγραψα, και άνοιξε τα δύο link να διαβάσεις τα χαρακτηριστικά των δίσκων.

Παρακαλώ το αλλάξει ο τίτλος του θέματος σε ''Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου''.
Ευχαριστώ!

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
14/01/2016 22:30 #34345 από spyros.s
με μπέρδεψε ο τίτλος φίλε μου...έπεσες και σε περίοδο που ψάχνω για έναν ακόμα εξωτερικό σκληρό!

• Amstrad1981
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
15/01/2016 00:31 #34349 από Amstrad1981
Σε έπιασα αδιάβαστο! :P

• spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
15/01/2016 09:22 #34351 από spyros.s
Αδιάβαστο όχι...βιαστικό ναι...:P
:lol:

• manos426f
  • Το Άβαταρ του/της manos426f
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
15/01/2016 15:53 #34353 από manos426f
Απαντήθηκε από manos426f στο θέμα Βοήθεια για επιλογή αγοράς σκληρού δίσκου! (HDD)
Φίλε Amstrad1981, ο δίσκος αυτός που βρήκες (WD2002FYPS)

α. Δεν ανήκει στη Black κατηγορία
β. Έχει Intellipower RPM system, που σημαίνει ότι η ταχύτητά του είναι αρκετά χαμηλότερη των 7.200 στροφών
γ. Είναι SATA2

Ουσιαστικά είναι πιο κοντά στη Green σειρά, αλλά έρχεται με 64MB cache. Και ναι, έχει πέντε χρόνια εγγύηση.

Από 'κει και πέρα, διαλέγεις και παίρνεις...

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο adventure game από την ίδια μας τη ζωή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Amstrad1981

• Amstrad1981
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
15/01/2016 21:54 #34363 από Amstrad1981
Ο δίσκος πάντως περιγράφεται ως Black, αλλά και στα δύο καταστήματα που υπάρχει διαθέσιμος, στην περιγραφή του, αναγράφεται πως έχει εγγύηση μόνο ένα έτος! Γι' αυτό έχω μπερδευτεί! Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα του, και πως είναι SATA2, αλλά η αξιοπιστία του, που αν είναι ανάλογη της σειράς Black, και όντως ισχύουν τα 5 έτη εγγύηση, τότε με συμφέρει η αγορά του! Άλλωστε δεν το χρειάζομαι για επιδόσεις αλλά για Backup.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα