Topic-icon DOUBLE DRAGON

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
28/07/2012 15:14 - 31/10/2012 13:31 #1039 από P.Dial
DOUBLE DRAGON δημιουργήθηκε από P.Dial

Απ' ότι είδα στο thread του "Bubble Bobble" ο φίλος Chris δήλωσε ότι είναι fan των "beat' em up"! Ομοίως κι' εγώ, παίζοντας σωρεία τέτοιων παιχνιδιών, ξεκινώντας με το Double Dragon στον Atari ST και φτάνοντας μέχρι και το Tekken 6 στο XBOX 360.
Double Dragon...αχχχχ...άλλο ένα coin-op που ζήλευα τότε που ήμουν ακόμα στην τροχιά των 8bits, το έβλεπα στα "ουφάδικα" και μου έτρεχαν τα σάλια πραγματικά. Απίστευτες εποχές.

Ας κάνω λοιπόν -τιμής ένεκεν- μια σύντομη αναδρομή στο game αυτό, "για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι". ;)

Ξεκινάμε:

GAME: Double Dragon
ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ: Technos Japan
ΕΤΟΣ: 1987 (στα arcades) και αργότερα converted σχεδόν σε κάθε υπάρχον μηχάνημα gaming
ΕΙΔΟΣ: Side Scrolling Beat' Em Up
ΠΑΙΚΤΕΣ: 1 (single player mode), 2 (co-op two player mode)

ΤO STORY:
Ο Billy Lee και ο δίδυμος αδερφός του Jimmy Lee, είναι ερωτευμένοι με την πανέμορφη Marian. Μόνο που τα μέλη μιας σκοτεινής οργάνωσης ονόματι Black Warriors, στήνουν καρτέρι έξω απο την γειτονιά της και την απαγάγουν για να την πάνε στο αφεντικό τους (που προφανώς την έκανε κέφι). Τα δυο αδέρφια λοιπόν, εξπέρ στις πολεμικές τέχνες, καλούνται να παλέψουν για να την ελευθερώσουν. Όμως τα 4 levels που θα πρέπει να διανύσουν "κοπανώντας" το κάθε μέλος των Black Warriors, δεν είναι και τόσο εύκολα. Το αφεντικό έχει εξαπολύσει δεκάδες masters των πολεμικών τεχνών, μαχαιροβγάλτες "μαγκίτες", μέχρι και 2μετρα θηρία, προκειμένου να εμποδίσουν τα διδυμάκια. Πέρα απο τους αντίπαλους μαχητές, η προσοχή θα πρέπει να εστιαστεί και στις παγίδες που υπάρχουν. Ωστόσο ο Billy και ο Jimmy πέρα απο την "μαεστρία" που τους χαρακτηρίζει στις κλωτσιές, έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν και διάφορα όπλα που θα βρουν διάσπαρτα στον δρόμο τους (απο μαχαιράκια μέχρι και ολόκληρα βαρέλια). Φτάνοντας φυσικά στον τελικό προορισμό τους και κατατροπώνοντας το μεγάλο αφεντικό, τα δυο αδέρφια θα ξεχάσουν ότι στις φλέβες τους κυλάει το ίδιο αίμα και θα "κονταροχτυπηθούν" για να μείνει στο τέλος "only one man standing", που θα "κλέψει" την καρδιά της κουκλάρας Marian (σημειωτέον στην σκηνή της απαγωγής, φαίνεται το βρακάκι της :P )
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Απολαυστικό beat' em up παιχνίδι με left-to-right κίνηση (όπως τα περισσότερα της εποχής άλλωστε), με πολύχρωμα γραφικά, άψογη δράση, δεκάδες sprites on-screen (και χωρίς το παραμικρό slow-down), φοβερή μουσική υπόκρουση και αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας στα 4 levels που διανύει ο παίκτης.
CONVERSIONS:
Το Double Dragon "κόσμησε" τις οθόνες πολλών μηχανημάτων χάριν στα conversions που ανέλαβαν διάφοροι developers. Μοναδική μου ένσταση είναι η έκδοση για ST και Amiga, καθώς τα δυο αυτά μηχανήματα είχαν απολαύσει φοβερά coin-op conversions (16bits γαρ), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι εκδόσεις τους ήταν κακές. Εντούτοις, μπορούσαν να τα πάνε και καλύτερα, ειδικά στο mode γραφικών, στην παλέτα χρωμάτων και φυσικά...στον ήχο.

Το παιχνίδι είναι απίστευτα εθιστικό όταν το παίζεις με έναν φίλο (όπως και όλα τα co-op games φυσικά) και μόλις το τελειώσεις σου αφήνει την "πικρή" γεύση του "γαμώτο...θέλω κι' άλλο!".

Όσοι έχετε τον τρόπο να το θυμηθείτε ή να το δοκιμάσετε για ΠΡΩΤΗ φορά (μετά απο 25 χρόνια that is), μην παραλείψετε. Είναι πραγματικά πολύ καλό!

Η Arcade Version:

Και σαν δείγμα conversion, η απογοητευτική (αλλά όχι κακή) Amiga version:

Και ένα βιντεάκι απο την ATARI ST έκδοση:

Keep on gaming dudes
:cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
28/07/2012 15:43 - 28/07/2012 15:43 #1042 από dR_wH0
Απαντήθηκε από dR_wH0 στο θέμα DOUBLE DRAGON
Εντάξει, το φλοππυ της Amiga μου μαρτύρησε με αυτό το παιχνίδι, το II , το ΙΙΙ και Bubble bobble, Rainbow Islands!!!!!! Ατελείωτες ώρες λιωσίματος!!!

Υποκλίνομαι!

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
28/07/2012 16:14 #1048 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα DOUBLE DRAGON
Κάποια στιγμή θα έκανα review για το θεϊκό αυτό beat'em up που είχα ΛΙΩΣΕΙ μικρός στα ηλεκτρονικά, αλλά με πρόλαβες ;) (έχω να διαλέξω εκατοντάδες άλλα για review - no problem) :P

Με το παιχνίδι αυτό θυμάμαι όταν το έπαιζα έπαιρνε 2 δεκάρικα.

Ο ήχος που έκανε όταν έμπαινε το κέρμα (ντιν-ντιν :P ) εις διπλούν με τα 2 δεκάρικα ανέβαζε την ανυπομονησία μου μέχρι να αρχίσει το παιχνίδι....

Μέχρι και όταν ήμουν πιτσιρικάς θυμάμαι πως είχα κάνει ένα παιδικό "review" σε ένα τετράδιο με το παιχνίδι αυτό (ήμουν τόσο μικρός που τότε δεν γνώριζα καν ότι αυτό που έγραφα το έλεγαν review!). Δυστυχώς το τετράδιο αυτό χάθηκε κάπου με το πέρασμα των χρόνων...

Το τερμάτιζα χαλαρά με ένα credit, ήξερα όλα τα συστήματα κτλ. Πάρα πολύ καλό παιχνίδι παιδιά!!!

Και κάτι για να κάνουμε κουβέντα... από τους αντιπάλους στο παιχνίδι - τα 2μετρα θηρία που λες Παναγιώτη εμείς τους λέγαμε "γορίλες" και επίσης τον πράσινο τύπο που έμοιαζε πολύ με εμάς τον λέγαμε "αμερικάνο".
Τους λέγατε έτσι και εσείς ή μόνο στη γειτονιά μου γινόταν αυτό???

Ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο review φίλε Παναγιώτη!!!!!

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
28/07/2012 16:54 #1051 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα DOUBLE DRAGON
Ατελείωτο ξύλο στην Amiga 500! :cheer: Το διπλό ήταν εμπειρία! Αν θυμάμαι καλά, με το Double Dragon έσπασα το 3ο(και τελευταίο) QuickShot II. Μετά το γύρισα στα adventures... :P :P :P :P

21st century breakdown...

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
28/07/2012 17:50 #1058 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα DOUBLE DRAGON
Απο τα διασημοτερα coin ops του κοσμου (μαζι με το BB)!!!
Το τιμησα ανηλεως τοτε, και το συνεχισα στον... Atari ST! Οχι σε 8bit δεν το ειχαμε (CPC), το ειδα πολυ αργοτερα απο περιεργια.
Μου αρεσαν επισης εκδοσεις του NES, MS και Atari Lynx!
Η εκδοση της Amiga παντως μπορουσε να ηταν ΙΔΙΑ με του ηλεκτρονικου...αν και ηταν ηδη εξαιρετικο (οπως και στον ST)
Θυμαμαι το εισαγωγικο κομματι με την ηλεκτρικη κιθαρα!

By the way, την ταινια την εχετε δει;

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• Darth_Cotsos
  • Το Άβαταρ του/της Darth_Cotsos
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
28/07/2012 20:24 #1060 από Darth_Cotsos
Απαντήθηκε από Darth_Cotsos στο θέμα DOUBLE DRAGON
Και για μένα ήταν ένα από τα αγαπημένα μου!!! Όταν το πρωτοέπαιξα τα μηχανήματα έπαιρναν ένα δεκάρικο...
Μετά έγιναν δύο και πάει λέγοντας!!! Είχαμε καταφέρει με τον κολλητό μου και το είχαμε μάθει απέξω. Το τελειώναμε με ένα εικοσάρικο και εμείς!!! :woohoo:

Όσο για τα conversions στα homecomputers δεν μου άρεσε κανένα. Τα sprites είχαν μια κίνηση σα κούτσουρα. Καμία σχέση με τις πραγματικές δυνατότητες του κάθε μηχανήματος!!! Το ίδιο και στον ήχο.
Δεν ξέρω τι τύχη είχε στις κονσόλες, αλλά πραγματικά στα home έγινε πολύ προχειροδουλειά!!! :angry:

Don't underestimate the power of the 8bit side!

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
28/07/2012 20:47 #1064 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα DOUBLE DRAGON

ndial έγραψε: Απο τα διασημοτερα coin ops του κοσμου (μαζι με το BB)!!!
Το τιμησα ανηλεως τοτε, και το συνεχισα στον... Atari ST! Οχι σε 8bit δεν το ειχαμε (CPC), το ειδα πολυ αργοτερα απο περιεργια.
Μου αρεσαν επισης εκδοσεις του NES, MS και Atari Lynx!
Η εκδοση της Amiga παντως μπορουσε να ηταν ΙΔΙΑ με του ηλεκτρονικου...αν και ηταν ηδη εξαιρετικο (οπως και στον ST)
Θυμαμαι το εισαγωγικο κομματι με την ηλεκτρικη κιθαρα!

By the way, την ταινια την εχετε δει;

Η ταινία ψιλοκαλή είναι. Βασικά τείνει προς την κωμωδία!

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
28/07/2012 20:58 #1065 από Fotis_KFOR
Για την ταινία την έχω δει, αλλά πήρε άσχημες κριτικές, μιας και όπως λέει και ο Παναγιώτης πιο πολύ ως αστεία ήταν παρά δράσης. Κάτι που συμφωνώ και εγώ.

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
29/07/2012 08:04 #1090 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα DOUBLE DRAGON
Το παιχνίδι αυτό αντίκρυσα όταν ειδα στο σπίτι ενός φίλου την AMIGA μετά με έχασε
η μάνα μου έλιωνα πριν απο.....25 χρόνια ....10 χρονών τότε.... α ρε χρόνια :)

• rick dangerous
  • Το Άβαταρ του/της rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
03/10/2012 15:52 #2591 από rick dangerous
Απαντήθηκε από rick dangerous στο θέμα DOUBLE DRAGON
ητο το παιγνιο που με εμπασε στο ολο κολπο video games.... το'χα πετυχει πιτσιρικας καπου στην επαρχια,
σε καφενειο - ενα μπιμπλικι μονο του ! και ολη η πιτσιρικαρια, απο πανω !

λατρεμενο ! respect απολυτα !

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
27/11/2012 19:02 #4309 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα DOUBLE DRAGON
Επικό παιχνίδι με τα όλα του και σε όποιες κονσόλες και να το έπαιζες το παιχνίδι τα σπαέι ακόμα και σήμερα. Eμένα μου αρέσει και στο gameboy πολύ το έπαιξα πάλι σε έναν φίλο

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• metalcandyman
  • Το Άβαταρ του/της metalcandyman
  • Retro User
  • Retro User
  • Arcades Forever
Περισσότερα
28/11/2012 19:43 #4392 από metalcandyman
Απαντήθηκε από metalcandyman στο θέμα DOUBLE DRAGON
Απο τα πλεον κλασικα Arcades.Οταν το παιζω επειδη κλασικα και γω το τερματιζω παντα για μεγαλητερο βαθμο δυσκολιας ποτε δεν χρεισιμοποιω την αγκωνια αλλα μονο κλωτσια και μπουνια.Το προτιμω ετσι :cheer:

Νo Μetalcandyman,No Party
NINTENDO and ARCADE Maniac Since 1987

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
28/11/2012 23:20 #4446 από Fotis_KFOR
Είσαι σκληροπυρηνικός!!!

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
29/11/2012 00:04 #4451 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα DOUBLE DRAGON
Έτσι έτσι θέλει κατευθείαν στο μουτρί πάρε νά χεις.

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• johnk10
  • Το Άβαταρ του/της johnk10
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
11/12/2012 18:10 - 11/12/2012 18:11 #4964 από johnk10
Απαντήθηκε από johnk10 στο θέμα DOUBLE DRAGON
Για ΄μενα ισως το καλυτερο και διαχρονικο παιχνιδι που εχει κυκλοφορησει. Θυμαμαι οτι παντα ζουσα και ξυπνουσα μ' ενα μεγαλο ονειρο....Να ειχα καταφερει καποτε ν΄ αγορασω και να εχω αυτη την καμπινα σπιτι μου...Ευτυχως που με το pc αυτο το ονειρο γυρω στην δεκαετια του '90 με τον mame εγινε επιτελους πραγματικοτητα... Η Μεγαλη αρρωστια μου καλα κρατει μεχρι και σημερα..... ;)

Windows 10 Enterprise 64-bit
Memory: Corsair 32GB DDR3 1600MHZ
Motheborard: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Processor: Intel Core i7-3770K Processor
Graphic Card: Gigabyte GeForce GTX Titan X 12GB
Sound: Sound Blaster Audigy Rx (7.1 - 5.1 surround)
Speaker: Logitech Z-5500
Hard Disc: Western Digital WD15EADS (1.5TB) SATA-300
Power Supply: Corsair TX850W
Keyboard and Mouse: Logitech G110 Microsoft Sidewinder X8
MonitorHD: Hewlett Packard LP-3065 (30'' inch)

retrogreek.forumotion.com/

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα