Topic-icon GHOULS N' GHOSTS

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
31/07/2012 13:17 #1342 από P.Dial
GHOULS N' GHOSTS δημιουργήθηκε από P.Dial

GHOULS N' GHOSTS...
...ένα παιχνίδι "διαμάντι" απο την Capcom, που μας δυσκόλεψε πολύ στα νιάτα μας λόγω της -σχεδόν απάνθρωπης- φύσης του, τόσο στα "ουφάδικα" όσο και στον καναπέ μας!

ΤΙΤΛΟΣ: GHOULS N' GHOSTS
ΠΑΡΑΓΩΓΗ: Capcom
ΕΤΟΣ: 1988
ΕΙΔΟΣ: Side-scrolling action arcade

ΤΟ STORY:
4 μόλις χρόνια πέρασαν απο τότε που ο Arthur (ο ήρωάς μας) νίκησε στο Ghosts N' Goblins τον κακό μάγο King Astaroth και κατάφερε να σώσει την αγαπημένη του Πριγκήπισσα Prin-Prin (ακου όνομα!!).
Το κορίτσι όμως βρίσκεται και πάλι σε κίνδυνο καθώς ένας νέος κακός (ο Lucifer) την απήγαγε και την έκρυψε στο βασίλειό του (Ghoul Realm) για τα καλά. Ο καημένος ο Arthur, καλείται πάλι να πολεμήσει ενάντια στις δυνάμεις του Σκότους (ghouls, zombies, φαντάσματα κλπ) για να μπορέσει να την σώσει και να καταστρέψει τα σχέδια του Lucifer, για κυριαρχία.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Πραγματικά το game αυτό, είχε φοβερά γραφικά και πολύ καλό ήχο που περιελάμβανε ωραίο soundtrack, sound FX. Η κίνηση ρευστή σαν νερό και η δράση ατελείωτη χωρις ούτε ένα slowdown (σε οποιαδήποτε έκδοση). Το Ghouls N' Ghosts τίμησαν δεόντως όλα σχεδόν τα μηχανήματα που κυκλοφόρησαν κάποτε: CPC, C64, ZX, ST, AMIGA, MEGADRIVE, SNES, PC-ENGINE αλλά και το μεγαθήριο FUJITSU FM-TOWNS (το οποίο ζήτημα να πούλησε στην Ελλάδα 50-60 κομμάτια). Στην σύγκριση ανάμεσα στα 16bits, δυστυχώς η έκδοση για ST και AMIGA δεν μπορούν να συγκριθούν τεχνικά με τις παιχνιδομηχανές (SNES, MD κλπ), λόγω περιορισμών. Η έκδοση του C64 είναι η καλύτερη των 8-bits με φοβερή μουσική, πιο...εύηχη απο αυτή του Atari ST (!!)

Ωραίο game αλλά εκνευριστικά δύσκολο!

ARCADE VERSION

και συγκριτικό ανάμεσα σε διάφορα ports (συμπεριλαμβάνεται και το πρώτο game της σειράς, με τίτλο: Ghosts N' Goblins)

Βάλτε MAME ή κάποια κονσόλα και παίξτε! Κι αν περάσετε το 2ο level, σφυρίξτε μου "κλέφτικα". :P

Keep on gaming dudes
:cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
31/07/2012 14:18 #1343 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα GHOULS N' GHOSTS
Φοβερό παιχνιδάκι και αυτό, πολύ ωραία και η παρουσίασή σου Παναγιώτη!

Ήταν αρκετα δύσκολο πάντως, το συγκεκριμένο coin'op έτρωγε κάτι μπουνιές από τους παίχτες που νευρίαζαν που χάνανε... πολύ γέλιο!!!

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
08/11/2012 22:57 #3493 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα GHOULS N' GHOSTS

P.Dial έγραψε:

GHOULS N' GHOSTS...
...ένα παιχνίδι "διαμάντι" απο την Capcom, που μας δυσκόλεψε πολύ στα νιάτα μας λόγω της -σχεδόν απάνθρωπης- φύσης του, τόσο στα "ουφάδικα" όσο και στον καναπέ μας!

Βάλτε MAME ή κάποια κονσόλα και παίξτε! Κι αν περάσετε το 2ο level, σφυρίξτε μου "κλέφτικα". :P

Keep on gaming dudes

Θα σε μαλώσω...το έχω παίξει σχεδόν μέχρι τα μισά με 20δραχμα (Arcade),στο SNES επίσης,PsP και GBA...στο WonderSwan όμως είναι πολύ δύσκολο. MAME ok

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/11/2012 23:02 - 09/11/2012 23:02 #3510 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα GHOULS N' GHOSTS
χιχιχιχιχιχι

παντως ουτε εγω περασα ποτε το 2ο λεβελ.... :P

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• metalcandyman
  • Το Άβαταρ του/της metalcandyman
  • Retro User
  • Retro User
  • Arcades Forever
Περισσότερα
21/11/2012 00:08 #4108 από metalcandyman
Απαντήθηκε από metalcandyman στο θέμα GHOULS N' GHOSTS
Απλα απιστευτο παιχνιδι και πολυ αγαπημενο μου.Ενα απο τα διαμαντια της capcom που πολυ ευκολα το ταιζε καποιος με πολλα κερματα αλλα πολυ δυσκολα και μετα απο ατελειωτες ωρες προπονηση μπορουσε να γιννει master σαυτο.

Εγω περναω την δευτερη πιστα παντως :cheer: Και οχι μονο αλλα το τερματιζω και με ενα credit.Mηπως περνω καποιο δωρο γιαυτο το επιτευμα απο την εκπληκτικη συλογη του φωτη χαχαχαχαχαχα :cheer:

Να και ενα βιντεο απο δεικο μου gameplay με τερματισμο με ενα credit.Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι.Sorry που δεν εχει ηχο αλλα εχω ενα θεμα μαυτο.

Νo Μetalcandyman,No Party
NINTENDO and ARCADE Maniac Since 1987

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
21/11/2012 22:55 #4143 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα GHOULS N' GHOSTS
Επικοί τίτλοι και οι 2 ασυζυτητή μιλάμε για πολλά 50ρικα στα ηλεκτρονικά τότε,άχχ αθάνατες εποχές κοπάνα απο σχολείο και βούρ στα ηλεκτρονικά του ζήση για ghosts 'n goblins :P

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
22/11/2012 17:55 #4172 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα GHOULS N' GHOSTS

glaros έγραψε:

P.Dial έγραψε:

GHOULS N' GHOSTS...

Keep on gaming dudes

Θα σε μαλώσω...το έχω παίξει σχεδόν μέχρι τα μισά με 20δραχμα (Arcade),στο SNES επίσης,PsP και GBA...στο WonderSwan όμως είναι πολύ δύσκολο. MAME ok

Σπανίζεις! :P :P :P

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα