Topic-icon Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!

• Alkis30
  • Το Άβαταρ του/της Alkis30 Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
18/12/2013 19:11 #16401 από Alkis30
Είναι από εκείνες τις φορές που νοιώθεις πραγματικά οτι η retro δημιουργικότητα και πρωτοτυπία δεν έχει όρια και οταν αυτη συνδιάζεται με αστείρευτο ταλέντο και ικανότητες, το αποτέλεσμα είναι απλά μαγικό !
Για μένα αγαπημένοι μου retro συμφουρίτες ο Αγιος Βασίλης (ή καλύτερα ο "Αγιος Κώστας") μου έκανε φέτος τα Χριστούγεννα το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να αποκτήσω ! Μια ιδιοκατασκευή του λατρεμένου μας Pac-man που όμοια της δύσκολα μπορει να βρει κανείς στον χώρο των arcade ιδιοκατασκευών όσον αφορά την πρωτοτυπία.. Ο φίλος μου Κώστας λοιπόν, που έχει κάνει αισθητή την παρουσία του αρκετές φορές στο παρελθόν σε διάφορα forums εντυπωσιάζοντας με εκπληκτικές arcade κατασκευές ασυναγώνιστης υψηλής ποιότητας (κυρίως bartops), αποφάσισε αυτή την φορά κατόπιν δικής μου προτροπής, να κατασκευάσει εκ του μηδενός κάτι εντελώς διαφορετικό. Κάτι που είχα ονειρευτεί από παιδί και που όταν το είδα υλοποιημένο στο εξωτερικό μπήκα στη διαδικασία να πείσω αυτόν τον εξαιρετικά ταλαντούχο Ελληνα δημιουργό να το κατασκευάσει , γνωρίζοντας εκ των προτέρων οτι το αποτέλεσμα θα είναι κλάσσης ανώτερο του αρχικού σχεδίου..

Δεν θέλω να σας κουράσω περισσότερο...απλά θα αφήσω την εικόνα να μιλήσει από μόνη της ενημερώνοντας σας ταυτόχρονα οτι ετοιμάζω λεπτομερέστατο video review στο οποίο θα μπορείτε να απολαύσετε σε πλήρη λειτουργία την απίθανη αυτή ιδιοκατασκευή..

Retro-μανία και οι αναμνήσεις δεν έχουν τέλος...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, geo1977, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, Maddog, vovolas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
18/12/2013 19:26 #16402 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
:bow:

:thanx:

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
18/12/2013 19:53 #16404 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Πάρα πολύ όμορφο και εντυπωσιακό φίλε μου, ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας !!!! :cheer:

Πολλά μπράβο στον κατασκευαστή εκ μέρους μας! :thumb:

• Alkis30
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
18/12/2013 20:33 #16408 από Alkis30
Απαντήθηκε από Alkis30 στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!

Fotis_KFOR έγραψε: Πάρα πολύ όμορφο και εντυπωσιακό φίλε μου, ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας !!!! :cheer:

Πολλά μπράβο στον κατασκευαστή εκ μέρους μας! :thumb:

Σε ευχαριστω πολυ ! Φυσικα τα ευσημα πανε στον κατασκευαστη ο οποιος πιστευω οτι θα θελησει και αυτος με τη σειρα του να μοιραστει μαζι μας περισσοτερες τεχνικες λεπτομερειες αυτου του εγχειρηματος... Επισης ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι ετοιμαζει και αλλες πρωτοτυπες retro δημιουργιες τις οποιες και προκειται να προυσιασει πολυ συντομα...

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
18/12/2013 22:58 #16413 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
WOW :crazy: ! ΔΕΝ έχω λόγια ! Μπράβο στον κατασκευαστή ... ποιος Κώστας είναι ?, σε πια fora μπαίνει ? και με τι ψευδώνυμο ?

1000 + από εμένα !

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
18/12/2013 23:10 #16414 από nkary
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ :clap2:

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
18/12/2013 23:26 #16418 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Μπράβο, εντυπωσιακη και εξαιρετικη δουλεια! :clap1: :clap1:
Οι διαστάσεις του ποιές είναι?

21st century breakdown...

• darkheart
  • Το Άβαταρ του/της darkheart
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
19/12/2013 20:40 #16436 από darkheart
Απαντήθηκε από darkheart στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Μπράβο!!! Φοβερή κατασκευή!!!! :pacman: :pacbad:

darkheart.pusku.com
retrovgame.blogspot.gr/
Αιέν αριστεύειν και υπείροχον έμμεναι άλλων

• pelo13
  • Το Άβαταρ του/της pelo13
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
21/12/2013 10:22 #16476 από pelo13
Απαντήθηκε από pelo13 στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Αναδημοσιεύω!

Για χαρά παιδιά !!
Εγώ είμαι ο Κώστας Λοιπόν ... Ευχαριστώ πολύ καταρχάς τον Φίλο Άλκη για τα καλά του λόγια και την ωραία παρουσίαση του .. και περιμένω και εγώ με αγωνία το video Review!
Εν συνεχεία ευχαριστώ και όλους εσάς για τα θετικά σας σχόλια!!!
Να σας πω και δυο λόγια για την κατασκευή ..Τα κομμάτια σχεδιάστηκαν σε CAM πρόγραμμα και τα ξύλα κόπηκαν σε CNC μηχανή, η βαφή είναι 3 στρωμάτων (βάση, χρώμα, βερνίκι) ,Το Hardware είναι οθόνη 7'' με AV out και το joystick είναι τις Namco 10 σε 1 παιχνίδι με TV out και Audio out. To joystick 'γδύθηκε' μέχρι πλακέτας για μπει στην κατασκευή όπως το ίδιο και η οθόνη.Η τροφοδοσία του είναι 5/12v (5v για το πακμαν και 12v για την οθόνη) εξωτερικό τροφοδοτικό για σκληρούς δίσκους 2A με βύσμα molex.
Την κατασκευή προσπάθησα να την κάνω όσο γινόταν ποιο λυτή και απλή χωρίς πολλά πολλά για να μπορεί να σταθεί άνετα και σε ένα χώρο απλά ως 'διακοσμητικό' γιαυτό λοιπόν απέφυγα τα πολλά κουμπιά (στο ένα κουμπί από τα δύο έχει γίνει μετατροπή για να κάνει διπλή λειτουργία , on-off και αυξομείωση ήχου) και τα πολλά καλώδια γιαυτό και επέλεξα τροφοδοσία διπλής τάσης.

Αυτά τα λίγα ...είμαι διαθέσιμος για οποιαδήποτε απορία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chriskgnr, Nemo, Maddog

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
21/12/2013 11:08 #16479 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Είσαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ! Συγχαρητήρια !

• Alkis30
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
21/12/2013 12:45 #16482 από Alkis30
Απαντήθηκε από Alkis30 στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Οπως το υποσχέθηκα ένα πολύ σύντομο video review, χωρίς όμως τις απαραίτητες τεχνικές λεπτομέρειες της κατασκευής, τις οποίες και θα αφήσω να παρουσιάσει σχετικά ο δημιουργός της και φίλος μου Κώστας (pelo13).

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": djbeast, GeoAnas, chriskgnr, vovolas, pelo13

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
22/12/2013 00:11 #16499 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Καλώς όρισες Κώστα στην παρέα μας!
Πολύ ωραία δουλειά όπως έγραψα και παραπάνω! :cheer:

• pelo13
  • Το Άβαταρ του/της pelo13
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
22/12/2013 16:27 #16519 από pelo13
Απαντήθηκε από pelo13 στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!

Fotis_KFOR έγραψε: Καλώς όρισες Κώστα στην παρέα μας!
Πολύ ωραία δουλειά όπως έγραψα και παραπάνω! :cheer:

Καλος σας βρηκα!! Ευχαριστώ και εσενα και όλους για τα καλα σας λογια

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
23/12/2013 11:37 #16524 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Kαλώς όρισες και από εμένα!
Φανταστική δουλειά έχεις κάνει , μπράβο σου!
Βλέπω να σε κυνηγάει όλο το φόρουμ από την ζήλια του (με την καλή έννοια βέβαια!).Που μένεις είπαμε? Χμμμ...ναι ε?

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• aidivn
  • Το Άβαταρ του/της aidivn
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
23/12/2013 19:09 #16527 από aidivn
Απαντήθηκε από aidivn στο θέμα Handmade Pacman - δεν εχετε ξαναδει κάτι τέτοιο !!!!!!
Φανταστικό!
Πολύ ωραία ιδέα!
:thumbup:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.583 δευτερόλεπτα