Topic-icon Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!

• salaminios
  • Το Άβαταρ του/της salaminios Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
21/08/2014 00:23 - 23/08/2014 21:27 #22104 από salaminios
Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!! δημιουργήθηκε από salaminios
Σημερα το βραδυ αποφασισα να ριξω μια ματια στο εσωτερικο του by the ground κατασκευασμενου απο εμενα cocktail μου, σχετικα με το ποια εκδοση καρτας ArcadeVGA ειχα αγορασει πριν 8 χρονια απο την Ultimarc.

Με τον ορο εκδοση εννοω αν ειναι PCI EXPRESS x16 ή AGP, καθως ο φοβος ενος μελλοντικου κρασαρισματος της μητρικης, θα μπορουσε να με αφησει με την καρτα στο χερι!!!! :lol: :lol: Οπως γνωριζετε οι μητρικες τυπου AGP εχουν πεθανει εδω και καποια χρονια.
Οποτε πιστεψτε με θα επεφτε πολυ κλαμα, καθως τα 100 κατι ευρω με τα ταχυδρομικα που μου ειχε κοστισει, θα επρεπε να τα ξαναπληρωσω για μια νεοτερη εκδοση.

Το cocktail αυτο εδω και παρα πολυ καιρο (κατι χρονια :blink: ) το ειχα σε αχρησια, και προσφατα κατα την διαρκεια των διακοπων σε ενα γενικο ξεσαβουρωμα του σπιτιου, αποφασισα να το ξαναζωντανεψω. Αφου λοιπον τα παντα ειχαν καθαριστει και φυσηχτει το ειχα βαλει σε μια ελευθερη πλεον πλευρα, ωστε να ειναι ετοιμοπολεμο και οχι ακουμπηστηρι για κουτια, ρουχα, κλπ.

Ξεχασα να πω οτι την τελευταια φορα που ειχα κανει μια δοκιμη πριν καμποσα χρονια, μας ειχε ηδη (σβυστό) αφησει χρονους το τροφοδοτικο. Αυτο δεν ηταν καινουριο οπως ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα εκει μεσα, αλλα καποιο δανεικο απο ενα αχρηστο κουτι PC.
Τοτε λοιπον ειχα αγορασει ενα καινουριο, και μαλιστα τυπου mini PC γιατι μου αρεσαν οι διαστασεις του! :cheer:

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ!!!!! :no: :S
Λογικα με αυτο που θα δειτε παρακατω, η καρτα εντος ολιγου ή αμεσα θα ειχε αποδημησει εις κυριον. 3 κυριοι πυκνωτες σκασμενοι και εξατμισμενοι.
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι.... Mπορει αυτο να συνεβει οταν το μηχανημα δεν ηταν σε λειτουργια? Γιατι ειμαι σιγουρος οτι οταν αλλαξα τροφοδοτικο δεν ειχα παρατηρησει κανενα προβλημα, και επειτα απο λιγο καιρο παιχνιδιου ισως και ημερες, το ξανααφησα οριστικα στην ακρη....

Οπως και να εχει, θα ηθελα να ενημερωσω οσους εχουν αγορασει μια τετοια καρτα, να ριξουν μια ματια σχετικα με την κατασταση των πυκνωτων της. Ισως και αυτοι να προλαβουν το εν γενει κακο.

Τελικα η καρτα ειναι PCI EXPRESS, και αργοτερα θυμηθηκα οτι ενω ειχα παραγγειλει την AGP, τελευταια στιγμη ισα που προλαβα τον Andy και χαλασε το πακετο για να μου την αλλαξει με την PCI. Η οποια ηταν ελαχιστα ακριβοτερη κιολας.

Ευτυχως η καρτα φορα πυκνωτες με μονο 2 διαφορετικες χωριτικοτητες, εκ των οποιων η μια μου ειχε περισσεψει απο καποια αλλη "σωτηρια".
Αυτοι ειναι panasonic 1500uf /6.3v, μιας και στις μητρικες και καρτες γραφικων σε καμια περιπτωση δεν μπαινουν πυκνωτες του εμποριου. :no:

Οκ ας παραγγειλουμε τους υπολοιπους πυκνωτες, και ας ελπισουμε οτι θα δουλεψει οπως την θυμαμαι απο την τελευταια φορα.

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
21/08/2014 02:34 #22108 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!

Atarinos έγραψε: ...3 κυριοι πυκνωτες σκασμενοι και εξατμισμενοι.
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι.... Mπορει αυτο να συνεβει οταν το μηχανημα δεν ηταν σε λειτουργια? Γιατι ειμαι σιγουρος οτι οταν αλλαξα τροφοδοτικο δεν ειχα παρατηρησει κανενα προβλημα, και επειτα απο λιγο καιρο παιχνιδιου ισως και ημερες, το ξανααφησα οριστικα στην ακρη....

Όχι, οι πυκνωτές δεν μπορούν να σκάσουν όταν δεν ειναι υπό τάση. Οπως και το τροφοδοτικο που περιγραφεις οτι "...Ξεχασα να πω οτι την τελευταια φορα που ειχα κανει μια δοκιμη πριν καμποσα χρονια, μας ειχε ηδη (σβυστό) αφησει χρονους το τροφοδοτικο..." δεν μπορεί να παθει βλάβη όσο δεν λειτουργεί. Τωρα, εαν βρισκοταν το τροφοδοτικο σε κατασταση stand-by και νομιζες οτι ηταν off και εδινε 5 volt στη καρτα γραφικών και σε οποια αλλα κυκλωματα, τοτε εξηγειται ευκολα και η βλαβη των πυκνωτων και η βλαβη του τροφοδοτικου.

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": salaminios

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
21/08/2014 02:48 - 21/08/2014 02:48 #22109 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!
Οι πυκνωτές είναι κάτω από την ψήκτρα ?

• salaminios
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
21/08/2014 06:47 - 23/08/2014 21:30 #22110 από salaminios
Απαντήθηκε από salaminios στο θέμα Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!
Δεν μπορει να ηταν το κυκλωμα σε κατασταση stand by, απο την στιγμη που το καλωδιο ρευματος τυπου PC ηταν βγαλμενο εντελως εως και σημερα. Εχω αγορασει ενα ιδιαιτερα μακρυ καλωδιο περιπου 6 μετρα, ωστε να φθανει απο οποιοδηποτε σημειο ειναι εγκατεστημενο το cocktail στην πριζα.
Αυτο ειναι περα για περα σιγουρο. Ακομη και τωρα που γραφω, δεν το εχω κατεβασει απο το παταρι! :cheer:

Οντως συμφωνω και εγω μαζι σου οτι πυκνωτες που να φουσκωνουν και να ανοιγουν ανευ τασης στο κυκλωμα, ειναι αδυνατον. Οποτε πιθανον την τελευταια φορα που ειχε δουλεψει το μηχανημα μετα την αλλαγη τροφοδοτικου, οι πυκνωτες να ηταν ή ηρθαν σε αυτην την κατασταση, και ετυχε να επιζησει η καρτα. Η απορια μου ειναι οτι επειδη ειμαι λιγο ψειρας στο ματι, πως δεν το προσεξα. :dry:

Οχι οι πυκνωτες ειναι ελευθεροι εκτος ψυκτρας. Και απο οτι ειδα εχτες εχουν συγκεκριμενο "βημα" στα ποδια τους (αποσταση μεταξυ τους) στα 3mm. Δυστυχως ειναι απο τα ποιο σπανια "βηματα" το οποιο θα πρεπει να ψαξω αρκετα και με πολυ προσοχη, λογω του οτι ειναι και χαμηλης εσωτερικης αντιστασης (low esr).
Τεσπα, θα δουμε....

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
21/08/2014 10:16 #22113 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!
Ο Φανός δεν έχει ανάλογους πυκνωτές για να μην περιμένεις να έρθουν από εξωτερικό?

• salaminios
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
21/08/2014 16:21 - 21/08/2014 16:22 #22128 από salaminios

jimn έγραψε: Ο Φανός δεν έχει ανάλογους πυκνωτές για να μην περιμένεις να έρθουν από εξωτερικό?

Δημητρη ο Φανος εχει ετοιμοπαραδοτους βασικους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες. Οπως την απλη σειρα smd, και σε αυτην καποιες στανταρ τασεις, οχι ολες οπως π.χ 6.3v. Θα μου πεις γιατι δεν βαζεις 16 ή 25 volt να τελειωνεις. Γιατι δυστυχως σε αυτες τις σειρες πυκνωτων τις τασεις τις ακολουθουν και συγκεκριμενες διαστασεις, οποτε πρεπει να βαλεις το ιδιο υλικο.
Απο radial παλι εχει καποιους καλους nichicon, αλλα και παλι σε απλες μορφες που ξεκινουν απο τα 16 volt, και δεν εχουν χαμηλη εσωτερικη αντισταση.
Βεβαια εαν ψαξεις στην Farnell και βρεις αυτο που θελεις ετοιμοπαραδοτο για Ευρωπη (Farnell Αγγλιας), τοτε μπορει να στο φερει εκεινος.

Οπως και να εχει ειπες την μαγικη λεξη. Δηλαδη ποιος περιμενει τωρα περιπου ενα μηνα για να παραλαβει 8 πυκνωτες, με την καρτα εξω και το cocktail σε πληρη αχρησια.
Οποτε θα χρησιμοποιησω τους panasonic που εχω, και ταυτοχρονα παρηγγειλα ηδη και τους υπολοιπους της ιδιας μαρκας απο την RS electronics. Την Παρασκευη θα ειναι εδω.
Απο διαστασεις καταφερα να βρω τις ιδιες, αλλα οπως ανεφερα σε προηγουμενο post εχουν 2mm μεγαλυτερη αποσταση τα ποδια μεταξυ τους.
Ενταξει το πολυ πολυ να μην πατησουν μεχρι τερμα κατω, δεν χαθηκε και ο κοσμος.

• geo1977
  • Το Άβαταρ του/της geo1977
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
22/08/2014 04:15 - 22/08/2014 04:16 #22166 από geo1977
Απαντήθηκε από geo1977 στο θέμα Ultimarc ArcadeVGA προβλημα με πυκνωτες!!
Είμαι σίγουρος Πάνο(πολυχρονος κιόλας έστω και αργά) οτι θα την βρείς την άκρη :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": salaminios

• salaminios
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
27/08/2014 02:26 #22278 από salaminios
Τελικα η αλλαγη εγινε και η καρτα δειχνει να λειτουργει αψογα! :thumb:

Μια επισημανση σχετικα με το συγκεκριμενο τυπο καρτας. Στο τυπωμα της πλακετας η πολικοτητα του ηλεκτρολυτικου πυκνωτη C13 ειναι λαθος. Ο πυκνωτης τοποθετειται ακριβως αναποδα, οπως φαινεται και στις αρχικες φωτογραφιες στο πρωτο post.

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geo1977, GeoAnas, chdlee

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα