Topic-icon My First Bartop Cabinet

• Shadow
  • Το Άβαταρ του/της Shadow Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
26/11/2016 14:58 - 27/11/2016 12:46 #38025 από Shadow
My First Bartop Cabinet δημιουργήθηκε από Shadow
Καλησπερα στην ομαδα

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την πρωτη μου προσπαθεια για κατασκευη ενους Arcade Bartop και να ζητησω και μερικες συμβουλες απο τα ποιο εμπειρα μελοι της παρεας σας.
Συναντησα αρκετες δυσκολιες και το αποτελεσμα μπορει να μην ειναι ιδανικο αλλα ηταν μια πολυ ομορφη και δημιουργικη διαδικασια που την μοιραστηκα μαζι με τον πατερα μου γεγονος που την κανει ακομα ποιο ξεχωριστη,Εχοντας πλεον μια σχετικη εμπειρια ειμαι σιγουρος οτι η δευτερη μελλοντικη μου προσπαθεια θα ειναι ακομα ποιο επιτυχημενη,
Μου εχουν μεινει μερικες λεπτομεριες οπως μπορειτε να δειτε στις φωτο αλλα πιστευω να βρω τον χρονο και να τελειωσω μεχρι τα Χριστουγεννα.
Καταρχας να αναφερω καποια τεχνικα χαρακτηριστικα

1.Ρaspberry Pi 3 running Retropie
2.Micro SD - 64 GB
3.Dragon Rise zero delays arcade joystics

Και τωρα στις ερωτησεις

1,
Εχετε να μου συστησετε καποιον για σχεδιασμο και εκτυπωση του artwork?
Πηγα σε ενα τοπικο μαγαζι και δεν εμεινα ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα της δουλειας τους.
Οχι οτι βγηκε ασχημο αλλα δεν ηταν αυτο που ακριβως ειχα στο μαυλο μου και επιπλεον ο "μαστορας" εκανε τα δικα του παρολες τις υποδειξεις μου.

2.
Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει λιγο με το σεταρισμα του Retropie?
Aντιμετοπιζω καποια προβληματακια πχ στα παιχνιδια του Neo Geo δεν λειτουργει το "πανω κατω" προβλημα που δεν αντιμετοπιζω σε κανενα αλλο emulation
Εχω μπει στο forum του Retropie

3.
Yπαρχει καποιο αλλο προγραμμα που μπορω να τρεξω στο Raspberry αντι για το Retropie?

Eυχαριστω
Μιχαλης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, fanny, anasta.idents, gkabogiann

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• ChrisMC
  • Το Άβαταρ του/της ChrisMC
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
28/11/2016 16:54 #38049 από ChrisMC
Απαντήθηκε από ChrisMC στο θέμα My First Bartop Cabinet
Γεια σου Μιχάλη και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Έχω φτιάξει (και ακόμη φτιάχνω) καμπινούλες μπορώ να σου δώσω βοήθεια. Έχουμε και λέμε:

1. Για εκτυπώσεις θα πας σε ένα καλό μαγαζί που να βγάζει εκτυπώσει βινυλίου. Είναι ανθεκτικές και τοποθετούνται σχετικά εύκολα. Εγώ τις παραγγέλνω από ένα μαγαζί στην Καλλιθέα (Αθήνα) και είμαι ευχαριστημένος. Όσο για τα σχέδια, καλύτερα να τα φτιάξεις μόνος σου με κάποιο πρόγραμμα πχ Photoshop. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις ότι Artwork θέλεις και μπορείς να φτιάξεις ότι θες.

2. Πιο image έχεις βάλει στο RPi; Λογικά, για τα NeoGeo αλλά και για κάποια άλλα emulators θα πρέπει να αλλάξεις τα κουμπιά στο retroarch.cfg. Κάνε λίγο googling και αν δεν βρεις απάντηση, εδώ είμαστε. Δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση διότι στα retropie αλλάζουν τα configurations με τις εκδόσεις,

3. Το retroPie είναι από τα ποιο πλήρης Setup για το Rpi3 και σε συνδυασμό με το emulatestation είναι πολύ καλό. Άλλο Setup για retro παιχνίδια είναι το attract mode και το PiPlay αλλά δε τα γνωρίζω πολύ καλά.

Τρελαμένος με Arcade καμπίνες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
29/11/2016 11:40 #38055 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα My First Bartop Cabinet
Καλώς όρισες στην παρέα μας Μιχάλη :beers:

Πολύ όμορφο το bartop σου, καλόπαιχτο :)

• aidivn
  • Το Άβαταρ του/της aidivn
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
29/11/2016 20:14 #38058 από aidivn
Απαντήθηκε από aidivn στο θέμα My First Bartop Cabinet
:thumbup: :thumbup:

• japetus
  • Το Άβαταρ του/της japetus
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
30/11/2016 13:38 #38062 από japetus
Απαντήθηκε από japetus στο θέμα My First Bartop Cabinet
Γεια χαρά παιδιά,
με το καλό να το τελειώσεις το μπαρτοπάκι και να το ευχαριστηθείς!

Έκοψα και εγώ τις προάλλες τα ξύλα για το δικό μου και το ετοιμάζω και εγώ σιγά σιγά..
Μια εκτύπωση σε βινύλιο σε τέτοιες διαστάσεις, πόσο μπορεί να κοστίσει περίπου; Το δικό μου είχα σκοπό να το βάψω μόνο, αλλά αν φτιάξω κάποια στιγμή καποια καλή μακέτα δεν αποκλείω το βινύλιο.
Στις διαστάσεις αυτές 21 ιντσων μονιτορ χωρά;
Το retropie αν και είναι λίγο δύστροπο στο να το στήσεις όλο απροβλημάτιστα, έχει τη μεγαλύτερη κοινότητα και την καλύτερη δυναμική για υποστήριξη. Πάνω σε αυτό τρεχεις το emulationstation και αν έχεις χώρο στην κάρτα σου και διάθεση, το attract mode είναι κορυφή.
Στο ίδιο στυλ με το retropie/emulationstation αλλά ίσως αρκετά πιο εύκολο να το ρυθμίσεις -χωρίς όμως να μπορείς να το παραμετροποιήσεις το ίδιο όπως το rpie- είναι το recalbox.
Για το RetroPie, πολύ ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις γίνονται στο reddit στο σχετικό νήμα, και επίσης πολύ καλό αν και πέρασε μια τρικυμία τελευταία εξαιτίας των έτοιμων images που δόθηκαν, είναι το ομώνυμο γκρουπ στο facebook που υποστηρίζεται από το φόρουμ retropie-user.co.uk. Αν θέλεις να ασχοληθείς, εκεί μέσα θα βρεις πάρα πολλά να ψαχτείς και να πειραματιστείς... Όρεξη να έχεις και χώρο στην κάρτα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

• Badge
  • Το Άβαταρ του/της Badge
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
02/12/2016 13:54 #38071 από Badge
Απαντήθηκε από Badge στο θέμα My First Bartop Cabinet
Καταρχήν συγχαρητήρια που μοιράστηκες την όλη εμπειρία με τον πατέρα σου. Αυτά τα projects είναι ιδανικά και τέτοιες συνεργασίες μένουν αξέχαστες για μια ζωή. Νομίζω είδα τις ερωτήσεις σου στο Retropie forum στο οποίο είμαι ενεργό μέλος, αλλά δεν απάντησα λόγω φόρτου εργασίας.

Στις απαντήσεις τώρα:

1. Μια καλή πρόταση για ψηφιακές εκτυπώσεις, την οποία έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, είναι ο Καίσαρας στη Στουρνάρη. Είναι εξειδικευμένο και κάνει ψιλοπερίεργα πράγματα που άλλοι δεν κάνουν. Παραδείγματα α: Το ημιδιαφανές backlit marquee του ενός από τα arcades μου, το οποίο είναι ημιπερατή στο φως επιφάνεια και βγήκε πολύ όμορφο. β: Ενα αρνητικό αυτοκόλλητο που ήθελα να κολλάω, να περνάω με σπρέυ και να βγαίνει στάμπα από κάτω. Με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο και οι τιμές του είναι λογικές.

www.kaisar-print.gr/

2 και 3 σε επόμενο τεύχος, gotta run, bye

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
02/12/2016 15:32 #38072 από Fotis_KFOR
@ japetus : Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε :beers:

@ Badge : Φίλε Νίκο, καλώς όρισες στην παρέα μας :beers: (και ας άργησες :P )

• gkabogiann
  • Το Άβαταρ του/της gkabogiann
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
22/11/2017 16:26 #40740 από gkabogiann
Απαντήθηκε από gkabogiann στο θέμα My First Bartop Cabinet
Καλησπέρα στην παρέα,

Συγχαρητήρια για το bartop. Πάρα πολύ ωραία δουλειά!!
Ζήλεψα και έχω ξεκινήσει την κατασκευή του δικού μου.

Θα ήθελα αν είναι έυκολο να μάθω από που εκτύπωσες το artwork και πόσο περίπου κόστισε?
Στο έκοψαν αυτοί στις διαστάσεις που ήθελες?

Οποιοσδήποτε από την παρέα μπορεί να προσφέρει τέτοιες πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες.
Ευχαριστώ!

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
22/11/2017 22:18 #40743 από Fotis_KFOR
Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας :beers:

Καλή επιτυχία στο φτιάξιμο του Bartop σου :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gkabogiann

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.282 δευτερόλεπτα