Topic-icon Hyperspin

• trellos
  • Το Άβαταρ του/της trellos Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
26/03/2017 19:22 #38849 από trellos
Hyperspin δημιουργήθηκε από trellos
Καλησπέρα σε όλους ,είναι το πρώτο μου ποστ το φόρουμ.
Φτιάχνω μια καμπίνα arcade custom από την αρχή με ipac 2 και arcade controls (θα ανεβάσω φωτογραφίες) ,για λειτουργικό θέλω να βάλω το Hyperspin ,θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει .

Ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
27/03/2017 01:26 #38852 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Hyperspin
Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας :beers:

Ωραία η καμπίνα σου, καλή επιτυχία εύχομαι να την φτιάξεις όπως ακριβώς θέλεις.

Για να καταλάβω, έχεις φτιάξει την καμπίνα ήδη με το ipac κτλ και εκκρεμεί μόνο να βάλεις το HyperSpin?

Ή έχεις ήδη ξεκινήσει την διαδικασία να βάλεις το ipac κτλ και θες καθοδήγηση για να το κάνεις μόνος σου ή ψάχνεις κάποιον σχετικό που γνωρίζει για να στο φτιάξει?

Αν τώρα ξεκινάς από το μηδέν, όλη η διαδικασία - θυμάμαι από αντίστοιχη δουλειά σε καμπίνα μου που μου είχε φτιάξει ηλεκτρονικός που ασχολούνταν με καμπίνες - περιλαμβάνει αρκετή βαβούρα με συνδεσμολογίες - κολλήσεις κτλ.
Υπάρχουν κάποια άτομα που ασχολούνται με καμπίνες ΜΑΜΕ εδώ μέσα και λογικά αν δουν το ποστ θα σε καθοδηγήσουν σε κάποια βήματα που ελπίζω να "πιάνουν" τα χέρια σου να μπορείς να τα κάνεις και εσύ ο ίδιος.

Τώρα αν την έχεις ήδη τελειώσει και απλά εκκρεμεί να βάλεις το HyperSpin αυτό είναι πιο εύκολο αφού μπορείς να βρεις οδηγίες είτε στο επίσημο φόρουμ του HyperSpin ή σε διάφορους άλλους οδηγούς π.χ.

www.hyperspin-fe.com/forums/

gameroomsolutions.com/setup-hyperspin-ma...erlaunch-full-guide/

• trellos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/03/2017 14:39 #38853 από trellos
Απαντήθηκε από trellos στο θέμα Hyperspin
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,ναι την έχω σχεδόν έτοιμη ,έχω συνδέσει με τη βοήθεια φίλου τα κουμπιά με το ipac 2 και χρειάζομαι ένα καλό πακέτο με το Hyperspin ,φυσικά με το αζημίωτο ,από κάποιο μέλος που το έχει .

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
27/03/2017 16:19 #38857 από Fotis_KFOR
Επειδή ο emulator αυτός είναι εμπορικός δεν μπορώ να σου προτείνω (ούτε είναι σωστό) να τον αγοράσεις από κάποιο μέλος (αφού θα είναι πειρατεία), αλλά ούτε βέβαια τυχαίνει να γνωρίζω και κάποιο μέλος να πουλάει το συγκεκριμένο.

Βέβαια δεν μπορώ ούτε να σου προτείνω να το κατεβάσεις από το διαδίκτυο με τις roms του ΜΑΜΕ ;)

Στο επίσημο site του HyperSpin πάντως αν θέλεις να αγοράσεις τον emulator με παιχνίδια κτλ έχουν φτιάξει κάποια πακέτα με σκληρούς δίσκους έτοιμους με προεγκατεστημένο / σεταρισμένο το Hyperspin με παιχνίδια για το ΜΑΜΕ αλλά και για άλλες κονσόλες αν σε ενδιαφέρει. π.χ. ρίξε μια ματιά εδώ :

www.hyperspin-systems.com/products/inter...-85-systems-emulated

www.hyperspin-systems.com/collections/all

www.hyperspin-systems.com/blogs/news/hyp...full-mame-collection

www.hyperspin-systems.com/blogs/news

Εγώ προσωπικά δεν έχω αγοράσει από εκεί, ούτε γνωρίζω περί νομιμότητας ή τι είδους συμφωνία μπορεί να έχει κάνει το site αυτό για να διαθέτει τα roms για το ΜΑΜΕ ή τις κονσόλες κτλ (π.χ. αν πληρώνει κάποιο μέρος του ποσού σαν "φόρο"), αλλά το προτείνω καθαρά επειδή είναι το επίσημο site του emulator για πολλά χρόνια και επειδή είδα στο διαδίκτυο από άτομα που έχουν αγοράσει σκληρούς δίσκους με τον emulator που σου αναφέρω παραπάνω ότι έχουν μείνει ευχαριστημένοι και λένε ότι τους συμφέρει αφού έτσι και αλλιώς και σκέτο το δίσκο να αγόραζαν θα έδιναν πάνω από τα μισά χρήματα και πάλι (για κενό δίσκο).

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου :)

• trellos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/03/2017 22:23 #38858 από trellos
Ευχαριστώ πολύ ,αγόρασα ένα δίσκο 2tb από εκεί .

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/03/2017 10:52 #38859 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Hyperspin
Κρίμα δεν σε πρόλαβα να πω να μην αγοράσεις τίποτα έτοιμο, κανένα δεν δουλεύει απευθείας και θέλουν σετταρισμα το οποίο αν μάθεις να το κανείς άχρηστο είναι να τα αγοράσεις αφού είναι όλα ελεύθερα στο Ίντερνετ. Δυστυχώς το hyperspin είναι αρκετά πολύπλοκο στο σεταρισμα και ειδικά σε πιο πολύπλοκες κονσόλες. Υπάρχουν καταπληκτική οδηγοί του simple Austin στο YouTube ΑΛΛΑ. Μιας και αρχίζεις τώρα ευκαιρία είναι να αφήσεις στην άκρη το hyperspin που και δύσκολο είναι και ξεπερασμένο και με €20 να περάσεις στο launchbox www.launchbox-app.com/ Υπέρ αυτοματοποιημένο και που μέσα σε μια μέρα το έμαθες.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jimn

• trellos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/05/2017 19:02 #39206 από trellos
Τελικά είχες δίκιο πέταξα λεφτά και φυσικά δεν δουλεύει,μου έμεινε ο 2tb σκληρός δίσκος.
Το Launchbox που προτείνεις είναι πιο εύκολο ; Δουλεύει με το ipac2 που έχω για τα joystick και κουμπιά;

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
06/05/2017 21:27 #39207 από Fotis_KFOR
Εγώ στο πρότεινα επειδή είπες ότι είχες έτοιμη την καμπίνα και ζητούσες "πακέτο με το Hyperspin", οπότε αφού είδα ότι είχες καταλήξει / αποφασίσει να πάρεις το HyperSpin προφανώς κατόπιν έρευνας που ήδη θα είχες κάνει στο τι να διαλέξεις, σου πρότεινα αυτό που ζητούσες από το επίσημο site, μάλιστα μίλησα πριν και με άτομο που είχε πάρει ανάλογο δίσκο MAME από εκεί (παλαιότερης έκδοσης) και μου είπε ότι του δούλεψε κανονικά στην καμπίνα.... συν ότι σου μένει και ο σκληρός δίσκος αφού σχεδόν τόσο κοστίζει και μόνος του σαν δίσκος.

Δεν σου δουλεύει ή πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις για να τον προσαρμόσεις στην καμπίνα?

Προφανώς αυτό που προτείνει ο Pluto63 θα είναι πιο εύκολο (φαντάζομαι θα το έχει δουλέψει κιόλας και ο ίδιος οπότε θα έχει πιο ολοκληρωμένη άποψη) , απλά εγώ σου πρότεινα το επίσημο HyperSpin επειδή ζήτησες κατευθείαν αυτό και υπέθεσα ότι το είχες ψάξει και θα ήξερες. Αν ρωτούσες γενικά τι να βάλεις θα έπαιρνες πολλές και διαφορετικές γνώμες από αρκετούς (εγώ HyperSpin έχω και πάλι).

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να χαρείς την καμπίνα :)

• trellos
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
06/05/2017 23:24 #39208 από trellos
Έβαλα το Launchbox και περνάω τα roms από τον HyperSpin δίσκο :P ,έχει δουλέψει κανείς μαζί του;

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.109 δευτερόλεπτα