Topic-icon CHASE H.Q.

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
06/12/2012 18:20 #4782 από P.Dial
CHASE H.Q. δημιουργήθηκε από P.Dial

ΤΙΤΛΟΣ: Chase H.Q.
ΕΙΔΟΣ: Racing/police cars
ΠΑΡΑΓΩΓΗ: Taito / 1988
EΚΔΟΣΕΙΣ: Arcade, Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, Game Boy, Game Boy Color, Game Gear, MSX, Sega Master System, Sega Mega Drive/Sega Genesis, Super NES, Famicom, TurboGrafx-16, ZX Spectrum.

1988. Η Taito φέρνει στα ηλεκτρονικά ένα διαφορετικό racing game από τα ήδη γνωστά που υπήρχαν. Και λέω διαφορετικό γιατί δεν έχεις κάποιο αγωνιστικό αμάξι και πασχίζεις βγεις πρώτος στην κατάταξη, αλλά είσαι αστυνομικός (!). Μαζί με το Cisco Heat, πρόκειται για τα πιο γνωστά παιχνίδια που έχεις τον ρόλο του...περιπολικού, στα arcades.
Τον ίδιο χρόνο, η Taito με την U.S. Gold φρόντισαν να εκδώσουν το game αυτό και στα υπόλοιπα homes.
Το παιχνίδι είχε και sequel ονόματι: CHASE H.Q - S.C.I.

ΣΕΝΑΡΙΟ: Είσαι μπάτσος (Tony Gibson) και ανήκεις στην Ειδική Ομάδα Δίωξης της Αστυνομίας "Chase H.Q" (όπου H.Q βλέπε Head Quarters), η οποία έχει ως στόχο την παρανομία. Με σύμμαχό σου μια ταχύτατη Porsche 928 S (τι αμάξι κι' αυτό ε?), σκοπός σου είναι να καταδιώξεις και να πιάσεις διάφορα εγκληματικά στοιχεία, παίρνοντας οδηγίες από τα H.Q. σου (που σου δίνει η φωνή μιας γκόμενας). Πέρα από το τρελό κυνηγητό, θα πρέπει να προσέχεις τυχόν παγίδες στον δρόμο αλλά και την διερχόμενη κίνηση. Αφού χρησιμοποιήσεις με φειδώ τα turbo σου, μόλις πλησιάσεις αυτόν που καταδιώκεις, θα χρειαστεί να τον βγάλεις τελείως off μέχρι να σταματήσει και να παραδοθεί.

ΓΡΑΦΙΚΑ / ΗΧΟΣ: Το Game παρουσιάζει πολύ όμορφα γραφικά και γρήγορη δράση. Ο ήχος είναι δυνατός με ωραία ηχητικά FX και πετυχημένο soundtrack που σε κάνει να πορώνεσαι. Ο βαθμός δυσκολίας του παιχνιδιού αυξάνεται ομοιόμορφα κι έτσι δεν θα σας σπάσει τα νεύρα γρήγορα. H arcade version ήταν πανέμορφη και περίμενα πολλά περισσότερα από τα 16bits μηχανήματα (Amiga, ST). Όμως γι' ακόμα μια φορά, το conversion δεν ήταν και το καλύτερο δυνατόν. Στις κονσόλες τα πήγε ΠΟΛΥ καλύτερα!
Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει με τίποτα ότι δεν μπορείτε να το απολαύσετε στον ST ή την Amiga σας (ή να το βάλετε απευθείας στο MAME....χωρίς δεκάρικα όμως).

Η πρώτη μου επαφή με το game έγινε στον Atari ST μου. Θυμάμαι το είχα καταευχαριστηθεί!

H arcade version:

H Amiga version:

H Turbografx-16 version:

H CPC version:

και μια ειδική version για το Super Nintendo (με προοπτική από το ταμπλώ του αμαξιού - τελείως άσχετη version)

:cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vaggos664

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
06/12/2012 18:34 - 06/12/2012 19:02 #4784 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα CHASE H.Q.
Μύρισε καμένο λάστιχο

:lol: :lol: :lol:

• Maddog
  • Το Άβαταρ του/της Maddog
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
07/12/2012 00:26 #4833 από Maddog
Απαντήθηκε από Maddog στο θέμα CHASE H.Q.
Πολύ ωραίο παιχνίδι, από τα ελάχιστα arcades που μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια το επικό OutRun. Είχα την τύχη να έχω βρει 1-2 μαγαζιά που το είχαν και το τίμησα δεόντως εκεί, αλλά και στο Σπεκτρουμάκι μου που είχε μια αξιοπρεπέστατη και πολύ playable έκδοση. Ήταν τόσο καλό που οι αναγνώστες του Your Sinclair το ψήφισαν το 1993 ως το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών για το μηχάνημα (δεν είναι το καλύτερο IMHO, αλλά είναι πολύ καλό!)

Και για την πληρότητα των εκδόσεων, προσθέστε την έκδοση για Saturn που μάλιστα ήταν πακέτο το Chase HQ με το sequel Special Criminal Investigation. Πάω στοίχημα ότι δεν γνωρίζατε την ύπαρξη της. :)

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
07/12/2012 00:31 #4834 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα CHASE H.Q.

Maddog έγραψε: Πολύ ωραίο παιχνίδι, από τα ελάχιστα arcades που μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια το επικό OutRun. Είχα την τύχη να έχω βρει 1-2 μαγαζιά που το είχαν και το τίμησα δεόντως εκεί, αλλά και στο Σπεκτρουμάκι μου που είχε μια αξιοπρεπέστατη και πολύ playable έκδοση. Ήταν τόσο καλό που οι αναγνώστες του Your Sinclair το ψήφισαν το 1993 ως το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών για το μηχάνημα (δεν είναι το καλύτερο IMHO, αλλά είναι πολύ καλό!)

Και για την πληρότητα των εκδόσεων, προσθέστε την έκδοση για Saturn που μάλιστα ήταν πακέτο το Chase HQ με το sequel Special Criminal Investigation. Πάω στοίχημα ότι δεν γνωρίζατε την ύπαρξη της. :)

ποιο νομιζεις οτι ειναι το καλυτερο game για Spectrum?

21st century breakdown...

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
09/12/2012 19:28 #4893 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα CHASE H.Q.
Τσίτα τα γκάζια και φούλ πιστολίδια άψογο.Επειδή μου τρέξανε λίγο τα σάλια μόλις το είδα και νοστάλγισα και το Νο2 να δώσω μια νοσταλγία και εγώ?

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
09/12/2012 21:45 #4899 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα CHASE H.Q.

vovolas έγραψε: Τσίτα τα γκάζια και φούλ πιστολίδια άψογο.Επειδή μου τρέξανε λίγο τα σάλια μόλις το είδα και νοστάλγισα και το Νο2 να δώσω μια νοσταλγία και εγώ?

πςςςςςς...έγραψες συνονόματε!!! Μιλάμε για ΤΟ racing στην Amiga! Φοβερός ήχος, κίνηση, γραφικά! ;)

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vaggos664, vovolas

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
10/12/2012 12:14 #4920 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα CHASE H.Q.
Το 1ο το είχα παίξει στο cpc και μου άρεσε.
Το 2ο το έπαιξα στην amiga και εκεί πραγματικά το έλιωσα.
Τίτλος Respect για την εποχή του!

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.277 δευτερόλεπτα