Topic-icon XAIN'D SLEENA

• P.Dial
  • Το Άβαταρ του/της P.Dial Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
25/07/2012 22:57 #834 από P.Dial
XAIN'D SLEENA δημιουργήθηκε από P.Dial

Πςςςς....τι θυμήθηκα τώρα!

Ήμουν μόλις στην Α' Γυμνασίου (φανταστείτε ότι σήμερα είμαι 37 ετών). Τότε ζούσα στην Ρόδο και θυμάμαι που στον δρόμο για το σχολείο, περνούσαμε με συμμαθητές μου απο ένα "ουφάδικο" της γειτονιάς. Εκεί, υπήρχε ένα κουβούκλιο που "ρόλαρε" ένα απίστευτο διαστημικό παιχνίδι, το Xaind' Sleena. Είχα πάθει πλάκα. Λογικό άλλωστε μιας και τότε έπαιζα στο σπίτι με έναν Amstrad CPC 464. Το συγκεκριμένο παιχνίδι λοιπόν μου φαινόταν πραγματικά πολύ προχωρημένο. Ένα μεσημέρι που είχαμε σχολάσει, είπα σε δυο φίλους να μπούμε μέσα για να το δω απο κοντά. Αυτό ήταν...δεν άντεξα και ξόδεψα όλο το ημερήσιο χαρτζιλίκι μου στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Και αυτό φυσικά συνεχίστηκε, μέχρι που τελείωσε η σχολική σεζόν και έφυγα απο την Ρόδο και "μοιραία" έχασα και το...κουβούκλιο. Αναγκάστηκα λοιπόν να περιοριστώ στον...Amstrad μου (που ήταν φοβερός τότε).

Μετά απο χρόνια (που απέκτησα την Amiga 500) βρήκα το game σε 3.5αρα δισκέτα, με τίτλο Soldier of Light. Μόνο που...ενώ η Amiga ήταν φοβερή στα περισσότερα coin-op conversions, αυτή τη φορά με απογοήτευσε. Το παιχνίδι ήταν...προχειρο-φτιαγμένο πραγματικά.

Μόλις έφτασε στο προσκήνιο το φοβερό ΜΑΜΕ, κατάφερα κι' εγώ να θυμηθώ εκείνες τις παλιές καλές στιγμές που έριχνα το κέρμα και χανόμουν στους πλανήτες τους παιχνιδιού.
Σημειωτέον, ο κάθε πλανήτης έχει τα δικά του γραφικά αλλά και επίπεδο δυσκολίας.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το Xain'd Sleena είναι ένα side/vertical-scrolling arcade shooter game, στο οποίο ελέγχεις έναν μαχητή (τον Xain) και καλείσαι να "καθαρίσεις" πέντε διαφορετικούς πλανήτες που έχουν δεχτεί επίθεση απο μια εξωγήινη φυλή. Κλασικό ε? Λογικό. Τότε τα σενάρια ήταν απλά και δεν είχαν την κινηματογραφική "υφή" που έχουν σήμερα. Τόσο απλοϊκά, αλλά και τόσο εθιστικά ήταν τα παιχνίδια του χθες.
Ο Xain, χρησιμοποιεί διάφορα όπλα -απο λέιζερ μέχρι και πυραύλους- προκειμένου να τα βγάλει πέρα απο τις ορδές των αμέτρητων -και δύσκολων- εχθρών. Στο τέλος της κάθε πίστας (βεβαίως βεβαίως) σε περιμένει και ένας "μεγάλος κακός" (ο οποίος σου τρώει όσα κέρματα έχεις στην τσέπη), ενώ μετά απο τους πρώτους τρεις πλανήτες, αρχίζει η αερομαχία με ένα τεράστιο σκάφος. Η δράση είναι φοβερή, ο ήχος πολύ καλός και τα γραφικά (για τότε) εντυπωσίαζαν πολύ.

Ήταν ένα πραγματικά ωραίο παιχνιδάκι. Όσοι έχετε ΜΑΜΕ, δοκιμάστε το.

Ιδού και το σχετικό βίντεο:

:cheer:

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

gifs.gifbin.com/1233927325_jean%20claude...counter%20strike.gif
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chriskgnr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
26/07/2012 00:16 #866 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα XAIN'D SLEENA
ΑΘΑΝΑΤΑ ARCADES!!!!!

Και αυτό ήταν από τα κλασικά "ουφάδικα" που κυκλοφορούσαν!!! Χαρακτηριστικό gameplay, ανάλογη μουσικούλα και ήχοι της εποχής... τι να λέμε τώρα, θα πάω να το λιώσω!!!!

Με κάλυψε η αψογη παρουσίασή σου... δεν περιγράφω άλλο ;)

• ndial
  • Το Άβαταρ του/της ndial
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
26/07/2012 01:14 - 26/07/2012 01:16 #868 από ndial
Απαντήθηκε από ndial στο θέμα XAIN'D SLEENA
Το θυμαμαι αυτο το shoot em up!
Εκεινη την εποχη μου ειχε κανει εντυπωση ο... τιτλος του! Δυσκολο να το προφερεις, ποσο μαλλον οταν εισαι παιδακι 6ης δημοτικου (εγω) χαχαχαχαχα :lol:
Bro αν θυμασαι το ουφαδικο αυτο ηταν σε ενα ξενοδοχειο στην Ροδο απεναντι απο την πολυκατοικια που μεναμε, ονοματι Lomeniz.
Ηταν της...μοδας τοτε αν θυμαστε, στα ξενοδοχεια να εχουν χωρους με μπλιμπλικια στο cafe τους! (εδω ειχαν οι ταβερνες, τι να λεμε!)

I think I've shot 2 ducks in my entire gaming life! That was when playing "Kane" on my Amstrad CPC 464!
www.retroshowcase.com
www.dialtech.gr

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
26/07/2012 08:28 #876 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα XAIN'D SLEENA
Σ ευχαριστούμε που μας γεμίζεις με αναμνήσεις.
Το συγκεκριμένο arcade το έχω στην καμπινούλα που είναι γεμάτη MAME.Πάω το απόγευμα για λιώσιμο...

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
26/07/2012 10:54 #883 από P.Dial
Απαντήθηκε από P.Dial στο θέμα XAIN'D SLEENA

ndial έγραψε: Το θυμαμαι αυτο το shoot em up!
Εκεινη την εποχη μου ειχε κανει εντυπωση ο... τιτλος του! Δυσκολο να το προφερεις, ποσο μαλλον οταν εισαι παιδακι 6ης δημοτικου (εγω) χαχαχαχαχα :lol:
Bro αν θυμασαι το ουφαδικο αυτο ηταν σε ενα ξενοδοχειο στην Ροδο απεναντι απο την πολυκατοικια που μεναμε, ονοματι Lomeniz.
Ηταν της...μοδας τοτε αν θυμαστε, στα ξενοδοχεια να εχουν χωρους με μπλιμπλικια στο cafe τους! (εδω ειχαν οι ταβερνες, τι να λεμε!)

Το είχε και στο Lomeniz αλλά το είχε και σε ένα ουφάδικο κοντά στο Γυμνάσιο που πήγαινα!

www.retroshowcase.gr

My Collection: Amstrad CPC 6128, Amstrad GX4000, Sega Mastersystem II, Atari 1040STFM, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Megadrive II, Nintendo SNES, Panasonic 3DO, Atari Jaguar, Nintendo 64, Sega Saturn, Sony PSOne, Sony PSX, Sega Dreamcast, Nintendo Gamecube, Sony PS2, Sony PSP, Microsoft XBOX, Microsoft XBOX360 Phat (LT 2.0), Microsoft XBOX360 Slim (RGH), Sony PS3 Superslim

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
26/07/2012 10:55 #884 από P.Dial

vaggos664 έγραψε: Σ ευχαριστούμε που μας γεμίζεις με αναμνήσεις.
Το συγκεκριμένο arcade το έχω στην καμπινούλα που είναι γεμάτη MAME.Πάω το απόγευμα για λιώσιμο...

Καμπινούλα ε??? ΖΗΛΕΥΩ!!!! :( :blink: :S

www.retroshowcase.gr

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
26/07/2012 10:55 #885 από P.Dial

Fotis_KFOR έγραψε: ΑΘΑΝΑΤΑ ARCADES!!!!!

Και αυτό ήταν από τα κλασικά "ουφάδικα" που κυκλοφορούσαν!!! Χαρακτηριστικό gameplay, ανάλογη μουσικούλα και ήχοι της εποχής... τι να λέμε τώρα, θα πάω να το λιώσω!!!!

Με κάλυψε η αψογη παρουσίασή σου... δεν περιγράφω άλλο ;)

Έπεται και συνέχεια! ;)

www.retroshowcase.gr

• vaggos664
  • Το Άβαταρ του/της vaggos664
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
26/07/2012 11:07 #886 από vaggos664
Απαντήθηκε από vaggos664 στο θέμα XAIN'D SLEENA

P.Dial έγραψε:

Είπα να βάλω καμπίνα πριν βάλω τα έπιπλα για το γάμο στο νέο σπίτι!!!!(Πάω γυρεύοντας).Πιστεύω να με αντέξει η γυναίκα μου.
Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή.Είναι άλλη αισθηση....

• P.Dial
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • QUI AUDET...ATARI ST!
Περισσότερα
26/07/2012 11:33 #890 από P.Dial

vaggos664 έγραψε:

P.Dial έγραψε:

Είπα να βάλω καμπίνα πριν βάλω τα έπιπλα για το γάμο στο νέο σπίτι!!!!(Πάω γυρεύοντας).Πιστεύω να με αντέξει η γυναίκα μου.
Σου εύχομαι να αποκτήσεις κάποια στιγμή.Είναι άλλη αισθηση....

Άλλη αίσθηση πράγματι! Να την χαίρεσαι Βαγγέλη! Αυτά είναι! :cheer:

www.retroshowcase.gr

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
17/09/2012 16:47 #2194 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα XAIN'D SLEENA
Καταπληκτικό παιχνίδι! Ηταν υπεύθυνο για απιστευτες αφραγκιες εκεινα τα χρόνια! :P

21st century breakdown...

• metalcandyman
  • Το Άβαταρ του/της metalcandyman
  • Retro User
  • Retro User
  • Arcades Forever
Περισσότερα
28/11/2012 19:12 #4390 από metalcandyman
Απαντήθηκε από metalcandyman στο θέμα XAIN'D SLEENA
KATAΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνιδι.5 πλανητες να εξολοθρευσουμε,μολις βγαζουμε καποιον μετα το παιχνιδι μετατρεπεται σε shoot em up και μολις τους βγαλουμε ολους εμφανιζεται ο μεταλικος εκτος κρυφος τελικος πλανητης που πριν το τελικο Boss ξαναπολεμαμε με τα προηγουμενα 5 των 5 πλανητων που εξολοθρευσαμε.Αρκετα δυσκολο παιχνιδι κυριως ο τελικος γιατι οι υποληποι αν αν τους ρεγουλαρουμε καλα μετα ειναι παιχνιδακι να τους βγαζουμε.Πραγματικα αρκετα μεγαλη προκληση το συγκεκριμενο και all time classic σε καθε μαγαζι με ηλεκτρονικα.

Νo Μetalcandyman,No Party
NINTENDO and ARCADE Maniac Since 1987

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα