Topic-icon Atari 2600 composite mod, "the odyssey"

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63 Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
20/09/2015 00:28 - 20/09/2015 00:31 #32105 από Pluto63
Atari 2600 composite mod, "the odyssey" δημιουργήθηκε από Pluto63
Πριν από 2-3 εβδομάδες ο φίλος μου ο Νεκτάριος ο οποίος εχει χόμπι το "μάζεμα" μου έφερε τα καινούργια ευρήματα που προορίζονταν για μένα. Ένα ωραίο επαγγελματικό μονόχρωμο μόνιτορ με άσπρους φωσφορους και bnc composite είσοδο για τον acorn bbc και electron, μια ασπρόμαυρη φορητή ραδιοτηλεόραση 7", ένα tamagotchi Pokemon picatsu κίτρινο της Nintendo και μια σακούλα με κάτι σπασμένα κομμάτια μαύρο πλαστικό μια πλακέτα και κάτι που έμοιαζαν με cartridge. Αφήνοντας τα αλλα ευρήματα για άλλες στιγμές ασχολήθηκα με το περιεχόμενο της σακούλας. Κατα πρώτη όψη έμοιαζε να ειναι ένα Atari darth vader ολίγον τι κομματιασμένο και δυο multicartridges με 32 games που έδειχναν σε καλή κατάσταση.
Πάντα ήθελα ένα Atari και το έψαχνα, είπα λες να ειμαι τυχερός. Άρχισα λοιπόν το restoration project για να δούμε τι θα βγάλουμε. Βγήκαν όλα τα σπασμένα κομμάτια του case και σώθηκε η πλακέτα και η μάσκα με τα κουμπιά.

Αυτό που πρώτη στιγμή έμοιαζε με το vader τελικά αποδείχτηκε ένας αρκετά σπάνιος κλώνος του με πολύ καλή κατασκευή και μερικές αλλαγές στο ορίτζιναλ γιατί ενσωματώνει 64 παιχνίδια, όποτε μερικά κουμπιά εχουνε άλλη λειτουργία.

www.the-liberator.net/site-files/retro-g...itch-vader-clone.htm

Έγινε λοιπόν ο πρώτος καθαρισμός και μια λίστα από τι έδειχνε χαλασμένο, διακόπτες κλπ. Άρχισε λοιπόν η αποκατάσταση με υλικά που είχα σπίτι, μπήκαν τα χαλασμένα διακοπτακια, φτιάχτηκαν μερικές κολλήσεις, έγινε πατέντα με ένα πυρο (άγιο dremel) για να αποκατασταθεί ο μοχλός του on/off και μου φάνηκε έτοιμο για δοκιμή.

Συνδέθηκε το καλώδιο RF μπήκε καινούργιο switching τροφοδοτικό και μια πρόχειρη ψυχτρα στο 7805 και στο κανάλι 31 η φόρμουλα 1 με περίμενε να παίξω. Δοκίμασα και τα δυο multicartridges τα οποία δουλεύανε άψογα. Το τι λιώσιμο έριξα με τον junior στο παιχνίδι Suround δεν λέγεται. Και επειδή μας άρεσε η φάση και στους δυο είπα δεν ψάχνω να του κάνω και ένα composite mod να φαίνεται λίγο καλύτερα.
Και εδώ άρχισε η οδύσσεια που μου πήρε δυο εβδομάδες ελεύθερο χρόνο για να βγάλω άκρη.

Στις επόμενες μέρες το μέρος δεύτερο.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chdlee, VincentGR, aidivn, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
20/09/2015 05:13 - 20/09/2015 05:14 #32106 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"
Προσφατα εκανα και εγω ενα composite mod σε αταρι κλωνο δες εδω ,αλλα βλεπω στο δικο σου αλλα ολοκληρωμενα (ή μηπως ειναι ιδια τελικα?)..αναμενω την συνεχεια..

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
20/09/2015 06:16 #32107 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"
Μπράβο Άκη ! Το project προχωρά θαυμάσια ! Αναμένω κι εγώ τη συνέχεια ..

:thumbup:

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
20/09/2015 20:14 - 20/09/2015 23:21 #32111 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"
Μέρος δεύτερο.

Αρχίζω λοιπόν να ψάχνω στο Ίντερνετ για το τι mod υπάρχουν και ξεχωρίζουν δυο τύποι, ένας που εγώ αποκαλώ destruction γιατι κόβεις και ξεκολλας πράγματα στην motherboard όσο και να ειναι απλό και σίγουρο ξεφεύγει από την φιλοσοφία μου. Το δεύτερο είδος χρησιμοποιεί τα signal από το TIA και αφήνει και την έξοδο RF στη θέση της. Από τα διαφορά κυκλώματα ξεχωρίζω αυτό: raiku.com/atari2600vidmod.htm

ο τύπος δείχνει να το μελέτησε αν και έκανε ένα λαθάκι στο σχέδιο. Το φτιάχνουμε λοιπόν δοκιμάζουμε και σε μερικά παιχνίδια δουλεύει σε αλλα χάος στα χρώματα στο sync κλπ, προσπαθώ με αντιστάσεις και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι μεγάλο ρόλο παίζει η είσοδος chrominance.
Παρατάμε αυτό το σχέδιο και συνεχίζουμε το ψάξιμο, δυστυχώς Γρηγορη δεν είδα το δικό σου ποστ ίσως με είχε γλυτώσει χρόνο αλλα μπορεί να μην δούλευε ούτε αυτο. Βρήκα όμως το ποστ του φίλου μας @freaktmp ο οποίος είχε πάρει ένα module έτοιμο από τον Bas στο amibay. Τωρα θέλοντας να αποφύγουμε τα έξοδα με τις hires φωτό που είχε ξεπατικωσα το σχέδιο και το ζωγράφισα στο iPad μου.

Το αφήνω μπας και κανένας το χρειαστεί μιας και δείχνει να δουλεύει τέλεια σε αυθεντικά Atari. Το φτιάχνουμε και αυτο λοιπόν και... τζίφος, ακόμη χειρότερα αποτελέσματα.
Βλέποντας ότι τελικά το θέμα ήθελε πολύ πειραματισμό αποφάσισα να πάρω ένα breadboard που ήθελα από καιρό 3€ στο eBay και €15 στο φανό μιας και δεν ήθελα να περιμένω ένα μήνα.
Έβαλα λοιπόν μπροστά την κατασκευή ενός ρώσου σε ένα αρκετά περιθωριακό φόρουμ που μίλαγε για κλώνους. Το σύστημα ειναι αυτο.

Και η υλοποίηση στο breadboard.

Δοκιμή και.. μετά από δυο εβδομάδες προσπάθειες επιτέλους ένα τέλειο αποτέλεσμα, άψογη εικόνα χρώματα, ήχος πολύ ανώτερο από όλα τα πριν και μετά που είδα στα διαφορα φόρουμ με τα mods η λύση τελικά ήταν διπλό buffering και στο chrominance. Εδώ τελειωμένο πια σε κανονική πλακέτα.

Εδώ τελειώνει και το δεύτερο μέρος, στο τρίτο κομμάτι θα φτιάξω ένα βιντεάκι demo λειτουργίας και θα προσπαθήσω να του βρω ένα είδος case η άλλο να το φιλοξενήσει. Εάν έχετε ιδέες η κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακούω προτάσεις για ολο το σύστημα ασφαλώς.

Συνεχίζεται...

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, glaros

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
21/09/2015 05:39 #32114 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"
Άκη, μας έδωσες έναν πραγματικό θησαυρό πληροφοριών....go on please !! :clap2: :)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
21/09/2015 14:32 #32116 από Fotis_KFOR

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/10/2015 19:37 #32729 από Pluto63
Τελικά αποφάσισα ότι δεν ήθελα case αλλα κάτι μινιμαλ οποτε ενα ωραίο κομμάτι wood βαμμένο αλλα Vader και... καλο παιχνίδι.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, angel_grig, chdlee

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
28/10/2015 21:02 #32734 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"

Το πλακετακι για το ΑV mod το βρήκες έτοιμο ?
Θέλει απαραίτητα extra ρεύμα ?

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/10/2015 21:14 #32735 από Pluto63
Όχι Νεκτάριε το πλακέτακι ειναι γενικής χρήσης double side και το έφτιαξα εγω με το παραπάνω ηλεκτρονικό σχέδιο που ποσταρα, το τελευταίο, και δεν χρειάζεται ρεύμα, το μαύρο καλωδιο που βλέπεις δίπλα στο βίντεο ειναι η έξοδος στέρεο που πάει στον ενισχυτή μου.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
28/10/2015 21:30 #32736 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Atari 2600 composite mod, "the odyssey"
Ο ήχος είναι ψεφτο-stereo...σωστά ?

• Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
28/10/2015 22:48 - 28/10/2015 22:49 #32737 από Pluto63
Όχι ειναι κανονικός στέρεο στο δικό μου γιατι εχει την αμερικανική TΙA δες το επάνω σχεδιάγραμμα για την διαφορα.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα