Topic-icon Old Time's Sake BBS

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
12/04/2013 18:55 - 23/01/2017 18:34 #8827 από konc
Old Time's Sake BBS δημιουργήθηκε από konc
Σε ένα πρόσφατο ξεκαθάρισμα σε αποθηκευμένες κούτες, βρέθηκαν κάποια παλιά backups. Έτσι από περιέργεια είπα να δω τι έχουν πριν τα πετάξω και σε ένα από αυτά εμφανίστηκε το backup της BBS που είχα τη δεκαετία του ’90! Κουτσά-στραβά κατάφερα να την τρέξω locally και τα συναισθήματα ήταν τόσο δυνατά που άρχισαν να μου μπαίνουν παράξενες ιδέες… Άρχισα να σκέφτομαι μιας και το σύστημα υπάρχει έτοιμο και δοκιμασμένο για χρόνια, μήπως θα ήταν δυνατόν με μερικές αλλαγές να ξαναβγεί online προσαρμοσμένο στα σημερινά δεδομένα? Και άρχισα να το δουλεύω. Αν και στην ουσία δεν υπάρχει καμία πρακτική χρήση για κάτι τέτοιο, εντούτοις μου φάνηκε πολύ πρωτότυπη η ιδέα της δημιουργία μιας BBS το 2013 που θα έπαιζε το ρόλο “αξιοθέατου” αλλά θα είχε original look & feel της “καλής” εποχής.

Το προφανές ήταν φυσικά ότι θα έπρεπε να βγει στο internet και όχι σαν dial-up, οπότε έγιναν οι απαραίτητες τροποποιήσεις και μπήκε “μπροστά” ένας telnet server και ένας fossil driver που συνεργάζονται. Έτσι η BBS απαντάει σε telnet connections σαν να ήταν dial-up.

Ήθελα όμως και πρόσβαση από το web, μιας και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι χρήστες δεν είναι εξοικειωμένοι με το telnet και πιστεύω πως αν κάποιος ήθελε απλά να ρίξει μια ματιά δύσκολα θα έμπαινε στη διαδικασία να μάθει πως θα συνδεθεί. Με σχετική δυσκολία βρέθηκε ένα free web hosting που να προσφέρει μερικά πραγματάκια που ήθελα. Sorry αλλά δεν θεώρησα λογικό να πληρώσω web hosting υπηρεσία για να έχω τη σελίδα μιας BBS το 2013  Μπήκε λοιπόν ένα ωραιότατο flash plugin που συνδέεται με τον telnet server της BBS και έτσι η BBS είναι προσβάσιμη και από την web page της, σε ένα flash παράθυρο στον browser.

Update 2016: Κατοχυρώθηκε το domain otsbbs.eu/ και το flash plugin αντικαταστάθηκε με ένα σύγχρονο ΗΤΜL5 WebSocket client. Λογικά είναι πλέον δυνατή η πρόσβαση και από mobile devices.

Αφού οι βασικές απαιτήσεις συνδεσιμότητας καλύφθηκαν και άρα το εγχείρημα ήταν πραγματοποιήσιμο, ασχολήθηκα με την ίδια την BBS. Μιας και είχα αποφασίσει να την ξαναζωντανέψω “φρεσκαρισμένη” και όχι απλά να τη βγάλω στο internet όπως ήταν το ’90, έπρεπε να φύγουν πράγματα που υπήρχαν αλλά δεν είχαν κανένα λόγο ύπαρξης το 2013 (πχ τηλεφωνική λίστα φιλικών bbs’s, πολλές περιοχές συζητήσεων και παρωχημένων αρχείων, όρια για τον χρόνο σύνδεσης και τα downloads…).

Τέλος έμενε και το “πρακτικό” του θέματος. Λόγο αρχαίου bbs software, γεμάτο γνωστές τρύπες, όλη η ιστορία στήθηκε σε ένα virtual machine, αποκλεισμένο εντελώς από το υπόλοιπο δίκτυο. Έτσι όταν βρεθεί ο “hacker” που θα το παίξει έξυπνος σε μια retroπροσπάθεια που έγινε από hobby, τουλάχιστον δεν θα κινδυνέψει κάτι άλλο και η επαναφορά θα είναι θέμα μερικών λεπτών.

Αυτά με τις ιστορίες, προσπάθησα να κάνω μια περιγραφή της δημιουργίας χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες που πιθανότατα δεν θα ενδιαφέρουν και πολλούς. Στην ουσία τώρα, όπως είπαμε η BBS είναι προσβάσιμη με 2 τρόπους:
1) Μέσω telnet (προτείνεται). Διεύθυνση: konchoulias.no-ip.org, πόρτα: 2323
Αν κάποιος θέλει hint για κάποιο καλό free client που να δείχνει ΣΩΣΤΑ τα ansi των BBS’s και να έχει το feeling της εποχής, μπορεί να δοκιμάσει το συνημμένο στο forum (ούτε εγκατάσταση δεν χρειάζεται):

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: mtelb12.zip
Μέγεθος αρχείου:138 KB

Με τα περισσότερα άλλα, συμπεριλαμβανομένου και του client των windows θα υπάρχουν θέματα όπως αδυναμία download και μη σωστή απεικόνιση των ansi’s.
2) Μέσω της web page της στη διεύθυνση otsbbs.eu/
(Πατήστε το κουμπί “Connect” για να συνδεθείτε)

Οι βασικές αρχές λειτουργίας αναγράφονται τόσο στη σελίδα όσο και στην αρχική screen της BBS, στα πολύ γρήγορα να πως υπάρχει εντελώς unrestricted λογαριασμός “Guest”. Σκοπός ήταν να διευκολύνει όσους κάνουν απλά μια βόλτα για να ρίξουν μια ματιά, δεν έχουν σκοπό να ξαναπεράσουν και βαριούνται 2’ να κάνουν user name. Περιττό να πω βέβαια πως θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν, έτσι για το καλό, μαζευόμασταν αρκετοί “χρήστες”. Σαν σημάδι παρουσίας φυσικά, σαν δήλωση “ήμουν και εγώ εκεί”, μιας και ήδη έχω πει πως η BBS δεν στοχεύει τη σήμερον ημέρα σε ενεργούς χρήστες αλλά περισσότερο παίζει το ρόλο "αξιοθέατου".

Ελπίζω να μην σας κούρασα πάρα πολύ με το τεράστιο αυτό μήνυμα και να βρίσκει και κανένας άλλος άνθρωπος retroνόημα σε όλο αυτό :D
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chriskgnr, arislab, glaros, silverdawn3, DUser1, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
12/04/2013 19:41 #8832 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Old Time's Sake BBS
Φίλε ευχαριστούμε για το πάρα πολύ ωραίο θέμα που άνοιξες και μοιράστηκες μαζί μας!!! :)

Πήγαμε πολλά χρόνια πίσω!

Θέλει μελέτη, μόλις με το καλό τελειώσουμε με την έκθεση θα το τσεκάρω καλύτερα!

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
12/04/2013 19:50 #8834 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Old Time's Sake BBS
Θα το κοιτάξω,δεν έχω ιδέα...αλλα θα το παλέψω.
Σίγουρα φέρνει στην επιφάνεια ένα θέμα που αξίζει.

• FarCry
  • Το Άβαταρ του/της FarCry
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
12/04/2013 20:49 #8842 από FarCry
Απαντήθηκε από FarCry στο θέμα Old Time's Sake BBS
τωρα μη με παρεξηγησετε αλλα χρειαζεται αυτη η εικονα

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
12/04/2013 21:27 - 12/04/2013 21:33 #8844 από konc
Απαντήθηκε από konc στο θέμα Old Time's Sake BBS
Εδώ θα είμαστε, θα τα πούμε και αύριο απο κοντά.

(εγώ να δεις Φώτη πόσα χρόνια πίσω πήγα, ακόμα γυμνάσιο πήγαινα και χρησιμοποιούσα τη γραμμή του σπιτιού για συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα για την BBS. Σκέψου το 2013 να φτιάχνω ansi's :lol: και να έχω τον ίδιο "κορμό" 24/7 και εντελώς free...)

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
12/04/2013 21:55 #8845 από Fotis_KFOR
Άψογα, θα τα πούμε και από κοντά τότε ! :)

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/12/2015 16:39 - 06/12/2015 18:27 #33466 από konc
Εντάξει, καταλαβαίνω πως δεν ενδιαφέρει πολλούς αλλά είπα να κάνω ένα update με κάποιες αλλαγές...

Η BBS είναι ακόμα online κόντρα στους καιρούς :P Αποκτήσαμε domain για web access απλά από τον browser χωρίς κόπο,

otsbbs.eu

Μάλιστα ο νέος Websocket -> telnet client είναι HTML5 που σημαίνει πως η πρόσβαση πρέπει να είναι δυνατή και από πολλές mobile devices.

Εννοείται το direct telnet λειτουργεί όπως πάντα, πλέον όμως στην standard port (23)

Απλά telnet στο konchoulias.no-ip.org λοιπόν (το :3306 έφυγε) για τους hardcore, ή εύκολα από τη σελίδα για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα στα γρήγορα. (Η δημιουργία χρήστη/registration δεν είναι απαραίτητη, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τον χωρίς περιορισμούς "guest" χρήστη για login)

EDIT: Κάποιος αμέσως από αυτό το post μπήκε και έκανε ένα ωραίο "wall tag" στο σχετικό door "Amstrad CPC and Commodore Amiga FTW!!!". Είμαι σίγουρος πως είναι από εδώ :) Έτσι, τέτοια θέλουμε. Χαίρομαι να βλέπω να μπαίνει κανείς που και που, να βρίσκει το δρόμο του στο menu και την ορολογία που έχει μείνει επίτηδες όπως ήταν τότε. Είναι αλήθεια πως οι όροι "doors", "page sysop" κλπ δεν λένε τίποτα σε κάποιον που δεν τα έχει ζήσει, αλλά έχει την πλάκα του να βλέπεις κάποιον που πραφανώς μπήκε για να εξερευνήσει να πλοηγείται όλο και πιο εύκολα. Στην αρχή όλα λάθος, σιγά-σιγά να μπαίνει στο νόημα και μετά... αέρα! Η μεγαλύτερη ανακάλυψη πριν το internet, if I may say...

Thank you, stranger :tease:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, glaros, alex76gr, Mike Drosos

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
06/12/2015 19:10 - 06/12/2015 19:12 #33469 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Old Time's Sake BBS

Κάποιος αμέσως από αυτό το post μπήκε και έκανε ένα ωραίο "wall tag" στο σχετικό door "Amstrad CPC and Commodore Amiga FTW!!!"

Εγώ ήμουν φίλε μου. :cheer: :wave:
Πριν από λίγο έκανα log off από την BBS σου.

Δυστυχώς η εποχή των BBS με προσπέρασε καθώς δεν είχα τον κατάλληλο εξοπλισμό όταν έπρεπε.
Πριν από λίγο καιρό πειραματίστηκα λίγο με κάτι BBS που βρήκα από εδώ και από εκεί, έτσι για να δω τι φάση είναι.
Μπορώ να πω ότι οι BBS εκπέμπουν μια μαγεία που είναι ικανή να σε γοητέψει και να σε καθηλώσει.
Θες τα υπέροχα ASCII γραφικά, θες το πρωτόγονο interface, θες η ταχύτητα... δεν ξέρω.
Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν μπαίνω σε BBS, μου δημιουργούνται τα ίδια συναισθήματα όταν ανάβω τον CPC ή την Amiga μου.

Η BBS σου είναι υπέροχη, με φοβερά ASCII γραφικά, εύχρηστο interface και ενδιαφέρον περιεχόμενο.
Τρελή φάση και σίγουρα θα την επισκεφτώ ξανά.

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, konc

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
06/12/2015 19:50 #33472 από Fotis_KFOR
Τι είπες τώρα? Πολύ ωραία φάση Κώστα , μπήκα λίγο και έριξα μια ματιά, άλλες εποχές και ρομαντισμός :)

Το ποστ του Αλέξη γράφει σχεδόν ότι θα ήθελα να γράψω και εγώ, αφού ούτε εγώ είχα την τύχη να διαχειρίζομαι / χρησιμοποιώ BBS αλλά είχα δει από γνωστό μας που έμπαινε και θυμάμαι αμυδρά κάποια πράγματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": konc

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/12/2015 18:18 - 07/12/2015 18:20 #33491 από konc

alex76gr έγραψε: Εγώ ήμουν φίλε μου. :cheer: :wave:

Χαχα ήμουν σίγουρος ότι κάποιος από εδώ ήταν!

alex76gr έγραψε: Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν μπαίνω σε BBS, μου δημιουργούνται τα ίδια συναισθήματα όταν ανάβω τον CPC ή την Amiga μου.

Τα 'πες όλα, τέλος. Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που με έκανε να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία και να την βγάλω ξανά online στο internet. Έλεγα πως και κανείς να μην μπει ποτέ, θα την αφήσω εκεί να μπαίνω μόνος μου μια στο τόσο να τη "νιώθω". Φαντάσου πως νιώθουμε όσοι "τρέχαμε" μία ή ήμασταν απλά "θαμώνες" σε κάποιες. Είναι δύσκολο να το εξηγήσεις, είναι σα να πρέπει καθημερινά να πάρεις τηλέφωνο στο αγαπημένο σου site για να ανταλλάξεις 2-3 μηνύματα όπως κάνουμε εδώ τώρα, ή για να κατεβάσεις ένα καινούργιο shareware (η warez αν είχες πρόσβαση στις "καλές"), ή για mid/mod μουσικές... Πολλά, πολλά πράγματα που εδώ και πολλά χρόνια είναι ήδη ξεπερασμένα.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ειλικρινά, σημαίνει πολλά για μένα. Είναι περίεργο στα δικά μου μάτια να λέει κάποιος πως βρήκε το interface εύχρηστο ενώ δεν είχε εμπειρία από BBS τότε. Επίτηδες η ορολογία και οι επιλογές έχουν κρατηθεί όπως ήταν τότε (SysOp, Doors, File/Message area, File Tag, Paging...) και το να βρίσκει κανείς το δρόμο του σε αυτά είναι εντυπωσιακό.

btw, συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ σε όποιον δεν το έχει δει και τον ενδιαφέρει το θέμα να τσεκάρει το BBS: The Documentary Είναι θέμα για λίγους ομολογουμένως, από τα καλύτερα σχετικά documentaries δε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, DUser1

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
07/12/2015 23:04 #33505 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Old Time's Sake BBS
Εξαιρετικά Πανέμορφη BBS !!! Με γύρισες πολύ πίσω !!! Αυτός ο wall τραβάει σα μαγνήτης βρε παιδάκι μου !!!!
:bow:

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/12/2015 23:40 #33510 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Old Time's Sake BBS

Επίτηδες η ορολογία και οι επιλογές έχουν κρατηθεί όπως ήταν τότε (SysOp, Doors, File/Message area, File Tag, Paging...)

Έκανες πολύ καλά και άφησες την ορολογία.
Η εποχή των BBS είναι κομμάτι της τεχνολογικής κουλτούρας του 20ου αιώνα και πρέπει να διαφυλαχθούν όσα έχουν σχέση με αυτή.
Όποιος δεν γνωρίζει (βάζω και μένα μέσα), ας το ψάξει και ας μάθει. Χαμένος μια φορά δεν θα βγει.

Αυτό μας έλειπε τώρα να αλλάξουμε το "Guru Meditation" και το "Press Play on Tape". :yes:

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": konc, vovolas, DUser1

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
09/12/2015 13:09 #33554 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Old Time's Sake BBS
Μόλις μπήκα και εγώ στην όμορφη-άγνωστη για μένα BBS σου φίλε konc, όντως όταν εξερευνείς κάτι παλιό και συγχρόνως πρωτόγνωρο πράμα σε κολλάει σαν μαγνήτης και θες να το επεξεργαστείς και να βυθιστείς στην ομορφιά του οποιυδήποτε retro πράγματος απο κονσόλες,προγράμματα και άλλα πολλά σε ευχαριστούμε για το όμορφο εισιτήριο που μας έδωσες για να περιηγηθούμε στην ομορφιά του συγκεκριμένου retroproject!!! :bow: :bow: :bow:

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• Cabal
  • Το Άβαταρ του/της Cabal
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
16/12/2015 14:21 #33686 από Cabal
Απαντήθηκε από Cabal στο θέμα Old Time's Sake BBS
Ωραία φίλε η βάση σου...Εγώ δεν την θυμάμαι...

Το RA στην Ελλάδα μόνο ο Μόσχος Κουπούκης από την Δράμα και εγώ το είχαμε κάνει νόμιμα registered...Εγώ από το 1993 και είμαι τυπικά και ακόμα στην ΒΕΤΑ ομάδα με το 2.63.b3...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, vovolas

• konc
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
17/12/2015 19:40 #33711 από konc

Cabal έγραψε: Ωραία φίλε η βάση σου...Εγώ δεν την θυμάμαι...

Το RA στην Ελλάδα μόνο ο Μόσχος Κουπούκης από την Δράμα και εγώ το είχαμε κάνει νόμιμα registered...Εγώ από το 1993 και είμαι τυπικά και ακόμα στην ΒΕΤΑ ομάδα με το 2.63.b3...

Απίστευτη φωνή από τα παλια, ωραία πράγματα :)
Εννοείται πως δεν ήταν online τότε με το ίδιο όνομα (δεν θα είχε και νόημα μια BBS με τον τίτλο Old Time's Sake εξάλλου), τον βασικό κόρμο και τις "αρχές" που είχα τότε κράτησα ίδιες. Πράγματα που δεν έχουν νόημα ποια όπως πχ time/kb limits & banks, όλα τα message areas, fido, bluewave download... ξηλώθηκαν και βγήκε ξανά online έτσι απλά για να υπάρχει

Έχεις απόλυτο δίκιο για το registration, τότε και ειδικά για τη 2.02 αν θυμάμαι καλά υπήρχαν άπειρα key generators και φυσικά οι περισσότεροι είχαμε "ψωνίσει". Τα ίδια με την επόμενη δημοφιλή και πολυχρησιμοποιημένη έκδοση 2.50. Αλλά δεν ήξερα ότι μόνο 2 ήταν πραγματικά registered! Αλήθεια, πώς το ξέρατε αυτό?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, arislab

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα