Topic-icon Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
29/03/2018 12:14 - 29/03/2018 17:11 #41807 από orfeas
Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά) δημιουργήθηκε από orfeas
Καλησπέρα,

Δράττομαι της ευκαιρίας να κάνω μια αναφορά πάνω σε ένα πραγματικά υπέροχο gadget για το πιο Αγαπημένο, το πιο Αξιολάτρευτο και φυσικά το Μοναδικά Παντοτινό μηχάνημα που πέρασε στο χώρο των Υπολογιστών… την Amiga.
Σερφάροντας ξένοιαστα για ακόμα μια φορά μέσα στις αχανές σελίδες του Internet βρέθηκα μπροστά σε πολλά gadgets που παντρέψανε την καινούργια τεχνολογία με τα retro computers / consoles.

Μέσα σε αυτά ήταν και το πασίγνωστο Gotek. Ο εξομοιωτής του αγαπημένου floppy της Amiga σε καινούργιο gadget με υποδοχή USB. Τόσο απλό και έξυπνο που σε προκαλούσε να το αγοράσεις. Μπορούσες σε ένα στικάκι USB να βάλεις όλα τα αγαπημένα σου αρχεία σε μορφή ADF (Amiga Disk File) και να τα προσθέσεις σε με μεγάλη λίστα των 999 αρχείων και να τα τρέξεις. Σημείωνες σε μία λίστα, που είχες τί και με το πάτημα ενός κουμπιού πήγαινες στο αρχείο που ήθελες και το έτρεχες.

Εντάξει, μερικά παιχνίδια που ήταν τα ονόματά τους από K, S, W και βρισκόντουσαν προς το τέλος της λίστας ήθελαν λίγο ψάξιμο αλλά ΟΚ είχαμε τα αρχεία μας, όλα μαζί. Με μια έξτρα χρέωση έβαζες και μια οθονίτσα LED και έβλεπες και τους τίτλους. Άντε και λίγο παίδεμα με την αλλαγή των δισκετών και με την συμβατότητα
κάποιων παιχνιδιών. Σου έβγαινε ένα «καλό» κοστολόγιο αλλά «Εμπρός τα κάλλη τι σου είναι ο Πόνος».

Μπούρδες …

… Βλακείες και Χαζομάρες κύριε Πρόεδρε.
Μια Πατάτα και μισή.
Και τι κάνουμε τώρα ;;;
Όπως προανέφερα (παράγραφος 1) θα κάνω μια αναφορά για ένα πολύ χρήσιμο και φανταστικό gadget.

Το AmiPi.

Vas ist Das? What is this? Τί είναι επιτέλους αυτό το AmiPi; Είναι άλλος ένας Amiga Emulator;
Φυσικά και όχι. Και εδώ είναι το υπέροχο πράγμα που κάνει το AmiPi να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα κοινά gadget που κυκλοφορούν. Βέβαια κάνει και όλα τα άλλα μηχανάκια τύπου Atari, Amstrad κτλ να σκάνε από την ζήλεια τους (προς το παρόν).

Το AmiPi είναι ένας Floppy Emulator. Εξομοιώνει με παραθυρικό τρόπο τον χειρισμό των Floppy Drives. Δηλαδή έχουμε ένα RasberryPi να μας δημιουργεί εικονικά Floppies και να τα χειριζόμαστε με το Mouse!!

Για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε:

- Εξομοιώνουμε 4 Amiga Floppy Disk Drives.
- Εξομοιώσουμε μέχρι 16 δισκέτες Ταυτόχρονα.
- Αλλάζουμε δισκέτες με το πάτημα ενός κουμπιού.
- Aντιγράφουμε από ADF αρχεία σε φυσικές δισκέτες και αντίστροφα.
- Έχουμε όλα τα παιχνίδια σε μία μόνο SD κάρτα, η οποία διαβάζεται σε ένα κοινό PC και να αντιγράψουμε και να σβήσουμε ότι θέλουμε σε δευτερόλεπτα.
- Έχουμε Ταχύτατη πρόσβαση σε οποιοδήποτε παιχνίδι και με το ποντίκι αλλά και με το πληκτρολόγιο της Amiga απλά πατώντας το γράμμα με το οποίο αρχίζει το παιχνίδι.
- Κάνουμε eject οποιοδήποτε παιχνίδι-εφαρμογή με το πάτημα δύο κουμπιών και δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνουμε την Amiga από το τροφοδοτικό.
- Έχουμε 100% συμβατότητα με όλα τα παιχνίδια!! Αρκεί να είναι για το ανάλογο μηχάνημα (πχ δεν μπορούμε να τρέξουμε παιχνίδια της Amiga1200 σε Amiga500 γιατί έχει AGA και όχι OCS ή ECS Chipset)
- Και το πιο βασικό από όλα, είναι ότι μπορούμε να το προσαρμόσουμε σε οποιαδήποτε Amiga έχει εξωτερική θύρα για Floppy Drive χωρίς να της βγάλουμε ούτε μία βίδα (μιλάω για την εξωτερική έκδοση του AmiPi). Είτε εσωτερικά βγάζοντας το Floppy της Amiga και προσαρμόζοντας έτσι απλά χωρίς μόντες και κοψίματα το εσωτερικό AmiPi.

Το AmiPi δημιουργήθηκε πάνω σε μια ιδέα ενός Ισπανού Αμιγκά του Maurizio Ramondo. Κάθε τί σε πρώιμο στάδιο θέλει εξελίξεις. Ήταν πάρα πολύ απλό, με μόνο δύο Floppies και ασυμβατότητα σε πολλά ADF. Πάνω σε αυτήν την ιδέα δούλεψε ο Έλληνας Δημήτρης Λ. γνωστός ως MasterGR και την εξέλιξε στην μορφή που είναι σήμερα.

O MasterGR (Δημήτρης Λ.) έχει ρίξει πολλές ώρες δουλειάς για να πετύχει αυτό που λέγεται AmiPi. Δεν πρόκειται για μια φτηνιάρικη κατασκευή. Απαιτεί ώρες εργασίας και ελέγχου ώστε να λειτουργεί άψογα. Επίσης μπορεί να πάρει πολλές μορφές και σχήματα (εσωτερικό-εξωτερικό, με χρώματα κτλ). Και φυσικά δεν είναι ένα φτηνό gadget (ότι πληρώνεις παίρνεις). Είναι ένα gadget το οποίο αξίζει μέχρι τελευταίο ευρώ τα λεφτά του.

Παρόλο που είχα ένα Gotek τούμπανο, με όλα τα Mods επάνω και το χρυσοπλήρωσα δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο για το AmiPi.
Μερικοί το αποκαλούν Gotek Killer, εγώ θα το αποκαλέσω Gotek Eliminator, διότι μετά από αυτό στείλτε τα Gotek στην ανακύκλωση.

Επισυννάπτω μερικές φωτογραφίες:

[Προς ενημέρωση το άρθρο θα ανεβεί και σε άλλο site]
Ευχαριστώ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, spyros.s, glaros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
29/03/2018 23:48 #41811 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Ωραία η παρουσίασή σου Ορφέα, ευχαριστούμε :)

Καλορίζικο και καλόπαιχτο :)

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
30/03/2018 10:49 #41814 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Ωραίο μαραφέτι, καλόπαιχτο
Το αυτοκόλλητο ασφαλείας σημαίνει ότι παρέχεται και κάποια εγγύηση?

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
30/03/2018 14:51 - 30/03/2018 14:53 #41816 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Ωραιος βρε θηριο, το πες και το κανες τελικα:thumbup: :beers:

orfeas έγραψε: - Aντιγράφουμε από ADF αρχεία σε φυσικές δισκέτες και αντίστροφα.

Ωχ τετοια λεγε μου! Ετοιμασου για copy party λειαν συντομως! (Αυτο βεβαια δεν το κανει και το gotek?)

orfeas έγραψε: Μερικοί το αποκαλούν Gotek Killer, εγώ θα το αποκαλέσω Gotek Eliminator, διότι μετά από αυτό στείλτε τα Gotek στην ανακύκλωση.

Να μας πεις μονο που θα το πεταξεις το δικο σου, για εμας την φτωχολογια που ακομα παιδευομαστε με αυτα τα παλιοgotek
:lol2: :P

Μια ερωτηση μονο: Μπορεις να κανεις boot κατευθειαν απο αυτο χωρις boot selector η χρειαζεται και δω?

Καλοριζικο και καλοπαιχτο!

• orfeas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
30/03/2018 19:49 - 30/03/2018 20:03 #41817 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Καλησπέρα,

@nkary
Ευχαριστώ ... έχω ξετρελαθεί με το μααφέτι. Άπαιχτο.
Διστυχώς άλλο να σου το λέω και άλλο να το χειρίζεσαι.
Το αυτοκόλλητο ασφαλείας είναι κατά πρώτον να κρατάει κάτι περίεργους τύπους σαν εμένα μακριά απο το να πάρω το κατσαβίδι και να δώ τα εντοσθιά του (χε-χε). Κατά δεύτερον ο MasterGR δίνει ένα χρόνο εγγύηση σε όλες του τις κατασκευές.
Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά απ'όσο μιλήσαμε μου έδειξε πολύ επαγγελματίας.
Νομίζω ότι αυτό φαίνεται και απο αυτά που φτιάχνει. Μια παροιμία λέει "η δουλειά μου είναι η διαφημισή μου".
Τέλος πάντων ... δεν χορταίνω να παίζω παιχνίδια ... :)

@Dark_Knight
Καλέ μου Κωστάκη ... δεν ξέρεις τι σε περιμένει ... FELIZOL.
Το καλό μας Gotek καλό μεν ... λίγο δε.
Φυσικά και το Gotek δεν κάνει αντιγραφές σε φυσικές δισκέτες. Για την ακρίβεια δεν κάνει έτσι απλά. Πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις. 2-3 Floppies, εναλλαγή ADF κτλ. Φαίξε Μάη μου να φάς τριφύλλι.
Όσο για τα χρήματα όπως ανέφερα "ότι πληρώνεις, παίρνεις".

Δεν κάνω διαφήμιση στο αντικείμενο. Απλά έχω ενθουσιαστεί και σας μεταφέρω τον ενθουσιασμό μου!!
Πρέπει να καταλάβουμε κατι σημαντικό.
Πρώτη φορά η μοντέρνα τεχνολογία έχει γίνει υπηρέτης της παλαιάς.
Το AmiPi είναι ένα φοβερά γρήγορο μηχάνημα που μπορεί να κάνει παπάδες (εννοώ να χρησιμοποιηθεί το rasberry σε πολλές χρήσεις).
Όμως ... αυτό κάνει μία Virtual, με παραθυρικό σύστημα και χρήση ποντικιού, εξομοίωση του Floppy !!!!
Ψάξτε όλο το internet και θα βρείτε ΜΟΝΟ το Rasberry να κάνει εξομοίωση της ίδιας της Amiga. Σιγά τα αυγά. Όλα τα μηχανήματα μπορύν να εξομοιώσουν άλλα λόγω δυνατότήτων και ισχυρότατων επεξεργαστών. Εδώ μιλάμε να έχουμε την ORIGINAL Amiga μας και να έχουμε τα πάντα πάνω της. Ούτε επιταχυντές, ούτε έξτρα μνήμες, ούτε σκληρούς δίσκους ή CF μνήμες, ούτε μόνο μερικά παιχνίδια που έχουν βγεί σε WHDLoad. 100% πλήρη συμβατότητα (αρκεί να είναι σωστό το ADF).

Αυτά ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
31/03/2018 09:22 #41818 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Τον γνωρίζω τον άνθρωπο, τον έχω συναντήσει 2-3 φορές έχουμε πει και καφέ, αλλά δεν ήξερα για αυτό το μαρκούτσι. Έχει και εσωτερικό για αντικατάσταση του floppy? Αν και εφόσον μπορείς μ αυτό να φτιάχνεις και δισκέτες ίσως να είναι καλύτερα να αγοράσεις το εξωτερικό και να το έχεις μαζί με το floppy. Ως εξωτερικό σου δουλεύει σαν DF1 ή παίζει καμιά πατέντα ώστε να το "δει" και ως DF0?

• orfeas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
31/03/2018 22:00 #41822 από orfeas
Καλησπέρα,
Υπάρχει και εσωτερικό και εξωτερικό.
Ο φίλος μου ο Τάσος ενθουσιάστηκε τόσο πολύ που παρέγγειλε ολόκληρη Amiga 500 με ενσωματομένο AmiPi. Θα την έχοουμε αύριο ...
Μπορείς να αντιγράψεις απλούστατα δισκέτες (φυσικές δισκέτες).
Σε Amiga με Kickstart 2.0 και πάνω δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως.
Εάν έχεις Kickstart 1.2 δεν θα παίξει, είναι το μόνο kickstart που δεν παίζει το AniPi. Είναι πολύ παλιό και δεν έχει και συμβατότητα με όλα τα παιχνίδια.
Εάν έχεις Kickstart 1.3 παίζει απλούστατα σαν εσωτερικό Floppy και κοτσάρεις και εξωτερικό Floppy εάν έχεις.
Εάν έχεις Kickstart 1.3. και θέλεις να κρατήσεις το εσωτερικό σου Floppy Drive μπορείς να προσθέσεις ένα DF0 σε DF1 Selector και να αλλάξεις τα Drive ή πολύ πιο απλά να αλλάξεις με μικρό κόστος το Kickstart σε 3.1 και να παίξει πάλι απλούστατα.
Επιλογές έχεις πολλές, εσύ αποφασίζεις πως θες να παίξεις...
Εγώ προτίμησα το εξωτερικό γιατί έχω πολλές Amiga και θέλω να το έχω σε όλες (και στην A500, A600, A1200, A3000, CDTV), όπως και έγινε.
Μόνο στο κακόμοιρο το CD32 δεν το έβαλα γιατί δεν έχει θύρα Floppy !!!!
Τώρα αρχίζω την τακτοποίηση των ADF.
Περιμένω και την A500 που θα μου στείλει ο MasterGR για τον φίλο μου τον Τάσο (θα ανεβάσω φωτος).
Θα έρθει και ο αγαπητός Dark_Knight να το δεί και απο κοντά (και να κλάψει).
Ίσως καταφ΄ρω να ανεβάσω και κανένα βιντεάκι.
Άντε να δούμε ...
Stay tuned to RetroComputers.gr θα έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε φέτος !!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee

• orfeas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
01/04/2018 19:50 - 01/04/2018 19:52 #41825 από orfeas
Ήρθε και η 500άρα ...

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
02/04/2018 10:47 #41832 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Διακρίνω έναν ενθουσιασμό.......

Δώσε πόνο Ορφέα :)

• jimn
  • Το Άβαταρ του/της jimn
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
02/04/2018 22:32 #41839 από jimn
Απαντήθηκε από jimn στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Ορφέα σε παρακαλώ πολύ σταματά γιατί δεν μας βλέπω να τρώμε αρνί για να πάρουμε αυτό το πραματακι χα χα χα χα

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
12/04/2018 09:55 #41896 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Amiga ... Alive after Death (33 χρόνια μετά)
Μπράβο Ορφέα για την παρουσίαση !!! Καταπληκτικό το AmiPi!!!
Εύγε και στον κατασκευαστή του!!!
Φαντάζομαι τις χαρές που θα έχει ο Τάσος για την απόκτηση της Amiga 500 μαζί με αυτό το "εργαλείο"!!!
Καλορίζικα και στους δύο σας!!!

80s resurrection
Συνημμένα:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 5.902 δευτερόλεπτα