Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Commodore-ολογίες

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas Συντάκτης θέματος
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
16/07/2014 20:16 #21412 από GeoAnas
Commodore-ολογίες δημιουργήθηκε από GeoAnas
(1)
Στην τελευταία επίσκεψη του, ο Νίκος (nkary) μου έφερε πεσκέσι μια μυστηριώδη κάρτα με ένα μυστηριώδες eprom, καρφωμένη πάνω της, προερχόμενη από ένα 64άρη που δυστυχώς δεν υπάρχει πια μαζί μας.... :(

Αμέσως προσφέρθηκα να ερευνήσω το θέμα....

Η κάρτα είναι αυτή :

Έγινε dump της 2764 eprom, μπήκε στον VICE και αμέσως έλαμψε η αλήθεια...

Πρόκειται για έναν disk speeder , που ήταν πολύ "της μόδας" στην Γερμανία των '80s και για να λειτουργήσει χρειαζόταν το ίδιο λειτουργικό και στο floppy drive, σύνδεση με τροποποιημένο παράλληλο καλώδιο και άλλα παραφερνάλια....περισσότερες πληροφορίες εδώ :

:arrow: Γερμανικά : http://www.c64-wiki.de/index.php/SpeedDOS
:arrow: Αγγλικά : http://ar.c64.org/wiki/Speed_DOS

Η έκδοση βέβαια που περιείχε η eprom του nkary, δεν συμφωνούσε (διαφορετικό CRC) με τα ήδη υπάρχοντα dumps (hacked version :?: ) , ενώ παραπέρα δοκιμές στα μηχανήματα μου οδηγούσαν σε μαύρες οθόνες - σκουπίδια στην οθόνη, κοινώς ΔΕΝ λειτουργούσαν με τίποτα.....
Δοκιμάστε το συνημένο dump και δείτε μόνοι σας....

(2)
Τις τελευταίες δυο μέρες, η δίψα μου για ακόμα μια dual sid πλακετίτσα, ήταν ακόρεστη :lol:
Ο Tomi Malinen ( koti.mbnet.fi/malinto/dualsid/ ) δημιουργός της, αποφάσισε να μην παράγει άλλα κομμάτια κι έτσι κι εγώ βασιζόμενος στον σχεδιασμό της, "σκάρωσα" μια δική μου - στα γρήγορα - με σχεδιασμό για δυο 6581 SIDS.....

Ε, να λοιπόν :idea: :!: :

Όπως φαίνεται η κατασκευή είναι απλούστατη και μου στοίχησε μόνο μισό κουτί ψυχοφάρμακα και εφιάλτες για 2 νύχτες :lol: ενώ δεν ξανακάνω τέτοια τρέλα για τίποτα στον κόσμο :mrgreen:
Παρόλα αυτά το θηρίο δούλεψε ενώ τώρα απολαμβάνω ακόμα μια στερεοφωνική πανδαισία σε έναν ακόμα παλιό καλό breadbin 64άρη :crazy: :lol:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, zx_jim, chdlee, chriskgnr, Nemo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/07/2014 20:27 - 16/07/2014 20:28 #21413 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Commodore-ολογίες

GeoAnas έγραψε:
(2)
Τις τελευταίες δυο μέρες, η δίψα μου για ακόμα μια dual sid πλακετίτσα, ήταν ακόρεστη :lol:
Ο Tomi Malinen ( koti.mbnet.fi/malinto/dualsid/ ) δημιουργός της, αποφάσισε να μην παράγει άλλα κομμάτια κι έτσι κι εγώ βασιζόμενος στον σχεδιασμό της, "σκάρωσα" μια δική μου - στα γρήγορα - με σχεδιασμό για δυο 6581 SIDS.....

Ε, να λοιπόν :idea: :!: :

Bλεπω την ανωτερω φωτο και σκεφτομαι:Α!ευκολο!!!

Βλεπω μετα αυτην και σκεφτομαι.. :wtf: φτηνα την γλυτωσε με μισό κουτί ψυχοφάρμακα ο George!!!
George σε λιγο μας βλεπω να πιανουμε τα υδροχλωρικα οξεα και να αρχιζουμε τις πλακετες....:)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, GeoAnas, Nemo

• GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
16/07/2014 20:34 #21415 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Commodore-ολογίες
:silly:
Γρηγόρη, κι εγώ όταν την ξεκίνησα σκέφτηκα....εεε ...εύκολη φαίνεται αλλά στην πορεία.... :tease2:

Περί οξέων το σκέφτομαι πολύ αλλά φοβάμαι για τα πιτσιρίκια μου...δεν αφήνουν τίποτα όρθιο και όλο γύρω μου τριγυρίζουν-σκαλίζουν :wait:

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
16/07/2014 20:49 - 16/07/2014 20:49 #21417 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Commodore-ολογίες
(1)
πράγματι, ωραίος ο τρόπος που "εξιχνιάστηκε" η μυστηριώδης eprom! :clap2:

(2)
εγώ τέτοια πράματα δε τα κάνω πιά! Μέχρι 5-6 κολλήσεις, κόψε-ράψε και μερικά καλωδιάκα ok! γιατί μετά έρχονται οι εφιάλτες!! :lol2: :lol2: :lol2:

21st century breakdown...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, angel_grig

• GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
17/07/2014 06:50 #21424 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Commodore-ολογίες
Χρήστο ήταν πολύ μεγάλο "μανίκι" αλλά εδώ με έσωσε η λάμπα-φακός που πήρα από το πλαίσιο...

www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/eksoplism...-with-len-6022-8.htm

• chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
17/07/2014 08:03 #21425 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Commodore-ολογίες
προσωπική μου άποψη είναι ότι για κάθε ηλεκτρονικό είναι MUST η λάμπα-φακός! Είναι πολύ βολική και "πιανει" σε πολλά σημεία του πάγκου με την μέγγενη που έχει! :thumb:

21st century breakdown...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα