Ο μικρότερος c64 emulator

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s Συντάκτης θέματος
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
09/11/2015 11:32 #32953 από spyros.s
Ο μικρότερος c64 emulator δημιουργήθηκε από spyros.s
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, VincentGR, Mike Drosos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
09/11/2015 16:33 #32954 από VincentGR
Απαντήθηκε από VincentGR στο θέμα Ο μικρότερος c64 emulator
Υπάρχουν αρκετά σε αυτό το μέγεθος.
Το καλό σε αυτό είναι τα original joyports και φυσικά η λύση του πραγματικού και παμμέγιστου SID.

:bow: Ολ χέιλ δε ΣΙΝΤ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
09/11/2015 16:52 - 09/11/2015 17:02 #32956 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Ο μικρότερος c64 emulator
Καλή η προσπάθεια, αλλά δεν ενθουσιάζομαι με τέτοια αφού πιο πολύ μου μοιάζουν σαν αρπαχτές τυλίγοντας απλά έναν emulator (που διατίθεται δωρεάν) σε μια πλακέτα (άσχετο και το ότι πιστεύω γενικότερα ότι το "original" είναι ένα και δεν θέλω να ανακατεύω παλιά μηχανήματα με νέες τεχνολογίες). Γενικά μπορεί τεχνολογικά να έχει κάνει πολύ καλή και δύσκολη δουλειά ο κάθε δημιουργός σε πράγματα που δεν γνωρίζω και να του αξίζουν πολλά μπράβο, αλλά και πάλι αυτά με βρίσκουν αντίθετο λόγω της άποψης μου ότι αν θέλεις το μηχάνημα πάρε το original (εκτός και αν εξομοιώσουν τον ENIAC και με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπήρχε ο emulator δωρεάν για το κοινό και έτσι δεν θα γινόταν να το έχουμε διαφορετικά) :P

Οι emulators μπορούν να είναι και σε άλλα μηχανήματα π.χ. laptop, κινητά κτλ που και αυτά μπορούμε να τα συνδέσουμε και στις τεράστιες τηλεοράσεις, δεν χρειάζεται κάθε λίγο να βγαίνει κάποιος και να πατάει στις αναμνήσεις του καθένα βγάζοντας όπως συχνά βλέπουμε διάφορα παρόμοια π.χ. έναν emulator με blutooth και να βαράει κάτι τιμές που δεν αξίζει ούτε το ένα τρίτο της τιμής.

Επίσης αν αυτή η μόδα συνεχιστεί, τότε με αυτή τη λογική θα φτάσουμε στο σημείο σχεδόν για όλα τα ρετρό μηχανήματα (έστω για τους home micros) να βγαίνει από ένα αντίστοιχο "project" για το κάθε μηχάνημα (π.χ. μια πλακέτα ή ένα case για καλύτερη εμφάνιση με 2-3 έξτρα) αφού σχεδόν για όλα υπάρχουν τα μηχανήματα υπάρχουν emulators, και με αυτή τη λογική αν θέλαμε να αποκτήσουμε τα μηχανήματα για τις αναμνήσεις κτλ, τότε θα θέλαμε να αγοράσουμε δεκάδες τέτοια μηχανηματάκια που θα μας κόστιζαν πιο πάνω και από το να αγοράζαμε τα original μηχανήματα από το ebay και όλα αυτά απλά για να είχαμε έναν emulator σε "κουστούμι"...

Φυσικά θα υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις από τη δική μου, αφού ακόμα και αν κάποιος μπορεί να συμφωνεί στα περισσότερα που λέω, μπορεί να πει ότι ΟΚ, ας αγοράσω μόνο μια φορά το τάδε επειδή ήταν το αγαπημένο μου μηχάνημα, ή πιθανόν να αρέσουν σε πολλούς τέτοια πράγματα λόγω κάποιου ωραίου σχεδιασμού - ιδιαίτερα το συγκεκριμένο λόγω του μικρού του μεγέθους, θέμα προτιμήσεων είναι αυτά. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
09/11/2015 17:46 #32957 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Ο μικρότερος c64 emulator
ΑΝ μας περισσεύαν λεφτά, γιατί όχι ? Ακόμα ένα gadgetάκι να παίξουμε...Με τις παρούσες συνθήκες προτιμώ να διαθέσω τις λίρες και τα γρόσια μου να πάρω 2-3 ακόμη original Commodore(s) 64, παρά να δώσω για emulator ;) :yes:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mike Drosos, mastersly

• VincentGR
  • Το Άβαταρ του/της VincentGR
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • To blit, or not to blit?
Περισσότερα
09/11/2015 20:13 #32959 από VincentGR
Απαντήθηκε από VincentGR στο θέμα Ο μικρότερος c64 emulator
Έχετε δίκιο και οι δυο.
Τα emulators είναι εργαλεία για πολλούς λόγους όπως ταχύτητας και αρκετών πειραμάτων, ας μην ξεχνάμε και την εύκολη λύση.
Τα gadgets όμως καλά είναι και αυτά διότι τα μηχανάκια που αγοράζουμε εμείς τα βρίσκουμε ευκολότερα από τους άλλους γιατί είμαστε στο κουρμπέτι :dance2:
Τι κάνει όμως ένας που δεν ξέρει να ψάξει η να σεττάρει έναν emulator?
Τι θα κάνουμε εμείς όταν ξεμείνουν τα ανταλλακτικά?
Πλέον τα ρετρό μας λόγο ηλικίας ψοφάνε σαν τα κοτόπουλα δυστυχώς.

Ας υπάρχουν και αυτά για να τα εξελίσσουν και να μη ξεχαστεί το άθλημα.
Και σήμερα πιστεύω είναι χρήσιμα γιατί σίγουρα και εγώ γουστάρω το πραγματικό αλλά αν πας στο χωριό βρε αδερφέ η σε φίλο για επίσκεψη Σ/Κ καλό δεν είναι αυτό στη τσέπη με την SD από τον C64 με τα παρελκόμενα και το software?

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα