Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

1541 ULTIMATE / II

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros Συντάκτης θέματος
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
13/08/2014 17:53 - 13/08/2014 17:55 #21920 από glaros
1541 ULTIMATE / II δημιουργήθηκε από glaros

kerkyra2007 έγραψε: @geoannas

Βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα λίγο με το καινούργιο απόκτημα και πραγματικό είναι άπαιχτο.
Φοβερή ευκολία ακόμη και για παιχνίδια με παραπάνω από μία δισκέττα.
Φίλε μου όπως θα έχεις διαβάσει έχω τον 128D και έχω εγκαταστήσει με διακόπτες το jiffydos με διακόπτη για 64 mode και για 128 mode. Έχει jiffydos και το ενσωματωμένο 1571 (χωρίς διακόπτη).
Τώρα έχω ένα πρόβλημα, όταν είναι ενεργοποιημένο το jiffydos στον 64 δεν μπορώ να δώσω την εντολή για να απενεργοποιήσω το ενσωματωμένο 1571 για να τρέξω από το ultimate δισκέττες.
Κολλάει στην εντολή και δεν προχωράει. Με απενεργοποιημένο το jiffydos όλα γίνονται όπως πρέπει.
Το μυαλό μου είναι πολύ φωρτομένο και δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει αν και διάβασα τα άπειρα.
Ότι είναι συμβατό το ultimate με το jiffydos , ότι πρέπει να βαλώ τα JD images στην SD κάρτα αλλά δεν μπόρεσα τίποτα.
Έχεις κανένα καλό λινκ να διαβάσω να βρώ καμμιά άκρη?

GeoAnas έγραψε: Μήπως γίνονται conflict τα drives ?

To 1571 έχει μόνιμη διεύθυνση 8 , το ίδιο και το ultimate (A DRIVE=8, B DRIVE=9).

Δοκίμασε να βάλεις το 1571 στη θέση 10.
( commodore128.mirkosoft.sk/herdware.html )

Αν δεν γίνεται άσε το 1571 στην 8, και βάλε το Α drive του ULTIMATE στη θέση 9 και το Β drive απενεργοποίησε το εντελώς...(Μεσαίο πλήκτρο στο 1541 UII και μετά F2 για settings....)

www.1541ultimate.net/content/

www.1541ultimate.net/content/index.php?o...icle&id=42&Itemid=20

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα