Amiga 500 1MB - Monitors.

  • RickNotDangerous
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/08/2017 00:39 - 03/09/2017 22:24 #40095 από RickNotDangerous
Amiga 500 1MB - Monitors. δημιουργήθηκε από RickNotDangerous
Για σας παιδιά. Βασικά πριν λίγες μέρες πήρα μια Amiga 500 1 MB και έχω πρόβλημα με τα 3 TV monitors που την έχω συνδέσει. Αρχικά την σύνδεσα με RGB από Amiga σε scart σε 2 15" CRT η μια Philips και μια ακόμα αλλά και στις δυο που έτρεχα 2 games Legend of Kyrandia 1 και Elvira το 2 δεν γεμίζει η οθόνη Full Screen αλλά 1/2 με 1/3 τρίτο της οθόνης και βασικά δεν με ευχαριστεί και η Amiga 500 τότε που βγήκε με καμια 14 - 15 είχε. Και οι δυο TV έχουν μονο Scart. Δοκίμασα με μια LCD 27" HD ready και σε αυτή πιάνει "σχεδόν" όλη την οθόνη και είμαι cool μόνο που αρχίζει μια γραμμή από κάτω προς τα πάνω και φαίνεται και δεν μπορώ να παίξω έτσι τα 2 games. So μήπως οι οθόνες δεν κάνουν για την 500, μήπως πρέπει να πάρω ένα original Commodore Amiga monitor κάτι δεν πάει καλά με τα καλώδια ή μήπως αυτά τα 2 games τα βλέπει έτσι στις CRT.!? Btw το αρχικό σήμα με την δισκέτα είναι full screen.?? Και πριν ξεχάσω όταν έχω turn on την Amiga χωρίς disk μέσα κάνει ένα "θοριβακο", tik, tik κλπ. Πιστεύετε είναι normal αυτό. Sorry αλλά με το keyboard/Win μπορώ μονο να γράψω Greeklish.! Thanks in advance guys.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
27/08/2017 11:50 - 03/09/2017 22:25 #40097 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Amiga 500 1MB - Monitors.
[quote="RickNotDangerous"
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!
[/quote]

Καλορίζικη η "Φιλενάδα 500" !!! :clap1:
Για αυτά που λές δεν βάζεις και καμια φωτογραφία να έχουμε εικόνα και άποψη??? :wait:
Αν δεν κάνω λάθος... η LCD 27" HD ready έχει σύστημα για να κάνει full screen ενώ τα άλλα όχι.... προσωπικά θα σου πρότεινα το αυθεντικό monitor....
το "tik, tik klp" απο το Floppy Drive είναι έλεγχος του drive για δισκέτα, αν θες να μην το ακούς το λύνεις με 3 τρόπους... :armed:
1) άσε μια δισκέτα μέσα... (δεν προτείνετε) :sick:
2) υπάρχει utility που το περνάς και σταματάει αυτό το ενοχλητικό κλικ από τη μονάδα δισκέτας. ( Θα το βρεις εδώ ) :dance2:
3) Βάλε δυνατά την μουσική να μην το ακούς (προτείνετε αναλόγως μουσικής και ώρας) :electricgu:
Δική μου ερώτηση τώρα.... γιατί δεν μπορείς να γράφεις Ελληνικά από πληκτρολόγιο windows? :dry:

Συνημμένο αρχείο:

Ένας κομπιούτερ με νίκησε κάποτε στο σκάκι, αλλά δεν μπόρεσε να τα βγάλει πέρα μαζί μου στο kick boxing....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • RickNotDangerous
  • Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/08/2017 14:27 - 03/09/2017 22:29 #40099 από RickNotDangerous
Απαντήθηκε από RickNotDangerous στο θέμα Amiga 500 1MB - Monitors.
ScorpioGR ευχαριστώ για την απάντηση. :) Δεν κάνεις λάθος/ σχεδόν full screen κάνει η LCD και πρέπει να γεμίζει την οθόνη 15"/20" που είναι μια χαρά αλλά δεν ξέρω αν τα έχει παίξει η TV αυτή διότι κάνει μια παχιά γραμμή που αρχίζει από το κάτω μέρος και πάει πάνω και επαναλαμβάνεται αυτό και δεν μου αρέσει έτσι.! Ναι αν όπως το λες το original monitor δουλεύει σωστά fullscreen θα ψάξω να το βρω.? Και thanks again διότι νόμιζα ότι έχει πρόβλημα η Amiga με τον θόρυβο tik κλπ αλλά όπως μου πες δεν είναι πρόβλημα so i am cool και δεν με ενοχλεί όταν παίζω δεν ακούγεται. Τώρα στο Ebay που κοίταξα ή προβληματικά είναι τα original monitor και τα πουλάνε με κουσούρι και είναι και πολλά τα έξοδα αποστολής και δεν συμφέρει και θα είναι και ταλαιπωρία κουβάλημα/taxi κλπ.! Αν μπορούσα να βρω εδώ Greece ένα monitor θα ήτανε το καλύτερο.! Μήπως σου περισσεύει κανένα monitor σε καλή κατάσταση εννοείτε και λεφτά στα χέρια μου θα χω 15 - 20 September να αγοράσω.!?? Και αν έχεις να μου το κράταγες.!? Η καμιά TV CRT 15" που έχεις δοκιμάσει και είναι μια χαρά Full screen τα games.!? Είχα τα win 7 και έγγραφα μια χαρά Greek με alt/swift αλλά έκανα upgrade με τα Win10 και δεν μπορώ να γράψω Greek.!??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ScorpioGr
  • Το Άβαταρ του/της ScorpioGr
  • Premium Member
  • Premium Member
Περισσότερα
27/08/2017 19:58 #40100 από ScorpioGr
Απαντήθηκε από ScorpioGr στο θέμα Amiga 500 1MB - Monitors.
Monitor "Δυστυχώς" δεν έχω... και εγώ ψάχνω ένα Commodore 1084 ή S (αν βρεις τίποτε πες μου!!!)
όσο για τα Ελληνικά.....έτσι θα βάλεις Ελληνικά στα win 10...

Συνημμένο αρχείο:

Ένας κομπιούτερ με νίκησε κάποτε στο σκάκι, αλλά δεν μπόρεσε να τα βγάλει πέρα μαζί μου στο kick boxing....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.383 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos