Topic-icon Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV

• anemobill
  • Το Άβαταρ του/της anemobill Συντάκτης θέματος
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
26/09/2017 22:30 - 27/09/2017 00:57 #40209 από anemobill
Να καλησπερίσω όλα τα μέλη και τους διαχειριστές και να θέσω το ερώτημά μου ώστε αν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει. Μετά από 20 χρόνια που είχα το τρελό αυτό απωθημένο, επιτέλους αγόρασα μια Amiga 500 μεταχειρισμένη αλλά πλήρως λειτουργική, δυστυχώς χωρίς το monitor της. Έχω στο σπίτι όμως μια οθόνη LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV. Έχω διαβάσει γενικότερα μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο ότι μια τέτοια οθόνη που είναι Full HD, αν υπάρξει ο αντάπτορας που μετατρέπει το 23πινο αρσενικό της Amiga σε 15πινο VGA, μπορεί να συνδεθεί με επιτυχία και ήθελα να έχω και τη δική σας άποψη γιατί είναι το μόνο που μένει για να μπορέσω να έχω εικόνα. Έχω βρει να αγοράσω αυτό το ανταπτοράκι και με λογική τιμή θεωρητικά λύνω το πρόβλημα και απολαμβάνω Amiga και τις παιχνιδάρες που έχω στα χέρια μου. Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει υπεύθυνα αν θα είμαι κομπλέ με τον αντάπτορα αυτόν? Έχω βρει και 2 βίντεο στο you tube που δείχνουν ότι με αυτό το ανταπτοράκι λύνεις το θέμα. Το πρώτο βίντεο είναι αυτό
και το δεύτερο είναι αυτό

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
26/09/2017 23:39 - 27/09/2017 00:40 #40210 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV
Καλησπέρα.

Όχι δεν θα είσαι κομπλέ.
Με τον αντάπτορα που είδες στα βίντεο θα μπορείς να βλέπεις μόνο τις αναλύσεις του Workbench.
Όταν θα τρέχεις παιχνίδια δεν θα βλέπεις τίποτα στην οθόνη.

Και τα 2 βίντεο έχουν συγκεκριμένα μοντέλα LCD οθονών που μπορούν κατ' εξαίρεση να απεικονίσουν και αναλύσεις WB και παιχνιδιών.
Αυτό συμβαίνει επειδή μπορούν να διαχειριστούν βίντεο σήμα τόσο των 31KHz όσο και των 15KHz.
31KHz σήμα δίνει η Amiga όταν απεκονίζει το WB.
15KHz σήμα δίνει όταν τρέχει παιχνίδια.

LCD VGA οθόνες που δέχονται και τις 2 συχνότητες είναι εξαιρετικά σπάνιες.
Από ότι διάβασα στο manual της δικής σου, υποστηρίζει από 30KHz έως 83KHz και αυτό σημαίνει ότι μόνο το WB θα βλέπεις.

Η δική μου γνώμη είναι να μην αγοράσεις αυτόν τον αντάπτορα.
Η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις ένα RGB to SCART καλώδιο.
Με αυτό θα μπορείς να βλέπεις και τις δύο συχνότητες στην οθόνη σου.
Κοστίζει και τα μισά λεφτά.
Μπορείς να το αγοράσεις από εδώ
http://www.ebay.com/itm/Amiga-RGB-Video-Audio-Scart-Cable-1-5-Meter-/272382729508?hash=item3f6b469d24:g:-6sAAOSwjRpZQPsc
Έχω αγοράσει από τον ikonsgr τέτοιο καλώδιο και δουλέυει θαυμάσια.
Αν δεν θες ebay υπάρχει και εδώ
http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?cPath=50&products_id=226

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, glaros

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
26/09/2017 23:39 #40211 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV
Καλή αρχή φίλε μου,
Με αυτό τον αντάπτορα μπορείς να συνδεσεις την amiga στο μονιτορ αλλά το πιό πιθανό είναι ότι δεν θα δεις εικόνα.
Τα μοντερνα μονιτορ παίζουν από 31ΚΗΖ οριζόντια σάρωση και επάνω ενώ η amiga native θέλει 15 ΚΗΖ.
Πράγματι υπάρχουν μοντερνα μονιτορ που πιανουν και αυτή την συχνότητα αλλά είναι πολύ λίγα.
Εδώ έχει μία λίστα με αυτά τα μόνιτορ :http://15khz.wikidot.com.
Καλύτερα θα ήταν να αγοράσεις ένα καλώδιο rgb(amiga) σε scart που πιστεύω η τηλεόρασή σου να έχει και 99% θα απολαύσεις την amiga και πάλι.
Καλή επιτυχία

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• anemobill
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/09/2017 00:35 #40212 από anemobill
Απαντήθηκε από anemobill στο θέμα Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV
Φίλε μου Άλεξ σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω πάθει πλάκα γιατί πριν λίγο βρήκα τον ikonsgr στο ebay και το έχει 9.50 ευρώ το καλωδιάκι. Τώρα λοιπόν που μου το επιβεβαιώνεις και εσύ όπως και το παλικάρι από κάτω στην άλλη απάντηση που έλαβα, θα το αγοράσω και θα καώ για μήνες με την Amigara μου χαχαχαχαχα Μου λείπουν κάποια παιχνιδάκια βέβαια όπως το Shinobi, το Bubble Bobble και δυο τρία ακόμη οπότε αν ξέρουμε πώς μπορώ να τα βρω και αυτά με ενημερώνεις. Και πάλι σ'ευχαριστώ θερμά να είσαι καλά!!!:veryhappy:

• anemobill
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
27/09/2017 00:36 #40213 από anemobill
Απαντήθηκε από anemobill στο θέμα Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV
Κερκυράρα σ'ευχαριστώ και εσένα πάρα πολύ. Να είσαι καλά και να έχουμε υγεία παιδιά να χαιρόμαστε τα vintage μας!!!!!!!

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
28/09/2017 10:57 #40216 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Σύνδεση Amiga 500 με LG FLATRON M2262DP 22 Full HD LCD Monitor TV
ikonsgr με κλειστά μάτια.
Κάνει παπάδες και με χαμηλές τιμές :thumbup:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα