Topic-icon CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU

Περισσότερα
10/08/2017 07:32 - 10/08/2017 07:34 #40021 από Dark_Knight
Dark_Knight δημιούργησε το θέμα: CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU
Καλημερα, θα ηθελα να απευθυνω μια ερωτηση σε αλλους κατοχους CPC 6128 που εχουν κανει το ιδιο, καθως και σε αλλα μελη που γνωριζουν την συγκεκριμενη περιπτωση.

Οπως αρκετοι, ετσι και γω χρησιμοποιησα ενα τροφοδοτικο PC για το εσωτερικο floppy και τον amstrad, με τασεις εξοδου 5.14V και 12.3V στο καθε rail αντιστοιχα. Ομως, οταν ο amstrad δουλευει με τα 5V του PSU, κανει "νερα" και σκοτεινιασματα (σαν πτωση τασης), ενω οταν του δωσω τα 5V απο την οθονη, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μετρωντας τις τασεις εισοδου εσωτερικα του amstrad, ειδα οτι απο τα 5.14V του PSU στο μηχανημα φτανουν 4.75, ενω τα 5.32V της οθονης γινοντουσαν 5V ακριβως.

Θελω να πιστευω οτι ενα τροφοδοτικο πισι με ονομαστικη αποδοση 400W, ΟΣΟ χαλια και να ειναι, δεν θα πρεπε να παρουσιαζει τετοια πτωση. Δοκιμασα και με μετασχηματιστη τοιχου στα 5V/2.5A και παρουσιαζει ακριβως το ιδιο συμπτωμα.Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτη την συμπεριφορα? Μπορω να βρω τροφοδοτικο που να δινει 5.2-5.3V?
Τελευταία διόρθωση: 10/08/2017 07:34 από Dark_Knight.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10/08/2017 10:36 #40023 από Pluto63
Pluto63 απάντησε στο θέμα: CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU
Έχεις βάλει αντίσταση στο rail των 5v του τροφοδοτικου PC? Να έχει πτώση τάσης στα 5v με το 1 ampere που τραβάει ο amstrad είναι άκρως απίθανο. Διαφορετικά τα έχουν παίξει οι πυκνωτές του psu.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

Περισσότερα
10/08/2017 11:28 #40024 από konc
konc απάντησε στο θέμα: CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU
Αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με ένα φτηνιάρικο κινεζο-μετασχηματιστή. Όταν διάβαζε το drive είχε εμφανή πτώση τάσης. Βασικά όλη η οθόνη γινόταν ένα drive led :P
Στο ακριβώς ίδιο μηχάνημα όμως με PC τροφοδικό είναι "ακούνητο", δεν κάνει το παραμικρό.
Μήπως να δοκίμαζες, έστω στον αέρα/πρόχειρα, ένα άλλο τροφοδοτικό? Θα δείξει αμέσως αν φταίει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ή όχι.

Περισσότερα
10/08/2017 13:19 - 10/08/2017 13:22 #40025 από Dark_Knight
Dark_Knight απάντησε στο θέμα: CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU

Pluto63 έγραψε: Έχεις βάλει αντίσταση στο rail των 5v του τροφοδοτικου PC? Να έχει πτώση τάσης στα 5v με το 1 ampere που τραβάει ο amstrad είναι άκρως απίθανο. Διαφορετικά τα έχουν παίξει οι πυκνωτές του psu.

Δεν βλεπω να υπαρχει πουθενα καποια αντισταση, γι αυτο και δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται η πτωση μεταξυ τροφοδοτικου και amstrad. Οπως προανεφερα, δοκιμασα 2 τροφοδοτικα (1 τοιχου και ενα pc) με ταση εξοδου 5.14V και εχω και στα δυο το ιδιο συμπτωμα. Το πολυμετρο δεν εμφανιζει καποια ορατη πτωση κατα την λειτουργια, εκτος αν το ψηφιακο πολυμετρο δεν μπορει να την εντοπισει. Απλα μου προξενει εντυπωση που αρκετοι στο internet χρησιμοποιουνε μετασχηματιστες τοιχου οσο και τροφοδοτικα PC και κανεις δεν αναφερει καποιο συμπτωμα.

konc έγραψε: Αντιμετώπισα το ίδιο θέμα με ένα φτηνιάρικο κινεζο-μετασχηματιστή. Όταν διάβαζε το drive είχε εμφανή πτώση τάσης. Βασικά όλη η οθόνη γινόταν ένα drive led :P
Στο ακριβώς ίδιο μηχάνημα όμως με PC τροφοδικό είναι "ακούνητο", δεν κάνει το παραμικρό.
Μήπως να δοκίμαζες, έστω στον αέρα/πρόχειρα, ένα άλλο τροφοδοτικό? Θα δείξει αμέσως αν φταίει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ή όχι.

Η μοναδικη περιπτωση στην οποια τα πραγματα ηταν κααααααπως καλυτερα (αλλα οχι 100% οκ) ηταν με ενα τροφοδοτικο που ειχα παλιοτερα, το οποιο εβγαζε 5.26V στο rail των 5V, το οποιο ομως εκαψα απο βραχυκυκλωμα :banghead: Σε οτιδηποτε μου δινει ταση εισοδου κατω απο 5.2V αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Το δικο σου τροφοδοτικο ποσο βγαζει στο rail των 5V? Λες ο amstrad μου να ειναι φαγανας και να θελει παραπανω ρευμα?:woohoo:
Τελευταία διόρθωση: 10/08/2017 13:22 από Dark_Knight.

Περισσότερα
10/08/2017 18:36 #40026 από konc

Dark_Knight έγραψε: Η μοναδικη περιπτωση στην οποια τα πραγματα ηταν κααααααπως καλυτερα (αλλα οχι 100% οκ) ηταν με ενα τροφοδοτικο που ειχα παλιοτερα, το οποιο εβγαζε 5.26V στο rail των 5V, το οποιο ομως εκαψα απο βραχυκυκλωμα :banghead: Σε οτιδηποτε μου δινει ταση εισοδου κατω απο 5.2V αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Το δικο σου τροφοδοτικο ποσο βγαζει στο rail των 5V? Λες ο amstrad μου να ειναι φαγανας και να θελει παραπανω ρευμα?:woohoo:

Εννοείς να το έχω μετρήσει μέσα στον Amstrad? Αν ναι, δεν το έχω κάνει γιατί δεν είχα λόγο και δεν έχω και ιδέα που ακριβώς πρέπει να μετρήσω. Αν εννοείς το τροφοδοτικό μόνο του να το κάνω. Πάντως δεν είναι σημάδι "καλού τροφοδοτικού" το να ξεφεύγει αρκετά από τα 5V και κάτι ψιλά.

Να ρωτήσω, το φαινόμενο συμβαίνει όταν διαβάζει/γράφει το drive ή καμία σχέση? Πότε βλέπεις την πτώση δηλαδή? Συνέχεια, σε τυχαίες στιγμές, όταν κάνει κάτι συγκεριμένο...

Περισσότερα
10/08/2017 19:59 - 10/08/2017 20:01 #40027 από Dark_Knight
Οσον αφορα τη μετρηση, απευθυνομαι στο τροφοδοτικο μονο του και θα βοηθουσε πολυ αν μπορουσες να το κανεις. Το φαινομενο συμβαινει κυριως σε τυχαιες στιγμες, κυριως οταν παιζω καποιο παιχνιδι (ποτε στην basic) και καποιες φορες οταν διαβαζει το floppy. Επισης δοκμασα να δωσω ρευμα στο floppy απο αλλη πηγη αλλα το προβλημα παρεμεινε
Τελευταία διόρθωση: 10/08/2017 20:01 από Dark_Knight.

Περισσότερα
10/08/2017 23:18 #40028 από Pluto63
Pluto63 απάντησε στο θέμα: CPC 6128: Διαφορα στο voltage απο εξωτερικο PSU
Την αντίσταση πρέπει να την βάλεις εσυ μέσα στο τροφοδοτικό του PC δες το βίντεο που ποσταρα στο universal τροφοδοτικό για το πως μετατρέπεται εάν δεν έχει μπει η αντίσταση δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά. Όσο για τα βόλτς υπάρχει ένα +- 10% tolerance όποτε και με λίγο λιγότερα η περισσότερα παίζει το ίδιο. Απλά η τάση δεν πρέπει να πέφτει.

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Περισσότερα
12/08/2017 09:11 #40036 από konc

Dark_Knight έγραψε: Οσον αφορα τη μετρηση, απευθυνομαι στο τροφοδοτικο μονο του και θα βοηθουσε πολυ αν μπορουσες να το κανεις. Το φαινομενο συμβαινει κυριως σε τυχαιες στιγμες, κυριως οταν παιζω καποιο παιχνιδι (ποτε στην basic) και καποιες φορες οταν διαβαζει το floppy. Επισης δοκμασα να δωσω ρευμα στο floppy απο αλλη πηγη αλλα το προβλημα παρεμεινε

5.20 το ένα και 5.16 ένα άλλο. Και με τα δύο, χωρίς καμία άλλη αλλαγή είναι 100% σταθερό και το λέω με μεγάλη σιγουριά καθώς έχω περάσει χρόνο με το μηχάνημα. Θα έλεγα να μην ασχολείσαι με την τάση του τροφοδοτικού, αφού του αρκεί ώστε να δείχνει σταθερή εικόνα κάποιες στιγμές, του αρκεί. Το θέμα είναι γιατί πέφτει. Μήπως το θέμα δεν είναι το τροφοδοτικό αλλά ο ίδιος ο Amstrad ή το καλώδιο σε scart τελικά?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR

Περισσότερα
13/08/2017 08:24 #40044 από Dark_Knight
Το καλωδιο σε σκαρτ αποκλειεται να ειναι γιατι ακριβως το ιδιο κανει και να κουμπωσω την δικη του οθονη (σαν εικονα, η τροφοδοσια ειναι απο το psu). Τωρα αν φταιει η amstrad θα σε γελασω.... Καποια στιγμη που δεν θα βαριεμαι θα δοκιμασω και την ιδεα του pluto και βλεπουμε. Αν στο μεταξυ πεσει στα χερια μου και κανενα atx ακομα καλυτερα

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.352 δευτερόλεπτα