Εξοπλισμός για πέρασμα dsk σε κανονική 3 ινστών amstrad disk

• skylas
  • Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
19/12/2020 13:56 #46868 από skylas
Καλημέρα στην ομάδα,

Ήθελα να ρωτήσω να έχει κάποιος τον εξοπλισμο hardware για να μπορέσει να περάσει dsk file σε κανονική δισκέτα 3 ιντσών amstrad, και αν έχει δισκέτες.

Δισκέτες έχω αν δεν υπάρχουν, λογικά σίγουρα δουλεύουν κάποιες.
Βασικά θα ήθελα να έχω συλλεκτικά τα παιχνίδια που έχω φτιάξει στο site μου σε 1-2 κανονικές δισκέτες τουλάχιστον. Αν βρεθούν κ άλλες, ακόμα καλύτερα. amstradsakis.blogspot.com

Όποιος μπορεί να το αναλάβει, ας γράψει εδώ ή ας στείλει στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., επί πληρωμή φυσικά.

Σάκης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
19/12/2020 19:44 #46870 από kokkiklhs
Υποθέτω ότι αν έχεις ένα 6128 με 3" εσωτερικό drive A και ένα gotek με καλωδιοταινία για εξωτερική σύνδεση ως drive B, αλλάζοντας τα DSK και με τη βοήθεια κάποιου αντιγραφικού όπως το discology, μπορεί να γίνει...
Δεν το έχω κάνει προσωπικά, διότι τα Amstrad δεν είναι το φόρτε μου, αλλά π.χ. σε Amiga γίνεται μια χαρά και είναι πολύ απλό και εύκολο...
Το μόνο "μείον" ότι πρέπει όλα να γίνουν σε πραγματική ταχύτητα, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνει πιο γρήγορα, αν και δεν το νομίζω, εφ'όσον θέλεις εγγραφή σε αληθινή 3" δισκέτα...
Αφού έχεις δισκέτες, αν δεν έχεις ήδη gotek με FlashFloppy, αξίζει να πάρεις ένα για αυτή τη δουλειά, με 20 ευρά φέρνεις από τον Κινέζο. Βρες και μια καλωδιοταινία από κάνα παλιό 286-386 και είσαι κομπλέ!!!
Δοκίμασε την ιδέα και πες μας, πιστεύω ότι θα δουλέψει μια χαρά, κι αν σου πάει καλά φτιάξε κι εδώ ένα φωτορομάντζο να μας εξηγείς τι έκανες και πώς, θα έχει ενδιαφέρον για όσους δεν έχουν ιδέα από αυτά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, skylas

• konc
  • Το Άβαταρ του/της konc
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
20/12/2020 12:24 #46874 από konc
Ακριβώς, πιο ο τρόπος είναι συνδέοντας εξωτερικά ένα 3.5" drive και κάνοντας την αντιγραφή στον ίδιο τον Amstrad. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και πωλούνται και έτοιμα τέτοια καλώδια. Φυσικά πρέπει ήδη να έχεις ήδη γράψει το dsk στην 3.5" δισκέτα σε κάποιο PC με κατάλληλο floppy (όχι USB)

Εφόσον βέβαια μπεις στη διαδικασία του εξωτερικού drive, μπορείς πάντα να τα τρέχεις κατευθείαν από εκεί χωρίς να τα γράψεις στην 3", εκτός αν θέλεις να αφαιρέσεις το 3.5" μετά και να μείνεις με το 3" για το original feeling
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, kokkiklhs, skylas

• skylas
  • Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
20/12/2020 20:08 #46876 από skylas
Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εχω παραγγηλει κατι καλωδια, δυστυχως εχω μονο floppy usb, δεν εχω καταλαβει τι θα συνδεσω και πως ακριβως, αλλα εχω παρει μια ιδεα!
Πιστευω οτι μολις τα δω θα καταλαβω!
Θα φανει! Προς το παρον περιμενουμε τους κουριερ...!

• skylas
  • Συντάκτης θέματος
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
16/01/2021 20:36 #46965 από skylas
Τελικά φτιάχτηκε το original θηρίο πληκτρολογιο και drive, και με extra gotek usb μπόρεσα και έφτιαξα 2 δισκετες με τα παιχνιδια μου!
Γενικώς οι δισκέτες που ειχα είναι πολύ χαλια τελικα, όμως μου προτειναν ευτυχως το multi mark και ψιλοκανει δουλεια!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.340 δευτερόλεπτα