Topic-icon Windows 93 :)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
07/03/2015 14:24 - 07/03/2015 14:31 #27254 από Fotis_KFOR
Windows 93 :) δημιουργήθηκε από Fotis_KFOR
Μπορεί να μην κυκλοφόρησε η microsoft έκδοση windows 93, αλλά ένας προγραμματιστής αποφάσισε για συναισθηματικούς μάλλον σκοπούς αλλά και για να κάνει λίγο χαβαλέ, να μας θυμήσει πώς ήταν τα πράγματα περίπου στις αρχές του 1990 και έτσι έστησε χρησιμοποιώντας Java ένα λειτουργικό σύστημα στο internet που το ονόμασε windows 93.

Μπορεί να τρέξει σε όλους τους browsers, για να σας θυμίσει στο περίπου πώς ήταν τα Windows.

Περιέχει διάφορες συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας, το κλασικό παιχνίδι πασιέντζα, ένα κάδο ανακύκλωσης και διάφορα άλλα σχετικά πράγματα. Δεν περιλαμβάνει τον Internet Explorer, αλλά διαθέτει τον Cat Explorer.

Υπάρχουν φήμες για πολλά κρυμμένα χαρακτηριστικά αλλά και κάποια παράξενα (θα το καταλάβετε απλά όταν ακούσετε το logon sound), οπότε μπορείτε όσοι θέλετε να εξερευνήσετε πιο προσεκτικά το όλο σύστημα :cheer:

Μπορείτε να δείτε τα "Windows 93" εδώ :

www.windows93.net/
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, arislab, VincentGR, vovolas, Amstrad1981, alex76gr, johnk10, aidivn, kazas, dukepapas, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• DUser1
  • Το Άβαταρ του/της DUser1
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/03/2015 14:30 - 07/03/2015 21:56 #27256 από DUser1
Απαντήθηκε από DUser1 στο θέμα Windows 93 :)
Απίθανο! :cheer:

Cloud OS το λειτουργικό του μέλλοντος!

Πιστεύω ότι σε λίγα χρονια έτσι θα είναι τα OS, cloud OS στο internet και εμείς θα αγοράζουμε μόνο τις συσκευές!

:thanx: Φώτης!

• johnk10
  • Το Άβαταρ του/της johnk10
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
07/03/2015 16:49 - 07/03/2015 17:31 #27261 από johnk10
Απαντήθηκε από johnk10 στο θέμα Windows 93 :)
καλο αλλα ...... για πολλα κιλα γελια και για κλαματα ταυτοχρονα....Ο τυπος παντως ρε Φωτη δεν παει καλα, ακου για συναισθηματικους σκοπους. Για να θυμηθουμε τα νευρα εκεινης της εποχης, μαλλον γι' αυτο το εβγαλε ... Εγω θελω να ξεχασω παντως εκεινη την μαυρη περιοδο των λειτουργικων της microsoft κι οτι αλλη πατατα, για να μην πω τιποτε αλλο, που ακολουθησε μετα...(βλεπε '95, '98 win millenium, vista-σβηστα) .... :) :) :)

Windows 10 Pro 64-bit
Memory: Corsair 32GB DDR3 1600MHZ
Motheborard: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Processor: Intel Core i7-3770K Processor
Graphic Card: Gigabyte GeForce GTX Titan X 12GB
Creative Sound BlasterX AE-5
Speaker: Logitech Z-5500
Hard Disc: Western Digital WD15EADS (1.5TB) SATA-300
Power Supply: Corsair TX850W
Keyboard and Mouse: Logitech G110 & Logitech G502 Proteus Spectrum
MonitorHD: Hewlett Packard LP-3065 (30'' inch)

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
07/03/2015 19:08 - 07/03/2015 19:09 #27264 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Windows 93 :)
Γιάννη, εγώ χωρίς να θέλω να υπερασπίζομαι τη microsoft, έχω καραβολευτεί με τα Windows 7, αλλά και σαν pcάκιας που είχα για αρκετό καιρό τα win98SE (όχι τα πρώτα), αργότερα τα XP και τώρα τα 7 θυμάμαι λίγες μπλε οθόνες στα 98SE, ελάχιστες εως καθόλου στα ΧΡ και καθόλου στα 7.

Συμφωνώ όμως απόλυτα για τα millenium και τα vista που όντως ήταν αποτυχία και είχαν πάρα πολλά προβλήματα, ειδικά τα millenium θυμάμαι τα λέγαμε "μουρλένιουμ". Βέβαια δεν χρησιμοποίησα κάποιο από αυτά τα λειτουργικά, αλλά όπως είπα τα win98SE / XP / 7.

Απλά γνώμη μου είναι ότι ειδικά αυτό με τις μπλε οθόνες έχει περάσει κάπως μηχανικά σε αρκετό κόσμο και με το που ακούνε "windows" αμέσως κοροιδεύουν ή κάνουν αστεία για μπλε οθόνες κτλ.

Εγώ πιστεύω ότι ναι μεν τα windows είχαν και ίσως ακόμα έχουν τα θέματά τους, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία τα χρησιμοποιούσαν / χρησιμοποιούνε και προσφέρουν ευκολία για την καθημερινότητα του χρήστη και μάλιστα ειδικά από τα Win 7 στο θέμα της ασφάλειας αλλά και των κολλημάτων κτλ βελτιώθηκαν πάρα πολύ αφού και κάποιοι φανατικοί "εχθροί" των windows είπαν καλά λόγια.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια και πάντα φιλικά, ο καθένας επιλέγει ότι τον βολεύει για τις ανάγκες του κτλ :cheer:

ΥΓ : Ζήτω ο Billάκος :tease2:

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/03/2015 19:47 #27269 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Windows 93 :)
Το πιστέυετε δεν το πιστεύετε, τον ήχο του Playstation έχω βάλει και εγώ στην εκκίνηση των XP.

Πολύ ωραία δουλειά έχει κάνει πάντως.

Μπείτε στο C:/files/documents/private :tease2:

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D

• kerkyra2007
  • Το Άβαταρ του/της kerkyra2007
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • Άπορος AmigaFun
Περισσότερα
07/03/2015 19:53 #27270 από kerkyra2007
Απαντήθηκε από kerkyra2007 στο θέμα Windows 93 :)
Μην ξεχνάμε ότι αν δεν υπήρχε η microsoft δεν θα είχαμε δεί λειτουργικό στα ελληνικά.....

AMIGA 1200 3.1 /BLIZZARD 1230/50/32 MB IDE/CF/HD/CD/LS120/ZIP100 / INDIVISION AGA MK2CR / COMMODORE MONITOR 1084 S / AMIGA MULTISCAN MONITOR / ATARI 520 STE 4MB TOS 1.06 /ICD ASCI2SCSI HD 6GBX2 /COSMOSEX-MICROCOSMOS/ COMMODORE 128D JIFFYDOS /COMMODORE 64C / 1541 ULTIMATE / ZX SPECTRUM 48+ DIVIDE+KEMPSTON/ ATARI 800XL / SIO2SD/ ORIC ATMOS Soon with Floppy interface ;)

• johnk10
  • Το Άβαταρ του/της johnk10
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
07/03/2015 20:26 - 07/03/2015 20:33 #27271 από johnk10
Απαντήθηκε από johnk10 στο θέμα Windows 93 :)
Φωτη, συμφωνω οτι τα win 7 ειναι οτι πιο καλυτερο εχει υπαρξει μεχρι τωρα αλλωστε κι εγω αυτα εχω και δεν σκοπευω να τ΄ αλλαξω αν δεν βγει κατι καλυτερο...Εγω για τις παραπανω εκδοσεις των win μιλαω και ειδικα των win millenium που ηταν και η πιο αποτυχια της microsoft καθως ενα απο τα μεγαλα καραγιοζιλικια που ειχε, ηταν να αντιγραφει μετα το system restore που εκανες γιατι συνηθως κρεμαγε το συστημα, να περναει και ολους στους ιους, που εσυ ο ιδιος ηδη ειχες αφαιρεσει πολυ πιο πριν. Super,,,, εεεεεεεε????? ! !!!!!!!!!! :)

Υ.Π....Δεν ειναι τυχαιο με ολα αυτα που ειχα δει να το ειχα γυρισει τοτε στις κονσολες. :)

Windows 10 Pro 64-bit
Memory: Corsair 32GB DDR3 1600MHZ
Motheborard: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Processor: Intel Core i7-3770K Processor
Graphic Card: Gigabyte GeForce GTX Titan X 12GB
Creative Sound BlasterX AE-5
Speaker: Logitech Z-5500
Hard Disc: Western Digital WD15EADS (1.5TB) SATA-300
Power Supply: Corsair TX850W
Keyboard and Mouse: Logitech G110 & Logitech G502 Proteus Spectrum
MonitorHD: Hewlett Packard LP-3065 (30'' inch)

• aidivn
  • Το Άβαταρ του/της aidivn
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
07/03/2015 20:43 #27272 από aidivn
Απαντήθηκε από aidivn στο θέμα Windows 93 :)
:laugh4: :laugh4: :laugh4:
Πολύ καλή δουλειά!
Θέλει αρκετό ψάξιμο.

• kazas
  • Το Άβαταρ του/της kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
09/03/2015 20:40 #27366 από kazas
Απαντήθηκε από kazas στο θέμα Windows 93 :)
Να πούμε βέβαια ότι δεν πρόκειται για κάποιο πραγματικό λειτουργικό σύστημα αλλά μια java εφαρμογή που μοιάζει στην εμφάνιση με τα λειτουργικά συστήματα Windows 9.x

Αυτό βέβαια δεν μειώνει καθόλου την δουλειά του προγραμματιστή και του αξίζει ένα μεγάλο μπράβο και μόνο που ασχολήθηκε.

Τώρα για την Microsoft καλύτερα να μην πω την γνώμη μου :whistle:

Αλλά επειδή δεν κρατιέμαι θα την πω :P

Την Microsoft δεν πρέπει να την κρίνουμε από την ποιότητα του λειτουργικού της συστήματος (που στις τελευταίες εκδώσεις του είναι πράγματι πολύ καλή) αλλά για τις πρακτικές που ακολούθησε όλα αυτά τα χρόνια για να φτάσει εδώ που είναι σήμερα.

Θα ξαναγράψω και μια ατάκα μου που είχα γράψει και εδώ

"Α ρε Gary γιατί δεν πείρες τα 200 χιλιάρικα που σου έδινε τότε η μεγάλη κυρία (IBM) και μας καταδίκασες να ζήσουμε σε ένα wintel κόσμο." :(

• Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
Περισσότερα
09/03/2015 22:06 #27369 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Windows 93 :)
Δεν μπορώ και δεν θέλω να υποστηρίξω την microsoft στα περί οικονομικά / διευθυντικά / λογιστικά / πρακτικές κτλ που έχει κάνει αφού σίγουρα σαν εταιρεία κολοσός δεν θα είναι άγια.

Επίσης ειδικά για κάποιες πολύ υψηλές τιμές σε πακέτα office, ή σε υψηλές τιμές για Licences σε εταιρείες κτλ το έχω γράψει και εδώ ότι δεν συμφωνώ και τα κατακρίνω εννοείται αφού θα έπρεπε να ήταν φθηνότερα κατά τη γνώμη μου.

Απλά αυτά δεν "μπερδεύουν" τη σκέψη μου στο να απομονώσω και κάποια ωραία πράγματα από όλα αυτά όπως π.χ. θαυμάζω τον Bill Gates που από ένας "σπασίκλας πιτσιρικάς" έκανε το όνειρο του πραγματικότητα και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που έγινε και ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο (δεν το λέω λόγω του χρήματος αλλά λόγω αυτού που κατάφερε στον κόσμο της πληροφορικής). Επίσης και από δωρεές δίνει πάρα πολλά για έρευνες, φάρμακα κτλ που σίγουρα είναι και αυτό καλό. :)

Επίσης και με τα windows αφού προσωπικά τα χρησιμοποιώ και κάνω ευχάριστα τη δουλειά μου, πάλι δεν με εππηρεάζει το μηχανικό "μπλε οθόνες" που λένε οι περισσότεροι σαν καραμέλα στο άκουσμα της λέξης "windows" (και μετά πάνε στο pc τους που χρησιμοποιούν windows), αφού σκέφτομαι λογικά και πρακτικά και αφού είμαι ΟΚ με τη χρήση τους - μου φτάνει. :cheer:

• alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
09/03/2015 23:32 #27387 από alex76gr
Αυτή τη στιγμή, σε ένα παράλληλο σύμπαν, καθόμαστε και βρίζουμε τον Gary Kildall αναθεματίζοντας την ώρα και την στιγμή που υπέγραφε με την ΙΒΜ, καταδικάζοντας όλους εμάς στην χρήση Intel μηχανημάτων με CP/M λειτουργικά.

Όλοι έχουμε να πούμε μια καλή κουβέντα για τον χαρισματικό Bill Gates και το μικρό θαύμα τεχνολογίας που είχε δημιουργήσει, το DOS.
Ποιός μπορεί να φανταστεί τι θα γινόταν αν τελικά κατάφερνε να κλείσει συμφωνία με την IBM...

Παραπονιόμαστε για την Commodore ότι πλέον λανσάρει μηχανήματα που είναι περισσότερο "της μόδας" αντί να είναι πρακτικά.
Μπουχτίζουμε με το AmiAmp και τα απανωτά updates που απαιτεί κάθε φορά που bootάρουμε το Amiga OS 10.
Παρ' όλα αυτά το πολύχρωμο check mark έχει καταφέρει να κρατάει ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της παγκόσμιας αγοράς υπολογιστών.

Την ίδια στιγμή αναπολούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε με τα Macintosh της Apple.
Ένας μικρός αλλά αφοσιωμένος αριθμός Ελλήνων χρηστών προσπαθεί να κρατήσει την ανάμνηση του Macintosh ζωντανή μέσω των fora Macintoshhellas και Macintoshplanet.
Με νοσταλγία αναπολούμε τις μέρες εκείνες που βλέπαμε τα Mac σε κάποια βιτρίνα να τρέχουν απίστευτα demos κάνοντας την καρδιά μας να χτυπάει δυνατά.
Αν αυτή η παλιο-Apple είχε κάνει τις κατάλληλες κινήσεις, τότε ίσως σήμερα να ήταν στην θέση της Commodore.
;)

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
10/03/2015 07:13 #27395 από kazas
Μα στο παράλληλο σύμπαν που περιγράφεις εαν η IBM τελικά κατέλυγε σε συμφωνία με τον Kildall τότε η Microsoft δεν θα είχε κανένα λογο να αγοράσει το QDOS απο την Seattle Computer Products οπότε αυτό που σήμερα ξέρουμε σαν Microsoft DOS (και κατ επέκταση Windows) δεν θα υπήρχε καν :)

• alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/03/2015 09:40 #27399 από alex76gr
Δεν θα είχαμε Windows αλλά θα είχαμε κάτι άλλο που θα τους έμοιαζε και που θα προερχόταν από το CP/M.
Στο παράλληλο σύμπαν, μπορεί να αγαπάμε περισσότερο αυτό το λειτουργικό ή να το μισούμε ακόμα πιο πολύ, κανείς δεν μπορεί να το ξέρει.

Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι ο Kildall θα είχε πάρει την θέση που έχει σήμερα ο Gates και ίσως να είχε γίνει μισητός από την μετέπειτα πορεία που ακολούθησε.
Μπορεί όμως και όχι, γιατί και αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Σίγουρα όμως σε αυτό το παράλληλο σύμπαν θα υπάρχουν άνθρωποι που όπως εμείς τώρα θα είναι είτε ένθερμοι υποστηρικτές του CP/M, αντίθετοι προς αυτό, μετριοπαθείς και μερικοί τελείως αδιάφοροι.

• arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
10/03/2015 10:09 #27402 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα Windows 93 :)

alex76gr έγραψε: Δεν θα είχαμε Windows αλλά θα είχαμε κάτι άλλο που θα τους έμοιαζε και που θα προερχόταν από το CP/M.

GEM 95
GEM 95b
GEM NT
GEM 98
GEM Millennium
GEM 2000
GEM XP
GEM Vista
GEM 7
GEM 8 :tease2: :lol2:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kazas

• kazas
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
10/03/2015 10:21 #27404 από kazas

alex76gr έγραψε: Σίγουρα όμως σε αυτό το παράλληλο σύμπαν θα υπάρχουν άνθρωποι που όπως εμείς τώρα θα είναι είτε ένθερμοι υποστηρικτές του CP/M, αντίθετοι προς αυτό, μετριοπαθείς και μερικοί τελείως αδιάφοροι.

Εδώ θα συμφωνήσω :thumbup:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.254 δευτερόλεπτα