Προβληματισμός σχετικά με τις εκθέσεις στην Ελλάδα

• Amstrad1981
  • Το Άβαταρ του/της Amstrad1981 Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
03/04/2016 23:37 - 04/04/2016 00:28 #35752 από Amstrad1981
Ακόμη μια έκθεση ρετρό τελείωσε! Η έκθεση Vintage στο σύνολο της ήταν καλή, αν και αρκετά μικρή. Υπήρχαν αρκετά παιχνίδια τα οποία είχα κι εγώ, επίσης περιοδικά και άλμπουμ αυτοκόλλητων που με ταξίδεψαν στα παιδικά μου χρόνια! Αλλά δυστυχώς θα πρέπει να μιλήσω και για όσα με δυσαρέστησαν! Είναι αναγκαίο να πούμε και τα πράγματα όπως είναι! Με λύπη μου για ακόμη μια φορά διαπίστωσα την εκμετάλλευση των πιο όμορφων μας χρόνων! Ξεκινάμε από τα 2Ευρώ είσοδο. Είναι απαράδεκτο να ζητάνε είσοδο, από τη στιγμή μάλιστα, που σε κάθε κλήρωση έπρεπε να καταβάλουμε ακόμη 2Ευρώ, και μάλιστα σε μια έκθεση που υπήρχε δυνατότητα να αγοράσεις κάτι, αρκεί βέβαια να το άντεχε η τσέπη σου! Το ίδιο συνέβη και στην AthensCon πέρυσι, όπου μας ζητούσαν 7Ευρώ είσοδο και τουλάχιστον 4 ακόμη, για κάποια κλήρωση! Αν είναι δυνατόν δηλαδή! Θα μου πείτε τώρα πως αν έχω παράπονα, τότε γιατί πήγα και στις δύο εκθέσεις; Πολύ απλά γιατί ασχολούμαι πολύ με οτιδήποτε ρετρό! Ακόμη και ιστολόγιο δημιούργησα, για να συλλέξω όλες τις αναμνήσεις των παιδικών και εφηβικών μου χρόνων, είτε καλές είτε κακές, όλες έχουν την αξία τους άλλωστε, και μας δημιούργησαν σε αυτό που είμαστε σήμερα! Ας παραμείνω στο θέμα μου όμως. Παραδέχομαι πως αυτές οι εκθέσεις στοχεύουν σε ένα συγκεκριμένο κοινό, δεν έχουμε όλοι μας την ίδια τρέλα! Και πως γνωρίζουν οι διοργανωτές πως εξαιτίας της τρέλας αυτής, ο επισκέπτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει! Ακόμη ένα καλό παράδειγμα είναι το Scooter Moto Festival, που ξεκίνησε το 2012, αλλά για πρώτη φορά πέρυσι μας ζήτησαν και είσοδο 3Ευρώ! Είδαν πως έπιασε σαν φεστιβάλ, και πως εκθέσεις μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα έχουν να γίνουν από το 2009, οι οποίες είχαν επίσης ακριβή είσοδο και λίγους εκθέτες, και αμέσως άρπαξαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την αγάπη των μοτοσικλετιστών, βάζοντας είσοδο σε κάτι που δεν τη δικαιολογεί με τίποτα, εφόσον οι εταιρίες που συμμετέχουν, κάνουν διαφήμιση στα προϊόντα τους! Παντού τα ίδια δηλαδή! Αν σε όλο αυτό το σκηνικό αισχροκέρδειας, υπολογίσουμε το ποσοστό ανεργίας, αλλά και εκμετάλλευσης των όσων ακόμη εργάζονται, είναι απαράδεκτο να ζητούν να βγάλουν ορισμένοι από τη μύγα ξύγκι! Έχω βρει στην ανακύκλωση τόσα αντικείμενα, τα οποία αν είχα δώσει τα αντίστοιχα χρήματα που μου ζητάνε από αυτές τις εκθέσεις, θα έπρεπε να είχα ξοδέψει μερικές εκατοντάδες Euro! Και εφόσον έβρισκα κάποτε πολλά, μπορώ να είμαι σίγουρος, πως πολλά που πωλούνται πλέον στα παζάρια, ή στις εκθέσεις και στις αγγελίες, έχουν βρεθεί είτε σε κάδους ανακύκλωσης είτε στα σκουπίδια! Δεν συμφωνώ να πουλάνε κάποιοι αυτό που βρήκαν τσάμπα, και μάλιστα σε τιμή εξωφρενική! Πριν από κάποια χρόνια βρήκε η αδερφή μου μαζί με έναν φίλο της, δίπλα στα σκουπίδια το κλασικό παιχνίδι Κάστρα και Πολιορκητές! Επειδή το βρήκαν μαζί όμως, το μοιράστηκαν, και έτσι έχω στα χέρια μου το μισό παιχνίδι χωρίς το κουτί. Σήμερα πουλήθηκε στην έκθεση στα 450Ευρώ!!! Δηλαδή αν το είχε βρει μόνο η αδερφή μου, το οποίο ήταν σε άριστη κατάσταση, ολοκληρωμένο μαζί με το κουτί του, αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να ζητήσω τόσα πολλά λεφτά για κάτι που είχε βρεθεί στα σκουπίδια; Έλεος δηλαδή! Για τους παραπάνω λόγους, έχω κάθε λόγο να χαμογελώ που έχω δώσει ελάχιστα Ευρώ, για όλα τα ρετρό αντικείμενα που έχω συλλέξει!

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Οι CPC δεν θα πεθάνουν ποτέ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, arislab, aidivn, George80s, mastersly, DUser1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• lliont
  • Το Άβαταρ του/της lliont
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
04/04/2016 11:20 #35754 από lliont
Δεν γνωρίζω αλλά θα υπάρχουν αρκετά έξοδα στο στήσιμο μιας έκθεσης, αυτά επιδοτούνται από κάπου η καλύπτονται από χορηγούς;

TI-99/4a, ZX81, ZX Spectrum+, Sinclair QL, Commodore C64c, Atari 800, Lion Computer
users.sch.gr/tliontakis/index.php/my-projects

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
04/04/2016 17:17 #35758 από glaros
Θα σταθώ στην άλλη πλευρά,εκείνη την πλευρά όπου υπάρχουν άτομα και ομάδες που προσφέρουν με μοναδικό κέρδος την χαρά και την αγάπη.

Σε όλες τις ασχολίες υπάρχουν αυτές οι πλευρές.Ας κρατήσουμε τα θετικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, Mike Drosos, George80s

• DUser1
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
04/04/2016 19:41 #35760 από DUser1
Θα συμφωνήσω 101% με τα λεγόμενα σου φιλε Amstrad1981 !!!!

Ωραίες οι συμμέτοχες σε αυτα τα event και όντως είναι κατι διαφορετικό αλλα.. μου λείπουν πολύ και εκείνες οι κλασικές εκθέσεις που κάναμε στον Μωραιτη ή σε εκείνο το σχολείο στο Μοσχάτο. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arislab, Amstrad1981, George80s

• ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Retro Starter
  • Retro Starter
Περισσότερα
05/04/2016 21:53 #35776 από ZZR1400
Δεν εχετε αδικο σε οσα ειπατε. Συμφωνω με ολους σας.

Οι εκθεσεις ομως που διοργανωνονται απο το retrocomputers.gr νομιζω οτι ειναι παντα δωρεαν. Τουλαχιστον σε οσες ειχα την χαρα να ερθω ηταν ολες δωρεαν.

Αυτο λεει πολλα για αυτην την ομαδα που εχετε φτιαξει (θα ηθελα να ημουν πιο ενεργο μελος αλλα δυστυχως λογω υποχρεωσεων......)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, Amstrad1981, aidivn, Mike Drosos, George80s, fanny

• George80s
  • Το Άβαταρ του/της George80s
  • Retro Fan
  • Retro Fan
  • May the Force B with U
Περισσότερα
06/04/2016 16:46 #35785 από George80s
Φίλε Amstrad1981, δεν νομίζω πως θα ήταν εύκολο κάποιος να κάνει μια εκτενέστερη και ακριβέστερη περιγραφή του φαινομένου από αυτήν που έκανες. Εξαιρώνταντας ασφαλώς το Τeam του Retrocomputers, που περισσότερο από μια ομάδα είναι μια ΠΑΡΕΑ και λίγους ακόμη εκθέτες και φίλους της, που με κέφι, μεράκι και αγάπη για την τεχνολογία που μας μεγάλωσε φέρνουν τα μηχανήματα τους και μας δίνουν την αφορμή να συγκεντρωθούμε και να διασκεδάσουμε χωρίς κανένα οικονομικό ή άλλου είδους όφελος ή κίνητρο, η πλειονότητα των λοιπών συμμετεχόντων σε αυτές τις εκθέσεις (ιδίως όταν πρόκειται και για περίπτερα εμπορικών καταστημάτων) αποσκοπεί στο κέρδος! Ανεξάρτητα από το πως βρέθηκαν στα χέρια τους τα πωλούμενα είδη (μεταχειρισμένα από τους ίδιους, από αποθήκες ξεχασμένες, από κατασχέσεις/εξώσεις, ανακυκλώσεις, σκουπιδοντενεκέδες) έρχονται εκεί για να πουλήσουν και μάλιστα αδρά αιτιολογώντας με τον συλλεκτικό χαρακτήρα τις τιμές, σε συγκεκριμένο target group, τις ηλικίες 30 ως 50. Ωστόσο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε! Έτσι λοιπόν μπορεί οι περισσότεροι από μας να μην ενδιαφερόμαστε να αγοράσουμε παλιές κούκλες, playmobil, transformers, αυτοκόλλητα, subbuteo κλπ, αυτό όμως με το οποίο διαφωνώ είναι γιατί θα πρέπει να πληρώσουμε στην είσοδο για να δούμε τους φίλους μας και να μιλήσουμε ή να παίξουμε μαζί τους, τη στιγμή που η ομάδα συμμετέχει ή διοργανώνει εκθέσεις ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ για να μην πούμε με δαπάνη και κόπο των ιδίων των μελών που συντηρούν και φέρουν τα μηχανήματα τους!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, Amstrad1981, aidivn, fanny

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
07/04/2016 09:38 #35793 από Fotis_KFOR
Πιστεύω ότι ο τίτλος του θέματος θέλει μια αλλαγή , επειδή κυρίως μιλάει για ακριβές τιμές συλλεκτικών παιχνιδιών κτλ που πωλούνται και σε εκθέσεις ή παζάρια κτλ αλλά επειδή αναφέρει γενικά τις εκθέσεις στον τίτλο, υπάρχουν πολλοί άλλοι εκθέτες (όπως και εμείς) που τις κάνουν δωρεάν και δεν έχουν σχέση με πωλήσεις, οπότε καλύτερα πιστεύω θα ταίριαζε ένας τίτλος του στυλ "Προβληματισμός σχετικά με τις πωλήσεις συλλεκτικών παιχνιδιών σε εκθέσεις / παζάρια κτλ" :cheer:

Το θέμα αυτό σηκώνει τεράστια συζήτηση είναι η αλήθεια.

Εννοείται ότι αν κάποιος πωλητής οπουδήποτε είναι αυτός (μαγαζί, παζάρι, έκθεση, πλανόδιος κτλ) πουλάει κάτι πάρα πολύ ακριβά βασιζόμενος στην αγάπη / νοσταλγία κάποιου για να το αποκτήσει δεν είμαι σύμφωνος, πόσο μάλλον να το έχει βρει στα σκουπίδια!!! Αλλά η λύση είναι πολύ απλή αν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο- δεν αγοράζουμε! ;)

Τώρα αν κάποιος είναι διατεθειμένος για δικούς του λόγους να δώσει 500 ευρώ για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, αυτό φυσικά είναι καθαρά προσωπικό του θέμα και ίσως θα έπρεπε να ψαχτεί περισσότερο και αλλού ή να περίμενε λίγο μήπως το βρει φθηνότερα μελλοντικά από κάποιον άλλο πωλητή ή ακόμα και φίλο του.

Για τις εισόδους στις εκδηλώσεις, δεν είμαι βέβαια ο αρμόδιος να μιλήσω αφού δεν σχετιζόμαστε γενικά με τίποτα οικονομικό, αλλά υποθετικά ξέρω ότι ο διοργανωτής νοικιάζει το χώρο που κάνει την εκδήλωση, οπότε πληρώνει νοίκι, εφορίες κτλ και για να βγάλει το νοίκι βάζει εισιτήρια για είσοδο ελπίζοντας και ρισκάροντας κιόλας να βγάλει πρώτα τα έξοδα του (νοίκι, εφορία, προσωπικό κτλ) και αν είναι δυνατόν εννοείται και κέρδος.

Εμείς με χαρά κάνουμε εκθέσεις τόσα χρόνια αφιλοκερδώς για να μοιραζόμαστε το χόμπι μας με τον κόσμο είτε μόνοι μας ως διοργανωτές με τις καθαρά "δικές μας" ρετρό εκθέσεις υπολογιστών και κονσολών (π.χ. μόλις πριν 3-4 μήνες είχαμε κάνει στη σχολή Μωραίτη), αλλά και όποτε μπορούμε πηγαίνουμε και σαν "support" μετά από την πρόσκληση κάποιου διοργανωτή κάποιου μεγαλύτερου / γενικότερου event π.χ. GameAthlon, Digital Universe, Vintage Toys κτλ που άσχετα αν έχει ή όχι είσοδο, εμείς πάμε εντελώς αφιλοκερδώς και δεν έχουμε βγάλει ποτέ ούτε 1 cent.

Στην Vintage Toys τώρα που ήταν και η πιο πρόσφατη και γίνεται και κουβέντα παραπάνω στο αρχικό ποστ, θα συμφωνήσω με το Νεκτάριο, ότι εμείς δηλαδή περάσαμε πολύ ωραία, μιλήσαμε με πολλούς επισκέπτες - παλιούς και νέους, παίξαμε, γυρίσαμε όλη την έκθεση και θυμηθήκαμε με συγκίνηση πολλά παιδικά μας παιχνίδια και τόσα άλλα ωραία που έλαβαν χώρα και αυτό είναι που μας μένει από την εκδήλωση αυτή. :)

Τώρα αν κάπου στην αίθουσα πουλήθηκε κάποιο επιτραπέζιο σε ένα υπερβολικό κατά την γενική γνώμη ποσό, δεν με / μας αφορά και προσωπικά αν πήγαινα σαν επισκέπτης και έβλεπα μια εξωφρενική τιμή εννοείται πως δεν θα το αγόραζα αφού δεν θα ήμουν σύμφωνος με τον πωλητή για την τιμή αυτή. ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, Mike Drosos, fanny

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
07/04/2016 10:13 #35794 από GeoAnas

Αλλά η λύση είναι πολύ απλή αν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο- δεν αγοράζουμε!

Τα είπες όλα ! ;)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.148 δευτερόλεπτα