Topic-icon The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
11/11/2017 10:10 - 12/11/2017 10:12 #40613 από kokkiklhs
kokkiklhs δημιούργησε το θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Με αφορμή μια σχετική κουβέντα που άνοιξα προχθές εδώ, θέλω να δώσω το έναυσμα στους φίλους ρετροκομπιουτεράκηδες του φόρουμ να ασχοληθούν λίγο σοβαρά με κάποιο από τα πολύ παλιά, ταπεινά ( ;;; ) μηχανάκια τους τώρα το χειμώνα, που θα πιάσουν τα κρύα...

Μια από τις αγαπημένες μου συνήθειες τα τελευταία 30 χρόνια είναι κάθε τόσο να μαζεύω τα πάντα (δηλ τους 200 υπολογιστές και γκατζετάκια/περιφερειακά) από το γραφείο μου και να αφήνω ΜΟΝΟ ΕΝΑ μηχάνημα, όπως ακριβώς δηλαδή κάναμε τότε, που εκ των πραγμάτων είχαμε στο σπίτι ένα και μοναδικό, σαν πιτσιρικάδες.

Το concept είναι η πλήρης αναβίωση μιας 100% αυθεντικής ρετρό κατάστασης, με αληθινό εξοπλισμό εποχής και ΚΑΝΕΝΑ σύγχρονο έξτρα, όπως ακριβώς μάθαμε να δουλεύουμε αυτά τα ρημάδια στην εποχή τους, άσχετα αν αργότερα καλο(κακο)μάθαμε με τις διάφορες "ευκολίες" που προέκυψαν χάρη στις σύγχρονες τεχνολογίες...
Από την πιο πάνω φωτό αφαιρέστε τo joystick, δε θα σας χρειαστεί... απλώς δε βρήκα άλλη καλύτερη! Αυτό λέει πολλά, σχετικά με το πόσο συχνά πλέον οι χρήστες θυμούνται να δουλέψουν τα μηχανάκια τους όπως ακριβώς τα δούλευαν παλιά... :D

Τι εκριβώς κάνουμε:
Άδειο γραφείο, λοιπόν, σπεκτρουμάκος γομολάστιχας (άντε, και plus, άμα λάχει), το τροφοδοτικό του, καλώδια κασέτας κι ένα "πλακέ" φορητό κασετόφωνο (ή εξειδικευμένο data recorder εποχής) και φυσικά μια κατάλληλη CRT οθόνη (ΟΧΙ flat, δεν δίνει αυθεντική αίσθηση), δηλ. κάποια έγχρωμη 14άρα, ή έστω ένα 1084, ακόμη και κάποιο 12'' πράσινο/ασπρόμαυρο μόνιτορ.
Το δικό μου original setup ήταν παραδοσιακά ένας γομολάστιχας, μονόχρωμη οθόνη 12'' (μαύρο πλαστικό ασορτί με τα χρώματα του σπέκτρουμ) Timex πράσινου φωσφόρου και Rotronics (Εγγλέζικη φίρμα, αλλά Made in Taiwan) data recorder σε μια χαζή μπεζ απόχρωση. Ο εξοπλισμός αυτός είχε αγοραστεί στα μέσα 10ετίας '80 και υπάρχει ακόμη σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας, δυστυχώς αποθηκευμένος στο πατρικό μου πλέον, εξ ου και δε μπορώ να βγάλω φωτογραφίες.
Με το πέρασμα των χρόνων δοκίμασα και λίγο διαφορετικό setup, με Spectrum Plus, Sanyo DR201 και C=1084 σε διάφορους συνδυασμούς, πάντα η αίσθηση είναι και παραμένει απολύτως αυθεντική.

Γιατί το κάνουμε:
Φανταστείτε τα σκοτεινά, κρύα χειμερινά απογεύματα που έρχονται, έξω φυσάει και βρέχει, γενικώς κάνει ψόφο, από τις 5 η ώρα έχει αρχίσει να σκοτεινιάζει και στο δωμάτιο ο φυσικός φωτισμός έχει χαμηλώσει. Δεν ανάβουμε φώτα αν δε νυχτώσει για τα καλά, έτσι εισερχόμαστε και κυριολεκτικά στην twilight zone του αληθινού retrocomputing... φτιάχνουμε ένα ζεστό ελληνικό καφέ, τσαγάκι ή βάζουμε ένα κρασάκι, κονιάκ (ανάλογα τα γούστα) και βάζουμε μπρος το σπέκτρουμ.
(C) 1982 Sinclair Research Ltd.
Ο οικείος χαιρετισμός από τον παλιό μας φίλο, το πηνίο του οποίου γουργουρίζει χαρούμενο κι ακούγεται μέσα στην απόλυτη ησυχία... αν είναι κι άλλοι στο σπίτι, μάλλον παίρνουν τον απογευματινό τους υπνάκο αυτή την ώρα... εμείς όμως:
LOAD""
Τσακ!! Play στην κασέτα, αφού πρώτα την έχουμε γυρίσει στο σημείο που επιθυμούμε, ακούγοντας τους ιμάντες και τα γρανάζια του υπέργηρου μηχανισμού (και της κασέτας) να στροφάρουν. Και ξαφνικά το δωμάτιο γεμίζει από απόκοσμες λάμψεις (γαλάζιες/κόκκινες κι ύστερα κίτρινες/μπλε, αν έχουμε έγχρωμη οθόνη) και πλημμυρίζει από εξωγήινους εκκωφαντικούς πριμαριστούς ήχους, που όσο μας τρυπάνε τα αυτιά, τόσο γουστάρουμε να τους ακούμε. Αργότερα μπορεί να εμφανιστεί και μια ωραία ( ;;; ) οθόνη φορτώματος, που μας κάνει να γουστάρουμε ακόμη περισσότερο, παρά την extra αναμονή!
Περνάει κάνα 5λεπτο (ή και παραπάνω) σπεκτρουμικής έκστασης και τελικά συμβαίνει το θαύμα:
R Tape loading error, 0:1

Φτουυυυυυυ (εδώ μπαίνουν τα βρισίδια της αρεσκείας σας), Rewind της κασετούλας, καλύτερη ρύθμιση της έντασης στο κασετόφωνο και πάλι από την αρχή!
Ο Θείος Clive Sinclair μάλλον το είχε αυτό υπ'όψιν του όταν αποφάσισε να βάλει λαστιχένιο πληκτρολόγιο στο αγαπημένο του παιδί, για να αντέχει τα κλωτσομπουνίδια των αγανακτισμένων users μετά από κάθε σφάλμα στο φόρτωμα! :D
Τα στραβωμένα αλουμινένια faceplates που βρίσκουμε σήμερα στους 48άρηδες, είναι αδιάψευστοι μάρτυρες!! :banghead:
Τελικά με τη δεύτερη, ο σπεκτρουμάκος μας είχε την ευγενή καλοσύνη να το φορτώσει σωστά!
Ολομόναχοι, ή με παρέα (για να πέφτουν και εναλλακτικές ιδέες εκεί που θα κολλήσουμε) ξεκινάμε το αυθεντικό ρετροταξίδι μας, σε κάθε περίπτωση είναι εξ ίσου διασκεδαστικό!!
B)

Τι θα φορτώσουμε;
Ξεχάστε τα action, shoot'em ups, τα platform και τα puzzle games, κι ας έχει τόσο μεγάλη ποικιλία ο σπεκτρουμάκος... Αυτά είναι για άλλες εποχές και για άλλες καταστάσεις. Όμως τότε στο γραφείο μας μπορεί να κατέχει περίοπτη θέση μια π.χ. 500άρα, ή ένας 64άρης, που είναι ιδανικά για τέτοιες φάσεις...
Adventures (σκέτα text ή με γραφικά), strategy, άντε και arcade adventures είναι η δική μου πρόταση. Τα χειμωνιάτικα απογεύματα που ο χρόνος κυλάει αργά, δεν υπάρχει καλύτερη συντροφιά. Κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ είπε ότι θα μας πάρει ο ύπνος, ο ύπνος όμως εξαρτάται από τη διάθεσή μας κι εδώ έχουμε πολλά ενδιαφέροντα μυστήρια να εξηγήσουμε και γρίφους να λύσουμε...
Όταν διαβάζουμε ένα βαρετό βιβλίο, οι σελίδες περνάνε μπροστά από τα μάτια μας σα να μην υπήρχαν και μας νανουρίζουν. Όταν διαβάζουμε κάτι που μας ενδιαφέρει, το μάτι μας παραμένει "γαρίδα" ακόμη και πολύ περασμένες ώρες, και το ενδιαφέρον μας αμείωτο, για να δούμε τι θα γίνει παρακάτω.
Το ίδιο κι όταν βλέπουμε κάποια ταινία...
Στην περίπτωση του σπέκτρουμ με τα adventures, μπορούμε να ταξιδέψουμε σε μαγικούς κόσμους, οι οποίοι μάλιστα είναι και interactive, ανάλογα με τους δικούς μας χειρισμούς...
Κουραστήκαμε, νυστάξαμε (αυτό είναι το λιγότερο πιθανό), ήρθαν επισκέψεις, έχουμε δουλειές, πρέπει να φύγουμε;
SAVE το παιχνιδάκι μας στη φάση που βρισκόμαστε, REC στο κασετόφωνο με κενή κασετούλα (ειδικά γι'αυτή τη δουλειά), κι αύριο ή όποτε μας ξανάρθει η όρεξη συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Έτσι κάναμε πριν εφευρεθούν τα snapshots!! ;)
Απαραίτητο χαρτί και μολύβι, για να σημειώνουμε κινήσεις που έχουμε κάνει ή σκοπεύουμε να κάνουμε, να θυμόμαστε λέξεις-κλειδιά και κωδικούς, ή να σκαρώνουμε έναν υποτυπώδη χάρτη των τοποθεσιών που επισκεφθήκαμε ως τώρα...
Κι ένα λεξικό δε θα ήταν άσχημο να υπάρχει, καθώς μπορεί να συναντήσουμε άγνωστες λέξεις ή όρους. Είναι λοιπόν και μια καλή ευκαιρία να φρεσκάρουμε και τα αγγλικά μας με ιδιαιτέρως ευχάριστο τρόπο. Άσε που υπάρχουν adventures και σε ένα σωρό άλλες γλώσσες πέρα από τα αγγλικά, κυρίως όμως σε γαλλικά και ισπανικά...

Τι software να επιλέξουμε, λοιπόν;
Το σπέκτρουμ είναι ένα υπολογιστάκι με αστείρευτη γκάμα προγραμμάτων κάθε είδους, μεταξύ των οποίων υπάρχουν άπειρα adventures/strategy/arcade adventures (ακόμη και RPGs, αλλά αυτά προσωπικά δε μου αρέσουν), για κάθε γούστο.
Θα προτείνω εδώ επιγραμματικά μερικά από τα all time αγαπημένα μου διαφόρων ειδών, από κει και πέρα, όρεξη να έχει κανείς και να ψάχνει, ή αν ήδη έχει συγκεκριμένες, δικές του προτιμήσεις, μπορεί να τις προσθέσει στη λίστα.
Από text adventures The Hobbit, Hulk, Spiderman, Ghost of Claymorgue Castle, Robin Hood, Heavy on the Magick, από arcade adventures Zorro, Sir Fred, Fairlight I & II, Skooldaze και Back to Skool, από strategy τα περίφημα (και πράγματι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ) Lords of Midnight και Doomdark's revenge, Desert Rats, Stalingrad, Crete 1941 (και όλα εν γένει της CCS), Football Manager και τα σχετικά, Tau Ceti, Elite, επίσης τα απίθανα Gangsters και Stock Market, στα οποία μπορούμε να παίζουμε multi player με τους φίλους μας.
Σαν έξτρα χαβαλέ, προτείνω και τον "Πρωθυπουργό της Ελλάδας", αυθεντική ή και "πειραγμένη" από μένα έκδοση, για τα οποία θα βρείτε περισσότερα εδώ: www.retrocomputers.gr/forum/programmata-...tware?start=45#38434

Αφήνω τελευταίο ένα από τα απολύτως αγαπημένα μου adventures, το Gremlins της Adventure International, το οποίο και λόγω ατμόσφαιρας είναι ιδανικό για τις γιορτινές μέρες των Χριστουγέννων! Ευκαιρία, φυσικά, να (ξανα)δούμε και την ταινία, η οποία θα μας φρεσκάρει τη μνήμη και θα μας εφοδιάσει με διάφορα clues για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού! ;)
Όλα αυτά μπορούν να βρεθούν πανεύκολα στην πλουσιότατη software repository του worldofspectrum.org, μαζί με οδηγίες, χάρτες, hints'n'tips, ακόμη και πλήρεις λύσεις (αχρείαστες νά'ναι...)

Γιατί σπέκτρουμ κι όχι κάποιο άλλο μηχάνημα με αντίστοιχο, γνήσιο setup;
Το σπέκτρουμ είναι η προσωπική μου πρόταση και το συνιστώ διότι θεωρώ πως είναι το απολύτως minimal μηχάνημα για τέτοια φάση. Από κει και πέρα, αν κάποιος επιθυμεί, μπορεί να πειραματιστεί με Commodore, Amstrad, ακόμη και με Atari/Amiga/DOS PC, υπάρχουν άπειροι αντίστοιχοι ή ακόμη και οι ίδιοι τίτλοι και γι'αυτές τις πλατφόρμες...
Όμως νομίζω ότι όσο πιο παλιό μηχάνημα, τόσο καλύτερη φάση, π.χ. αντί για Spectrum ένα BBC/Electron ή ένα Oric θα ήταν κι αυτό ιδανικό. Ακόμη και με ΖΧ81 μπορεί να γίνει, αλλά δεν το συνιστώ για αρχή στους "αμύητους", καθώς ο παππούς Zeddy είναι απελπιστικά αργός και τζαναμπέτης σε όλα του! :D
Επί πλέον, ο γομολάστιχας είναι ένα από τα μηχανάκια που έχει ΣΙΓΟΥΡΑ στην κατοχή του οποιοσδήποτε συλλέκτης, οπότε είναι και πιο "εύκολος" γι'αυτό το λόγο.

Και γιατί σε αληθινό gear και όχι σε έναν emulator ή με τo (π.χ.) CF2IDE;
Αν ακόμη έχετε αυτή την απορία, τότε είτε δε διαβάσατε προσεκτικά ως εδώ, είτε είστε ένας από τους (κατά τη γνώμη μου) δυστυχείς, που δε θα πιάσουν ποτέ το αληθινό νόημα του retrocomputing...
Φυσικά και θα χρειαστεί η βοήθεια της νέας τεχνολογίας, αν δεν έχετε ήδη έτοιμες κασέτες, για να τις γράψετε (π.χ. παίζοντας WAVs από κάποιο PC...)

Εδώ κάνω ένα break (CONT repeats, χαχαχα), για να πω πως φοβάμαι ότι οι περισσότεροι πιο νέοι ρετρο-συλλέκτες και φανατικοί (κάτω των 35-40) πιθανότατα να ΜΗΝ το έχουν κάνει αυτό ΠΟΤΕ στη ζωή τους, εν έτει 2017 και ειλικρινά πιστεύω πως είναι ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ...
Αν ΑΥΤΟ δεν είναι απολύτως γνήσιο ρετρό, τότε τι είναι; Τα CF και τα SD, τα ψηφιακά ματζαφλάρια και τα smartphones που φορτώνουν από mp3; Οι φλατ οθόνες με τη χάλια σάρωση, που δείχνουν το ήδη άθλιο video signal του σπέκτρουμ ακόμη χειρότερο;
Ίδιο είναι π.χ. να φάμε ένα ωραίο παραδοσιακό φαγητό από τα χεράκια της μαμάς/γιαγιάς μας σε οικογενειακό τραπέζι με όλα τα παρελκόμενα και ίδιο να το φάμε σε άθλια μορφή σε ένα φαστφουντάδικο, με πλαστικά σερβίτσια μιας χρήσης και στο όρθιο;
Εντάξει, όλα αυτά μας διευκολύνουν από άποψη χρόνου/χώρου, κι εγώ τα χρησιμοποιώ, αλλά η αίσθηση με original gear είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική, αποτελεί πραγματική ιεροτελεστία και μας ταξιδεύει δεκαετίες πίσω στο χρόνο, δίνοντάς μας την πραγματική εικόνα του ρετρό, από την εποχή που ΔΕΝ ήταν ρετρό!! ;)
Δεν είναι μόνο ο ίδιος ο υπολογιστής, είναι και όλο το context...
Επιχειρήστε το και θα με θυμηθείτε!

Πού θα βρείτε τον αρχαίο εξοπλισμό (αν δεν τον έχετε ήδη):
Ψάξτε σε πατάρια και αποθήκες γονέων/παππούδων/θειάδων, στην ανάγκη δανειστείτε.
Θα βιώσετε μια μεταφυσική εμπειρία πρωτόγνωρη, θα μεταλάβετε από τη Θεία Kοινωνία (του Θείου Clive, χαχαχα) με μια γερή, αληθινή δόση 80's, που δεν έχετε ξαναδοκιμάσει!!
:hurrah:

Καλό χειμώνα και καλές ρετρο-κατανύξεις σε όλους!!
:beers:
Τελευταία διόρθωση: 12/11/2017 10:12 από kokkiklhs.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary, chdlee, spyros.s, cutlaroc, ScorpioGr, supacoopa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11/11/2017 11:28 #40615 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Έλα ΠΑΣΟΚ στον τόπο σου :bow:
ΑΨΟΓΟΣ
Αλλά που χρόνος για τέτοιες ιεροτελεστίες όπως λες. Εδώ αμάν κάνουμε να παίξουμε κάνα σύγχρονο παιχνίδι, που χρόνος για tape loading.
Θα το διαβάσει η fanny και θα ξύνει το κεφάλι της χαχαχαχαχα
οκ ξέρω ότι το κατέχει το αντικείμενο και ας είναι νιάτο.

φτιάχνουμε ένα ζεστό ελληνικό καφέ, τσαγάκι ή βάζουμε ένα κρασάκι, κονιάκ (ανάλογα τα γούστα)

το πηνίο του οποίου γουργουρίζει χαρούμενο

Και ξαφνικά το δωμάτιο γεμίζει από απόκοσμες λάμψεις (γαλάζιες/κόκκινες κι ύστερα κίτρινες/μπλε

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, kokkiklhs

• kokkiklhs
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
12/11/2017 00:11 #40623 από kokkiklhs
kokkiklhs απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!

nkary έγραψε: Θα το διαβάσει η fanny και θα ξύνει το κεφάλι της χαχαχαχαχα

'Ο,τι ξύνει κανείς, καλό είναι!!!
:devil:

Περισσότερα
12/11/2017 04:08 #40625 από fanny
fanny απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
:-P Ασχολίαστο, με τον καλό τον λόγο πάντα χαχαχαχαχα...!!!

Ό,τι μπορούμε κάνουμε, και θενκιου για την ατάκα περί νιάτου, συγκινήθηκα...! :') <3 <3

Όντως δεν έχω ιδέα στον συγκεκριμένο τομέα, ίσως κάποια στιγμή καταφέρω να το κάνω (η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή ήταν των Windows' 98).

Κατέχω περισσότερο το αντικείμενο στο κομμάτι Nintendo κονσόλες, μιας και εκεί έχω καεί περισσότερο. :)

Παρόλα αυτά, πάντα βρίσκω την ευκαιρία στις retro εκδηλώσεις να πειραματίζομαι σε καινούργια games και πλατφόρμες που υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχα την ευκαιρία να γνωρίσω, κι έτσι (ευτυχώς) μπορώ να έχω και κάποια εικόνα από όσα αναφέρετε! :)

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά, οδηγός που μπορεί ακόμα κι εγώ να χρησιμοποιήσω στο μέλλον ελπίζοντας ότι θα μου δοθεί η ευκαιρία! Σίγουρα κάποιος θα βοηθηθεί, που κάτι θα του ξεφεύγει, ειδικά στο θέμα της retro αίσθησης! :)

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Περισσότερα
12/11/2017 10:03 #40627 από nkary
nkary απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!

kokkiklhs έγραψε:

nkary έγραψε: Θα το διαβάσει η fanny και θα ξύνει το κεφάλι της χαχαχαχαχα

'Ο,τι ξύνει κανείς, καλό είναι!!!
:devil:

:trolls: :whipblue:

Περισσότερα
17/11/2017 09:16 #40670 από cutlaroc
cutlaroc απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Συγκινήθηκα όσο δε πάει!! Μας γύρισες ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ!!!! :)

Περισσότερα
17/11/2017 16:10 #40672 από Fotis_KFOR
Fotis_KFOR απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Φοβερό ποστ που σε αγγίζει :)

Μακάρι να είχα χρόνο και όρεξη να έκανα συχνά και εγώ παρόμοια επιχειρήματα στο σπίτι, τουλάχιστον με τις μπόλικες εκθέσεις που κάνουμε τα βλέπουμε από κοντά και λειτουργικά εκεί οπότε πάλι καλά :)

Περισσότερα
18/11/2017 06:55 - 18/11/2017 06:56 #40676 από Dark_Knight
Dark_Knight απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!

kokkiklhs έγραψε: Κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ είπε ότι θα μας πάρει ο ύπνος

:whistle:

kokkiklhs έγραψε: Εντάξει, όλα αυτά μας διευκολύνουν από άποψη χρόνου/χώρου, κι εγώ τα χρησιμοποιώ, αλλά η αίσθηση με original gear είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική, αποτελεί πραγματική ιεροτελεστία και μας ταξιδεύει δεκαετίες πίσω στο χρόνο, δίνοντάς μας την πραγματική εικόνα του ρετρό, από την εποχή που ΔΕΝ ήταν ρετρό!! ;)
Δεν είναι μόνο ο ίδιος ο υπολογιστής, είναι και όλο το context...
Επιχειρήστε το και θα με θυμηθείτε!

Σε αυτο συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Εκτος απο τον θαυμασμο για μηχανηματα που εγραψαν ιστορια, ενας δευτερος λογος που ξεκινησα την συλλογη ρετρο μηχανηματων ηταν για να παιξω σε πραγματικο hardware (οσο γινεται) παιχνιδια που μου εμειναν απο παλια η δεν τα προλαβα στην εποχη τους! Φυσικα μπορεις πλεον να κατεβασεις και να παιξεις τα παντα σε ενα σχετικα δυνατο πισι, αλλα η αισθηση απλα δεν ειναι η ιδια... Αποδειξη εξαλλου ειναι οι προσφατες συλλεκτικες και mini εκδοσεις παλιων home micro και κονσολων και η μεγαλη απηχηση που τις συνοδευει
Τελευταία διόρθωση: 18/11/2017 06:56 από Dark_Knight.

Περισσότερα
18/11/2017 09:47 - 18/11/2017 09:47 #40677 από ScorpioGr
ScorpioGr απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Απλά ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!!
ότι άλλο προσθέσω θα είναι λάθος μου για ένα τέτοιο ΤΕΛΕΙΟ αφιέρωμα!!!!
Το μόνο που θα πω είναι σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ kokkiklhs!!!!

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 (GT 64 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!
Τελευταία διόρθωση: 18/11/2017 09:47 από ScorpioGr.

• kokkiklhs
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
18/11/2017 20:46 #40686 από kokkiklhs
kokkiklhs απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια, ελπίζω να σας έβαλα στην πρίζα για χειμερινές original ρετροσυγκινήσεις..!!
;)

Περισσότερα
19/11/2017 12:44 #40691 από spyros.s
spyros.s απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Λόγω συγκυριών και φόρτου από δουλειά, οικογένεια περίγυρο δεν μπορώ να το κάνω αυτό την δεδομένη περίοδο. Να ξέρεις πάντως ότι το έχω σκεφτεί και εγώ άρα μάλλον δεν είσαι ο μόνος ρετρορομαντικός...
Σε μένα πλέον υπάρχει και ο κίνδυνος να μην δουλεύουν τόσο καιρό μέσα στο κουτιά.

• kokkiklhs
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
19/11/2017 17:45 #40697 από kokkiklhs

spyros.s έγραψε: ....μάλλον δεν είσαι ο μόνος ρετρορομαντικός...
Σε μένα πλέον υπάρχει και ο κίνδυνος να μην δουλεύουν τόσο καιρό μέσα στο κουτιά.

Ρετρορομαντικός; Τέλειος χαρακτηρισμός, νομίζω ότι μου ταιριάζει γάντι!! Τον υιοθετώ πάραυτα!! :veryhappy:
Όσο για τα μηχανάκια σου, αν έχουν προβληματάκια λόγω ακινησίας (που δεν το εύχομαι), να θυμάσαι ότι όλα λύνονται... γι'αυτό ακριβώς υπάρχει το φόρουμ, ρίχνεις το σύνθημα εδώ και σε βοηθάμε με κάθε δυνατό τρόπο!
Άντε, βγάζε τα σιγά-σιγά να ξεμουδιάζουν, να γεμίσουν και λιγάκι με ρεύμα οι πυκνωτές τους... ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyros.s

• kokkiklhs
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
30/11/2017 17:45 #40809 από kokkiklhs
Εδώ και το Rotronics, που λέγαμε παραπάνω!
Αφιερωμένο στον φίλο Wally από το Retromaniax, που όπως με πληροφόρησε ο ίδιος, το είχε κι εκείνος τότε!!

:cheers1:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Περισσότερα
30/11/2017 19:26 - 30/11/2017 19:52 #40810 από JIMPIR78
JIMPIR78 απάντησε στο θέμα: The Winter is coming, get your ZX Spectrum ready!!!
Εγώ λέω τις κρύες νύχτες να προσπαθησεις να φτιάξεις την νέα Motherboard ;) . Ρε γαμώτο να μην έχω μονοφωνικό κασετόφωνο. Θα βάλω αυτό
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 30/11/2017 19:52 από JIMPIR78.

• kokkiklhs
  • Εκτός
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
01/12/2017 13:22 #40811 από kokkiklhs

JIMPIR78 έγραψε: Εγώ λέω τις κρύες νύχτες να προσπαθησεις να φτιάξεις την νέα Motherboard ;) . Ρε γαμώτο να μην έχω μονοφωνικό κασετόφωνο. Θα βάλω αυτό

Πολύ καλό είναι κι αυτό, μια χαρά κάνει για φόρτωμα! Το μόνο μείον είναι ότι πιάνει πολύ χώρο! :D
Τη mobo θα τη φτιάξω σίγουρα, δε μου τη γλιτώνει! ;)
Όμως το βλέπω να γίνεται μετά τις γιορτές, νωρίτερα αποκλείεται να προλάβω...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.719 δευτερόλεπτα