Topic-icon Τι θα γινόταν ΕΑΝ... (What IF)...

Περισσότερα
05/06/2018 10:26 #42355 από orfeas
Καλημέρα σε όλους,
Μπήκε καλά το καλοκαίρι και η φαντασία μας άρχισε να οργιάζει.
Πάνω σε αυτό στηρίζομαι και ανοίγω αυτό το Θέμα με σκοπό να βάλω την φαντασία σας να δουλέψει.
Ο καθένας μας έχει δει τα πράγματα με την δική του οπτική γωνία και πολλές φορές έχει σκεφτεί Φοβερά πράγματα που άλλες φορές έχουν γίνει και άλλες όχι.
Έτσι λοιπόν σκέφτηκα πάνω σε αυτό που λέγεται Μυαλό (το υπέρτατο κομπιούτερ) να κάτσουμε μερικά λεπτά και να σκεφτούμε " Τι και Εάν γινόταν ..." (όπως λέει και ο τίτλος του θέματος).
Για παράδειγμα θα θέσω το παρακάτω:

- Τι θα γινόταν εάν η Commodore είχε επικρατήσει και οι εταιρίες nVidia, INtel, Ati, έφτιαχναν κάρτες γραφικών για τα μοντέλα της.
... Φανταστείτε ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
05/06/2018 17:20 #42360 από kokkiklhs
Replied by kokkiklhs on topic Τι θα γινόταν ΕΑΝ... (What IF)...
Μπράβο Ορφέα, ωραίο θέμα!
Βασικά η Commodore είχε ολόκληρη την MOS/CSG για πάρτη της, η οποία ανέπτυξε custom chips που γνωρίζουμε από την εποχή του VIC και του 64, αλλά φυσικά κι από την Amiga. Επομένως οι προαναφερθείσες εταιρείες μάλλον θα ήταν "ο ανταγωνισμός" και θα παίζανε τρελλές κόντρες μεταξύ αυτών και της Commodore. Αν λάβουμε δε υπ'όψιν μας ότι σε περίπτωση επιβίωσης της Commodore θα ήταν πολύ πιθανή σήμερα η επικράτησή της σε μεγάλο μερίδιο της αγοράς (α λα Apple), πολλές από αυτές μπορεί να μην υπήρχαν πια, ή τουλάχιστον να μην ήταν οι κολοσσοί που γνωρίζουμε σήμερα.
Ο λόγος είναι πολύ απλός, αυτού του είδους οι εταιρείες έγιναν πασίγνωστες και πανίσχυρες πατώντας πάνω στα standards που καθιέρωσε η IBM με τα "compatibles" και με την έκρηξη που έγινε στην αγορά, ουσιαστικά πλέον (κι εδώ και πολύ καιρό) έχουν μονοπωλήσει...

Περισσότερα
06/06/2018 03:32 #42361 από Dark_Knight
Replied by Dark_Knight on topic Τι θα γινόταν ΕΑΝ... (What IF)...
Τι θα γινοταν αν τελικα η Amiga παρεμενε υπο την ιδιοκτησια της Atari και δεν την επαιρνε η commodore? Πως θα ηταν η Amiga by Atari?

Περισσότερα
07/06/2018 06:59 #42365 από kokkiklhs

Dark_Knight έγραψε: Τι θα γινοταν αν τελικα η Amiga παρεμενε υπο την ιδιοκτησια της Atari και δεν την επαιρνε η commodore? Πως θα ηταν η Amiga by Atari?

Όπως η σημερινή, δηλαδή ΤΟΥΜΠΑΝΟ, αλλά με άλλο λογότυπο! Και θα είχαμε γλιτώσει από τα ST, χαχαχαχα!!!!!
:woohoo: :whistle:

Περισσότερα
07/06/2018 09:30 #42369 από nkary

Dark_Knight έγραψε: Τι θα γινοταν αν τελικα η Amiga παρεμενε υπο την ιδιοκτησια της Atari και δεν την επαιρνε η commodore? Πως θα ηταν η Amiga by Atari?

Αυτό είναι το μεγαλύτερο what if

Τι θα γινόταν εάν η Commodore είχε επικρατήσει και οι εταιρίες nVidia, INtel, Ati, έφτιαχναν κάρτες γραφικών για τα μοντέλα της.

εννοείς να είχε επικρατήσει έναντι της IBM? Ε νομίζω ότι και πάλι θα επικρατούσε το κομμάτι των IBM συμβατών που έφτιαχνε και απλά θα έδινε παράταση ζωής στην πλατφόρμα της Amiga η οποία στα χρόνια μας θα ήταν το αντίστοιχο playstation

Περισσότερα
07/06/2018 10:29 #42371 από orfeas
Είχε ακουστεί για την Commodore ότι ετοιμαζε ειδικές μνήμες με cpu μέσα τις οποίες θα ονόμαζε CiPiranha.
Ακόμα ότι είχε νέο R&D (Research & Design) Team για νέο σχεδιασμό μοντέλων...
Γενικά θα είχαμε μια νέα τάξη υπολογιστών και νομίζω VR κτλ θα είχαν μπεί γρηγορότερα στο παιχνίδι απ'οτι τώρα.

Περισσότερα
09/06/2018 16:16 #42377 από Dark_Knight
Οταν ο dave haynie φιλμαρε το deathbed vigil εδειξε καποια project που δεν βγηκαν ποτε προς τα εξω, οπως το ΑΑΑ chip. Γενικοτερα οι τελευταιοι μανατζερ προσπαθωντας να κρατησουν την εταιρια ζωντανη (και τις τσεπες τους γεματες) εκοψαν πολλα προτζεκτ. Παντως θελω να ελπιζω οτι ακομα και σημερα θα ειχαμε computers for the masses

Περισσότερα
10/06/2018 23:36 #42381 από kokkiklhs
Ωραία, μια και το εξαντλήσαμε αυτό, να θέσω εγώ ένα άλλο, νέο ερώτημα:

Τι θα γινόταν αν αντί η μισητή Amstrad να καταπιεί τη Sinclair, η Sinclair αγόραζε την Amstrad;

Η δική μου γνώμη είναι ότι θα είχαμε γλιτώσει από τα αίσχη τύπου +2 και +3 και αντιθέτως μπορεί να είχαμε Amstrad 416 ή 648 με πληκτρολόγιο-γομολάστιχα και ενσωματωμένα microdrives! Γουστάρωωωωωωωωωωωω!!!!
:devil: :pacbad:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ScorpioGr

Περισσότερα
12/06/2018 02:43 #42399 από Dark_Knight
Σαν αυτα τα microdrives που ναυαγησαν μαζι με τον ql? :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Περισσότερα
12/06/2018 02:52 #42401 από ScorpioGr
Replied by ScorpioGr on topic Τι θα γινόταν ΕΑΝ... (What IF)...

kokkiklhs έγραψε: Ωραία, μια και το εξαντλήσαμε αυτό, να θέσω εγώ ένα άλλο, νέο ερώτημα:

Τι θα γινόταν αν αντί η μισητή Amstrad να καταπιεί τη Sinclair, η Sinclair αγόραζε την Amstrad;

Η δική μου γνώμη είναι ότι θα είχαμε γλιτώσει από τα αίσχη τύπου +2 και +3 και αντιθέτως μπορεί να είχαμε Amstrad 416 ή 648 με πληκτρολόγιο-γομολάστιχα και ενσωματωμένα microdrives! Γουστάρωωωωωωωωωωωω!!!!
:devil: :pacbad:

Αγαπητέ φίλε Δημήτρη....!!!!!
Είσαι εκπληκτικός!!!!!:bow:
έλιωσα....!!!!:laugh4: :laugh4: :laugh4: :laugh4:

Aplle ED 512k - Amstrad CPC 464 & 6128 (GT 64 & 65 Monitor) - Commodore 64 - Amiga 1200 - ZX Specrum+ - PC Compatible 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz / Atari 2600 (Woody & Jr.) Soundic Pong (1977) - Nintendo GAME BOY - Nintendo DS Lite & Nintendo SP - PS1 & PS 2 Slim & Fat - Xbox One - και φυσικά... Looking for more... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Περισσότερα
12/06/2018 05:03 #42403 από kokkiklhs

Dark_Knight έγραψε: Σαν αυτα τα microdrives που ναυαγησαν μαζι με τον ql? :P

Ακριβώς!!
Αυτά ήταν ένας από τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ λόγους για τους οποίους φαλήρισε ο Θείος! Ο βασικότερος ήταν το C5, χαχαχαχαχα!!!
:metalslug:

Περισσότερα
12/06/2018 11:30 #42405 από orfeas
Θεωρώ ότι η Sinclair θα είχε βγάλει το πρώτο ηλεκτρικό αυτοκίνητο και γενικά θα είχε κάνει όλα αυτά που τώρα κάνει η Apple. Ο "Θείος" είχε πολύ μυαλό. Έφτιαχνε απο κοποιυτεράκια μέχρι τηλέφωνα, τα οποία τα συνέχισε η Amstrad και τα έξέλιξε σε DVD Players και ενισχυτές.

Περισσότερα
12/06/2018 15:46 #42408 από chdlee
Πολλές φορές σκέφτομαι ποια θα ήταν σήμερα η σχέση μου με τους υπολογιστές
αν το 1985 αντί για τον Commodore 64 είχα επιλέξει να αγοράσω έναν Sinclair Spectrum ή έναν Amstrad 464...
Μπορεί να είχα μάθει να προγραμματίζω καλύτερα, αλλά δε θα είχα ζήσει αυτή τη μαγεία που προσφέρει ο C64
σε εικόνα και ήχο!

80s resurrection
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ScorpioGr, kokkiklhs

Περισσότερα
12/06/2018 16:27 - 12/06/2018 16:34 #42409 από kokkiklhs

chdlee έγραψε: Πολλές φορές σκέφτομαι ποια θα ήταν σήμερα η σχέση μου με τους υπολογιστές
αν το 1985 αντί για τον Commodore 64 είχα επιλέξει να αγοράσω έναν Sinclair Spectrum ή έναν Amstrad 464...
Μπορεί να είχα μάθει να προγραμματίζω καλύτερα, αλλά δε θα είχα ζήσει αυτή τη μαγεία που προσφέρει ο C64
σε εικόνα και ήχο!

Μπορεί να μην έμαθες ποτέ BASIC, αλλά με τον 64 τότε ο κάθε νέος κάτοχος είχε ένα πολύ καλό κίνητρο να πέσει με τη μία στα "βαθιά" και να εξερευνήσει το μαγικό κόσμο της assembly... ;)
Τυχερά τα παιδιά που γνώρισαν τότε αυτά τα μηχανάκια, όποια κι αν τύχαινε να πέσουν στα χέρια τους, είχε το καθένα τη δική του προσωπικότητα! Ακόμη και τα σιχαμένα Amstrad, χαχαχαχαχα!!!
Το 64 φυσικά ήταν το holy grail, αλλά πανάκριβο, το ρημάδι... :D

Κι εγώ με σπεκτρουμάκι ξεκίνησα και το λάτρεψα τότε και το λατρεύω ακόμη, αλλά τον 64 τον έχω πάντα σε ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου, διότι ήταν το πρώτο home micro που είδα EVER μπροστά μου, σε σπίτι φίλου το 1984 (σετάκι με έγχρωμο 1701 και 1541, πατέρας ναυτικός, γαρ!!)
2 μέσοι μισθοί χρειάζονταν τότε για να αγοραστεί αυτό το setup στην Ελλάδα...

Αργότερα, το '93, απέκτησα δικό μου ένα 128 με το 1571 κι από τότε λογίζομαι κι εγώ επισήμως ανάμεσα στους απανταχού κομοντοράδες!!
:)
Last edit: 12/06/2018 16:34 by kokkiklhs.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee

Περισσότερα
12/06/2018 20:28 #42415 από Dark_Knight

kokkiklhs έγραψε: Ακόμη και τα σιχαμένα Amstrad, χαχαχαχαχα!!!

Μια χαρα ειναι τα Amstrad, λυσσαξες πια! :evil: :evil: (αρκει να μην χρειαστει scrolling :whistle:)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.399 δευτερόλεπτα