Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Καινούριο Project (ΙΒΜ Valuepoint 425 SX)

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
19/01/2019 22:48 #44052 από JIANOS
Καινούριο Project (ΙΒΜ Valuepoint 425 SX) δημιουργήθηκε από JIANOS
Απόκτημα που βρέθηκε σήμερα μετά από ανασκαφές.

ΙΒΜ Valuepoint 425 SX

Χωρίς floppy με ένα tape streamer Colorado 350 αγνωστης λειτουργικής κατάστασης

έναν Maxtor 350 MB IDE λειτουργικο. Τον έβαλα σε ένα usb adapter και τον είδε κανονικά το laptop μου, μάλιστα είχε και ένα folder με κάτι αρχεία και τα αντίγραψα για καλό και για κακό.

και 2 ISA κάρτες άγνωστης λειτουργικής κατάστασης
Μια Modem

και μια Ethernet

Το μηχάνημα πέρνει μπρός και κάνει σφυρίγματα δεν το σύνδεσα με το monitor. Κάτι που υπολογίζω να το κάνω αύριο ελπίζοντας ότι θα με αφήση ο δεκαπεντάμηνος ανηψιός μου. Λογικά δουλεύει αλλά χρειάζετε setup. To κακό είναι ότι αυτά τα μηχανήματα το Setup το κάνουν από εξειδικευμένες δισκέτες. Θα ψάξω να βρώ στο δίκτυο κάτι αλλιώς θα αναγκαστώ να αγοράσω.

Το προορίζω για DOS Gaming οπότε προφανως για τώρα δεν χρειάζομαι τις 2 κάρτες αυτές αλλά θα τις δοκιμάσω να δώ εάν είναι λειτουργικές. Μετά από έρευνα που έκανα τo streamer και γενικώς αυτού του είδους τα περιφερειακά εκείνης της εποχής έχουν υποστήριξει μέχρι τα windows 98 αντε και windows 2000 όπως και εκδόσεις αλλών λειτουργικών εκείνης της εποχής (UNIX - NOVELL κ.α) οπότε προφανώς σε μηχανήματα με πιό πρόσφατα λειτουργικά από αυτά δεν γίνονται αντιληπτά. (Ακούς nkary??) Αυτά τα περιφεριακά συνοδευόταν με software που περιλάμβανε και τους αντίστοιχους drivers για όλα τα λειτουργικά εκείνης της εποχής. Η έρευνά μου έβγαλε αρκετά αποτελέσματα τα οποία θα δοκιμάσω όπως επίσεις και την λειτουργικότητά τους μιας που έχω και τις αντίστοιχες κασέτες τους. Floppy drives 3 1/2 και 5 1/4 έχω αρκετά τα οποία βέβαια πρέπει να ξεθάψω. Όπως επίσεις και κάρτες ήχου. Ευτυχώς η πολύχρονη ενασχόλησή μου σαν τεχνικός PC μου έχεις αφήσει αφθονο Hardware τέτοιου είδους. Πάντως αυτή η ιστορία θα έχει συνέχεια και μάλλον σύντομα.

Για τα apple η μόνη πρόοδο που έχω κάνει είναι κάποιες δισκέττες που πήρα από τον nkary. Και τις οποίες σύντομα θα δοκιμάσω αφού μου έρθει και το υπόλοιπο hardware που περιμένω για να τα κανω όλα μαζί.

Αυτά προς το παρών.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• toples50
  • Το Άβαταρ του/της toples50
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
20/01/2019 09:19 #44055 από toples50
Απαντήθηκε από toples50 στο θέμα Καινούριο Project (ΙΒΜ Valuepoint 425 SX)
Για το Mac Plus χρειάζεσαι System 6 όχι μεταγενέστερο.Και οι δισκέτες να είναι DD όχι HD,έχει 800άρι floppy drive.

Once you go Mac you'll never go back!!!

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
20/01/2019 10:24 - 20/01/2019 10:26 #44056 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Καινούριο Project (ΙΒΜ Valuepoint 425 SX)

To κακό είναι ότι αυτά τα μηχανήματα το Setup το κάνουν από εξειδικευμένες δισκέτες. Θα ψάξω να βρώ στο δίκτυο κάτι αλλιώς θα αναγκαστώ να αγοράσω.

Δε νομίζω, πατάς το κουμπί που πρέπει (ESC, F1, F10, DEL) και μπαίνεις στο BIOS. Προφανώς το δικό σου βαράει γιατί έχει τελειώσει η μπαταρία του και πρέπει να βάλεις νέα και να κάνεις εκ νέου τις ρυθμίσεις στο BIOS.
Οι δισκέτες που δείχνεις λένε ότι είναι για διάγνωση, καμία σχέση με BIOS. Τσάμπα θα δώσεις τα χρήματα σου

Ακούς nkary??

Εγώ το Tape το έβαλα σε Windows XP ως floppy drive μπας και το δει. Από κει και πέρα δεν είχα ούτε κάρτα να το συνδέσω σε Win98 ούτε και λογισμικό.
Στο έστειλα όπως σου είχα υποσχεθεί δώρο, μακάρι να είναι λειτουργικό και να το χρησιμοποιήσεις.

υγ στην περίπτωση που δεν δουλεύει πχ έχει θέμα το board σου καβατζώνω από τώρα το τροφοδοτικό ;)

• JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
20/01/2019 22:13 #44070 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα Καινούριο Project (ΙΒΜ Valuepoint 425 SX)
ΟΚ και εάν θέλεις στο στέλνω και ολόκληρό σήμερα δεν κατάφερα να κάνω κάτι μαζί του γιατί όπως είπα είχα τον 15μηνό Ταλιμπάν στο σπίτι και έπρεπε να τον προσέχω σε κάθε βήμα γιατί ότι έχει σχέση με κουμπάκια το λατρεύει. Να φανταστείς κάθε τόσο μου ζήταγε να τον πάρω αγκαλιά στο γραφείο για να δει τι κάνω και να σκαλίσει τα ποντίκια τα πληκτρολόγια και το joystic που έχω.

• JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
30/01/2019 23:53 #44134 από JIANOS
Update στο project.

To κουτί το καθάρισα και έβαψα τα σημεία με την λαμαρίνα με μία απόχρωση του μπεζ πoy είναι πάρα πολύ κοντά στο προτότυπο το κακό είναι ότι μου έτρεξε σε αρκετά σημεία. Την μπογια την είχα σε σπρέι αλλά μάλλον έπρεπε να ψάξω να βρώ παρόμοια απόχροση σε κουτί για να χρησιμοποιήσω ρολό, θα είχα καλυτερο αποτέλεσμα έτσι. Δεν πτοούμε όμως γιατί είμαι ακόμα στους πειραματισμούς. Από το μηχάνημα λείπει η καλωδιοταινία των Floppy αλλά ευτυχώς έχω αρκετές απλά πρέπει να τις ξαθάψω. Το Colorado streamer. Έχει δική ειδική καλωδιοταινία που συνδέεται στην σύνδεση των floppy στην μητρική και έχει και υποδοχή για να συνδέσεις την κλασική καλωδιοταινια των floppy. Αυτό το γεγονός, εάν θυμάμαι καλά, σου δίνει την δυνατότητα να μην χάσεις το ένα από τα 2 floppy σου για χάρην του streamer κάτι που το Conner (το άλλο stremer που ο φίλος nkary μου το χάρισε και πρέπει να τον ευχαριστήσω και μπορώ να πώ ότι άργησα κι όλας) δεν το κάνει. Έπίσεις από το case λείπει το αλουμινένιο πλαίσιο που μπαίνουν οι 5 1/4 συσκεύες και ο σκληρός. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψάξω να δώ εάν απλά είναι κάπου αλλού παραπεταμένο ή πρέπει να αυτοσχεδιάσω. Όπως είχα πεί και στην προηγούμενη ανάρτηση πρέπει επίσεις να βρώ και μια κάρτα ήχου για να του βάλω. Συνεπώς για τώρα το συγκεκριμένο project
μπαίνει στην αναμονή. Φωτογραφίες δεν ανέβασα γιατί θέλω πρώτα να το ολοκληρώσω. Αυτά για τώρα.

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
31/01/2019 11:15 #44137 από nkary

JIANOS έγραψε: ΟΚ και εάν θέλεις στο στέλνω και ολόκληρό σήμερα δεν κατάφερα να κάνω κάτι μαζί του γιατί όπως είπα είχα τον 15μηνό Ταλιμπάν στο σπίτι και έπρεπε να τον προσέχω σε κάθε βήμα γιατί ότι έχει σχέση με κουμπάκια το λατρεύει. Να φανταστείς κάθε τόσο μου ζήταγε να τον πάρω αγκαλιά στο γραφείο για να δει τι κάνω και να σκαλίσει τα ποντίκια τα πληκτρολόγια και το joystic που έχω.

Τώρα είδα την απάντηση σου. Από τι διάβασα παρακάτω αποφάσισες να το φτιάξεις. Εγώ αποφάσισα να κάνω τον δικό μου ανταλλακτικά και στο ebay.
Μερικά link που μπορεί να σε βοηθήσουν, αν δεν τα είδες ήδη δηλαδη
psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/withdrawnbook/vpbook.pdf
stason.org/TULARC/pc/motherboards/I/IBM-...OINT-6384-425SX.html
ps-2.kev009.com/pcpartnerinfo/ctstips/b626.htm

• JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
01/02/2019 22:58 #44153 από JIANOS
Ενημέρωση για το Project

Ανεβάζω τις φωτογραφίες μετά από τις επισκευές που έκανα στο κουτι.

Το μηχάνημα συνέχιζε να κάνει 5 μπιπ και μετά από αφαιρετική τακτική ανακάλυψα ότι η αιτία των μπιπ είναι τα simms της μνήμης μετά από αρκετές δοκιμές με τα simms που είχα στο εργαστήριο .............

Εδώ να ενημερώσω ότι ο φίλτατος nkary είχε δίκιο δεν χρειάζονται εξιδικευμένες δισκέττες για να μπεις στο setup του αμέλησα να βγάλω φωτογραφίες αλλά θα το κάνω με κάθε ευκαιρία εξάλλου αυτό θα είναι το βασικό μου DOS μηχανημα που θα έχω τις αντοίστιχες εφαρμογές και φυσικά και παιχνίδια. Βέβαια δηλώνω ότι το μηχάνημα θα είναι διαθεσιμο σε οποιαδήποτε εκδήλωση θέλετε.
Έκανα και μια πρώτη εγκατάσταση στο MS-DOS 6.22 χωρίς να κάνω fdisk και format στο δίσκο κάτεβασα εικόνες δισκέτας και τις έφτιαξα σε έναν άλλο υπολογιστή που εχω επίσεις θα του εγκαταστήσω και windows 3.1.

Βέβαια η εγκατάσταση εμφάνισε κάποια λάθη στην μνήμη αλλά θα κάνω μια πιό σωστή εγκατάσταση μετά από fdisk στον δίσκο και θα δούμε πως θα πάει.
Και για να ολοκληρώσουμε το project....... Βρέθηκε και το πληκτρολόγιό του !!!!

Βασικά σίγουρα στο case υπάρχουν κάποιες ατέλειες αλλά είπαμε ότι είναι το πρώτο μου restoration project οπότε με αυτό δεδομένο θεωρό ότι καλά τα πάω. Ακόμα δεν έκλεισε τελειωτικά θέλω ακόμα μια κάρτα ήχου και φυσικά θα δoκιμάσω πάνω του τα 2 streamer. Επίσεις θέλω να του βάλω και windows NT και το ultimate level θα είναι να το δικτυώσω με τα άλλα μου πολύ πιό πρόσφατα μηχανήματα.

Οπότε θα δούμε πολά επεισόδια από αυτό το serial....
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, nkary

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
02/02/2019 16:32 #44159 από nkary
Ωραίος, keep walking ;)

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.748 δευτερόλεπτα