Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)

• h20_polo
  • Το Άβαταρ του/της h20_polo Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
07/10/2014 17:59 - 07/10/2014 18:27 #23331 από h20_polo
Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary) δημιουργήθηκε από h20_polo
Σε συνέχεια από το παρακάτω Thread:
www.retrocomputers.gr/forum/poliseis/171...i-tou?start=15#23330
Και με αφορμή την όμορφη συλλογή του nkary από home micros...

www.nkary.gr/micros.html

βλέπω ότι τα έχεις όλα σε άριστη Mint κατάσταση, λευκά χωρίς κιτρινίλες στα πλαστικά τους. Εντυπωσιακό για τόσο παλιά Micros και για κάποιον που συλλέγει μόλις απο το 2009.

Πρόσεξα επίσης την έλλειψη σημαντικού αριθμού κονσόλων…

Να υποθέσω λοιπόν ότι είσαι κομπιουτεράς παρά κονσολάς?! :)

Πάντως δυο exotic Combo συστήματα που βρίσκω αρκετά εντυπωσιακά είναι τα παρακάτω τα οποία είχα προσέξει την ύπαρξη τους σε νεαρά ηλικία...
Αυτά ναι θα ήταν ενδιαφέρον να τα δω... και να τα μοντάρω! :lol: :lol: Αχαχαχαχαχ!!! :thumb:

Amstrad Mega PC
en.wikipedia.org/wiki/Amstrad_Mega_PC

Και ιδιαίτερα αυτό!
Pioneer Laser Disc - PC-Engine / Mega Drive
en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_LaserActive

Παρεμπιπτόντως την συγκεκριμένη Α1200 που έχεις με το logo με την κόκκινη βούλα δεν την αναγνωρίζω?!:

Εγώ αυτήν εδώ έχω:

chriskgnr έγραψε:

h20_polo έγραψε:
Και ιδιαίτερα αυτο!
Pioneer Laser Disc - PC-Engine / Mega Drive
en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_LaserActive

τι μεταλλαγμένο υβρίδιο είναι αυτό?!?!?? :blink:
:P :lol:

Και το παράδοξο είναι ότι μέσα στην τιμή των $970 δεν ήταν ενσωματωμένη η Arcade Card για να παίζει τα πιο δυνατά παιχνίδια της SNK στο PC-Engine.

Go figure!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
07/10/2014 19:42 #23333 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)
"Κρυφή" πληγή βλέπω ο Nίκος,ας μας δώσει λεπτομέρειες.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
07/10/2014 21:50 #23334 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)
Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια :thumb:
Η 1200 που φαίνεται στην 1η φώτο είναι αυτή που είχε βγει προς το τέλος από την Amiga Technologies και ήμουν από τους τυχερούς αφού πρόλαβα και την αγόρασα NOS από το amigakit ;)
Μάλιστα αν θυμάμαι καλά μ αυτήν ξεκίνησα την συλλογή με 2η την Amiga 500 Batman Pack (την οποία και χρυσοπλήρωσα να την φέρω από Αγγλία :angry: )
Το Amstrad Mega PC είναι ένα μηχάνημα που το θέλουν όλοι αλλά θα μείνει όνειρο για τους περισσότερους, μέσα σ αυτούς και εγώ :(
Το Pioneer Laser Disc - PC-Engine / Mega Drive μέχρι σήμερα δεν το γνώριζα, αλλά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (μάλλον καθόλου) με κονσόλες όπως διαπίστωσες και εσύ ;)
Κάποια στιγμή, όταν πάει η γυναίκα στη μάνα της :bow: , θα βγάλω καινούργιες φώτο και θα προσθέσω και μερικά ακόμα πράγματα όπως την Α4000 μου και το NOS 1084S-D1 monitor (φτου φτου σκόρδα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, amiga500fan

• h20_polo
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
08/10/2014 01:21 - 08/10/2014 02:59 #23336 από h20_polo
Απαντήθηκε από h20_polo στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)

nkary έγραψε: Το Amstrad Mega PC είναι ένα μηχάνημα που το θέλουν όλοι αλλά θα μείνει όνειρο για τους περισσότερους, μέσα σ αυτούς και εγώ :(

Το συγκεκριμένο το είχα δει on display σε ένα από τα μαγαζιά στην Στουρνάρι το 1994-1995 όταν έψαχνα να πάρω το πρώτο μου PC κατά την μετάβαση από AMIGA. Το είχα απορρίψει καθώς τα Specs του (386SX ) ήταν ομολογούμενος φτωχά για την εποχή.

Το Pioneer Laser Disc - PC-Engine / Mega Drive μέχρι σήμερα δεν το γνώριζα, αλλά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (μάλλον καθόλου) με κονσόλες όπως διαπίστωσες και εσύ ;)

Και που να δεις τι αλλά περίεργα συστήματα υπάρχουν εκεί έξω...

Το παρακάτω ειχε 68000 CPU που τσιγκουνεύτηκε να βάλει η Nintendo στο SNES και 256 χρωματτα σε σχεση με την φτωχή παλέτα των 61 on-screen colours του Mega Drive

en.wikipedia.org/wiki/Super_A%27Can

Και αυτό που είχε ακόμα και Floppy drive, point & click adventures, πρώιμο 3D και αρκετά Arcade-perfect ports, oπως την καλύτερη home εκδοση του Super Street Fighter II & το Raiden.

en.wikipedia.org/wiki/FM_Towns_Marty

Κάποια στιγμή, όταν πάει η γυναίκα στη μάνα της :bow: , θα βγάλω καινούργιες φώτο και θα προσθέσω και μερικά ακόμα πράγματα όπως την Α4000 μου και το NOS 1084S-D1 monitor (φτου φτου σκόρδα)

Αχαχαχαχ!!
Να υποθέσω λοιπόν ότι η γυναίκα δεν συμμερίζεται τις ανησυχίες σου σχετικά με τους Home Micros?! :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glaros

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/10/2014 09:09 #23339 από nkary
Καλημέρα
Είναι πολλά τα μηχανήματα που κυκλοφόρησαν μόνο στις αγορές της Άπω Ανατολής. Οπότε δικαιολογημένα αν δεν είσαι ψαγμένος δεν τα ξέρεις.

Να υποθέσω λοιπόν ότι η γυναίκα δεν συμμερίζεται τις ανησυχίες σου σχετικά με τους Home Micros?

Οι ανησυχίες της γυναίκας αφορούν το κόστος και τον χώρο που καταλαμβάνουν :whipblue:
Πέραν της πλάκας όμως εγώ είμαι από τους τυχερούς που δεν τους πολύ πρήζει η γυναίκα :)

• h20_polo
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
08/10/2014 14:44 #23352 από h20_polo
Απαντήθηκε από h20_polo στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)

nkary έγραψε:

Να υποθέσω λοιπόν ότι η γυναίκα δεν συμμερίζεται τις ανησυχίες σου σχετικά με τους Home Micros?

Οι ανησυχίες της γυναίκας αφορούν το κόστος και τον χώρο που καταλαμβάνουν :whipblue:
Πέραν της πλάκας όμως εγώ είμαι από τους τυχερούς που δεν τους πολύ πρήζει η γυναίκα :)

Δηλαδή το κόστος της συλλογής το πληρώνει και τo επωμίζεται αυτή και ο χώρος που εκτίθεται και καταλαμβάνει η συλλογή είναι δικός της?

• spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
08/10/2014 15:28 - 08/10/2014 15:30 #23355 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)
αααα... το ξέρω πως γίνεται αυτό!
Ο Νίκος εννοεί ότι:
παρόλο που τα θεωρεί άχρηστα δεν την ενοχλούν αρκεί να μην πιάνουν χώρο στο σπίτι και φυσικά να μην κοστίζουν!

(Λύση : Να υπάρχει ξεχωριστός εκτός του κυρίως σπιτιού χώρος για τα μασίνια!Πρόκειται για το όνειρο κάθε ρετρομανιακ οικογενειάρχη! Να υπάρχει προπληρωμένη κάρτα αγορών ώστε να μην βλέπει η γυναίκα τι χαλάς και που)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary

• nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
08/10/2014 16:37 #23362 από nkary

h20_polo έγραψε:

nkary έγραψε:

Δηλαδή το κόστος της συλλογής το πληρώνει και τo επωμίζεται αυτή και ο χώρος που εκτίθεται και καταλαμβάνει η συλλογή είναι δικός της?

Όχι φίλε μου
Αυτό θα ήταν το ιδανικό :bow:
Όπως τα γράφει ο Σπύρος πιο πάνω είναι τα πράγματα :)

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
08/10/2014 17:08 #23364 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Home Micros & Exotic Combo Systems.... (nkary)
...εγώ είμαι σε άλλο επίπεδο...η σύζυγος μου,θέλει να φτιάξω ράφια/βιτρίνες για να της αδειάσω τα συρτάρια/ντουλάπια...

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.339 δευτερόλεπτα