Dragon 32/64 overclock!

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
20/08/2012 18:43 - 20/08/2012 23:30 #1799 από chriskgnr
Dragon 32/64 overclock! δημιουργήθηκε από chriskgnr

Κι όμως! Είναι δυνατή η αύξηση της ταχύτητας των δύο αυτών υπολογιστών, χρησιμοποιώντας την εντολή POKE 65495,0 η οποία επιταχύνει τη λειτουργία του 6809E processor! Όχι όμως χωρίς συνέπειες, αφού προσωρινά απενεργοποιούνταν η σωστή λειτουργία των cassette και printer ports!! Κατασκευαστικές μικροδιαφορές στα κατα καιρούς παραγόμενα μοντέλα Dragons, σήμαινε ότι δε μπορούσε να εφαρμοστεί σε ολα αυτή η λειτουργία επιτάχυνσης, αφού αυτό το POKE σε μερικούς υπολογιστές(περίπου στο 20% των υπολογιστών) οδηγούσε σε κρασάρισμα ή ασταθή λειτουργία! Ο 6809E επεξεργαστής του Dragon, έχει maximum clock speed το 1MHz, και ονομαστική τιμή ρολογιού το 0.98MHz.Το speed-up Poke αυξάνει το clock rate στο 1.8MHz! Από κει και πέρα, εξαρτάται από την "ανοχή" που παρουσιάζουν σε αυτο το clock λειτουργίας, τα περιφερειακά chips, έτσι ώστε σ'ένα συγκεκριμένο μηχάνημα να δουλέψει το Poke. Η εντολή POKE 65494,0 επανέφερε τον υπολογιστή στη κανονική ταχύτητα ενώ το POKE 65497,0 "έσπρωχνε" τη ταχύτητα ακόμα πιο ψηλά χάνοντας ταυτόχρονα τη video εικόνα(!) μέχρι να ρυθμιστεί σε χαμηλότερα επίπεδα η ταχύτητα!!
Αυτό το poke, είχε μεγάλη απήχηση στα software houses, τα οποία το χρησιμοποιούσαν για να τρέχουν ταχύτερα τα παιχνίδια τους, με το φυσικό επακόλουθο να κρασάρουν τα παιχνίδια στο 20% των υπολογιστών που δε "καταλάβαιναν" από pokes! Λύση σε αυτό το πρόβλημα βρήκε η Microdeal για τα παιχνίδια της, αφού πρόσθεσε ένα μενού επιλογής της ενεργοποίησης του poke, στην αρχή κάθε παιχνιδιου!

21st century breakdown...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
20/08/2012 21:57 #1804 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Dragon 32/64 speed-up!
Retro overclocking :cheer:

Ωραία πράγματα!

Μοίραζεις γνώση απλόχερα Χρήστο... :cheer:

Απλά στο 20% των παιχνιδιών που κράσαραν λόγω των pokes, τι να έκαναν οι εταιρείς για τους πελάτες???
Επειδή δεν νομίζω να ........κυκλοφορούσαν κάποιο patch :lol: :lol: :lol: :evil: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
20/08/2012 22:33 - 21/08/2012 10:44 #1809 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Dragon 32/64 speed-up!

Fotis_KFOR έγραψε: Απλά στο 20% των παιχνιδιών που κράσαραν λόγω των pokes, τι να έκαναν οι εταιρείς για τους πελάτες???
Επειδή δεν νομίζω να ........κυκλοφορούσαν κάποιο patch :lol: :lol: :lol: :evil: :whistle:

έκαναν ότι μπορούσαν και οι εταιρείες, αρκεί να μην ήσουν ο ατυχος μεσα στο 20%! :P :cheer: :cheer:

εμένα μου κάνει εντύπωση ότι το overclock είναι ένα γεμάτο-γεμάτο 100% στα Mhz! Από 0.98MHz στα 1.8MHz!!
Από ηλεκτρονικής πλευράς, μοιάζει εξωπραγματικό! Και μάλιστα σκέφτομαι ότι θα απαιτούσε και κάποιο είδος ψύξης ο επεξεργαστής! Μέχρι σήμερα, δεν εχω συναντήσει chip που να εχει nominal τιμή χρονισμού Α και να μπορείς να το χρονίσεις στη διπλάσια συχνότητα 2Α(ίσως αυτοί οι overclockers με τις υδροψύξεις να μπορούν να πετυχουν διπλασιασμό ταχύτητας και αυτό υπό όρους!). Η μόνη εξήγηση ειναι ότι οι επεξεργαστές που χρησιμοποιήθηκαν στους Dragons, είναι υποχρονισμένοι(underclocked), στα 0.98MHz αλλά για ποιό λόγο χρησιμοποιήθηκαν, δε το ξέρω. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η Apple, η οποία ήθελε να βγάλει μια σειρά Powermacs G4 και Mac Minis G4 στο 1Ghz, αλλά είχε στοκ επεξεργαστών PPC G4 στα 1.25GHz και στα 1.33 GHz και χρησιμοποίησε αυτούς, αντί να παραγγείλει νέους. Γι αυτό όσοι έχουν ασχοληθεί με overclocking στα Mac Mini PPC G4 και στα G4 Powermac, ξέρουν ότι "σηκώνουν" πολύ πουσάρισμα! :) :)

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
21/08/2012 21:25 - 21/08/2012 21:26 #1819 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Απ: Dragon 32/64 speed-up!

chriskgnr έγραψε: εμένα μου κάνει εντύπωση ότι το overclock είναι ένα γεμάτο-γεμάτο 100% στα Mhz! Από 0.98MHz στα 1.8MHz!!
Από ηλεκτρονικής πλευράς, μοιάζει εξωπραγματικό! Και μάλιστα σκέφτομαι ότι θα απαιτούσε και κάποιο είδος ψύξης ο επεξεργαστής! Μέχρι σήμερα, δεν εχω συναντήσει chip που να εχει nominal τιμή χρονισμού Α και να μπορείς να το χρονίσεις στη διπλάσια συχνότητα 2Α(ίσως αυτοί οι overclockers με τις υδροψύξεις να μπορούν να πετυχουν διπλασιασμό ταχύτητας και αυτό υπό όρους!). Η μόνη εξήγηση ειναι ότι οι επεξεργαστές που χρησιμοποιήθηκαν στους Dragons, είναι υποχρονισμένοι(underclocked), στα 0.98MHz αλλά για ποιό λόγο χρησιμοποιήθηκαν, δε το ξέρω. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η Apple, η οποία ήθελε να βγάλει μια σειρά Powermacs G4 και Mac Minis G4 στο 1Ghz, αλλά είχε στοκ επεξεργαστών PPC G4 στα 1.25GHz και στα 1.33 GHz και χρησιμοποίησε αυτούς, αντί να παραγγείλει νέους. Γι αυτό όσοι έχουν ασχοληθεί με overclocking στα Mac Mini PPC G4 και στα G4 Powermac, ξέρουν ότι "σηκώνουν" πολύ πουσάρισμα! :) :)


Μου έκανε και εμένα τρομερή εντύπωση αυτό μιας και παρόλο που δεν θέλω και δεν κάνω overclocking, είχα πειραματιστεί λίγες φορές για την εκμάθηση και μόνο να δω πως γίνεται και θυμάμαι πως έναν Pentium στα 3Ghz τον πήγα στα 3.2Ghz (ελάχστα δηλαδή πιο πάνω) και κόλλαγε, θερμαινόταν και άρχισαν οι μπλε οθόνες και έτσι το ξαναγύρισα αμέσως στο default. :dry:

Μόνο αν γίνεται αυτό που λες (να είναι υποχρονισμένοι και μάλιστα σε μεγάλο ποσοστό) κάπως μπορεί να εξηγηθεί αυτό το +90% overclocking... και πάλι δεν το βλέπω εύκολο λόγω της τεχνολογίας του τότε - τι ψύξη να είχε ο επεξεργαστης σε σύγκριση με το σήμερα... :huh:

Τελικά τα ρετρό μηχανήματα πρέπει να είναι ΔΑΣΚΑΛΟΙ στο hardware απλά οι μαθητές να μην έγιναν τόσο καλοί ... ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • spyros.s
  • Το Άβαταρ του/της spyros.s
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Περισσότερα
21/08/2012 21:50 #1820 από spyros.s
Απαντήθηκε από spyros.s στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!
ο μόνος επεξεργαστής που ήξερα ότι δίχως τρελά συστήματα ψύξης έφτανε 50% πάνω σε επιδόσεις ήταν ο σελερον 300α που έφτανε στα 450mhz και έκανε την αγορά του πεντιουμ 2 στην ίδια συχνότητα άχρηστη επιλογή!Τον δικό μου φενομ 2 τον έχω φτάσει μέχρι 4.4γκίγκα από 3,6 στοκ δηλαδή 20% με το ζόρι!
Να που τα ρετρο μηχανήματα είχαν και τα ρεκόρ τους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Brandon
  • Το Άβαταρ του/της Brandon
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
28/08/2012 21:40 #1882 από Brandon
Απαντήθηκε από Brandon στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!
Ναι αλλά το ρισκάρετε να κρασάρει???Καλύτερα αργά κ σταθερά θα έλεγα εγώ...

Why...???Why Harry McDowel???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
12/11/2012 21:04 - 12/11/2012 21:08 #3763 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!
Παρα πολύ εντυπωσιακή ανοχή.

Ασχολούμαι με Ο/C από εποχές Intel Celeron...μέχρι και σήμερα σε CPU και GPU (κάποια στιγμή θα "μαγειρέψω" και ένα GameBoy Color)

Σίγουρα με 2-3 απλές ψήκτρες (αυτοκόλλητες) θα απόκτηση μια σχετική σταθερότητα...για να μην ανήσυχη ο Brandon.Εξάλλου αν δεν υπήρχαν τα "σκαλιστήρια" δε θα είχαμε το καλώδιο Link για VirtualBoy.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
12/11/2012 21:58 #3770 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!

glaros έγραψε: Παρα πολύ εντυπωσιακή ανοχή.

Ασχολούμαι με Ο/C από εποχές Intel Celeron...μέχρι και σήμερα σε CPU και GPU (κάποια στιγμή θα "μαγειρέψω" και ένα GameBoy Color)

Σίγουρα με 2-3 απλές ψήκτρες (αυτοκόλλητες) θα απόκτηση μια σχετική σταθερότητα...για να μην ανήσυχη ο Brandon.Εξάλλου αν δεν υπήρχαν τα "σκαλιστήρια" δε θα είχαμε το καλώδιο Link για VirtualBoy.





χμμμ... κατι μου λεει glaros, οτι εχεις μελλον στα ηλεκτρονικά!(μιλαω σοβαρα!) :) :)

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
12/11/2012 22:03 #3771 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!

chriskgnr έγραψε: ...χμμμ... κατι μου λεει glaros, οτι εχεις μελλον στα ηλεκτρονικά!(μιλαω σοβαρα!) :) :)


Ο μονόφθαλμος στους τυφλούς βασιλεύει.

:pinch: :pinch: :pinch: :pinch:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
14/11/2012 09:04 - 14/11/2012 09:05 #3833 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!

glaros έγραψε: Παρα πολύ εντυπωσιακή ανοχή.

Εξωπραγματικη θα ελεγα! :woohoo:

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • chriskgnr
  • Το Άβαταρ του/της chriskgnr Συντάκτης θέματος
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • Well, i got one chance left in a nine live cat.
Περισσότερα
14/11/2012 09:07 #3834 από chriskgnr
Απαντήθηκε από chriskgnr στο θέμα Απ: Dragon 32/64 overclock!

Brandon έγραψε: Ναι αλλά το ρισκάρετε να κρασάρει???Καλύτερα αργά κ σταθερά θα έλεγα εγώ...

Να κρασαρει ΜΟΝΟ, Σοφοκλή θα ηταν ευχής εργον! Μη τυχον γινει παρανάλωμα του πυρός με τετοιο πουσαρισμα.... :blink: :blink: :blink:

21st century breakdown...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.622 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos