Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon Δέμα απο αμερικα - τελωνείο

• rick dangerous
  • Το Άβαταρ του/της rick dangerous Συντάκτης θέματος
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
16/10/2013 10:56 #14035 από rick dangerous
Δέμα απο αμερικα - τελωνείο δημιουργήθηκε από rick dangerous
αγαπητοί συμφορουμίτες, τις γνώσεις/εμπειρίες σας παρακαλώ

(καταρχάς αν είναι σε λάθος ενότητα κάποιος mod να το μεταφέρει)

έκανα μια αγορά απο ebay.com που στοιχίζει γύρω στα 75-80 dallars μαζί με τα μεταφορικά.

θα μου το κρατήσουν στο τελωνείο ; θα πρέπει να κάνω εγώ κάτι για να το εκτελωνίσω μόνος μου ;

το δέμα έρχεται με usps (το tracking service δείχνει οτι έφτασε στο γιουνανισταν την δευτέρα 14 του μηνός) και
στο ελτα της περιοχής μου, μου είπαν οτι λογικά θα'ρθει χωρίς εξτρα χρέωση.

γνωστή μου που αγοράζει τακτικά απ'το αμερικα μου'πε οτι μεχρι και 100 dallars δεν εχει πρόβλημα.

διάβασα στο δίκτυο οτι αυτό με το "gift" δεν πιάνει πλέον.. και έτσι δεν το ζήτησα ούτε'γω.

:help:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• djbeast
  • Το Άβαταρ του/της djbeast
  • Retro Expert
  • Retro Expert
Περισσότερα
16/10/2013 11:32 - 18/10/2013 14:06 #14036 από djbeast
Απαντήθηκε από djbeast στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο
Φλέγων ζήτημα!
Λοιπόν , αν το δέμα είναι μικρό σε όγκο και το βάρος του δεν είναι μεγαλύτερο από 2 κιλά , στο τελωνείο το περνάνε αέρα πατέρα χωρίς να το ελέγξουν.Καταλαβαίνεις ότι συμβαίνει το αντίθετο αν το δέμα είναι μεγάλο και βαρύ.
Αυτό ίσχυε (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) για πολλά χρόνια τελευταία.Μπορεί να το έχουν αλλάξει πλέον.Παραγγελίες που έχω κάνει από Αμέρικα (κυρίως dvd , cd κτλ) περνάνε χωρίς πρόβλημα.
Ένα χρήσιμο tip για να ξέρουν όλοι : ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ αντικείμενο από χώρες ΕΚΤΟΣ Ευρωπαικής Ένωσης , που η αποστολή του γίνεται με κούριερ π.χ UPS , FedEx κτλ.Το δέμα όσο μικρό εκτελωνίζετε ΠΑΝΤΑ γιατί τα έχουν κάνει πλακάκια με το τελωνείο και πέφτει πολύ μαρούλι.Οι τύποι ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλή τους για εκτελωνισμό.
ΠΡΟΣΟΧΗ!
Ελπίζω να σε κάλυψα.Όσο για το θέμε του "gift" , δεν ξέρω αν πλέον ισχύει.Ας απαντήσει κάποιος άλλος.

EDIT : Αν το δέμα σου γράφει πάνω merchandise (εμπόρευμα) , τότε δεν το γλιτώνεις το τελωνείο.Συνήθως οι εταιρίες το γράφουν αυτό , εννοώ αν αγοράσεις ένα προιόν από μια εταιρία.

PS one - Playstation 2 - Playstation 3 - Playstation 4 Pro - PSP - PS Vita - Nintendo Gameboy Advance - Nintendo SNES - Nintendo Gamecube - Nintendo Wii - Nintendo Wii U - Nintendo 3DS XL - Nintendo Switch - Sega Mega Drive I - Sega Mega CD I - Sega Saturn - Sega Dreamcast - Xbox - Xbox 360 - Xbox One X - Panasonic 3DO - Neo Geo X Gold

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
16/10/2013 11:45 #14037 από rick dangerous
Απαντήθηκε από rick dangerous στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο
αρκετά κατατοπιστικά ωρε τζορτζ αν και απ'οτι κατάλαβα κάθε δέμα είναι και μια διαφορετική ιστορία και εναπόκειται
στον κάθε καραγκιόζη τελωνιακό να πράξει οτι νομίζει.

πάντως η φίλη μου που αγοράζει ρούχα απο αμερικα, τα παραλαμβάνει απο ups χωρίς εξτρα χρέωση. μιά φορά
μόνο που ήταν 150 νταλαρς της χρεώσαν ενα 30άρι.

όπως έχει γραφτεί και αλλού στο φορουμ, οι τιμές στο αμερικα είναι πολύ καλές! ορισμένες φορές σου'ρχεται πιο φθηνά, απ'οτι αν αγόραζες εντος ε.ε., παρόλα τα μεταφορικά (που είναι φωτιά!)

:thanx:

• hannibalmemos1984
  • Το Άβαταρ του/της hannibalmemos1984
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
16/10/2013 13:43 #14045 από hannibalmemos1984
Απαντήθηκε από hannibalmemos1984 στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο
Τα χαιρετισματα μου στο Αμερικα και στο CHINATOWN.Λοιπον αυτο το ποστ θα ειναι οσο πιο περιεκτικο γινεται για την υποθεση αμερικα-κινα-τελωνειο η αλλιως το τριπτυχο του διαβολου.
Θα συμφωνησω με το djbeast αλλα θα το παω και λιγο παρακατω για το απλωσω το θεμα.
Chinatown ολα ερχονται σαν gift και φυσικα κανουν απο μονοι τους υποτιμολογησει για να μην κολλησει πουθενα το πακετο.Οι αγορες μου ειναι φυσικα μεχρι 15 ευρω που κανω γιατι εχουν και δωρεαν μεταφορικα αλλα και πανω απο 15 ευρω δεν αξιζει και κατι.Τωρα για το αντιστοιχο ασιατικο ebay συμμαχος ειναι τα εμαιλ και η υποτιμολογηση και φυσικα μια prepaid γιατι η paypal δεν το υποστηριζει.(Πιστωτικη εκει θανατος τοσο κυνικα)
ΑΜΕΡΙΚΑ η αλλιως η γη επαγγελιας για τις αγορες.Εδω θα μιλωσω για εχω φερει οτι βαλει ο νους του ανθρωπου για το Honda μου απο πιστονια μεχρι τουρμπινα.Ενα ονομα και μονο USPS Priority mail η αλλιως αμερικανικα ταχυδρομεια σε συνδιασμο με gift και υποτιμολογηση μιλαμε οτι το 80% σε πιθανοτητες να περασει αερας το δεμα χωρις να σταματησει στο τελωνειο.
Μιλαμε για πακετα των 6 κιλων και ανω και ποτε δεν ειχα προβλημα με το τελωνειο.
Ολες οι κουριερ εταιριες που φερνουν πραγματα εκτος Ε.Ε να ξερετε οτι θα πληρωσετε τελωνειο(μεχρι 20 δολλαρια δεν εκτελωνιζεται και περναει by pass αλλα δεν ενδεικνυται σαν μεθοδος,ενα παλικαρι απο το φορουμ που ειμαι στα Honda φερνει συνεχεια πραγματα με αυτον τον τροπο).
Ταριφα εαν σας πιασει τελωνειο ειναι το 23% της αξιας του τιμολογιου που εχει μεσα το πακετο μαζι με εξοδα εκτελωνιστη που κυμανονται αναλογως της αξιας του πακετου.
Γενικα οπως ειπε και ο djκτηνος cd-dvd και βιβλια σε μικρες παντα ποσοτητες δεμα κατω των 2 κιλων περναει by.
Γενικα το τελωνειο του αεροδρομιου EΛ.Βενιζελου λειτουργει με τα φεγγαρια του.Εναν μηνα περνανε τα παντα και τον αλλον τα παντα ψαχνονται και σαν συνεπεια ολων αυτων τραγικες καθυστερησεις.Οι ιστοριες που μου εχουν πει αλλα και εχω ζησει ειναι πολλες και θα γεμιζαν σελιδες απο βιβλιο.Οταν δουλευα στις ενοικιασεις αυτοκινητων στο αεροδρομιο ειχα κανει πολλες εξυπηρετησεις,με αποτελεσμα να με περασουν για εκτελωνιστη. :woohoo: :woohoo: :woohoo:

• GeoAnas
  • Το Άβαταρ του/της GeoAnas
  • Retro Master
  • Retro Master
Περισσότερα
16/10/2013 13:52 - 16/10/2013 13:53 #14047 από GeoAnas
Απαντήθηκε από GeoAnas στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο
Επαιδή την έχω πατήσει προσωπικά στέκομαι στο παραπάνω :

Ένα χρήσιμο tip για να ξέρουν όλοι : ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ αντικείμενο από χώρες ΕΚΤΟΣ Ευρωπαικής Ένωσης , που η αποστολή του γίνεται με κούριερ π.χ UPS , FedEx κτλ.Το δέμα όσο μικρό εκτελωνίζετε ΠΑΝΤΑ γιατί τα έχουν κάνει πλακάκια με το τελωνείο και πέφτει πολύ μαρούλι.Οι τύποι ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλί τους για εκτελωνισμό.
ΠΡΟΣΟΧΗ!

• angel_grig
  • Το Άβαταρ του/της angel_grig
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
16/10/2013 22:13 #14077 από angel_grig
Απαντήθηκε από angel_grig στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο

GeoAnas έγραψε: Επαιδή την έχω πατήσει προσωπικά στέκομαι στο παραπάνω :

Ένα χρήσιμο tip για να ξέρουν όλοι : ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ αντικείμενο από χώρες ΕΚΤΟΣ Ευρωπαικής Ένωσης , που η αποστολή του γίνεται με κούριερ π.χ UPS , FedEx κτλ.Το δέμα όσο μικρό εκτελωνίζετε ΠΑΝΤΑ γιατί τα έχουν κάνει πλακάκια με το τελωνείο και πέφτει πολύ μαρούλι.Οι τύποι ζητάνε τα μαλλιά της κεφαλί τους για εκτελωνισμό.
ΠΡΟΣΟΧΗ!

Aκριβως!!!Απο αμερικη μονο USPS!!!Δοκιμασμενο 100% απο ρετρο υπολογιστες εως ιατρικα μηχανηματα!!

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
17/10/2013 22:15 #14109 από rick dangerous
ευχαριστω ολους ! ενδιαφερον ολα !

φορ δε ρεκορντς - μου'ρθε το δεμα σε χαρτοκουτο σχετικα μεγαλο αλλα οχι 2 κιλα (μαλλον) και
περασε αερα χωρς να μου ζητησουν εξτρα.

ολα καλα :beach:

• vovolas
  • Το Άβαταρ του/της vovolas
  • Retro Elite
  • Retro Elite
  • tha vapsoume?
Περισσότερα
18/10/2013 14:15 #14140 από vovolas
Απαντήθηκε από vovolas στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο

rick dangerous έγραψε: ευχαριστω ολους ! ενδιαφερον ολα !

φορ δε ρεκορντς - μου'ρθε το δεμα σε χαρτοκουτο σχετικα μεγαλο αλλα οχι 2 κιλα (μαλλον) και
περασε αερα χωρς να μου ζητησουν εξτρα.

ολα καλα :beach:

Tέλος καλό όλα καλά δηλαδή έ?? Τώρα την επόμενη φορά ξέρεις... ;)

"Knowing is not enough we must apply
Willing is not enough we must do."

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
14/11/2013 09:53 #15027 από rick dangerous
τσιμπησα και δευτερο τεμαχιο(α) απο αμερικα πιο ακριβο. και παλι ηρθε με usps και το κουριερ σερβις των ελτα ..with no problems/εξτρα χρεωση !!! αη λοβ usps λεμε !! :veryhappy:

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
14/11/2013 20:04 #15061 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Δέμα απο αμερικα - τελωνείο
...το περιεχόμενο τι ράτσα ?
:wait:

• rick dangerous
  • Retro User
  • Retro User
Περισσότερα
15/11/2013 13:06 #15091 από rick dangerous
κατι action figures star wars και star trek.. :mosh:

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα