Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
06/01/2019 04:06 #43908 από Fotis_KFOR
Black Mirror Bandersnatch (Ταινία) δημιουργήθηκε από Fotis_KFOR
Μια ταινία που θα αρέσει σχεδόν σίγουρα στους φίλους του ρετρό και ειδικά σε αυτούς που ασχολούνται με ρετρό υπολογιστές ή και προγραμματισμό.

Η ταινία διαδραματίζεται κάπου στη δεκαετία του 80 (θα δούμε και γενικά ρετρό σκηνικά της καθημερινότητας τότε - όχι μόνο υπολογιστές) και μας δείχνει τον Stefan ο οποίος είναι ένας νεαρός σχεδιαστής ηλεκτρονικών παιχνιδιών (αλλά έχει ένα τραυματικό παρελθόν) που επιχειρεί να δημιουργήσει στον spectrum ένα video game με πολλαπλές διαστάσεις για μια εταιρεία video games. Αλλά κάπου στην πορεία, χάνει τον εαυτό του στις πολλαπλές διαστάσεις της δικής του πραγματικότητας.

Γενικά η ταινία περιέχει και κάποιες σκηνές βίας και χάνουμε τη μπάλα κάποιες φορές λόγω του περίεργου σεναρίου της ταινίας (δεν λέω άλλα μην spoilerάρω) αλλά κυρίως δείχνει πολύ πράμα από ρετρό υπολογιστές, προγραμματισμό παιχνιδιών στα 80s και μας μεταφέρει με ωραίο τρόπο στο κλίμα της εποχής που οι εταιρείες δημιουργούσαν και κυκλοφορούσαν παιχνίδια για home computers τότε. Θα δείτε listings στον spectrum, εκτέλεση προγραμμάτων και διάφορα άλλα σχετικά.

www.imdb.com/title/tt9495224/?ref_=fn_al_tt_1
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george, kokkiklhs, RainStormRkr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
06/01/2019 09:33 #43909 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Την είδα, δεν τρελάθηκα, ξεκίνησε ωραία, σε πάει στα '80 σε μια εποχή που στην Αγγλία γινόταν χαμός με τις εταιρίες δημιουργίας παιχνιδιών για home micros.
Μετά με τις εναλλακτικές πραγματικότητες κλάιν. Αλλά οκ δεν περίμενα κάτι άλλο μιας και έχει άμεση σχέση με την ομώνυμη σειρά του Netflix. Είδα το πρώτο επεισόδιο και την παράτησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
07/01/2019 08:33 #43912 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Εμένα μου άρεσε επειδή γενικά σπάνια βγαίνουν ταινίες στην εποχή μας που έχουν ως θέμα τα retro computers! :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
09/01/2019 10:03 #43924 από ZZR1400
Απαντήθηκε από ZZR1400 στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Θα συμφωνησω με τον Νικο. Ξεκιναει καπως καλα αλλα μετα το ριχνει σε ψυχεδελικα πραγματα και ουτε καν βγαζει καποιο νοημα.

Επισης εχει και αρκετα αιματα οποτε μακρια απο παιδια.

Νομιζω οτι το θεμα retro-computer το διαλεξαν για να τραβηξουν κοσμο που τους ενδιαφερει το θεμα. Στην θεση των computers θα μπορουσαν να ειναι ενα αυτοκινητο, ενα βιβλιο, ενα τραγουδι κλπ κλπ. Γιναμε και κριτικοι ταινιων !!!:veryhappy:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
11/01/2019 19:18 #43934 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)

ZZR1400 έγραψε: Νομιζω οτι το θεμα retro-computer το διαλεξαν για να τραβηξουν κοσμο που τους ενδιαφερει το θεμα. Στην θεση των computers θα μπορουσαν να ειναι ενα αυτοκινητο, ενα βιβλιο, ενα τραγουδι κλπ κλπ. Γιναμε και κριτικοι ταινιων !!!:veryhappy:


Φώτη ευχαριστούμε για την υπόδειξη της ταινίας, την κατέβασα και την είδα!
Θα συμφωνήσω όμως κι εγώ και με το Νίκο και με τον Κώστα, ειδικά και με τη διαπίστωση ότι οι ρετροϋπολογιστές χρησιμοποιήθηκαν ως "κράχτης" για να τραβήξουν κοινό της ηλικίας μας! Σαν ταινία είναι από μετριότατη ως κακή, ενω κι η ίδια η εμφάνιση υπολογιστών είναι από ελάχιστη ως μηδαμινή. Ένα έρμο σπεκτρουμάκι εμφανίζεται, κι αυτό με "πειραγμένο" ήχο και γραφικά, για τις ανάγκες της ταινίας. Επίσης σε κάνα-δυό σκηνές διακρίνονται ένας BBC και στο background ένας 64 με 1541, αν θυμάμαι καλά.
Το μόνο που θα έλεγα πως μου άρεσε στην ταινία είναι ο χαρακτήρας του επιχειρηματία-αφεντικού του software house, κάπως έτσι τους φαντάζομαι τότε, να προσπαθούν να βάλουν πιτσιρικάδες να κατεβάσουν ιδέες και να παρουσιάσουν δουλειές, προκειμένου οι ίδιοι να κάνουν καμιά καλή αρπαχτή μπάζα, με την ευκαιρία της "νέας μόδας"!
:D
Επίσης ενδιαφέρουσα μου φάνηκε (αν και δεν ξέρω πόσο πιστή στην πραγματικότητα είναι, αν και λογικά θα πρέπει να είναι ακριβής) η αναπαράσταση του εσωτερικού στο πολυκατάστημα WHSmith, το βλέπαμε σε διαφημίσεις ξένων περιοδικών της εποχής και πάντα αναρωτιόμουν πώς θα ήταν σαν κατάστημα.
Μου θύμισε δικό μας ΜΙΝΙΟΝ ή Αφοι Λαμπρόπουλοι, έτσι όπως το είδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZZR1400

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
12/01/2019 00:31 #43942 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Η ταινία γενικά σαν σενάριο / εφέ, ηθοποιούς κτλ σίγουρα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά εμένα μου άρεσε που έβλεπα γενικά τα σκηνικά στα 80s και που έφτιαχνε ένας πιτσιρικάς στο δωμάτιο του σπιτιού του ένα εμπορικό παιχνίδι με λογικά διαγράμματα σε χαρτί κτλ, μου θύμισε τον παλιό κλασικό προγραμματισμό όπως παλιά που γράφαμε τις συνθήκες στα λογικά διαγράμματα στο χαρτί και μετά το περνάγαμε σε κώδικα, όπως επίσης είδα κάτι που ίσχυε εκείνη την εποχή στο ξεκίνημα του home computing, ότι δηλαδή και ένα απλό άτομο μπορούσε να φτιάξει κάτι στο σπίτι του με το spectrumάκι του και να ήταν πρωτότυπο και πρωτοφανές για την εποχή και να γινόταν εμπορική επιτυχία, ενώ τώρα με τόσες χιλιάδες παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει και να φτιάξεις ένα απλό παιχνιδάκι θα είναι κάτι το εντελώς συνηθισμένο (δεν είναι βέβαια απίθανο να βγει κάποιο διαμαντάκι και τώρα αλλά απλά είναι πολύ πιο δύσκολο να βγάλεις κάτι πρωτότυπο λόγω του πλήθους αυτών που έχουν βγει τόσα πολλά χρόνια).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZZR1400, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
12/01/2019 08:16 - 12/01/2019 08:22 #43944 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Ναι, η ιστορία "παίρνω χαρτί και μολύβι και γράφω και μετά αρχίζω να προγραμματίζω" έχει τελειώσει εδώ και πολύ καιρό!
Ως προς αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, αυτό το έδειχνε καλά η ταινία. Γι'αυτό το λόγο και βγήκαν τότε αριστουργήματα από άποψη playability, διότι έπρεπε κάποιος να καθήσει και να σκεφτεί όοοολη την ιδέα από την αρχή και να τη φτιάξει με το δικό του ξεχωριστό τρόπο. Κώδικας από την αρχή, γραφικά από την αρχή, ήχος από την αρχή... δε θα ξαναβγούνε ούτε Nebulus, ούτε Wizball...
Όχι ότι δε βγαίνανε "πατάτες" και τότε, προς θεού! Απλώς έχουν αλλάξει πολύ οι αναλογίες!

Τώρα είναι όλα "pret-a-porter", ετοιματζήδικα, ο κάθε προγραμματιστής μπορεί να κόψει και να ράψει με τυποποιημένες ρουτινίτσες και υλικό και να βγάλει παιχνίδι από το τίποτα. Και φυσικά όλοι πλέον αναμασάνε τις ίδιες, επιτυχημένες ιδέες των δύο τελευταίων δεκαετιών, γι'αυτό και τα σύγχρονα games δίνουν μια αίσθηση ότι είναι όλα ίδια μεταξύ τους, ακόμη κι αν δεν είναι! Και το χειρότερο, είναι όλα ΒΑΡΕΤΑ, δεν κατορθώνουν να κρατήσουν το ενδιαφέρον του κοινού για παραπάνω από λίγους μήνες...

Πάντως εμένα μου άρεσε και η μαμά του μικρού, αυτό ξέχασα να το γράψω πιο πάνω, χεχεχε!! Τούμπανο!!!
:D :drummer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZZR1400

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • duser4
  • Το Άβαταρ του/της duser4
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
17/01/2019 13:27 #44008 από duser4
Απαντήθηκε από duser4 στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)

Fotis_KFOR έγραψε:
Γενικά η ταινία περιέχει και κάποιες σκηνές βίας και χάνουμε τη μπάλα κάποιες φορές λόγω του περίεργου σεναρίου της ταινίας (δεν λέω άλλα μην spoilerάρω) αλλά κυρίως δείχνει πολύ πράμα από ρετρό υπολογιστές, προγραμματισμό παιχνιδιών στα 80s και μας μεταφέρει με ωραίο τρόπο στο κλίμα της εποχής που οι εταιρείες δημιουργούσαν και κυκλοφορούσαν παιχνίδια για home computers τότε. Θα δείτε listings στον spectrum, εκτέλεση προγραμμάτων και διάφορα άλλα σχετικά.


Εδώ μου φαίνεται ότι κάποιος είτε παρα-ενθουσιάστηκε είτε είδε άλλη ταινία......δεν υπάρχει άλλη εξήγηση :)

Οπότε θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες πλην του Φώτη

Μπήκε και το Netflix στο trend του retro.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/01/2019 15:56 #44011 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Ενθουσιάστηκα όντως είναι η αλήθεια αφού δεν είναι συνηθισμένο να βλέπω νέες κυκλοφορίες που να δείχνουν έστω στο σενάριο την δημιουργία παιχνιδιών σε spectrum και κυκλοφορίες παιχνιδιών σε κασέτα, listings, λογικά διαγράμματα στο χαρτί κτλ :) Από αυτά και μόνο εμένα μου άρεσε :)

Κατά τα άλλα όπως ήδη είπα, γενικά σαν ταινία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά πιστεύω αυτοί που ασχολούνται με το ρετρό να τη δουν με άλλο μάτι αφού δείχνει κάτι το διαφορετικό από τις καθημερινές ταινίες που κυκλοφορούν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZZR1400

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ZZR1400
  • Το Άβαταρ του/της ZZR1400
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
18/01/2019 02:50 #44020 από ZZR1400
Απαντήθηκε από ZZR1400 στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Ισως ειναι ασχετο με το θεμα αλλα πολυ καλη σειρα που ασχολειται με ρετρο υπολογιστες στην Αμερικη (οχι τοσο σε Home επιπεδο) ειναι το "Halt and Catch Fire"

Ειδικα οι 2 πρωτοι κυκλοι ειναι πολυ καλοι.

Δεν ξερω αν την εχει δει καποιος να πει την γνωμη του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, kokkiklhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs
  • Elite Member
  • Elite Member
Περισσότερα
18/01/2019 07:11 #44021 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Ωραίος ο Κώστας!
Το έχω κατεβάσει αλλά δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να το βλέπω!
:D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
18/01/2019 12:11 - 18/01/2019 12:12 #44028 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Δεν την έχω δει αλλά μιας και το ανέφερες γράφεται στα υπόψιν Κώστα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • duser4
  • Το Άβαταρ του/της duser4
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
18/01/2019 15:31 #44036 από duser4
Απαντήθηκε από duser4 στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)

ZZR1400 έγραψε: Ισως ειναι ασχετο με το θεμα αλλα πολυ καλη σειρα που ασχολειται με ρετρο υπολογιστες στην Αμερικη (οχι τοσο σε Home επιπεδο) ειναι το "Halt and Catch Fire"

Ειδικα οι 2 πρωτοι κυκλοι ειναι πολυ καλοι.

Δεν ξερω αν την εχει δει καποιος να πει την γνωμη του.


Σε σχέση με τη μακακία του Netflix αυτό δείχνει κλάσεις ανώτερο.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
18/01/2019 15:49 #44037 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)

Hristos1978 έγραψε:

ZZR1400 έγραψε: Ισως ειναι ασχετο με το θεμα αλλα πολυ καλη σειρα που ασχολειται με ρετρο υπολογιστες στην Αμερικη (οχι τοσο σε Home επιπεδο) ειναι το "Halt and Catch Fire"

Ειδικα οι 2 πρωτοι κυκλοι ειναι πολυ καλοι.

Δεν ξερω αν την εχει δει καποιος να πει την γνωμη του.


Σε σχέση με τη μακακία του Netflix αυτό δείχνει κλάσεις ανώτερο.....


Οπότε αφού μου άρεσε το Black Mirror Bandersnatch (καθαρά λόγω των retro) φαντάζομαι αυτό θα μου αρέσει περισσότερο (και πιστεύω ότι όντως θα είναι πολύ καλύτερο από το άλλο).

Να βρούμε λίγο χρόνο και ξεκινάει η προβολή!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • duser4
  • Το Άβαταρ του/της duser4
  • Junior Member
  • Junior Member
Περισσότερα
20/01/2019 22:33 #44071 από duser4
Απαντήθηκε από duser4 στο θέμα Black Mirror Bandersnatch (Ταινία)
Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια. Όχι απλά καλύτερη. Έτη φωτός καλύτερη. Το Bandersnatch είναι μια....αντε να μην το πω....μπροστά στο HCF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.402 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ

great retro computers and retro consoles companies logos