Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015

• dR_wH0
  • Το Άβαταρ του/της dR_wH0
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
18/07/2015 23:18 #31143 από dR_wH0
Απαντήθηκε από dR_wH0 στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Μπράβο παιδιά! Πάντα τέτοια! Ήταν να κατέβω και εγώ σαν συνδιοργανωτής του www.esports.gr αλλά δυστυχώς με όλη αυτήν την εξέλιξη στην χώρα, η κατάσταση δεν προχώρησε και ακυρώθηκε!

Την επόμενη φορά σίγουρα απο κοντά όμως... :)B)B)

No Rest For The Wicked!
www.iamretro.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, arislab, Mike Drosos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• george
  • Το Άβαταρ του/της george
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
19/07/2015 23:35 #31164 από george
Απαντήθηκε από george στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Σημερα πηγα στην εκθεση με το γιο μου . Ολα ηταν αψογα και το κλιμα παρα πολυ φιλικο . Ολα τα παιδια αξιζουν πραγματικα πολλα μπραβο για το μερακι τους και την φιλοξενια τους . Παντα προθυμοι να βοηθησουν σε οτιδηποτε μας απασχολει . Ειλικρινα παιδια ειστε πολυ προσιτοι . Εχω γνωρισει και αλλους γνωστες στα retro , αλλα οι περισσοτεροι εχουν ενα περιεργο στυλ (εγω ειμαι και κανενας αλλος) , ενω αντιθετα εδω υπαρχει αλληλεγυη , και δεν παιζουν ρολο οι γνωσεις του καθενος στην συμπεριφορα του . Απλα ΑΨΟΓΟΙ :yes::bow:Αντε και με το καλο στην επομενη εκθεση και με περισσοτερα μηχανηματα . (και κανα τουρνουα sensible ) :dance2:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab, aidivn, Mike Drosos, DUser1

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
20/07/2015 13:01 - 21/07/2015 04:14 #31172 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Σχεδόν πάντα στο τέλος της κάθε έκθεσης νομίζω ότι έχω περάσει καλύτερα από κάθε άλλη έκθεση που έχουμε κάνει. Έτσι και τώρα, πραγματικά είχαμε πάρα πολύ κόσμο, συνομιλήσαμε με μικρούς και μεγάλους, γονείς και παιδιά, παίξαμε, φορτώσαμε προγράμματα και παιχνίδια στα ρετρο-συστήματά μας και περάσαμε φανταστικά!

Ο κόσμος απ'όσο είδαμε πέρασε πολύ καλά, έπαιξε πολύ arcade και στον προτζέκτορα σε μέγεθος όλου του πίνακα, αλλά και στην ογκώδη καμπίνα ΜΑΜΕ και στο επίσης ογκώδη control panel που έφερε ο Χρήστος με το Βασίλη.

Τα ρετρομηχανάκια ήταν αναμένα στο φουλ και χαρήκαμε πολύ που ο κόσμος το ευχαριστήθηκε τόσο, στους μεγαλύτερους διέκρινες τη νοσταλγία και τη χαρά που ξαναέβλεπαν τα μηχανήματα και τα παιχνίδια αυτά, αλλά και τους μικρούς φίλους που ορμούσαν να παίξουν για να τα δουν και ζητούσαν διπλά joysticks.

Κάτι που δεν μας είχε ξανατύχει και μας έκανε εντύπωση, ήταν που μια μητέρα έπαιζε με το γιο της και μετά από αρκετή ώρα το παιδί έλεγε στη μητέρα του να φύγουνε και αυτή του έλεγε σε λίγο και συνέχιζε να παίζει. Αυτό γινόταν παραπάνω από 2 ώρες και γελάσαμε με την καλή έννοια, αφού συνήθως ο γονέας λέει στο παιδί του να φύγουνε και όχι το παιδί στο γονέα (και πόσο μάλλον στη μητέρα!!!). Respect στη μητέρα λοιπόν :)

Επίσης κάναμε και μια ομιλία στο αμιθέατρο για το site μας και για το ρετρό, μας επισκέφτηκαν πολλά άτομα και από το CosPlay αφού κάποιοι cosplayers ήταν ντυμένοι χαρακτήρες σε παιχνίδια που παίζαμε στην έκθεση π.χ. Mortal Komabt,
The Legend of Zelda κτλ.

Επίσης για άλλη μια φορά χαρήκαμε που ακούσαμε τα καλύτερα λόγια από πάρα πολλούς επισκέπτες, αλλά και από τους διοργανωτές της GameAthlon 2015 και από άτομα του Hellenic American College για την έκθεση μας! Για άλλη μια φορά νοιώθουμε μεγάλη ηθική ικανοποίηση για αυτό που προσφέρουμε κάνοντας το χόμπι μας και περνώντας καλά και εμείς οι ίδιοι και τους ευχαριστούμε και εμείς για την πρόσκληση και για την φιλοξενία :)

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στους επισκέπτες που μας τίμησαν με την παρουσία τους! :)

Παραθέτω μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες αφού θα πρέπει να κάνω μια διαλογή από περίπου 1500+ φωτογραφίες που έχουμε και από κάποια βιντεάκια, τα οποία όταν σε λίγες μέρες τα φτιάξω θα τα αναρτήσω κλασικά στο μενού του site με τις εκδηλώσεις μας.

KEEP RETRO :)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, chriskgnr, spyros.s, alex76gr, amiga500fan, Mike Drosos, fanny

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR Συντάκτης θέματος
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
20/07/2015 13:03 - 20/07/2015 13:05 #31173 από Fotis_KFOR
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, chdlee, chriskgnr, spyros.s, arislab, alex76gr, amiga500fan, Mike Drosos, George80s, fanny, DUser1

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
20/07/2015 23:26 #31190 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Και ήμασταν εκεί...!!! :devil::hurrah::blush:
Δεν μ αρέσει που είμαι πίσω στο σπίτι μου :sonic::mario:... Αλήθεια... Μου λείπετε ρε σα κλαίω και θα φταίτε εσείς...!!! :help:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab, alex76gr, Mike Drosos

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
21/07/2015 00:08 - 21/07/2015 01:10 #31192 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Ο "Makis"

Super BreakOut (GBA) @ Game Cube - Nintendo

Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, arislab, alex76gr, amiga500fan, Mike Drosos, fanny, DUser1

• alex76gr
  • Το Άβαταρ του/της alex76gr
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
21/07/2015 01:20 #31194 από alex76gr
Απαντήθηκε από alex76gr στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015

Δεν μ αρέσει που είμαι πίσω στο σπίτι μου

Κάπως έτσι νιώθουμε και εμείς.
Τέτοιες εκδηλώσεις είναι σαν την ανάσα που παίρνεις όταν κάνεις μακροβούτι.
Μετά πάλι το κεφάλι κάτω από το νερό μέχρι την επόμενη ανάσα. :pinch::woohoo::pinch::woohoo:

" Έχω σε 46άρα κασέτα όλα τα τραγούδια των Metallica! " :D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, arislab, Mike Drosos, fanny, DUser1

• DUser1
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
21/07/2015 02:00 #31195 από DUser1
Απαντήθηκε από DUser1 στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Ρετροκαφεεεεεεεεεεε εδώ και τώρα!!

Πριν φύγουν όλοι για διακοπές :yes:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, arislab, alex76gr, Mike Drosos, fanny

• Mike Drosos
  • Το Άβαταρ του/της Mike Drosos
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
  • ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ...
Περισσότερα
21/07/2015 11:00 - 21/07/2015 11:01 #31199 από Mike Drosos
Απαντήθηκε από Mike Drosos στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
:beers:Τρομερα χαμόγελα παίδες, :thumb:.. ΤΕλικα δε μπορεσα να δωσω το παρον καθόλου καθως ζούσα το δυσκολότερο 3μερο στο Π.Σ. Κ' ευτυχώς αλώβητο για όλους εμάς στο Πυρ. Σώμα.. :salut:(Κριμα για το συναδελφο της Αστυνομίας).. Θα τα πουμε συντομα πιστεύω!!!! :clap2::ryu:was on fire..... :thanx:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, spyros.s, arislab

• Squall-15
  • Το Άβαταρ του/της Squall-15
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
21/07/2015 16:32 #31201 από Squall-15
Απαντήθηκε από Squall-15 στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Μπράβο παιδιά!!! Πάντα τέτοια. Έγω δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω αυτή τη φορά αλλά σίγουρα θα είμαι εκεί στην επόμενη :drinks:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee

• George80s
  • Το Άβαταρ του/της George80s
  • Retro Fan
  • Retro Fan
  • May the Force B with U
Περισσότερα
22/07/2015 00:39 - 24/07/2015 14:18 #31213 από George80s
Απαντήθηκε από George80s στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Εντάξει, τα λόγια νομίζω είναι λίγα για να περιγράψουν την εντυπωσιακή γιορτή που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο που πέρασε. Παιχνίδια για όλα τα γούστα, παρουσιάσεις, cosplayers, πρωταθλήματα, όμορφες παρουσίες, καλλιτεχνικές δημιουργίες και στην κορυφή όλων μια ακόμα πετυχημένη ρετρό-έκθεση, με τα μηχανήματα & τα παιχνίδια που αγαπήσαμε. Προσωπική μεν, αλλά πιστεύω και κοινή για όλα τα μέλη της ομάδας του retrocomputers, είναι η εντύπωση πως δεν υπήρξε άνθρωπος που να βρέθηκε μέσα στο κτίριο της Ελληνοαμερικάνικης ένωσης αυτές τις τρεις μέρες και να μην πέρασε έστω ένα τέταρτο της ώρας θαυμάζοντας ή παίζοντας με κάποιο από τα μηχανήματα που αποτελούσαν για όλους την κιβωτό των ονείρων του χθες. Όλα αυτά σε μια ατμόσφαιρα γεμάτη κέφι και μεράκι με οδηγούς την ομάδα του retrocomputers, τους οποίους και ευχαριστώ και πάλι για τις ωραίες στιγμές που πέρασα στην παρέα τους, καθώς και τα υπόλοιπα παιδιά που παίξαμε και διασκεδάσαμε μαζί. :beers:

Όσο για μένα η βραδιά έκλεισε με έναν μοναδικό και αξέχαστο τρόπο, αφού ύστερα από μακρές περιπλανήσεις και αναζητήσεις στα μονοπάτια του electronic gaming, συνάντησα το "ψηφιακό μου έτερον ήμισυ". Μίλησα και φωτογραφήθηκα μαζί της... έπαιξα μαζί της... και υπέστη τη συνέπεια... (όπως αντίστοιχα ένας φίλος λέει: insert coin... play... game over...) :woohoo:

:thanx::drinks:Τα λέμε στην επόμενη έκθεση! :thanx::drinks:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, GeoAnas, chdlee, chriskgnr, alex76gr, amiga500fan, Mike Drosos

• dukepapas
  • Το Άβαταρ του/της dukepapas
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
  • "ουδεις αχαριστος εκ του ευεργετηθεντος"
Περισσότερα
22/07/2015 14:48 #31220 από dukepapas
Απαντήθηκε από dukepapas στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Ελα ρε lover! ουτε η κιτανα δεν γλητωσε :tease2:

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
23/07/2015 03:44 - 23/07/2015 03:47 #31233 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Αυτή η παρέα που έχουμε δημιουργήσει και που συνεχώς ανανεώνεται από άτομα με πολλή τρέλλα για αυτό που κάνουμε έχει πολλές δυνατότητες να δημιουργήσει ακόμη καλύτερες εκδηλώσεις. Πραγματικά περάσαμε απίθανα το περασμένο ΠΣΚ και σας ευχαριστώ όλες και όλους σας γι αυτό!!! Με το καλό για την επόμενη εξόρμηση της ομάδας! :cheer:

Kαι για το τέλος η φίλη μας η Εύα, η οποία έχει τη φωτογραφία της από το δικό μας χώρο σε περίοπτη θέση στη σελίδα της στο fb! :)

80s resurrection
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoAnas, alex76gr, amiga500fan, Mike Drosos, George80s

• fanny
  • Το Άβαταρ του/της fanny
  • Retro Freak
  • Retro Freak
Περισσότερα
23/07/2015 14:19 - 23/07/2015 17:34 #31238 από fanny
Απαντήθηκε από fanny στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015

chdlee έγραψε: Αυτή η παρέα που έχουμε δημιουργήσει και που συνεχώς ανανεώνεται από άτομα με πολλή τρέλλα για αυτό που κάνουμε έχει πολλές δυνατότητες να δημιουργήσει ακόμη καλύτερες εκδηλώσεις. Πραγματικά περάσαμε απίθανα το περασμένο ΠΣΚ και σας ευχαριστώ όλες και όλους σας γι αυτό!!! Με το καλό για την επόμενη εξόρμηση της ομάδας! :cheer:

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

Kαι για το τέλος η φίλη μας η Εύα, η οποία έχει τη φωτογραφία της από το δικό μας χώρο σε περίοπτη θέση στη σελίδα της στο fb! :)

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

Ελάτε και λίγο κατά δω :/ <3 ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, arislab

• arislab
  • Το Άβαταρ του/της arislab
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
24/07/2015 00:22 - 24/07/2015 00:24 #31246 από arislab
Απαντήθηκε από arislab στο θέμα Η ομάδα του RetroComputers.gr στο GameAthlon 2015
Οτι και να πώ είναι πολύ λίγο αν δεν το έχεις ζήσει! :veryhappy:

Ήταν ενα υπεροχο τριήμερο που ακόμα το αναπολώ...και αυτό χάρη στους ΦΙΛΟΥΣ μου που ήταν εκεί ή περάσανε και καθήσανε!
Gaming, πλάκες μεταξύ μας και πολύ χαβαλές! κέφι αμείωτο και παρότι χτυπάγαμε 8ωρα ή 10ωρα εκει δεν καταλάβαμε πως πέρασε η ημέρα!
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω όλους τους φίλους μου που καταφέρανε να περάσω τόσο όμορφα! :friends::thanx::thanx::thanx:
Επίσης Ολυμπία (Fanny) σ'ευχαριστώ που έκανες τέτοιο ταξίδι (Θεσ/νικη-Αθήνα) για να είσαι μαζί μας! :thanx:

Ποστάρω εδώ και την παρουσίαση (βίντεο) του Retrocomputers.gr στην GameAthlon 2015 όπως την μόνταρε το CowboyTV:

και ένα preview της συνέντευξης (για retrogaming) απο το 3G Team κάπου στο 1:20 :

και ένα preview της συνέντευξης (για retrogaming) απο το 3G Team κάπου στο 1:20 :

...και ιδού ενα μικρό δείγμα για το πόσο υπέροχα περάσαμε! :P:lol2::lol2:

...κάγκουρες! :P:lol2::lol2::lol2:

:hurrah::hurrah::hurrah::thanx::thanx::thanx:
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fotis_KFOR, chdlee, glaros, amiga500fan

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.233 δευτερόλεπτα