Topic-icon Alibaba - Aliexpress

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
05/04/2017 09:30 #38953 από kokkiklhs
Alibaba - Aliexpress δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Πολλοί από εμάς κάποια στιγμή ψάχνοντας ρετρο-ανταλλακτικά, καταφύγαμε στις γνωστές και μη εξαιρετέες σελίδες του τίτλου, ελπίζοντας πως στην αγορά της Άπω Ανατολής μπορεί να έχει ξεμείνει ακόμη ξεχασμένο στοκ και να βρούμε αυτό που ζητάμε, ίσως και σε καλές τιμές...

Μετά από αρκετό καιρό ανακατέματος με τα 2 sites (που ουσιαστικά είναι ένα και το αυτό), καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για το απόλυτο χάσιμο χρόνου! :D

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread για να προειδοποιήσω τους εν δυνάμει νέους χρήστες να μην ασχοληθούν, διότι θα καταλήξουν πιθανότατα στο ίδιο συμπέρασμα... :dry:

Πιο αναλυτικά, αφού πρώτα πω ότι γνωρίζω τα εν λόγω sites τουλάχιστον 4-5 χρόνια και σε αυτό το διάστημα έχω καταφέρει να κάνω 2 (ναι, ΔΥΟ) όλες κι όλες επιτυχείς αγορές, γενικότερα, σε δεκάδες (μην πω και εκετοντάδες) άλλες απόπειρες απλούστατα έχασα το χρόνο μου προσπαθώντας να συνεννοηθώ με σχιστομάτηδες "πωλητές" που καλά καλά δεν ξέρανε αγγλικά. Πλεονεκτήματα δε βρίσκω στις δύο σελίδες, ας αναφέρω λοιπόν τα σίγουρα μειονεκτήματα, ελπίζοντας να βοηθήσω κάποιους να μη μπλέξουν με αυτή την ηλιθιότητα:

-Κακή συνεννόηση, ακόμη κι αν υπάρχει αυτό που ψάχνουμε
-Συχνά δε θα πάρουμε ποτέ απάντηση στις ερωτήσεις μας
-Τις περισσότερες φορές βλέπουμε σε κάποιο listing το προϊόν που επιθυμουμε ως διαθέσιμο, αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. ΠΡΟΣΟΧΗ, τα κρατάνε για "κράχτη" και μετά ζητάνε e-mail για απ'ευθείας συνεννόηση (εννοείται ότι ΔΕΝ δίνουμε) ώστε να ακολουθήσει καταιγισμός από spam και διαφημίσεις.
-Οι τιμές που αναφέρονται σχεδόν ποτέ δεν ισχύουν, κι αν καταφέρουμε να συνεννοηθούμε για κάποια τιμή, διαπιστώνουμε ότι πλησιάζουν ή και ξεπερνάνε αυτές που βλέπουμε π.χ. στο ebay... :D
-Οι πιο πολλοί "πωλητές", ενώ εμφανώς δηλώνουν ότι δέχονται πληρωμή με PayPal, όταν έρθει η "ώρα της αλήθειας" ζητάνε bank transfer, Western Union κλπ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όποιος κάνει το λάθος και πληρώσει κατ'αυτόν τον τρόπο το μόνο που μπορεί να περιμένει με βεβαιότητα είναι η απώλεια των χρημάτων του... εμένα δε μου έτυχε κάτι τέτοιο, διότι απλούστατα δε δέχτηκα "εναλλακτικούς" τρόπους πληρωμής, όμως έχω διαβάσει πολλές ιστορίες για απάτες, όπου είτε δεν παρελήφθη ποτέ το πακέτο, είτε περιείχε άλλα αντ'άλλων...
-Τέλος, να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά σε αναζήτηση retro ανταλλακτικών, όπως παλιοί επεξεργαστές, ολοκληρωμένα μνήμης, EPROMs, custom chips κλπ. Για άλλου είδους αντικείμενα που διακινούνται εκεί μέσα δεν έχω άποψη, διότι απλώς δε με ενδιαφέρουν...

Προσοχή, λοιπόν, τα μάτια ανοιχτά για όποιον θέλει να το τολμήσει και για όποιον απλώς το σκέφτεται αλλά έχει αμφιβολίες η φιλική μου συμβουλή είναι απλώς ΜΑΚΡΙΑ!!
:sonic:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chdlee, glaros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
05/04/2017 10:37 - 05/04/2017 10:38 #38955 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα Alibaba - Aliexpress
Και γω κανα 2 φορές προσπάθησα να αγοράσω από αυτά αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω, κάποιοι λένε ότι βρήκαν πράματα σε χαμηλές τιμές και όταν τους ζητήσεις link δεν θυμούνται χαχαχαχαχααχ
ebay και πάλι ebay και ας το λενε evilbay (βέβαια το να πουλήσεις είναι άλλη ιστορία)
Από το 2009 έχω κάνει εκατοντάδες αγορές και μόνο 2 περιπτώσεις την πάτησα αλλά από τη μια μου επέστρεψε τα χρήματα το paypal
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kokkiklhs

• glaros
  • Το Άβαταρ του/της glaros
  • Team RC
  • Team RC
  • Play it Loud
Περισσότερα
05/04/2017 19:17 #38962 από glaros
Απαντήθηκε από glaros στο θέμα Alibaba - Aliexpress
Η προσωπική μου εμπειρία για τους "αδερφούς Ali-" είναι μικρή αλλά ουδέτερη (δεν κατάφερα να ολοκληρώσω συναλλαγή)

Επιλέγω e-bay σε συνδυασμό με paypal και έχω το κεφάλι μου και το πορτοφόλι μου ήσυχο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanny, kokkiklhs

• pitsunami
  • Το Άβαταρ του/της pitsunami
  • Retro Fan
  • Retro Fan
Περισσότερα
06/04/2017 20:27 #38976 από pitsunami
Απαντήθηκε από pitsunami στο θέμα Alibaba - Aliexpress
Εγώ πάλι έχω αντίθετη άποψη!
Μιλάω μόνο για το aliexpress που το έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές για transistor και άλλα 'εξωτικά' νουμεράκια σε ηλεκτρονικά,
που δεν τα έβρισκα πουθενά και σχεδόν πάντα έφταναν σώα και στην ώρα τους.
Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην λήξει το protection και δεν έχει φτάσει το πακέτο.
Άν δεν φτάσει στο διάστημα που λένε παίρνεις τα λεφτά σου πίσω....

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
06/04/2017 22:13 #38977 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα Alibaba - Aliexpress
Εγώ 1 φορά πήρα από το Aliexpress κάτι πολύ φθηνό (ένα καλωδιάκι usb) και ήρθε κανονικά. Βέβαια μιλάμε όμως για πολύ μικρή χρηματική αξία (2-3 ευρώ), δεν έχω επιχειρήσει να αγοράσω κάτι πιο ακριβό από εκεί για να έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Στη συντριπτική πλειοψηφία των αγορών μου είναι από το ebay, όντως είναι πιο ακριβό λόγω μεταφορικών κυρίως, αλλά το εμπιστεύομαι (ίσως και λόγω της συνήθειας τόσα χρόνια) περισσότερο , ειδικά σε συνδυασμό με το PayPal που θεωρώ ότι παρέχει καλή "ασφάλεια".

• kokkiklhs
  • Το Άβαταρ του/της kokkiklhs Συντάκτης θέματος
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
07/04/2017 12:15 #38979 από kokkiklhs
Απαντήθηκε από kokkiklhs στο θέμα Alibaba - Aliexpress

pitsunami έγραψε: Εγώ πάλι έχω αντίθετη άποψη!
Μιλάω μόνο για το aliexpress που το έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές για transistor και άλλα 'εξωτικά' νουμεράκια σε ηλεκτρονικά,
που δεν τα έβρισκα πουθενά και σχεδόν πάντα έφταναν σώα και στην ώρα τους.
Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να μην λήξει το protection και δεν έχει φτάσει το πακέτο.
Άν δεν φτάσει στο διάστημα που λένε παίρνεις τα λεφτά σου πίσω....

Τυχερός ήσουν... στο AliExpress που υποτίθεται ότι είναι κυρίως για ιδιώτες, ψιλοδέχονται PayPal, από εκεί έχω κάνει κι εγώ τις 2 (και μοναδικές) επιτυχείς αγορές μου... σε αυτό όμως δεν εμφανίζονται τόσα πολλά προϊόντα, ανάλογα βεβαίως τι ψάχνει κανείς...
Στο Alibaba επικρατεί χάος, υποτίθεται ότι είναι μόνο για εμπόρους κλπ, η διαφορά είναι ότι εμφανίζει πολλά περισσότερα αποτελέσματα στην αναζήτηση, αλλά αυτοί ακριβώς είναι συνήθως και οι "κράχτες", στην πραγματικότητα δεν είναι διαθέσιμα. Πολλές φορές διαμαρτυρήθηκα για ποιο λόγο δεν τα σβήνουν, αφού δεν τα έχουν, όμως ποτέ δεν είδα να σβήνουν κάτι... :D

• Pluto63
  • Το Άβαταρ του/της Pluto63
  • Retro Expert
  • Retro Expert
  • Heil Clive
Περισσότερα
08/04/2017 22:15 - 08/04/2017 22:16 #38986 από Pluto63
Απαντήθηκε από Pluto63 στο θέμα Alibaba - Aliexpress
Το AliExpress είναι η βάση για όσους ασχολούνται με ρετρό και ηλεκτρονικά, έχω βρει τα πάντα έχω αγοράσει δεκάδες εξαρτήματα, ποτέ δεν είχα ούτε μια αρνητική εμπειρία, απλά πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς, δεν χρειάζεται PayPal, το aliprotection δουλεύει άψογα απλά με αργους ρυθμούς. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς αυτό το site. Μην πάω τώρα και παραπέρα ότι τα πιο απίθανα πράγματα τα βρήκα στο tao-bao και ακόμα και από εκεί ήρθανε. Όποτε οι γνώμες μας είναι τελείως αντίθετες. Αααα να μην ξεχάσω στο AliExpress επιτρέπεται και το παζάρεμα όποτε σχεδόν πάντα πετυχαίνω χαμηλότερες τιμές με υποσχέσεις για μεγαλύτερες αγορές, κρίση είναι αυτή....

Ότι δεν σκοτώνει παχαινει.
Το blog μου pluto63.weebly.com/

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.327 δευτερόλεπτα