Το RetroComputers.gr στο συνέδριο AthensCon 2019 (14 Νοε 2019)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος στο συνέδριο AthensCon 2019 που θα πραγματοποιηθεί στις 30 Νοεμβρίου και 01 Δεκεμβρίου 2019 στο κλειστό γήπεδο Tae Kwon Do (Παλαιού Φαλήρου) και το ωράριο λειτουργίας του συνεδρίου θα είναι από τις 10:30 το πρωί μέχρι τις 22:00 το βράδυ.

Topic-icon ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
13/12/2018 12:04 - 13/12/2018 12:36 #43691 από orfeas
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ... δημιουργήθηκε από orfeas
Καλημέρα σε όλους,
Ίσως σας παραξενεύει ο τίτλος "ΞΥΠΝΗΣΤΕ" αλλά θα καταλάβετε στην συνέχεια.
Αρχικά αρχίζω με το να κρίνω τον εαυτό μου σε κάποια πράγματα που αφορούν το φόρουμ.
Δεν θα επεκταθώ γιατί ήδη η αυτοκριτική μου έχει δοθεί σε εκδοτικό οίκο και θα κυκλοφορήσει σε μια δερμάτινη συλλεκτική τρίτομη έκδοση με δώρο στους 120 πρώτους που θα την πάρουν ένα αγαλματίδιο 20x17,4x22 που μπορούν να το βάλουν στο Κ...ομοδίνο τους δίπλα και φωτίζει με φώσφορο.
Ας αρχίσουμε λοιπόν ...

- Είναι "απαράδεχτο" να είμαι σε ένα φόρουμ και μην ασχολούμαι καθημερινά ή έστω να γράφω δυό τρείς φορές την εβδομάδα για διάφορα θέματα.
Ασχολούμαι με τόσα πολλά που ακόμα και εγώ δεν ξέρω πως τα καταφέρνω και τα φέρνω βόλτα. Είχα πει με τον φίλο αγρότη-συναγωνιστή Κώστα να αρχίσουμε και να γράφουμε για όλα τα προβλήματα σε ρετρό μηχανάκια και απ'ότι είδαμε ... ΘΑΥΜΑ!!! ο ΘΕΟΣ μας φώτισε και με έναν καταπληκτικό, μαγικό, τρόπο που δεν τον πιάνει ο νους του απλού ανθρώπου (όσο βλήμα και να είναι), όλα και το εννοώ ... ΌΛΑ τα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ στις ρετρο μηχανές ΛΥΘΗΚΑΝ!!!
ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ !!!

- Κατά δεύτερο πρέπει να καταλάβω ότι έχουμε μιά "Ρετροκοινότητα". Ένα χωριό, ένα νησί στην μέση του πουθενά που ονομάζεται "RetroComputers.gr". Δεν είναι μόνος του ο Ορφέας και προσπαθεί να επιδείξει τι μηχανήματα έχει. Όλοι έχουν στο φόρουμ και ο Ορφέας δεν είναι καλύτερος από τον οποιωνδήποτε που έχει-δεν έχει λεφτά έχει μαζέψει 2 ~ 3000 ρετρομηχανάκια. Ο καθής με τον τρόπο του και με την τσέπη του έχει κάνει και έχει μαζέψει ότι μπορεί. Άρα δεν αυτοδιαφημίζομαι (το γράφω και στον 2ο τόμο, κεφάλαιο 33, σελίδα 236, παρ.45). Πρέπει να βλέπω το νησί και τους χωρικούς του και φυσικά το χωράφι που ο καθένας έχει σπείρει. Δεν πρέπει το χωράφι μου να γίνεται σε βάρος κανενός ούτε προς όφελος μου γιατί αλλιώς το ΟρφέαςComputers.gr (εεε συγγνώμη) RetroComputers.gr δεν θα υπάρχει.

- Δεν προσπαθώ να πάρω τα μηχανάκια των άλλων. Ακούστηκαν λίγα για μένα (περίμενα περισσότερα για να μπορέσω να φερθώ ανάλογα) και ότι εκμεταλλεύομαι χήρες και ορφανά και τους παίρνω τα οικόπεδα για ένα κομμάτι ψωμί. Ίσως κάποιες να τις εκμεταλλεύτηκα και να ικανοποίησα τις σεξουαλικές μου ορέξεις αλλά το ευχαριστήθηκα. Ένιωσα πολύ μάτσο και έφτασα σε φοβερά επίπεδα ηδονής. Εγωιστικής Ηδονής ... Γιατί αυτός να έχει αυτό και εγώ να μην το έχω;;; Εεεεε; Γιατί;;; Γιατί να έχεις εσύ μεγαλύτερη και καλύτερη συλλογή από εμένα;;; Μπορώ να έχω και εγώ!!! Μπορώ να έχω και να την αποκτήσω. Θα παρακολουθήσω τι ψάχνεις και θα σου το πάρω πρώτος και θα το έχω ΕΓΩ μόνο ΕΓΩ. Γιατί έτσι θέλω και έτσι ευχαριστιέμαι. Ακόμα μπορώ να το δανειστώ και να το πάρω για λίγο και να μην στο ξαναδώσω, όχι γιατί το χρειάζομαι αλλά γιατί δεν θέλω να το έχεις (να σου λείπει). Ακόμα καλύτερα είναι και να σε μειώσω να σε κάνω να φαίνεσαι κατώτερος. Να λέω λογάκια και κουβέντες που δεν ισχύουν γιατί σε ζηλεύω και σε φθονώ αλλά μην ανησυχείτε εξομολογήθηκα και πήρα συγχώρεση, οπότε όλα μια χαρά. Τώρα μπορώ να πηγαίνω σε άλλα νησιά και χωριά και οι χωριάτες να με έχουν σαν ΘΕΟ!!! Μου γλείφουν τα Α...υτιά και μου λένε λογάκια όμορφα και πόσο καλός είμαι και τι ΩΡΑΙΑ που Γα...μπρίζω και ότι είμαι φανταστικός. Έτσι και με διάφορα άλλα τεχνάσματα θα θέλουν να με κρατήσουν στο δικό τους νησί (μέχρι να γίνει η δουλειά τους). Ουτοπία !!!

- Πάρα πολλοί θα χαιρόντουσαν να έκλεινε το RetroComputers.gr .Δεν καταλαβαίνω (γιατί είμαι βλάξ (Βλάκας=που συμπεριφέρεται χωρίς σκέψη)) γιατί θα χαιρόντουσαν. Είναι ανόητο να σκέφτομαι να μην υπάρχει κάτι για να υπάρχει το δικό μου. Ο κόσμος βλέπει ένα νησί και αυτό θα πρέπει να υπερασπιστούμε. Δεν κάνω εκθέσεις μόνος μου (παρόλο που έχω τα μηχανάκια). Δεν πιάνομαι από οτιδήποτε για να κερδίσω προσωπικά (παρόλο που έχω τα πάντα-θέλω κι άλλα) και ειδικά στις πλάτες των συγχωριανών μου (Κοινοτάρχη-Παπά-Δημάρχου-Δασκάλου-Φούρναρη κτλ). Εάν δεν υπήρχε το RetroComputers.gr δεν θα είχε δεί κανείς μεγάλες εκθέσεις. Θα μπορούσα να εκθέσω σε μια αίθουσα 2-3 μηχανήματα αλλά αυτό δεν είναι έκθεση είναι παρουσίαση. Έκθεση είναι να στήνεις 12 πάγκους και να μην σου φτάνουν. Έκθεση είναι να πέφτουν τα ρεύματα από τα πολλά μηχανήματα. Έκθεση είναι να σου τελειώνουν οι κάρτες και να γράφεις το "RetroComputers.gr" σε χαρτοπετσέτες. Έκθεση είναι να μαζευόμαστε όλοι και να συζητάμε πρόσωπο με πρόσωπο και όχι από μακριά (βαρέθηκα με τα Facebook/Messenger/Skype και σαχλαμάρες). Ερχόμαστε στις εκθέσεις για να περάσουμε ωραία και όχι καταναγκαστικά. Δεν ζορίζουμε κανέναν και τίποτε. Σκεφτείτε τις 34 εκθέσεις του RetroComputers.gr κσι θυμηθείτε όλους αυτούς που ήταν κοντά μας και τώρα μας βλέπουν από μακριά (και αυτούς εν ζωή και τους μη εν ζωή). Τι είχαν και τι έχασαν. Τι γνώσεις πήραν και τι τις έκαναν. Τι άφησαν πίσω τους.

Έτσι λοιπόν με περίσσια χαρά σας ανακοινώνω ότι... "Αλλάζω... και θα αλλάζω κάθε μέρα προς κάτι καλύτερο (αντιγραφή φράσης από τον 3ο τόμο, σελ 209, κεφάλαιο 54, παρ.12).

Άρα λοιπόν ο τίτλος θα έπρεπε να είναι... "ΞΥΠΝΗΣΑ... δεν είμαι ζώο".

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο άρθρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkary, chdlee, sly*m

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
13/12/2018 15:30 #43692 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Θα μπορούσα να γράψω σεντόνια, επιφυλάσσομαι για αργότερα.
Τώρα απλά σου λέω
Αλλελούια συνάδερφε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sly*m

• orfeas
  • Το Άβαταρ του/της orfeas Συντάκτης θέματος
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
13/12/2018 17:39 #43699 από orfeas
Απαντήθηκε από orfeas στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Είμαι σίγουρος και περιμένω ...
Λίγοι ξέρουν τι έχεις περάσει και εσύ.
Θα είναι μεγάλη εκπληξη για κάποιους αυτά που θα πεις.
...

• Dark_Knight
  • Το Άβαταρ του/της Dark_Knight
  • Retro Maniac
  • Retro Maniac
Περισσότερα
13/12/2018 19:15 #43701 από Dark_Knight
Απαντήθηκε από Dark_Knight στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Ειχες δεν ειχες μας κουφανες παλι! Οπως και να χει, η ουσια των λεγομενων σου ειναι ξεκαθαρη και ελπιζω να αποτελεσουν τροφη για σκεψη

Ευλογησον...

• nkary
  • Το Άβαταρ του/της nkary
  • Retro Elite
  • Retro Elite
Περισσότερα
17/12/2018 14:27 #43723 από nkary
Απαντήθηκε από nkary στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...

orfeas έγραψε: Είμαι σίγουρος και περιμένω ...
Λίγοι ξέρουν τι έχεις περάσει και εσύ.
Θα είναι μεγάλη εκπληξη για κάποιους αυτά που θα πεις.
...

Όπως βλέπεις δεν ασχολείται κανείς ;)
Τσάμπα χαλιέσαι. Άκου και μένα B)

• Fotis_KFOR
  • Το Άβαταρ του/της Fotis_KFOR
  • Site Owner / Admin
  • Site Owner / Admin
  • PC / Sinclair ZX Spectrum+3
Περισσότερα
17/12/2018 15:29 #43726 από Fotis_KFOR
Απαντήθηκε από Fotis_KFOR στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Γνωρίζω εννοείται για αυτά που λέει ο Ορφέας και τι εννοεί - αλλά από τη μία είναι και λογικό ο κόσμος που δεν ξέρει να μην καταλαβαίνει τι θέλει να πει ο....... ποιητής Ορφέας. :P (χώρια που ακούει δεξιά - αριστερά διάφορα από διάφορους καλοθελητές χωρίς να τα επιβεβαιώνει μεν αλλά σχηματίζει άποψη ακούγοντας μονομερώς τη μία πλευρά μόνο).

Δεν έχω ασχοληθεί να γράψω και εγώ χύμα για κάποιες καταστάσεις που είτε με στεναχώρησαν κάπως είτε με ξενέρωσαν και απλά επέλεξα ήσυχα χωρίς να δημιουργήσω θέμα σε κανέναν να αποστασιοποιηθώ κάπως από το χώρο, αλλά ίσως γράψω τελικά κάποια πράγματα, δεν ξέρω, όπως μου βγει μιας και ήμουν όλο τον καιρό στο στυλ της καραμέλας που επικρατεί "Έλα μωρέ μην ασχολείσαι, αξία δίνεις, ας είμαστε αγαπημένοι κτλ" αλλά δυστυχώς είδα ότι δεν ισχύει αυτό αφού αν δεν μιλάς τελικά γυρνάει και εις βάρος σου.

Επιφυλάσσομαι να πω και εγώ κάνα δυο πραγματάκια αλλά μετά τις γιορτές για αποφυγή τυχόν "εντάσεων" μέρες που είναι ;)

Βέβαια αν αρχίσω είναι τόσα πολλά που δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω, θα δείξει αν και πότε :drummer:

• JIANOS
  • Το Άβαταρ του/της JIANOS
  • Retro Gamer
  • Retro Gamer
Περισσότερα
17/12/2018 21:37 #43732 από JIANOS
Απαντήθηκε από JIANOS στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Χμμμμ Είναι ώρα να διαλέξεις εκδοτικό οίκο για τα άπαντα του retrocomputers??? Σου προτείνω τις εκδόσεις Φωτεινού με ένα αρκετά εκκεντρικό εξώφυλλο από πλαστικό με απόχρωση ρετρό κίτρινου !!!

• chdlee
  • Το Άβαταρ του/της chdlee
  • Team RC
  • Team RC
Περισσότερα
18/12/2018 12:41 #43736 από chdlee
Απαντήθηκε από chdlee στο θέμα ΞΥΠΝΗΣΤΕ ...
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο δεν ποστάρω στο forum τόσο συχνά όσο παλαιότερα...
Κάτι οι συνθήκες στην προσωπική μου ζωή που έχουν αλλάξει, κάτι διάφορα άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί,
έχουν σαν συνέπεια να μη συμμετέχω με τη συχνότητα που θα ήθελα.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις στο forum.
O Ορφέας σωστά εξέφρασε τις σκέψεις του και συμφωνώ μαζί του.
Η προσπάθεια είναι ομάδικη και θα στηρίζω τις ενέργειες και τις δραστηριότητες
των μελών μας που είναι προς όφελος όλων μας!
B)

80s resurrection

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.471 δευτερόλεπτα